Sveto Trojstvo

Učlanjen(a)
04.07.2023
Poruka
14
Mozda i nije moguce shvatiti sve detalje, ali je svakako moguce shvatiti sustinu, jer covek je Trojstven, sastoji se od Duha, Duse i Tela. On takodje ima tri licnosti u sebi. (objasnio sam to na drugoj temi). Bog je na svoju sliku stvorio coveka, bas zato da bi mogao obitavati u njemu, u liku Hrista. Covek je za tu svrhu i stvoren da bude Hristovo telo, da se Bog nastani u njemu. I kroz svu vecnost ce Bog obitavati u njemu. To su i andjeli znali od pocetka, pa su zato neki odbili da sluze Bogu i coveku, bilo im je krivo sto ce covek dobiti toliku cast. Mi smo iznad andjela po casti. A satana to dobro zna, i zato ne moze da ocima vidi coveka, najradije bi pobio sve ljude, jer ga likom podsecaju na Hrista. Ko god prica da djavo zeli dobro coveku, da ima neke simpatije prema njemu, taj gadno gresi.. Posto mrzi Bozji lik, on mrzi i ljude koji na Boga lice, i zato se trudi da izopaci tu sliku, raznim perverzijama..
Gospodin Isus Krist, jedinorođeni Sin Očev, uistinu je Bog u beskonačnosti, ali ne i u osobnosti.

---

200 AD Tertulijan "Tako veza Oca u Sinu, i Sina u Tješitelju, proizvodi tri koherentne Osobe, koje se ipak razlikuju jedna od druge. Ovo troje je jedna bit, a ne jedna osoba, kako se kaže , 'Ja i moj Otac smo Jedno' [Ivan 10:30], u pogledu jedinstva Bića ne singularnosti broja"
(Protiv Prakseja, 25)
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
28.09.2023
Poruka
27
Kako god, ona jasno kaže da Isus nije Svemogući Gospod na zemlji.
Ako je to zaista napisala u doslovnom smislu onda to nije u skladu sa Biblijom.
Proučavala sam malo pažljivije taj dio vezano uz knjigu Otkrivenja
U Bibliji je pisano ovako:

Otkrivenje 1:8 "Ja sam Alfa i Omega", govori Gospodin Bog, "koji jest i koji bijaše i koji dolazi, Svemogući."

U retku 4 Bog Otac je identificiran kao "Gospodin, koji jest, i koji je bio, i koji će doći." Međutim, u stihovima 11-18 izraz "Alfa i Omega" jasno se poistovjećuje s Kristom, koji također izjavljuje da je "prvi i posljednji", U 22:13 izraz "Alfa i Omega" odnosi se na Krista (vidi stih 16).
Otac i Sin dijele ove bezvremenske osobine.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
28.09.2023
Poruka
27
Ako je to zaista napisala u doslovnom smislu onda to nije u skladu sa Biblijom.
Proučavala sam malo pažljivije taj dio vezano uz knjigu Otkrivenja
U Bibliji je pisano ovako:

Otkrivenje 1:8 "Ja sam Alfa i Omega", govori Gospodin Bog, "koji jest i koji bijaše i koji dolazi, Svemogući."

U retku 4 Bog Otac je identificiran kao "Gospodin, koji jest, i koji je bio, i koji će doći." Međutim, u stihovima 11-18 izraz "Alfa i Omega" jasno se poistovjećuje s Kristom, koji također izjavljuje da je "prvi i posljednji", U 22:13 izraz "Alfa i Omega" odnosi se na Krista (vidi stih 16).
Otac i Sin dijele ove bezvremenske osobine.
Znači samo ako je o o tome govorila u ovome kontekstu da Isus nije isto osoba kao Otac, kao što je Tertulijan opovrgao Sabellijeva učenja, koja su poznata kao "modalizam". Sabelijevo gledište da su Otac i Sin samo različite oznake za isto božansku osobu ponekad se naziva "patripasijanizam", što znači da je Otac patio, posebno na križu, jer je postao Sin utjelovljenjem. Evo cijele njezine izjave: "Ne postoji nitko tko može objasniti misterij Kristova utjelovljenja. Ipak, znamo da je On došao na ovu zemlju i živio kao čovjek među ljudima. Čovjek Krist Isus nije bio Gospodin Bog Svemogući, ipak su Krist i Otac jedno. Božanstvo nije potonulo pod mučnim mučenjem Kalvarije, no ipak je istina da je 'Bog tako ljubio svijet da je dao svoga Sina Jedinorođenca da nijedan koji u njega vjeruje ne propadne, nego da ima život vječni.'"

Vjerujem da su i ona i njen muž valjda znali za ovaj stih,sukob s nekim tko drži do Kristova božanstva je sukob s Duhom Božjim a ne obratno:

Zato vam dajem na znanje da niko ko duhom Božijim govori neće reći: anatemate Isusa; i niko ne može Isusa Gospodom nazvati osim Duhom svetijem. 1. Korinćanima 12,3
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Verujem u Jednoga Boga Oca, Svedržitelja, Tvorca neba n zemlje i svega vidljivog i nevidljivog; Bespočetnog i Nerođenog i Bezuzročnog, a ipostasnog Početka (ili (Načela) i Uzroka Sina i Duha.
Verujem i u Jedinorodnog Sina Njegovog, neistečno i vanvremeno od Njega Rođenog, Njemu Jednosuštnog, kroz Kojega je sve postalo.
Verujem i u Duha Svetoga, od istog Oca Ishodećeg i sa Ocem i Sinom Saproslavljanog kao Savečnog i Saprestolnog i Jednosuštnog i Jednoslavnog, Stvoritelja i Životodavca i Osvećujućeg blagodaću svu tvar, Koji je kroz Proroke govorio i kroz Sina javljen i darovan Apostolima i svoj Crkvi kao Utešitelj i Darodavac blagodatnih darova i Obožitelj spasavanih. Odbacujem pak novačenje latinske jeresi, koja pogrešno mudruje da Duh Sveti ipostasno ishodi od Oca i Sina, čime se izvrće Hristovo Božansko Otkrivenje i kvari sveti i neizmenljivi Simvol vere Svetih Sabora i Svetih Otaca Saborne Crkve Pravoslavne, kojim jasno priznajemo Boga Oca kao jedino večno Načelo i Izvor Božanstva Sina i Duha, čime blagočestivo ispovedamo Jedinonačalije Svete i Nerazdeljive Trojice.

Ovo je prav. mantra i nauka koje imaju sve hrišć, crkve osim JS.
 
Natrag
Top