Sveto Trojstvo

Član
Učlanjen(a)
06.05.2012
Poruka
2.380
Petar jeste imao ulogu vodje. On je vodio crkvu jevreja, dok je Pavle vodio crkvu neznabozaca, i jedan su se drugom suprotstavljali!

Besmisleno je da se Pavle svadja sa Petrom tj. Papom i da njegove odluke osporava.


Svađao se sv. Pavao i sa Barnabom, ali obojicu častimo kao svece.
Jednako tako i nesuglasice između Petra i Pavla ostavile su Crkvi veliku pouku.
Jednostavno, Isus je namjenio različite uloge i misije Petru i Pavlu.
Pavao je lijepo napisao da je otišao u Jeruzalem upoznati prvake Crkve Petra i Jakova. Događaj kad se suprotstavio Petru i nazvao ga "licemjerom", pokazao je Petrovu poniznost, spremnost za dijalog i suočavanje s Pavlom. Pavlov stav nikada nije smatrao pogreškom, iako ga nije dijelio. I zahvaljujući baš toj prepirci, bilo je moguće promisliti, raspravljati i ispitati jedno od temeljnih pitanja kršćanske vjere: spasenje koje je donio Isus Krist.


Za takvo nesto bi danas bio iskljucen iz crkve!

Ne bi bio isključen. Papa je okružen biskupima i kardinalima i ne donosi odluke sam.
 
Učlanjen(a)
30.01.2016
Poruka
371
Trojstvo je ucenje paganskog porekla.
Car Konstantin - paganin je uveo to ucenje 325 ne Nikejskim Koncilom
i tako se trojstvo uvuklo u crkvu

a u Bibliji nema trojstva
Prema Bibliji Bog JHVH Jehova je jedan
a Isus je Bozji Sin


Isus nije nikada rekao Ja sam Bog

vec Isus je rekao "Ja sam Bozji Sin"

Takodje Bog JHVH je sa neba posvedocio tri puta DA JE iSUS BOZJI SIN
 
Poslednja izmena:
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Da li je Isus večni nestvoreni Bog - to nećemo nikada potpuno spoznati.

Ipak, biblija govori da Isus ima Božansku prirodu, i da je jednak Ocu.

Neki veruju da je to zato 'jer je Isus postao od Božjeg bića.
Što znači 'da nije večni nestvoreni Bog, već da je u jednom trenutku postao od samog Božjeg bića.
I u tom smislu on je po prirodi jednak njemu.

U svakom slučaju - vera u Hrista kao Boga nije uslov spasenja, niti biblija to postavlja kao uslov.
 
Učlanjen(a)
30.01.2016
Poruka
371
Iv 8,24: Uistinu, ako ne povjerujete da Ja jesam (da sam ja Bog), umrijet ćete u grijesima svojim.
NE PISE DA JE Isus Bog
Trazite skrivena znacenja a necete da prihvatiti jasnu potvrsu Boga sa neba
tri puta da je Isus Bozji Sin
I Isus je rekao " Ja sam Bozji Sin"

nikada nije rekao da je Bog.

pise ovako
Zato vam kazah da ćete umreti u gresima svojim. Jer ako ne verujete što sam ja, umrećete u gresima svojim.
 
Učlanjen(a)
30.01.2016
Poruka
371
Da li je Isus večni nestvoreni Bog - to nećemo nikada potpuno spoznati.

Ipak, biblija govori da Isus ima Božansku prirodu, i da je jednak Ocu.

Neki veruju da je to zato 'jer je Isus postao od Božjeg bića.
Što znači 'da nije večni nestvoreni Bog, već da je u jednom trenutku postao od samog Božjeg bića.
I u tom smislu on je po prirodi jednak njemu.

U svakom slučaju - vera u Hrista kao Boga nije uslov spasenja, niti biblija to postavlja kao uslov.
Znamo iz Biblije da je Isus Bozji Sin

Ne pise da je Isus jednak Ocu vec pise da je veci od Oca
Zasto prepravljate Bozju rec?

Jovan 14:28
Čuli ste da sam vam rekao: ’Odlazim i vratiću se kod vas.‘ Ako me volite, radovaćete se što odlazim kod Oca,
jer Otac je veći od mene
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Isus jeste Sin Božji, ali je po prirodi jednak njemu.

Zato to buni one koji u bibliji čitaju izjave gde Isus sebe izjednačava sa Ocem.

Toma je nazvao Isusa Bogom.

Jovan kaže da je reč Bog.

Itd..

On je jednak njemu po prirodi, a da li i po trajanju, ili je jednom u istoriji svemira iznedren iz Očevog bića - to ne znamo.
Niti je to presudno za spasenje.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.317
Veliš, simbol!? Krasno, kad ti ne paše ono što u Bibliji jasno piše, jednostavno kažeš - TO JE SIMBOL!

Lepo sam objasnio. Petar je KAMEN, ne zato sto je nepogresiv, vec zato sto je po KARAKTERU bio postojan i cvrst kao kamen. Jedini je ostao uz Hrista do kraja, pratio ga je, hteo da ga brani, dok su se svi ostali razbezali. To je bio njegov karakter, i zato mu je Hristos to ime dao. Na tom KAMENU, Hristos je sagradio crkvu, jer je Petar kao najhrabriji od svih, nakon Hristove smrti ponovo je okupio ucenike i osnovao zajednicu..

To se ne odnosi na njegov autoritet, kao da je on veci od drugih, vec na karakter i ulogu koju je on nakon vaskrsenja imao, tj. on je okupio ucenike.

Kad bi Petar bio veci od dugih apostola, tada se ni Pavle ne bi smeo protiviti Petru. To bi bilo kao da se danas neko protivi Papi i svadja se sa njim, da osporava njegove odluke. Meni je to besmisleno!

Takodje, vidimo kasnije da ono sto je Hristos rekao Petru, to isto je rekao i ucenicima, tj. dao im je jednaku vlast da - "sta god razrese na zemlji bice razreseno i na nebu". Dakle, Petar nije bio veci po autoritetu, vec po karakteru.

Da je kojim slucajem drugacije, ja bi se slozio s tobom, ali to tako nije..

besmislenim mi se čini odgovarati nekome tko će na sve to 'odmahnuti' i napisati - to je simbolično

I sam znas da je u pitanju simbolika. Nisam rekao nista pogresno. Petrovo ime je simbol karaktera, svacije ime nosi neko znacenje.. I ono sto je Petar ucinio nakon vaskrsenja je opravdalo to ime... Ici preko toga i tvrditi kako tekst ima neko drugo znacenje, prevoditi to u doslovnost, za mene je besmisleno. Niti moja crkva veruje, niti sam ja nasao da tako pise..

Protiv Pape nemam nista.. Ja licno ga postujem kao predstavnika zapadne crkve, ali ne mogu da prihvatim da je njegova poslednja u dolucivanju.. Izvini..

Ne bi bio isključen. Papa je okružen biskupima i kardinalima i ne donosi odluke sam.

Sve jedno, ja nisam ovo shvatio kao da se odnosi na autoritet u crkvi.. Rekao sam kako razumem.

Mire, o kojima protestantima ti govoriš kad oni nisu jedinstveni u vjerovanju?

Oni misle da nisu jedinstveni, kao sto mi mislimo da nismo sa katolicima. Dok nam je u sustini sve isto! Postoje otvorena pitanja i kod nas i njih, ali ta pitanja se ne ticu sustine!

Ja govorim o sustini. .

Zar se Hristovo evandjelje bavi datumima, jelima i picima? Ili karakterom i oslobodjenjem od greha?

Sta je osnovna poruka evandjelja?

Evo razmisli.. Ko je crkvu razjedinio, Bog ili covek? Ako nije Bog, da li on tada jednu favorizuje? Ili je u svim crkvama jednako?

Nije se Bog podelio, vec covek!

Kad bi on bio samo u katolickoj, tada bi pravoslavna bila osudjena kao sekta, ali to niko ne sme da izglasa, jer krivica je bila obostrana..

Isto je sa protestantima...

Mislis li da se Papa ne kaje zbog svega sto se desilo sa protestantima? Da crkva ne oseca nikakvu krivicu?

A vera, ucenje, dogma.. Pa istrazi, videces da je u sustini evandjelje svima isto!

tko od protestanata ima potpuni apostolski nauk i sakramente?

Sta znaci pun nauk i sta znace sakramenti? Svi imaju krstenje, euharistiju, veruju u Trojstvo, praktikuju rukopolaganje.. Ispovedanje greha je nebitno.. Ne znam na sta ciljas, ali nista ne nedostaje sto bi ih odvelo u smrt..

Da, protestanti su otišli predaleko. Danas čitam o metodističkoj crkvi u SAD-u koja broji skoro 7 milijuna vjernika, opet se razdijelila se u tisuću frakcija. Razlog je, između ostalog, ređenje gay biskupa i promicanje LGBT načina života od strane crkvenih zajednica.
U tom smislu, katolici nikad neće pristati na kompromis, a vjerujem ni pravoslavci

GEJ i LGBT je trenutno u svim crkvama. U katolickoj takodje. Ne vidim to kao karakteristicno za protestante..

Dobro si rekla, pravoslavne crkve su autokefalne, sto znaci da imaju slobodu odlucivanja i prakse. Sve crkve su autonomne, ali se slazu oko sustine. Tako srbi imaju krsne slave, dok ostali pravoslavci nemaju. Sto znaci da je bitna sustina, a ne praksa, datumi jela i pica..

Nesto slicno je i kod protestanata, svima je isto ucenje, ali se dele po nebitnim pitanjima. Baptisti se dele na one koji veruju u predestinaciju i one koji ne veruju.. A tako i ostali..

Ako ostavimo po strani te sitne razlike, i zanemarimo sta su nas ucili da je bitno, oko cega se mi svadjamo, zakljucak je da zapravo svi imamo Hristovo evandjelje..

Evo, pokusaj da sve crkve stavis zajedno, i nadji im zajednicke elemente. Shvatices da je sustina ista.. Sve uce Hristov zakon evandjelje, i kako pobediti greh.. A Hristos nista drugo i nije ucio!

Isus ne specificira tko su ti, da li su katolici, pravoslavci, protestanti ili svi drugi ljudi, već jasno daje do znanja da oni koji su činili dobro drugima, poradi Njega i u Njegovo ime, bit će baštinici Njegovog kraljvstva. Ili drugim riječima, oni koji su živjeli i ostali u ljubavi Božjoj.

Isus ne specifira, ne kaze "udjite katolici.."

A kad kaze "10 devica", sta to znaci ako je jedna mlada Hristova? Neki tumace da je rec o punini (broj 10) , ali da li je zaista tako? Sta ako je rec o zajednicama..
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
04.07.2023
Poruka
14
Jer kad spoznaše Boga, ne proslaviše ga kao Boga, niti mu zahvališe, nego zaludješe u svojim mislima, i potamnje nerazumno srce njihovo.
Rimljanima 1,21
 
Učlanjen(a)
04.07.2023
Poruka
14
Što se desilo s nama da smo zaboravili na jednostavnost u Isusu Kristu i kako je došlo do toga da biblijski ispravna poimanja Oca, Sina i Svetog Duha našeg ranokršćanskog pisca, duhovnog čovjeka i apologete Tertulijana zamijenimo sa sadašnjim poimanjima protiv kojih se on borio. Današnja dogma ili barem njen ljudski opis, kao da sadrži neku modalističku notu meni zaista nepojmljivu.
 
Natrag
Top