Sveto Trojstvo

Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Ne mogu sada postavljati sve citate Ellen White o Isusu kao Bogu, ali ima ih mnostvo.

Ona je u pocetku bila dosta neodredjena po tom pitanju, da bi vremenom postala sve glasnija i jasnija po pitanju Trojstva. A ista je situacija i sa adv. crkvom, bio je to jedan dosta neodredjeni stav u pocetku i lutanje, posebno u vezi identiteta Svetog Duha...


JS cuju ovu pricu od adventista i odlaze u drugu krajnost , pa evo ih , oni danas poricu Trojstvo, a sami ne znaju odakle im ta nauka...

Kainosovi krecu od Jehovinih Svedoka u savremeno doba, i 50% price su pozajmili, da bi polovinu nasli u svojoj crkvi sa pocetaka pokreta, a sada im je to "spasonosna istina", te su od Boga odredjeni su za reformaciju...

Ma svasta!
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2013
Poruka
4.414
Pa vidiš da je Isus sa Ocem jedno, znači da je Bog. Jedinstvo, jedan Bog.

BGT John 17:21 ἵνα πάντες ἓν ὦσιν, καθὼς σύ, πάτερ, ἐν ἐμοὶ κἀγὼ ἐν σοί, ἵνα καὶ αὐτοὶ ἐν ἡμῖν ὦσιν, ἵνα ὁ κόσμος πιστεύῃ ὅτι σύ με ἀπέστειλας. (Jn. 17:21 BGT)
CRO John 17:21 da svi budu jedno kao što ti, Oče, u meni i ja u tebi, neka i oni u nama budu da svijet uzvjeruje da si me ti poslao. (Jn. 17:21 CRO)
ДК 17Ч22
22 I slavu koju si mi dao ja dadoh njima, da budu jedno kao mi što smo jedno.
Kako isusovi ucenici treba da budu "JEDNO"? kao sto su otac i sin "JEDNO"
Ako su sin i otac trojstvo,onda po vama troicarima ispada da su i ucenici u tojstvu i medju sobom i u ocu i u sinu???,Jel ti to smatras doslovno,bukvalno???
Jovan 17:
11 I više nisam na svetu, a oni su na svetu, a ja idem k Tebi. Oče Sveti! Sačuvaj ih u ime svoje, one koje si mi dao, da budu jedno kao i mi.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Ako su sin i otac trojstvo,onda po vama troicarima ispada da su i ucenici u tojstvu i medju sobom i u ocu i u sinu???,Jel ti to smatras doslovno,bukvalno???

Ko je to rekao? Da bi nešto oborio trebaš da nađeš da to neko tvrdi.

Vidiš da je Isus jedno sa Bogom, znači da je Bog. Teška je to hrana za vas.
 
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Marko, ti se vrlo dobro sjećaš od kada vi Adventisti sedmog dana vjerujeto u Trojstvo, kako si gore naveo. Bilo je to 1980. godine, nakon što vam je prijetila opasnost da vas ostali protestanti svrstaju u kultove (sekte). OK, nešto drugo te hoću pitati. Kako je tebi osobno bilo prihvatiti ovo vjerovanje o Trojstvu, s obzirom da si desetljećima prije vjerovao onako kako su vam vjerovali pioniri? Znamo svi, pioniri su vam vjerovali da je Trojstvo suprotno zdravom razumu, suprotno Bibliji i da je poganskog podrijetla. Nije to sigurno bilo lako, pa navedi nešto o tome, ohrabrit ćeš tako i mlade ljude da dođu u vašu sektu.

Slape, to je zaista za pohvalu od tebe. Takvu diskusiju ocekujem, a ne ono sto je obicno do sada bilo.


Ja som to vec nekoliko puta objasnio. Prvi adventisi su dolazili iz razlicitih verskih zajednica, i mnoga njihova verovanja bila su drugacijja pa cak i suprotna. Isto tako napisao sm da je cak i Elen Vaj pre nego sto je dobila prvu viziju neke stvari verovala drugacije i pogresno. Subotu su poceli praznovati dve godone kasnije 1846.

Oni nisu ni mislili da treba da imaju zvanicno verovanje, nego su mislili da im je Biblija dovoljna.
Tako su progresnivno proucavali i dolazili do saznanja vaznih teoloskih istina.


Pre tri sedmice pisao sam clanak: Razvitak Teologije u Hriscanskoj adventistickoj Crkvi.

Pre nego sto navedem neke navode iz toga, ti kazes da smo prihvatili ucenje o Trtojstvu 1980.
Nisi to dobro uocio. Evo sad cu ti navesti ono sto sam vec napisao:

Kad je postavljeno zvanicno verovanje Crkve?

Prvi adventisti su smatrali da ne treba da imaju nikakvo odredjeno i napisano pravilo verovanja, vec da im je Biblija dovoljna.
Godine 1853. Jakov Vajt odgovarajuci na pitanje baptiste sedmog dana, naveo je neka od nasih verovanja; “Mi smo ujedinjeni u velikim predmetima: Hristovog skorog dolaska, drzanju Bozijeg zakona i veri Sina Njegova Isusa Hrista.” (R&H Aug. 11. 1853)
Ovo su prva verovanja Crkve. Sta mogu kritcari da kazu na ovo? Da li je to sve u sta Crkva treba da veruje? Svakako da nije.

Postoje dva glavna razloga zbog cega su, ipak, pioniri odlucili da je neminovno potrebno da zvancno izjave u sta veruju.
Prvi razlog bio je taj sto su mnogi, koji nisu pripadali Crkvi, a koji su pripadali Milerovom pokretu, tvrdili da su adventisti, a verovali su mnogo cega u sto adventisti sedmog dana nisu verovali. Zbog toga pioniri Crkve bili su primorani da svetu predstave listu svoga verovanja. Drugi razlog je bio sto su pripadnici drugih zajednica trzili od njih da jasno izjave u sta veruju.


Prva lista verovanja
Pred sobom imam listu prvih verovanja Crkve, od godine 1872. kojih je bilo 25, a koje su nazvali: Dvadeset i pet principa verovanja. Ova lista nije bila izglasana na Saboru Crkve, nego su je sastavili neki od vodja Crkve. Zbog cega su pioniri Crkve cekali oko 28. godine da izjave u sta veruju? Vec smo videli da su oni smatrali da im nisu potrebna nikakva napisana pravila vere, nego da im je Biblija dovoljna.

Prvi princip od godine 1872:
“Postoji jedan Bog, licno duhovno Bice, Stvoritelj svega, svemoguci, sveznajuci i vecni. Neogranicen u mudrosti, svetosti, pravdi, dobroti, istini i milosti; nepromenljiv i svugde prisutan pomocu svoga predstavnika Svetog Duha.”
Kako je ovo pocetak dobro su oni i uspeli da to formulisu.


Evo kako glase danasnja verovanja Crkve:

Božanstvo
“Postoji jedan Bog: Otac, Sin i Sveti Duh, zajednica Tri lica iste vecnosti. Bog je besmrtan, svemocan, sveznajuci, iznad svega i svuda prisutan. On je beskonacan i prevazilazi moc ljudskog shvatanja, ali ipak poznat preko otkrivanja o Sebi. On je vecno dostojan da Ga sva stvorenja poštuju, obožavaju i da Mu služe.”


Bog Otac
“Bog vecni Otac je Tvorac, Vrelo, Održavalac i Vladar celokupnog stvaranja. On je pravedan i svet, milostiv i pun milosrdja, spor na gnev i obilan nepokolebljivom ljubavlju i vernošcu. Osobine i sila koje su se pokazali u Sinu i Svetom Duhu takodje su otkrivenje Oca.”
Kao sto vidite, tu su dva verovanja u koje su ukljucene misli iz verovanja pionira, ali mnogo preciznije i jasnije.


Drugo verovanje od 1872. glasi: “Postoji jedan Gospod Isus Hristos, Sin vecnog Oca, pomocu koga je Bog sve stvorio i pomocu koga sve postoji; koji je uzeo na sebe prirodu Admovog roda i uzeo udela u otkupljenju palog coveka, koji je ziveo medju ljudima pun milosti i istine, ziveo kao nas Primer, umro je kao nasa zrtva, vaskrsao za nase opravdanje, uzneo se gore da bude nas Posrednik u Nebeskoj svetinji, koji svojom krvlju cni ociscenje nasih greha.”

Evo kako Crkva danas veruje u Hrista:

Bog Sin
“Bog vecni Sin ovaplo}en je u Isusu Hristu. Kroz Njega je sve stvoreno, Božji karakter otkriven, izvršeno spasenje ljudskog roda i sud svetu. Za svu vecnost živi Bog postao je i covek Isus Hristos. Zacet je Svetim Duhom i rodila Ga je devojka Marija. Živeo je i iskusio iskušenja kao ljudsko bice, ali je savršenim primerom pokazao Božju pravednost i ljubav. Svojim cudima On je otkrio božansku silu i umro na krstu za naše grehe i umesto nas, vaskrsnuo je iz mrtvih i vazneo se na Nebo da u nebeskoj svetinji vrši službu za nas. Doci ce opet u slavi da konacno oslobodi svoj narod i obnovi sve tvari.”


U prvom nacrtu verovanja godine 1872. Sveti Duh nije ni spomenut kao posebna licnost.

Evo kako Crkva dans uci o licnosti Svetog Duha:

Bog Sveti Duh
“Bog vecni Duh bio je aktivan sa Ocem i Sinom prilikom stvaranja, utelovljenja i otkupljenja. On je nadahnjivao pisce Svetog pisma. On je ispunjavao Hristov život silom. On privlaci i ubedjuje ljudska bica, a one koji se odazovu, obnavlja i preobražava u Božji lik. Poslat od Oca i Sina da bude stalno sa Njegovom decom, On daje duhovne darove Crkvi, opunomcuje je da svedoci za Hrista, i u skladu sa Svetim pismom, uvodi je u svaku istinu.”

Tek 1931. godine Crkva je zvanicno na Saboru cele Crkve izglasala listu verovanja. Crkva uzima sebi pravo da u svako doba moze dodati jos neko verovanje ako se za to ukaze neophodna potreba ili da drugim jasnijim recima izrazi postojeca verovanja.

Evo nekih od bverovanja koja su izglasana na saboru 1931.
1. “Da je Sveto pismo Starog i Novog zaveta od Boga nadahnuto...”

2. “Da Tri lica Bozanstva sastoje se od vecnog Oca, licnog duhovnog Bica koji je neogranicen u svojoj mudrosti i ljubavi, svugde prisutnog; Gospoda Isusa Hrista, Sina vecnog Oca kroz koga je sve stvoreno u kome ce spasenje otkupljenih biti dovrseno; i da je Sveti Duh Treceg lica Bozanstva, koje je velika sila u delu otkupljenja.”

3. “Da je Hristos pravi BOG od iste prirode i supstance kao i vecni Otac...” (Encyclopedia BC, p. 347.
Iz ovih verovanja samo sam uzeo te misli, a nisam prepisivao ceo tekst.


Prema tom Slape, nije ispravno tvrditi da su sadasnja verovanja nastala 1980. godine.
Budi tako ljubazan pa obrati na izjave Elene Vajt a uz mnoge njene izjave navedena je i godina kada je ona to izjavila, pa na osnobvu toga mozes videti kako i kada su ta verovalja usvajana:

Tri lica Bozanstva u delima Elen Vajt


Zanimljivo je da ona u svojim obimnim spisima, koji zauzimaju oko 100 hiljada stranica, ne spominje rec Trojstvo. Da li to znaci da ona nije verovala u Tri lica Bozanstva? Svakako da ne znaci, jer ni Apostolska crkva nije znala za rec Trojstvo, pa ipak, ceo Novi zavet opsirno svedci da postoje Tri lica Bozanstva, da je Hristos Bog, koji postoji od vecnosti i da je Sveti Duh licnost, a to su Tri lica Bozanstva.

Umesto reci Trojstvo, Elen Vajt upotrebljava rec ”Godhead” sto se prevodi sa Bozanstvo, a neki to prevode i kao Trojstvo. Medjutim, umestoTrojstvo, ona upotrebljava rec: Trio, a rec Trio je sinonim za Trojstvo. Slicno tome, jos u II veku Teofil Antiohijski, umesto Trojstvo, upotrebljavao je rec na grckom Troas, sto znaci Trio, a to je samo druga rec za Trojstvo. Najvznije je da i Elen Vajt jasno i opsirno svedoci da postoje Tri lica Bozanstva, da je Hristos vecni Bog i da je Sveti Duh licnost. Ona spominje i Tri velicanstva ili dostojanstva na Bozijem prestolu, sto se takodje odnosi na Tri lica Bozanstva.
U cetvrtom veku Tertulijan je Tri lica Bozanstva nazvao Trojstvom, a posto Tri lica Bozanstva i jesu Trojstvo, prema tome, ne mozemo reci da je naziv Trojstvo pogresan, samo zato sto je ta rec nastala posle apostola.


Bozanstvo i Hristova priroda
“Hristos, Rec, Jedinorodni od Boga bio je jedno sa vecnim Ocem – Jedno po prirodi, po karakteru, po namerama - jedino Bice koje je moglo da pronikne u sve Bozije savete i namere.” (Stvaranje - patrijarsi i proroci str. 34 org, 1890)

Navodeci izjavu apostola Pavla ona izjavljuje: “Sjedinjenje bozanske sa ljudskom prirodom je jedna od najdragocenijih i najtajanstvenijih istina plana spasenja. O toj istini govori apostol Pavle kad kaze: ‘I kao sto je priznato, velika je tajna poboznosti; Bog se javi u telu.” (1. Timotiju 3,16; Iz riznice svedocanstava II str. 280)

“Tako je Sin Bozji bio priznat kao Vladar neba slavom i cascu JEDNAK sa Ocem.” (Kosmicki konflikt, str. 495 org 1870)

“Postoji svetlost i slava u istini, da je Hristos bio jedno sa Ocem pre nego sto je svetu postavljen temelj. To je svetlost u mracnome mestu, cineci Ga odsjajem originalne Bozje slave. Ova istina ne ogranicava objasnjenja druge tajne i na drugi nacin neobjasnjive istine, koje su obavijene nepristupacnom i nerazumljivom svetloscu.” (R&H, April 5. 1906. p, 8)

“Bozji Sin zauzeo je mesto na Ocevom prestolu, i slava Vecnog, Samopostojeceg okruzavala je Obojicu.” (Stvaranje – patrijarsi i proroci str. 36. 1890)
“Otkupitelj sveta bio je ravan Bogu, Njegov autoritet bio je isti kao i Bozji autoritet. Izjavio je da ne postoji odvojeno od Oca. Vlascu kojom je govorio i cinio cuda, bila je licno Njegova, pa ipak, uverava nas da su On i Otac jedno.” (R&H Jan. 7. 1890. p. 1)

“Jehova je ime koje je dato Hristu. ‘Bog je spasenje moje’, pise prorok Isaija. ‘Uzdacu se u Njega i necu se bojati...jer mi je sila i pesma Gospod Bog, On mi bi Spasitelj.” (Isaija 12,2, The Signs of the Times, May 3, 1899. p. 2) Gde nas prevod kaze “Gospod Bog” u jevrejskom stoji Yah Yahwh, sto je Gospod Jehova.

“Bozji Sin bio je priznat kao Vladar neba, silom i vlascu jednak sa Ocem.” (Kosmiki konflikt, str. 402. 1870)

“Najuspesnija orudja velikog varalice su lazne nauke i lazna cudesa spiritizma. Prerusen u andjela svetlosti, sotona razastire svoje mreze tamo gde se najmanje ocekuje. Kad bi ljudi proucavali Bozju Knjigu sa ozbiljnom molitvom da shvate njenu nauku, ne bi ostali u mraku i ne bi primili lazne nauke. Ali posto odbacuju istinu, postaju plen prevare. Druga opasna zabluda je nauka koja porice Hristovo bozanstvo i tvrdi da Hristos nije postojao pre svoga dolaska na ovaj svet. Ovu nauku primaju blagonaklono mnogi koji tvrde da veruju u Bibliju, no ova je nauka u suprotnosti sa jasnim Spasiteljevim izjavama u pogledu Njegovog odnosa prema Ocu, Njegovog bozanskog karaktera i Njegovog postojanja pre nego sto je dosao u telu. Oni koji ovu nauku podupiru izvrcu Sveto Pismo o Hristovom bozanstvu, uzaludno ce biti da se s njima raspravlja o ovoj tacci, jer nijedan dokaz, ma koliko bio uverljiv, ne moze ih osvedociti”. (Velika borba str, 426. 1870)

“Gospod, Isus Hristos, postoji od vecnosti, bozanski Sin Boziji, jedno sa Ocem. Bio je iznad slave nebeske. Bio je vojskovo|a nebeske inteligencije koji je po svome pravu primao slavljenje i postovanje svih adj|ela.” (R&H, April 5, 1906. p. 8)

“Govoreci o svojoj preegzistenciji, Hristos vraca se umom u davne vekove. On nas uverava da nikad nije postojalo vreme u kom On nije bio jedno sa Ocem.” (The Signs of the times, August 29. 1900. p. 8)

“Hristos je tokom svih vekova bio ujedinjen sa Ocem, i onda kada je uzeo gresnu prirodu, jos uvek je bio jedno sa Bogom.” (The Signs of the Times, August. 2. 1905, p, 10)

“Medjutim, dok Bozja rec govori o Hristovoj ljudskoj prirodi, dok je ziveo na zemlji, takodje govori odlucno i o Njegovoj preegzistenciji. Rec je postojala kao Bozansko bice, cak i kao vecni Sin Boziji u jedinstvu sa Ocem od venosti. Od vecnosti On je bio Posrednik zaveta, u kome svi narodi, ako Ga prime, budu blagosloveni. Rec je bila sa Bogom i Rec je bila Bog. Pre nego sto su andjeli ili ljudi bili stvoreni, Rec je bila sa Bogom, i Rec je bila Bog,”. (R&H April 5, 1906)

“Hristos je bio Bog u pravom smislu te reci. Bio je jedno sa Ocem od vecnosti, Bog iznad svega, zauvek blagosloven.” (R&H April 5,1906. p,8.)

Tri lica Bozanstva
“Postoje Tri zive Licnosti nebeskog Trojstva i u ime te
Tri velike Sile – Oca, Sina i Svetog Duha – krstavaju se oni koji primaju Hrista zivom verom; a te Sile ce sa poslusnim podanicima Neba saradjivati u novim naporima da zive novim zivotom u Hrista.” (Evangeliza, str. 616 org) (Umesto rei Trojstvo, Elen Vajt upotrebljava originalu rec “Trio” sto ima isto znacenje.)

“Vecni nebeski ‘Dostojanstvenici’, Bog, Hristos i Sveti Duh.” (Manuscript 145, 1901)

“Potrebno je da shvatimo da je Sveti Duh, koji je licnost kao i Bog sto je licnost. hoda po ovome tlu.” (Manuskript 66, 1899)

“Sveti Duh je licnost, jer On, ‘svedoci nasem duhu da smo deca Bozja.’ (Rimljanima 8,16) Kad se pokazuje to svedocanstvo, ono donosi svoj dokaz. U takvim trenucima mi verujemo i sigurni smo da smo deca Bozja. Sveti Duh ima svoju licnost; u protivnom, On ne bi mogao da svedoci nasem duhu i s nasim duhom da smo deca Bozja. On mora da bude Bozanska licnost, jer inace ne bi mogao da ispituje tajne koje su sakrivene u Bozjem srcu. ‘Jer ko od ljudi zna sta je u coveku osim duha covecijega koji zivi u njemu? Tako i u Bogu sto je niko ne zna osim Duha Bozijega.’”(1. Korincanima 2,11; Manuskript 29.1906)

“Knez sile zla moze da bude obuzdan jedino Bozjom silom, KOJA JE U TRECEM LICU BOZANSTVA, SVETOM DUHU. (Special Testimony, Seria A, No. 10. p, 32. 1897)

“Bog je Stvoritelj, Odrzavalac i Upravitelj Svemira, On je Vecan, Sveznajuci i svuda prisutan, Trojstvo se sastoji od Boga Oca, Hrista Sina i Svetog Duha.” (Question of Doctrine p. 22. 1957)

“Postoji jedan Bog; Otac, Sin i Sveti Duh, zajednica Tri lica iste vecnosti.” (Adventisti~ki hriscani veruju, str 27)

“Kad god Bog radi onda to cini ceo Bog. Otac, Sin i Sveti Duh nisu delovi Boga na neki nacin zbrojeni da bismo dobili zbir bozanske stvarnosti. Svaki od njih je Bog... Ne mozemo zamisliti Boga kao porodicu od tri clana, niti kao odbor koji uvek zakljucke jednoglasno izglasava. To bi znacilo odvojiti osobe sto bi bilo na stetu cinjenice da je Bog jedan.” (dr Rice, The Reign of God... p. 90.91)

“Bozanstvo je obuzeto sazaljenjem za ljudskim rodom, Otac, Sin i Sveti Duh sebe su dali u planu otkupljenja. U potpunom izvrsenju tog plana, odluceno je da Hristos, Jedinorodni Sin Boziji dade sebe kao zrtvu za greh. Koje merilo bi moglo da izmeri dubinu te ljubavi? Sa Hristom dati su svi izvori Neba, tako da nista nedostaje u planu otkupljenja. To je ljubav za razmisljanje koja ce ocistiti dusu od svake sebcnosti. To ce povesti ucenika samoodricanju, da uzme krst i da sledi svoga Otkupitelja.” (CH p. 222)

“Hristos je krstenje ucinio znakom ulaska u svoje duhovno carstvo. On ga je proglasio izricitim uslovom koga moraju da ispune svi koji zele da budu priznati kao oni koji se pokoravaju volji Oca, Sina i Svetoga Duha... Krstenje je najsvecanije odricanje od sveta. Oni koji su krsteni u ime Oca, Sina i Svetoga Duha, javno, na samom pocetku hriscanskog zivota izjavljuju da su napustili sluzbu sotoni i postali clanovi carske porodice, deca nebeskog Cara,” (Testimonies, vol. 6 p. 91, 1900)

“Srce koje voli greh pripisuje Bogu svoje osobine, a takvo shvatanje povecava silu greha. Skloni udovoljavanju samima sebi, ljudi su poceli da Boga smatraju slicnim sebi.” (Vaspitanje str. 76. org. 1905)

“Znanje o Bogu, onako kako se On otkrio preko Hrista, neophodno je svima spasenima. To je znanje koje preobrazava karakter. Kada ga prihvatimo i uvedemo u svoj zivot, ono ce obnoviti Hristov lik u nasoj dusi. To je znanje koje Bog zeli da prenese svojoj deci, jer sve ostalo je samo tastina i muka duhu.” (Apostolska crkva – Hristovim tragom, str. 474. org. 1911)

“U danasnje vreme preovladjuje duh otpadnistva – duh toboznje prosvecenosti zbog znanja o istini, ali u stvari duh slepe sujete. Ljudske teorije se velicaju i stavljaju na mesto Boga i Njegovog zakona.” (Istorija proroka i careva str, 177.178. 1890,)

Isus se molio za jedinstvo svojih sledbenika: “Ne molim pak samo za njih, nego i za one koji Me uzveruju njihove rijeci radi; da svi jedno budu, kao Ti Oce sto si u meni i ja u Tebi, da i oni u nama jedno budu, da i svijet vjeruje da si Me Ti poslao.” (Jovan 17,20.21) Jedinstvo koje postoji izmedju Hrista i Oca, ne unistava licnost nijednoga od Njih, isto kao sto to ne cini jedinstvo izmedju nas i Hrista kao i jedinsvo medju nama. Nijedan smrtni um ne moze da udje u tajnu u kojoj Visnji prebiva i deluje... On ce nam otkriti toliko namera, koliko je za nase dobro da znamo, a izvan toga moramo verovati u ruku Svemogucega i srce koje je puno ljubavi.” (8T p. 302. 1870.)

“Najostrijem intelektu, najmocnijem i visoko obrazovanom umu, to sveto Bice mora zauvek da ostane ogrnuto tajnom... Mi mozemo razumeti toliko od Njegovih namera, koliko je za nase dobro da znamo.” (Isto, p. 699) To je ono sto je i Mojsije zapisao: “Sto je tajno ono je Gospoda Boga nasega, a javno je nase i sinova nasih doveka.” (5. Mojsijeva 29,29)

“Otkrivenje koje je Bog dao u svojoj Re~i je za na{e prou~avanje. To je ono {to mo`emo nastojati da razumemo, ali dalje od toga mi ne treba da ulazimo... Nijedan ljudski um ne mo`e shvatiti Boga. Neka ograni~eni um ne poku{a da Ga objasni. Ne ulazite u razli~ita razmatranja o Njegovoj prirodi. U }utanju je razum. Svemoguci je izvan svake rasprave.” (Isto, p. 279. 1870)

“Zbog svoje sebicnosti i zemaljskih teznji, cak ni Hristovi ucenici nisu mogli shvatiti duhovnu slavu koju je zeleo da im otkrije. Tek posle Hristovog vaznesenja svome Ocu i izlivanja Svetog Duha na vernike, ucenici su u potpunosti shvatili Hristov karakter i misiju. Posto su primili krstenje Duhom, poceli su da shvataju da su bili u neposrednoj prisutnosti Gospoda slave.” (Ceznja vekova str. 507. org 1898)

“Posmatrajuci Hrista, videli su Bozanstvo koje je bljesnulo kroz ljudsku odecu.” (Isto, str. 158. org) “On je bio Bozji Sin, a ipak bespomocno dete. Tvorac svetova – Zemlja je bila Njegova svojina – pa ipak, siromastvo je na svakom koraku obelezavalo Njegovo zivotno iskustvo.” (Isto, str. 88. org. 1898)

“O, cudesna Hristova ljubavi, koja si se nadvila da iscelis gresne i ucveljene! Bozanstvo koje zali i ublazava nedace covecanstva koje pati! O, cudesna silo koja se tako ispoljavas sinovima covecijim! Ko moze da sumnja u vest o spasenju? Ko moze potceniti milosrdje Otkupitelja punog saosecanja?” (Isto, str. 269. org. 1898)

“Hristos je Svojom ljudskom prirodom dodirnuo covecanstvo; svojom bozanskom prirodom bio je povezan sa Bozjim prestolom. Kao Sin coveciji, dao nam je primer poslusnosti; kao Sin Bozji daje nam silu da poslusamo. Hristos je bio taj koji je na brdu Horiv progovorio Mojsiju: JA SAN ONAJ STO JEST.” (Isto str. 24. org. 1898)

“On, cije je ime ‘Bog Silni i Otac vecni, Knez mirni’; On, za koga stoji napisano, da Mu ‘je vlast na ramenu’ je Divni, Savetnik.” (Isaija 9,6; Jakov 1,5; Isto, str, 363.org. 1898.)

“Hristos je istakao svoja jednaka prava sa Bogom u obavljanju posla koji je bio isto tako svet i istog karaktera kao i onaj koji je izvrsio Otac na Nebu.” (Isto, str 207. 1898.

“Hristos nije prestao da bude BOG
kada je postao covek.” (Isto str. 664. 1898)

“Demonski duhovi poricu Hristovo Bozanstvo, cak i samog Stvoritelja izjednacuju sa sobom. Na ovaj nacin veliki buntovnik pod novom maskom nastavlja svoju bunu protiv Boga, koja je otpocela na Nebu.” (Kosmicki konflikt, str. 448. 1870)

“Hristos nije mogao doci na Zemlju u slavi koju je imao na nebeskim Dvorovima. Gresna ljudska bica nisu rodjena sa tim vidom. On je ogrnuo svoje Bozanstvo ljudskom prirodom; medjutim, On se nije rastao sa svojim Bozanstvom.” (R&H. June 15, 1905)
“Hristos je uzeo nasu prirodu i boravio medju nama, Bozanstvo se otkrilo u ljudskome, nevidljiva slava u vidljivom ljudskom liku.” (COL p. 17. 1900)

Hristov polozaj prema Njegovom Ocu je ravnopravan.” (7BC p. 905)

“Hristos je jedno sa Ocem, ali Hristos i Otac su dve razdvojene Licnosti.” (5.BC p. 1148)

“Hristos je u sustini Bog i u najvicem smislu. On je bio sa Bogom od sve vecnosti. Bog iznad svega zauvek blagosloven.” (5.BC p. 1126)

“On kome su andjeli ukazivali postovanje, Sin Bozji, jedno je sa Tvorcem svemira.” (Ceznja vekova str, 210. org, 1898)

“Kada je Isus Hristos razapet umrla je Njegova ljudska priroda. Bozanstvo nije ponisteno niti je umrlo; to je nemogu}e... To je velika tajna, tajna nad tajnama, koja nikad potpuno nece biti poznata.” (5.BC p. 1113)


Slape, izvinjavam se sto sam ti prilozio ovoliko mnogo teksta, ali u njemu mozes videti kako su progresivno pioniri shvatali i usvajali osnovna verovanja crkve.

Tvoje pitanje: OK, nešto drugo te hoću pitati. Kako je tebi osobno bilo prihvatiti ovo vjerovanje o Trojstvu, s obzirom da si desetljećima prije vjerovao onako kako su vam vjerovali pioniri?

Slape, posto si procitao tekst koga sam ti prilozi, sada reci sam, ima li ikakbve vrednosti ovo tvoje pitanje?

Zato sam ti naveo godine izjava zelenom bojom da ih lakse uvidis.
Vidis da je Elen Vajt pisala od 1870, godina pa sve do njene smrti 1916.


Da li ti onda verujes da sam ja stariji od 1870. godine?

Prema tome ja sam rastao sa zavrsenim, zvanicnim verovanjem Crkve.
Sve je stavljeno na svoje mesto pre nego sto sam ja rodjen.


Nego kad smo kod toga, sta kazes sada na ta nasa sadasnja verovanja?

Zelim ti sve najbolje
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Subotu su poceli praznovati dve godone kasnije 1846.

A zašto su praznujući subotu od 18 sati u petak do 18 sati u subotu, devet godina "krali Bogu njegovo dragocjeno vrijeme"?

Oni nisu ni mislili da treba da imaju zvanicno verovanje, nego su mislili da im je Biblija dovoljna.

Veliš, oni su tako mislili? A gdje je bio Duh Sveti da im "prišapne" i da ih pouči? Očito, oni su se oslonuli na "Knjigu", a ne na Duha Svetog.

Tako su progresnivno proucavali i dolazili do saznanja vaznih teoloskih istina.

Tu im se mora odati priznanje. Bili su "brzi gonzalesi" u proučavanju Biblije. Samo im je 9 godina trebalo da u Bibliji otkriju kako subota ne počinje petkom u 18 sati, nego zalaskom sunca. :cool:

Pre nego sto navedem neke navode iz toga, ti kazes da smo prihvatili ucenje o Trtojstvu 1980.
Nisi to dobro uocio. Evo sad cu ti navesti ono sto sam vec napisao:

To sami vi Adventisti sedmog dana kazate. Evo:

The 1980 Dallas Statement of Fundamental Beliefs

Prior to the 1980 General Conference in Dallas, a proposed statement of 27 Fundamental Beliefs was sent to the world divisions.At the conference itself a revised version, incorporating the many suggestions from the world field, was discussed and eventually voted as an expression of the fundamental beliefs of the Seventh-day Adventist Church. Fundamental Belief number two on the Godhead states, ..... Fundamental Belief number two, as voted at the 1980 General Conference in Dallas, expresses the present position of the church on the doctrine of the Trinity.

Prijevod zadnje rečenice: Temeljno vjerovanje broj dva, kako je izglasano na Generalnoj konferenciji 1980. u Dallasu, izražava sadašnji stav crkve prema doktrini o Trojstvu.

Evo ti i link: http://www.atsjats.org/publication_file.php?pub_id=242

U prvom nacrtu verovanja godine 1872. Sveti Duh nije ni spomenut kao posebna licnost.

Ovo je najbolji dokaz da Sveti Duh s Ellen White i kompanijom i njihovom rabotom nije imao nikakve veze. Dapače, čitava ta rabota pripada i dolazi od duha koji ljude nuka da određuju datume Kristova dolaska, dakle, sotonina duha.

Tek 1931. godine Crkva je zvanicno na Saboru cele Crkve izglasala listu verovanja. Crkva uzima sebi pravo da u svako doba moze dodati jos neko verovanje ako se za to ukaze neophodna potreba ili da drugim jasnijim recima izrazi postojeca verovanja.

Evo nekih od bverovanja koja su izglasana na saboru 1931.
1. “Da je Sveto pismo Starog i Novog zaveta od Boga nadahnuto...”

2. “Da Tri lica Bozanstva sastoje se od vecnog Oca, licnog duhovnog Bica koji je neogranicen u svojoj mudrosti i ljubavi, svugde prisutnog; Gospoda Isusa Hrista, Sina vecnog Oca kroz koga je sve stvoreno u kome ce spasenje otkupljenih biti dovrseno; i da je Sveti Duh Treceg lica Bozanstva, koje je velika sila u delu otkupljenja.”

3. “Da je Hristos pravi BOG od iste prirode i supstance kao i vecni Otac...” (Encyclopedia BC, p. 347.
Iz ovih verovanja samo sam uzeo te misli, a nisam prepisivao ceo tekst.

Evo, ni 1931. godine nemate Trojstvo. Sveti Duh vam je nekakva "velika sila u delu otkupljenja", i nije pravi Bog, kao što su vam Otac i Sin.

Prema tom Slape, nije ispravno tvrditi da su sadasnja verovanja nastala 1980. godine.

Prema tome Marko, nije ispravno negirati da sadašnje vjerovanje o Trojstvu imate tek od 1980. godine.

Budi tako ljubazan pa obrati na izjave Elene Vajt

Oprosti Marko, ali ovom prigodom neću ni riječi dodati na izjave proročice koja je govorila u drskosti.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Ali ti "neki ljudi", što za Svetog Duha ne čuše, :) nisu sebe Božjim vjesnicima proglasili. :) Nisu svoju sektu osnovali, jadnike mamili i desetinu im uzimali.

Da li su čuli za Svetog Duha oni kojima nikada nije dato da samoinicijativno sedište prve crkve premeste iz Jerusalima u Rim, da uspostave svoje lično sveštenstvo i svog verskog vođu, da taj verski vođa svojim zemaljskim autoritetom ukine Božje zapovesti i izmeni Hristovo jevanđelje, i progoni one koji mu se ne poklone, a sa druge strane proklamuje da se spasenje kupuje za novac oproštajnicama?
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Da li su čuli za Svetog Duha oni kojima nikada nije dato da samoinicijativno sedište prve crkve premeste iz Jerusalima u Rim, da uspostave svoje lično sveštenstvo i svog verskog vođu, da taj verski vođa svojim zemaljskim autoritetom ukine Božje zapovesti i izmeni Hristovo jevanđelje, i progoni one koji mu se ne poklone, a sa druge strane proklamuje da se spasenje kupuje za novac oproštajnicama?

Šta si se uspjenio? :) Nisam vam ja na smrt pionire osudio, kad sam rekao da za Svetog Duha kao Boga nisu ni čuli. Samo sam konstatirao činjenicu kako oni sa Sveti Duhom, a ni Sveti Duh s njima, nisu imali nikakve veze.
 
Natrag
Top