SUBOTA ! Dan za svetkovanje obavezan za Hrišćane ?

Član
Učlanjen(a)
25.12.2012
Poruka
1.901
Neka vam je dakle na znanje, ljudi braćo, da se po njemu vama propovijeda oproštenje grijeha.
I od svega, oda što se ne mogoste opravdati u zakonu Mojsijevu, opravdava se u njemu svaki, koji vjeruje.
Gledajte dakle, da ne dođe na vas ono, što proroci kažu:
'Vidite, preziratelji, i čudite se, i nestanite! Jer ja činim djelo u dane vaše, djelo, koje nećete vjerovati, ako vam tko ispriča.'"
A kad su izlazili oni, molili su ih neznabošci, da im se ove riječi govore u drugu subotu.
Kad se je skupština razišla, pođoše za Pavlom i Barnabom mnogi od Židova i pobožnih došljaka. A oni su ih u razgovoru svjetovali, da ustraju u milosti Božjoj.
A iduće subote skupi se gotovo sav grad, da čuje riječ
A kad vidješe Židovi narod, napuniše se zavisti, i govorili su protiv riječi Pavlovih i psovali su.
A Pavao i Barnaba rekoše posve smjelo: "Vama je najprije trebalo da se propovijeda riječ Božja. Ali kad je odbacujete i sebe držite da nije ste vrijedni vječnoga života, evo se obraćamo k neznabošcima.
Djela Apostolska 13:38-46

razumni če razumijeti da je subota bila za ......
 
Član
Učlanjen(a)
19.07.2010
Poruka
1.691
Neka vam je dakle na znanje, ljudi braćo, da se po njemu vama propovijeda oproštenje grijeha.
I od svega, oda što se ne mogoste opravdati u zakonu Mojsijevu, opravdava se u njemu svaki, koji vjeruje.
Gledajte dakle, da ne dođe na vas ono, što proroci kažu:
'Vidite, preziratelji, i čudite se, i nestanite! Jer ja činim djelo u dane vaše, djelo, koje nećete vjerovati, ako vam tko ispriča.'"
A kad su izlazili oni, molili su ih neznabošci, da im se ove riječi govore u drugu subotu.
Kad se je skupština razišla, pođoše za Pavlom i Barnabom mnogi od Židova i pobožnih došljaka. A oni su ih u razgovoru svjetovali, da ustraju u milosti Božjoj.
A iduće subote skupi se gotovo sav grad, da čuje riječ
A kad vidješe Židovi narod, napuniše se zavisti, i govorili su protiv riječi Pavlovih i psovali su.
A Pavao i Barnaba rekoše posve smjelo: "Vama je najprije trebalo da se propovijeda riječ Božja. Ali kad je odbacujete i sebe držite da nije ste vrijedni vječnoga života, evo se obraćamo k neznabošcima.
Djela Apostolska 13:38-46

razumni če razumijeti da je subota bila za ......
jevreje i sen od stvarnosti koja je Isus.
 
Član
Učlanjen(a)
25.12.2012
Poruka
1.901
@mrsavkić
pročitaj opet ali ne samo slova
koncentriraj se brate mili

A kad izlažahu iz zbornice Jevrejske, moljahu neznabošci da im se ove riječi u drugu subotu govore.
 
Član
Učlanjen(a)
19.07.2010
Poruka
1.691
@mrsavkić
pročitaj opet ali ne samo slova
koncentriraj se brate mili

A kad izlažahu iz zbornice Jevrejske, moljahu neznabošci da im se ove riječi u drugu subotu govore.
znam, tu prozirnu priču! zar ne vidiš da se ta priča providi?
kad bi ti otišao danas da svedočiš jednom katoliku? subotom? poljubio bi vrata crkve. ne ,jedino nedeljom. onda bi ja rekao dakle vidiš spedy je jedan nedeljar,bio je nedelju pa opet nedelju sledeću tamo. sigurno je neeljr,zar ne?!
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
znam, tu prozirnu priču! zar ne vidiš da se ta priča providi?
kad bi ti otišao danas da svedočiš jednom katoliku? subotom? poljubio bi vrata crkve. ne ,jedino nedeljom. onda bi ja rekao dakle vidiš spedy je jedan nedeljar,bio je nedelju pa opet nedelju sledeću tamo. sigurno je neeljr,zar ne?!


Stvar je u tome sto je Bog Blagoslovio i Posvetio subotu jos u raju.
Kaze se: ''I Blagoslovi Bog sedmi dan i posveti ga, jer u taj dan pocinu od svih dela svojih''(1. Moj 2:3)
Buduci da ju je posvetio jos u raju i odvojio je od drugih dana, ona onda logicno nije jevrejska ustanova. Jer su jevreji kao nacija nastali tek kasnije..
U tome je osnovni problem. Jer kad bi meni danas bilo receno: ''Patrijarh Srpske Pravoslavne Crkve Gospodin Irinej je blagoslovio i posvetio danasnji dan'' , to bi znacilo da ja kao vernik treba posebno da se odnosim prema tom danu i da ga drzim svetim.
Posvetiti u bibliji znaci ''odvojiti''. Sto znaci da ju je Bog odvojio od drugih dana kao poseban dan.
Kako se moze ukidati nesto sto je sam Bog blagoslovio i posvetio jos u raju? Buduci da se kaze: ''jer kada Ti, Gospode, blagoslovis, bice blagosloven doveka" (1. Dnevnika 17:27)
Pa bi voleo da cujem odgovor?
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
15.01.2013
Poruka
555
Ja imam osjećaj kao da mi se posreći, a ne baš kao da sam blagoslovljen subotom, navečer, kad izađem van. Ponekad mi uspije "obrlatiti" poneku žensku i tada se osjećam sretno. Subotom celi dan sam uglavnom koncentrisan na večernji izlazak, (gde, kada, kako, s kim, itd., ...) i ne osećam se posebno blagoslovljenim, a ako mi se navečer dogodi kakva avantura, onda osećam kao da mi se posrećilo,pa opet ne osećam poseban blagoslov,premda mi se zna dogoditi da budem u sedmom nebu,i ako se sve dobro svrši, nakratko se osećam rajski, kao da sam u raju. Sve je dobro kad se "dobro svrši"! Radujem se svakoj suboti ... subota - jupiiiiiiiiii, tko zna kakve sve lepotice ću večeras sresti, a možda mi se i posreći,ali ne doživljavam nikakav posebni blagoslov. Nekada mi se zna "posrećiti" i nekim drugim danom u sedmici i svejedno se ne osećam blagoslovljenim nego sretnim, ako se sve dobro svrši. Nije mi važno da li je subota ili nedelja ako se sve dobro svrši. Prema suboti se ja posebno odnosim, zbog večernjih izlazaka i mogućih avantura. Zar nije dovoljno šta se subotom osećam opušteniji i malo sretniji nego ostalim danima,zar moram još i da ju držim svetom? Aleluja, aleluja, najbolje je kad se subotom navečer sve ljulja.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Šabat je radi čovjeka a ne samo radi Jevreja. Ljudi su svi, ne samo Jevreji.

Marko 2,27I govoraše im: subota je načinjena čovjeka radi, a nije čovjek subote radi.
 
Član
Učlanjen(a)
31.12.2011
Poruka
1.534
Stvar je u tome sto je Bog Blagoslovio i Posvetio subotu jos u raju.
Kaze se: ''I Blagoslovi Bog sedmi dan i posveti ga, jer u taj dan pocinu od svih dela svojih''(1. Moj 2:3)
Buduci da ju je posvetio jos u raju i odvojio je od drugih dana, ona onda logicno nije jevrejska ustanova. Jer su jevreji kao nacija nastali tek kasnije..
U tome je osnovni problem. Jer kad bi meni danas bilo receno: ''Patrijarh Srpske Pravoslavne Crkve Gospodin Irinej je blagoslovio i posvetio danasnji dan'' , to bi znacilo da ja kao vernik treba posebno da se odnosim prema tom danu i da ga drzim svetim.
Posvetiti u bibliji znaci ''odvojiti''. Sto znaci da ju je Bog odvojio od drugih dana kao poseban dan.
Kako se moze ukidati nesto sto je sam Bog blagoslovio i posvetio jos u raju? Buduci da se kaze: ''jer kada Ti, Gospode, blagoslovis, bice blagosloven doveka" (1. Dnevnika 17:27)
Pa bi voleo da cujem odgovor?
Ni Adamu ni Evi ni ikome do Mojsija Bog nije zapovedio da svetkuju Subotu!A u 5 Mojsijevoj 5 pise (ZASTO) su jevreji duzni da je postuju (Subotu) no ne i neznabosci,pa mislim da nisi u pravu kad govoris da je Bog postavio subotu u raju.Znas zasto?jer je Bog postavio samo jedan zakon!ne jedite od drva znanja jer ce te umreti,dali je Bog osudio Adama i Evu za subotu ili plod????
A u jezikelu jasno Bog osudjuje jevrfeje za subotu no nikako za drvo znanja u raju kao Adama.


Pozdrav od Gere.
 
Poslednja izmena:
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Stvar je u tome sto je Bog Blagoslovio i Posvetio subotu jos u raju.
Kaze se: ''I Blagoslovi Bog sedmi dan i posveti ga, jer u taj dan pocinu od svih dela svojih''(1. Moj 2:3)
Buduci da ju je posvetio jos u raju i odvojio je od drugih dana, ona onda logicno nije jevrejska ustanova. Jer su jevreji kao nacija nastali tek kasnije..
U tome je osnovni problem. Jer kad bi meni danas bilo receno: ''Patrijarh Srpske Pravoslavne Crkve Gospodin Irinej je blagoslovio i posvetio danasnji dan'' , to bi znacilo da ja kao vernik treba posebno da se odnosim prema tom danu i da ga drzim svetim.
Posvetiti u bibliji znaci ''odvojiti''. Sto znaci da ju je Bog odvojio od drugih dana kao poseban dan.
Kako se moze ukidati nesto sto je sam Bog blagoslovio i posvetio jos u raju? Buduci da se kaze: ''jer kada Ti, Gospode, blagoslovis, bice blagosloven doveka" (1. Dnevnika 17:27)
Pa bi voleo da cujem odgovor?

Kao prvo, naziv teme je za diskusiju, i govori o ljudskoj sklonosti da uvek pronalazi izgovore koji ce mu omoguciti da na putu spasenja zrtvuje sto manje za Gospoda.
Iz tog razloga za takvog coveka je svaka napisana rec u bibliji stvar obaveze, moranja, ili prisile, sto je potpuno pogresan pristup.

Biblija govori o tome da coveku vera treba da postane nesto najmilije, nesto sto ce njegovom srcu postati tako prijemcljivo, da ce biti spreman da radi toga zrtvuje sve - pa i sam zivot ako bude potrebno.

U odnosu na Subotu biblija takodje daje savet:

"Ako odvratiš nogu svoju od subote da ne činiš šta je tebi drago na moj sveti dan, i ako prozoveš subotu MILINOM, sveti dan Gospodnji SLAVNIJEM, i budeš ga slavio ne idući svojim putevima i ne čineći šta je tebi drago" ( Isaija 58. 13 )

Po ovome, onaj koji ovako pristupi Bozjim principima datim iz ljubavi, on ce u njima naci istinsku radost i smisao u ispunjavanju Bozje volje.

Sto se tice vaznosti Subote u pocetku - u Edemskom vrtu, i kasnije u toku starog zaveta u vremenu pre Mojsija, odgovor je vec dat.

Bog je stvorio svet za sest dana, a u sedmi - Subotu je pocinuo, i taj dan blagoslovio i posvetio - sto znaci odvojio za svetu upotrebu coveku, da i covek u taj dan po primeru tvorca pocine od svih svojih dela i posveti se Bogu i svojim bliznjim, i Adam i Jeva su imali ovo saznanje i po njemu su se upravljali.

Nakon pada u greh - Subota je prenosena usmenim putem sa oca na sina, unuke, praunuke, cukununuke.. i dalje kroz generacije, jer su tada ljudi ziveli i po 900 godina, i ljudi nisu mogli da podlegnu zaboravu.

Tako se za Avrama kaze:

( 1 Mojsijeva 26. 5 )

Daničić-Karadžić (RDK):

5 Zato što je Avram slušao glas moj i čuvao naredbu moju, zapovesti moje i pravila moja i zakone moje"

Ivan Šarić / Rev. Đ. Martinjak (RIŠ):

5 Zato što je Abraham slušao glas moj i držao zapovijed moju, naredbe, propise i zakone moje."

Bible in Basic English (BBE):

5 Because Abraham gave ear to my voice and kept my words, my rules, my orders, and my laws"

Tek od Mojsija kada je ljudski vek bio daleko kraci, i kada su se stekli potrebni uslovi, Bog je dao zakon u pisanom obliku, da bi se on sacuvao za sve buduce generacije.

Jos jedna pojedinost vezana za Subotu i sam zakon je, da ono sto je bio greh za Jevreje u postmojsijevskom vremenu - a to je prekrsaj Bozjih zapovesti od kojih je i zapovest o Suboti - to je isto bio greh i za Adama i Jevu i za sve one koji su ziveli pre Mojsija, pa tako i za nas danas, jer Bog nikada nije niti ce greh legalizovati i nazvati ga pravdom zbog protoka vremena, i uciniti da ono sto je bilo greh u starom - vise to ne bude u novom zavetu.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
28.04.2013
Poruka
114
Pa ako nije u pitanju naziv SUBOTA.

Čemu onda toliko insistiranje ASD ili BSD, da je SUBOTA dan od odmora i da ga svetkuju u minut, i da će i svoje radno mesto izgubiti ako treba da rade u SUBOTU !!

Otkud Pravoslavci i Katolici i ,,obični'' Baptisti i Nazareni...... insistiraju da je to NEDELJA, i vrlo slično će postupiti kao ASD ili BSD samo ovoga puta kada je u pitanju NEDELJA, ali teže gube posao, jer mnogo manje preduzeća rade nedeljom.

Ili pak denominacija poput Jehovinih svedoka, koji smatraju da su SVI DANI isti, pa čovek može izabrati bilo koji dan u nedelji da ga svetkuje.

Ili pak Muslimani koji smatraju da je to PETAK..............

Da ne nabrajma dalje. Znači ako nije bitan NAZIV dana u nedelji koji je namenjen ODMORU i SVETKOVANJU BOGU. Šta je onda bitno kada je ova tema u pitanju ?

Ovako je bilo nekad davno:

''U dan Gospodnji sabirite se zajedno te lomite kruh i vršite euharistiju, ispovijedajući svoje prijestupe, da vaša žrtva bude čista."(Didahe, 14, 1[70. god.])


''Stoga u veselju obdržavamo osmi dan, u koji je Isus uskrsnuo od mrtvih i, očitovavši se, uzašao na nebesa.''
(Barnabina poslanica, 15, 9 [74. god.])

''Oni koji su živjeli u starom poretku stvari [Židovi] krenuli su prema novoj nadi, ne obdržavajući vise subotu, nego dan Gospodnji, dan u kojem se, milošću Gospodina i po njegovoj smrti, pojavio nas život.''
(Ignacije Antiohijski, Poslanica Magnežanima, 8 [110. god.])

''Mi bismo se također obrezivali, obdržavali subote, i ukratko sve blagdane [Mojsijevog Zakona], ukoliko ne bismo znali razlog zašto su vam propisani – u prvom redu, zbog prijestupa i okorjelosti vašeg srca… Kako to, Trifone, da se ne držimo obreda koji nam nisu na štetu – mislim na tjelesno obrezanje, subote i blagdane?... Bog vam je propisao obdržavanje subote, i nametnuo ostala pravila da budu znak, kao što rekoh, nepravednosti vašoj i vaših otaca…''
(Justin Mučenik, Dijalog sa Židovom Trifonom, 18, 21 [155. god.])

''Nedjelja je dan na koji se sabiremo zajedno, jer je to prvi dan u koji je Bog, preobrazivši tamu i materiju, počeo stvarati svijet; a Isus Krist, naš Spasitelj, u isti je dan ustao od mrtvih'' (Justin Mučenik, Prva apologija, 67 [155. god.])

''Dalje, apostoli su odredili: u prvi dan tjedna neka se održi služba, čitanje sv. Pisma i prinošenje [misne] žrtve, jer u prvi dan tjedna naš Gospodin je ustao iz prebivališta mrtvih, dignuo se iznad svijeta i uzašao na nebo, i u prvi dan tjedna pojavit će se naposljetku s nebeskim anđelima.'' (Didaskalija, 2 [225.god.])

Možda je Bog u 7 stoljeću po Muhamedu promjenio nedjelju u petak,pa u 19 stoljeću po raznim pastorima sve zajedno u Subotu,stvarno nebih znao reci.No ,arheologija i stari spisi još prije Konstantina kažu da je dan Gospodnji nedjelja.
Talo je i dan danas u Jednoj,Svetoj,Katoličkoj i Apostolskoj Crkvi.
 
Natrag
Top