Član
Učlanjen(a)
07.01.2010
Poruka
6
ne mora strah da bude samo iz neznanja,ima strahova i iz znanja tj. npr bojis se uci u neku sobu(lupam) jer znas da ce ti tamo neko polomiti ruku,da neznas to ne bi se bojao uci.
ja se takodje bojim nekih stvari:
onoga sta ce biti posle smrti raj ili pakao i to me tera da budem bolji
zmija i skorpiona, mrzim ih
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
ne mora strah da bude samo iz neznanja,ima strahova i iz znanja tj. npr bojis se uci u neku sobu(lupam) jer znas da ce ti tamo neko polomiti ruku,da neznas to ne bi se bojao uci.
ja se takodje bojim nekih stvari:
onoga sta ce biti posle smrti raj ili pakao i to me tera da budem bolji
zmija i skorpiona, mrzim ih

Oslobodi se toga straha - šta će biti posle smrti? Neće biti ništa osim mraka, ali ti nećeš znati ni za taj mrak.
 
Član
Učlanjen(a)
11.11.2009
Poruka
506
Oslobodi se toga straha - šta će biti posle smrti? Neće biti ništa osim mraka, ali ti nećeš znati ni za taj mrak.


Naravno da se treba osloboditi straha što će biti poslije smrti.
A za strahove iz znanja kao npr.da nas je strah uči u neku prostoriju gdje će nam slomiti ruku to je upravo ono što sam naveo: Učinite ono čega se plašite i smrt je strahu zajamčena.
Dakle citat navodi da se odnosi na strahove iz znanja tj.kada se suočimo sa objektivnošću koja nam uliva strah,pobjeđujemo strah.
 
Član
Učlanjen(a)
08.10.2009
Poruka
174
Strah se po mom misljenju stice kroz neko zivotno iskustvo. Poznato je da se mala deca manje boje nego odrasli(u nekim stvarima) i ne znaju za strah. Kako smo stariji, sazrevamo kao licnosti,dolazimo u razne situacije koje nekad i ne mozemo da resimo(mi se frustriramo) i ucimo strahu. Iz toga proizilazi nase kasnije ponasanje u odredjenim situacijama. Da bi se izlecili tog straha moramo da se vratimo u situaciju iz koje je nastao, a to moze da bude jako neprijatno i cesto sami nismo sposobni za to i treba nam pomoc neke dobronamerne osobe. S druge strane ljudi su razliciti i ne plase se svi istih stvari.Nekada se vise treba plasiti drugih nego sebe.
 
Član
Učlanjen(a)
19.01.2010
Poruka
684
Ova tema je slična ili je po meni isti koren u temi "Bojite li se smrti"...
Lično sam ubeđen da je "strah svih strahova", strah od smrti i da iz njega proizilaze sve varijacije strahova....
nastaje u trenutku rođenjem, prouzrokovano podsvesnim paničnim strahom d aumiremo ako ubrzano ne naučimo da dišemo i preživimo... Ova trauma se urezuje u podsvest i iz nje stalno generiše ostale strahove dok je skroz/delimično ne zausztavimo...
Strah stvaraju beznađe i osećaj bespomoćnosti... Ako ta dva "gospodara" kolaju našim umom/podsvešću, strah je neminovan...I iza njega se ne krije nikakva opreznost, iskustvo... ako tako zaključujemo to je "linija manjeg otpora", najsnažnija karakteristika prirodnih tokova i ljudskog uma...
Bežanje od problema, u ovom slučaju straha, nikad ne rešava problem/strah...
Strah rešava premošćavanje sindroma poznatog kao "ponovni početak"...
 
Član
Učlanjen(a)
08.10.2009
Poruka
174
Strah koji nastaje rodjenjem to se odnosi na nagon za samoodrzanjem koji je kod coveka veoma jak( ne znam da li je najaci),jer je po frojdu sve proisteklo iz se...ualnog nagona. Plasimo se svega sto nam ugrozava egzistenciju na bilo koji nacin.
 
Član
Učlanjen(a)
11.11.2009
Poruka
506
Naravno da se plašimo stvari koje nam ugrožavaju život.
Ne bi bilo dobro da to nije tako,jer strah je i odbrambeni mehanizam kao i bol.
To su urođeni strahovi kao što kažeš majale koji su korisni zar ne.
Ali mi imamo masu stečenih strahova zato se djeca ne boje nekih stvari kao odrasli barem dok su djeca što ne znaći da se neće poslije plašiti.
Strah od zmija recimo.Zašto se plašimo zmija primjer ?
Ja se ne plašim zmija dok je u staklenom kavezu gdje sam siguran da mi ne prijeti opasnost.Ali da ti netko ubaci zmiju u lift bila bi druga priča.
Znači nije nas strah od zmija nego od posljedica za naš život.
 
Član
Učlanjen(a)
22.02.2010
Poruka
65
strah je vrlo kompleksna stvar.moze biti prouzrokovan od razlicitih stvari ali i u razlicitim periodima zivota.strah bi definisao kao untrasnju pobunu samog coveka na sopstven nacin zivota ,jer organizam nemoze da istrpi sve pritiske koje covek sam sebi namece.mogu reci da sam strah prestavlja spoznavanje pod uslovom da covek samokritcki pogleda sta ga tisti.opasno je lek traziti u drogama i alkoholu,vec ga trazi u crkvi i duhovnim knjigama gde se mogu naci odgovori
 
Natrag
Top