Sola Scriptura- da li je dovoljno

Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.329
Da se vratimo temi.

Vratimo se temi. :)

Dakle, Pavle se poziva na zakon i proroke,

Citiraj mi Zakon gdje se sveti Pavao poziva na njega kada Kološanima piše da je subota sjena.

Citiraj mi Zakon gdje se sveti Pavao poziva na njega kada piše Galaćanima ovo:

Gal 5,212: Evo ja, Pavao, velim vam: ako se obrežete, Krist vam ništa neće koristiti. I ponovno jamčim svakom čovjeku koji se obreže: dužan je opsluživati sav Zakon. Prekinuli ste s Kristom vi koji se u Zakonu mislite opravdati; iz milosti ste ispali.... A ja, braćo, ako sveudilj propovijedam obrezanje, zašto me sveudilj progone? Onda je obeskrijepljena sablazan križa! Uškopili se oni koji vas podbunjuju!
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.392
Pavle sam kaže da "služi veri otaca" na ovaj način.:). Poziva se na "zakon i proroke", Dela 24,14. Eto još jednom Pavle svoje držanje opravdava da je u skladu sa "zakonom i prorocima". Da li mi treba sada da to osporavamo?
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.329
Da ne menjamo temu. Dakle, da li si i dalje pri stavu da Pavle ne živi u skladu sa Torah ili misliš da sve što govori ima potkrepu Torah? Na osnovu onoga što Pavle tvrdi u Delima 24,14?

Zašto samo na osnovu onoga što piše u Dj 24,14? Zar ne treba čitati sve što je sveti Pavao vjerovao, učio druge i napisao? Evo, na primjer, što na dva mjesta piše Pavao.

Gal 3,23-25: Prije dolaska vjere, pod Zakonom zatvoreni, bili smo čuvani za vjeru koja se imala objaviti. Tako nam je Zakon bio nadzirateljem sve do Krista da se po vjeri opravdamo. A otkako je nadošla vjera, nismo više pod nadzirateljem.

Heb 7,11-12: Da se dakle savršenstvo postiglo po levitskom svećeništvu - jer na temelju njega narod je dobio Zakon - koja bi onda bila potreba da se po redu Melkisedekovu postavi drugi svećenik i da se ne imenuje po redu Aronovu? Doista kad se mijenja svećeništvo, nužno se mijenja i Zakon.

Evo Jovane. Ne tvrdim ja da Pavla ne obvezuje Zakon (Tora), nego to tvrdi sam sveti Pavao. Zakon je bio samo "nadziratelj" do Krista, i nismo više pod nazirateljem, tvrdi Pavao. S Kristom se i svećeništvo mijenja, a kad se mijenja sveženištvo nužno se mijenja i Zakon, također tvrdi Pavao. :)
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.392
Zašto samo na osnovu onoga što piše u Dj 24,14? Zar ne treba čitati sve što je sveti Pavao vjerovao, učio druge i napisao?

Pitam te na osnovu ovog citata jer si rekao da Pavle tu ne misli tako. Zato bih voleo još jednom da mi potvrdiš tvoju misao ili da kažeš da si sada posle podrobnijeg čitanja ipak došao do drugačijih zaključaka.

Pa šta kažeš? Da li se Pavle poziva na zakon i proroke?
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.329
Pa šta kažeš? Da li se Pavle poziva na zakon i proroke?

Evo pročitaj još jednom, pa sam reci poziva li se sveti Pavao na Zakon (Toru).

Gal 3,23-25: Prije dolaska vjere, pod Zakonom zatvoreni, bili smo čuvani za vjeru koja se imala objaviti. Tako nam je Zakon bio nadzirateljem sve do Krista da se po vjeri opravdamo. A otkako je nadošla vjera, nismo više pod nadzirateljem.

Heb 7,11-12: Da se dakle savršenstvo postiglo po levitskom svećeništvu - jer na temelju njega narod je dobio Zakon - koja bi onda bila potreba da se po redu Melkisedekovu postavi drugi svećenik i da se ne imenuje po redu Aronovu? Doista kad se mijenja svećeništvo, nužno se mijenja i Zakon.

P.S. Ako si našao da se Pavao ovdje poziva na Zakon, molim te navedi točan citat iz Zakona. :)
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Zašto samo na osnovu onoga što piše u Dj 24,14? Zar ne treba čitati sve što je sveti Pavao vjerovao, učio druge i napisao? Evo, na primjer, što na dva mjesta piše Pavao.

Gal 3,23-25: Prije dolaska vjere, pod Zakonom zatvoreni, bili smo čuvani za vjeru koja se imala objaviti. Tako nam je Zakon bio nadzirateljem sve do Krista da se po vjeri opravdamo. A otkako je nadošla vjera, nismo više pod nadzirateljem.

Heb 7,11-12: Da se dakle savršenstvo postiglo po levitskom svećeništvu - jer na temelju njega narod je dobio Zakon - koja bi onda bila potreba da se po redu Melkisedekovu postavi drugi svećenik i da se ne imenuje po redu Aronovu? Doista kad se mijenja svećeništvo, nužno se mijenja i Zakon.

Evo Jovane. Ne tvrdim ja da Pavla ne obvezuje Zakon (Tora), nego to tvrdi sam sveti Pavao. Zakon je bio samo "nadziratelj" do Krista, i nismo više pod nazirateljem, tvrdi Pavao. S Kristom se i svećeništvo mijenja, a kad se mijenja sveženištvo nužno se mijenja i Zakon, također tvrdi Pavao. :)

Slape, razmisli dobro šta ćeš i kako odgovoriti. Naučeni su da se ponašaju kao tužitelji i advokati.


Evo pročitaj još jednom, pa sam reci poziva li se sveti Pavao na Zakon (Toru).

Gal 3,23-25: Prije dolaska vjere, pod Zakonom zatvoreni, bili smo čuvani za vjeru koja se imala objaviti. Tako nam je Zakon bio nadzirateljem sve do Krista da se po vjeri opravdamo. A otkako je nadošla vjera, nismo više pod nadzirateljem.

Heb 7,11-12: Da se dakle savršenstvo postiglo po levitskom svećeništvu - jer na temelju njega narod je dobio Zakon - koja bi onda bila potreba da se po redu Melkisedekovu postavi drugi svećenik i da se ne imenuje po redu Aronovu? Doista kad se mijenja svećeništvo, nužno se mijenja i Zakon.

P.S. Ako si našao da se Pavao ovdje poziva na Zakon, molim te navedi točan citat iz Zakona. :)

I mene zanima, tačan citat iz tanakha na koji se apostol Pavle poziva.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.297
Heb 7,11-12: Da se dakle savršenstvo postiglo po levitskom svećeništvu - jer na temelju njega narod je dobio Zakon - koja bi onda bila potreba da se po redu Melkisedekovu postavi drugi svećenik i da se ne imenuje po redu Aronovu? Doista kad se mijenja svećeništvo, nužno se mijenja i Zakon.

Pa vidiš da je kontekst povezan sa sveštenstvom i zakonima za sveštenike, a ne sa moralnim.

Gal 3,23-25: Prije dolaska vjere, pod Zakonom zatvoreni, bili smo čuvani za vjeru koja se imala objaviti. Tako nam je Zakon bio nadzirateljem sve do Krista da se po vjeri opravdamo. A otkako je nadošla vjera, nismo više pod nadzirateljem.

Ne biti pod zakonom znači držati zakon. Ko ne drži zakon taj je na udaru zakona.

Tako da zakon nije ukinut, moralni pošto si ti formalista.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.329
Slape, razmisli dobro šta ćeš i kako odgovoriti. Naučeni su da se ponašaju kao tužitelji i advokati.

Da, i pri tome uopće ne odgovaraju na pitanja koja im se postave. Sad ću nabrojati samo nekoliko najvažnijih pitanja na koja nikada nisam dobio odgovor.

Pitanja adventistima (i ostalim pismolatrima):

1. Ako je točna vaša tvrdnja (hipoteza) da je „Sveto pismo jedini izvor spasonosne istine“, onda bi to svakako moralo pisati u Svetom pismu. Prema tome, nađite gdje to piše u Svetom pismu da je ono „jedini izvor spasonosne istine“, i citirajte to ovdje. Ako pak ne možete naći potvrdu za svoju tvrdnju u Svetom pismu, recite tko vam je to rekao. Je li to Martin Luther? Ili možda Lutherova strina? Ili neki vaš susjed (komšija) koji je to čuo od svoje tetke?

2. Ako ste u pravu, kako gore kažete, da su „učenja Svetog pisma jasna“, a to tvrde i svi ostali pismolatri, kako to da vas je pedesetak tisuća denominacija, a jedino zajedničko što imate to je beskrajna mržnja prema Kristovoj crkvi (i Katoličkoj i Pravoslavnoj).

3. Ako je u Svetom pismu (Stari i Novi zavjet), kako gore deklarirate, „Bog čovjeku povjerio znanje nužno za spasenje, kako su se kršćani od apostola (od Pedesetnice) pa do konca 4. stoljeća uopće spašavali??? Naime, do konca 4. stoljeća (Sinoda u Kartagi 397. godine) uopće ne postoji Sveto pismo - Stari + Novi zavjet.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pa vidiš da je kontekst povezan sa sveštenstvom i zakonima za sveštenike, a ne sa moralnim.

Nije tripo. :) Pavao govori o Zakonu - Tori.


Ne biti pod zakonom znači držati zakon. Ko ne drži zakon taj je na udaru zakona.

Tako da zakon nije ukinut, moralni pošto si ti formalista.

Zakon (Tora) kršćane ne obvezuje. Da ih obvezuje, Pavao nebi naučavao da je subota sjena, dapače. Da ih obvezuje Zakon, Pavao bi ih učio da se moraju obrezati. Da ih obvezuje, Pavao bi kršćane poučio da trebaju plaćati hramski porez. Da ih obvezuje, Pavao bi kršćane poučio da svetkuju godišnje židovske blagdane i da hodočaste u Jeruzalem za hodočasničke blagdane. Itd, itd ....
 
Natrag
Top