Sola Scriptura- da li je dovoljno

Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Nije tripo. :) Pavao govori o Zakonu - Tori.

Davno smo prevazišli srednjovjekovnu crkvenu nazadnost tipa ja mislim i tačka. Ovdje se stvari objašnjavaju i dokazuju.

Zakon (Tora) kršćane ne obvezuje.

Kažeš zakon , a misliš samo na subotu, besmisleno, pa da je zakon moralno prestao da važi onda bi se moglo i krasti, bludničiti, ubijati itd.

Da ih obvezuje, Pavao nebi naučavao da je subota sjena, dapače.

Pa gdje stoji da je subota iz dekaloga sjenka Isusa H.?

Da ih obvezuje, Pavao bi kršćane poučio da svetkuju godišnje židovske blagdane i da hodočaste u Jeruzalem za hodočasničke blagdane. Itd, itd ....

Pa sam si sebi sa ovim uskočio u stomak, pa ne obavezuju ih ceremonije Hrama koje su ukazivale na Isusa.

E ovo ću da kopiram, zato pazi šta pričaš, prekjuče sam miretov koment. objavio na FB grupama.
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
Dakle još jednom pitanje. Šta Pavle ovde kaže:"Ovo ti pak priznajem da u putu koji oni nazivaju jeres, tako služim Bogu otačkome, verujući sve što je napisano u zakonu i u prorocima", Dela 24,14. Dakle, Pavle uči u skladu sa onim što je zapisano u "zakonu i prorocima". On ne mrada od zakona i proroka. Ako bismo primenili Slapovu logiku (koje se malo sada i sklanja kao da ništa nije bilo pa je više ne pominje) da Pavle ovo iznosi kao neki izgovor da tobože postupa po "zakonu i prorocima" a ustvari ne postupa onda pogledajte sledeći stih, pošto i on upućuje na deo iz zakona i proroka pa bi ispalo da Pavle ni to ne drži stvarno a tamo se kaže sledeće:
"I imajući nadanje na Boga da će biti vaskrsenje mrtvima, i pravednima i grešnicima, koje i sami čekaju", Dela 24,15.

Po Slapovoj logici izgleda da Pavle i ovde ne misli stvarno nego eto da se opravda. Ne, Pavle ne veruje zaista u vaskrsenje mrtvima pravednima i grešnima, nego da se opravda.

Eto kada se prebrzo donose zaključci bez razmišljanja već samo da se opovrgne nešto što mu ne ide u prilog. Baš genijalna ideja..samo na prvu prepreku se raspadne.

Žao mi je što jedan teolog koji ima reputaciju mora ovako da sklapa tekstove. Šta onda očekivati od običnih vernika koji nisu upućeni u teološku misao. To je ono stanje iz Otkrivenja 6, 6. Veoma skpa istina i veoma teško doći do nje.

Nije mi uopšte drago što je tako stanje u jednoj velikoj zajednici kao što je Katolička koja broji oko 1 milijardu verujućih. Nema likovanja ovo mi je zaista žao.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Heb 7,11-12: Da se dakle savršenstvo postiglo po levitskom svećeništvu - jer na temelju njega narod je dobio Zakon - koja bi onda bila potreba da se po redu Melkisedekovu postavi drugi svećenik i da se ne imenuje po redu Aronovu? Doista kad se mijenja svećeništvo, nužno se mijenja i Zakon.

Pa vidiš da je kontekst povezan sa sveštenstvom i zakonima za sveštenike, a ne sa moralnim.

Nije tripo. :) Pavao govori o Zakonu - Tori.

Davno smo prevazišli srednjovjekovnu crkvenu nazadnost tipa ja mislim i tačka. Ovdje se stvari objašnjavaju i dokazuju.

Evo:

Heb 7,12: Doista kad se mijenja svećeništvo, nužno se mijenja i Zakon.

Heb 7,12: μετατιθεμένης γὰρ τῆς ἱερωσύνης ἐξ ἀνάγκης καὶ νόμου μετάθεσις γίνεται.

Riječ Zakon (u grčkom originalu - νόμου) označava Toru, Petoknjižje. Osim toga nigdje u Bibliji ne postoji sintagma "zakoni za svećenike", kako ti to zoveš. Ne možeš, samo zato što tebi nešto treba, izmišljati i laprdati gluposti.

Dakle još jednom pitanje.

Jovane, ako nećeš odgovarati na moja pitanja, ako nećeš citirati ono što sam tražio, kani me se više. :)
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Evo:

Heb 7,12: Doista kad se mijenja svećeništvo, nužno se mijenja i Zakon.

Heb 7,12: μετατιθεμένης γὰρ τῆς ἱερωσύνης ἐξ ἀνάγκης καὶ νόμου μετάθεσις γίνεται.

Riječ Zakon (u grčkom originalu - νόμου) označava Toru, Petoknjižje. Osim toga nigdje u Bibliji ne postoji sintagma "zakoni za svećenike", kako ti to zoveš. Ne možeš, samo zato što tebi nešto treba, izmišljati i laprdati gluposti.

Pa hebr. jezik je siromašan korijenima, sada bi poznavaoci hebr. umirali od smijeha na tvoje objašnjenje, pod pojmom Zakon se podrazumijevalo više vrsta zakona.

Pa Tora prije svega znači Zakon, a kako je on dat u Petoknjižju onda i to, a to nije dokaz da se ne odnosi na sve vrste zakona, pa i odnosi se jer u petoknjiž. su svih 613 odredbi zakona.

Evo:

Heb 7,12: Doista kad se mijenja svećeništvo, nužno se mijenja i Zakon.

Heb 7,12: μετατιθεμένης γὰρ τῆς ἱερωσύνης ἐξ ἀνάγκης καὶ νόμου μετάθεσις γίνεται.

Pa odnosi se na sveštenstvo. Vidiš kontekst.

Osim toga nigdje u Bibliji ne postoji sintagma "zakoni za svećenike", kako ti to zoveš.

Zato što si ti formalista pa tako shvataš.

Ne možeš, samo zato što tebi nešto treba, izmišljati i laprdati gluposti.

Očigledno da ne možeš da osporiš ono što sam naveo.

I ovo ću da kopiram.
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
I ovo ću da kopiram.

Slobodno, nema kopirajta.
Inače mala digresija, Torah ne znači zakon, nego učenje. Mitzvah je zakon. I po tome zakonu stoji i ovo: "20A prorok koji bi se usuđivao govoriti što u moje ime što ja ne budem zapovjedio da govori i koji bi govorio u ime drugih bogova, takav prorok neka se pogubi.’ 21Možda ćeš reći u svome srcu: ‘Kako ćemo raspoznati riječ koju Jahve nije izrekao?’ 22Kad prorok govori u ime Jahve pa to ne bude i riječ se ne ispuni, onda je to riječ koje Jahve nije kazao. U drskosti je taj prorok govorio. Nemoj od njega strahovati.« Zakoni Ponovljeni 18, 20-22.

Ako li toliko poštujete Stari Zavet, što se ne odreknete lažnog proroka. Bog lično vam poručuje da ne strahujete od tog "proroka". Ni jedno se proročasntvo njezino nije ispunilo. Dakle, sam YHWH ADONAI ELOHIM kaže da je zadovoljila uslov da se nazove lažnim prorokom. U Božiji sud ne sumnjam, i prihvatam ga. Vi ako ste toliko "pravedni" razmislite malo bolje o tome što činite.

Dakle, slobodno kopirajte, šerujte i podsmevajte se. Od 613 zapovesti Mitzvaha kršite skoro pa apsolutnu većinu. O Dekalogu, i Mitzvahu ponovljenom da i ne govorim..
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
A ti si nešto naveo? Što to?

Pa što ne osporiš, na veći dio mog koment. i ne odg.

Nosi, nosi. Nek ti pajdaši imaju po čemu pišati.

To je tvoj duh, u izražavanju se vidi to.

Od 613 zapovesti Mitzvaha kršite skoro pa apsolutnu većinu.

Gdje Bog naveo da 613 zapov. važi za ljude. To ne može čovjek ni da nabroji, očigledno da ne razlikuješ zapov. za službu u Hramu itd.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Koju službu u Hramu, ovde se radi o zakonima, inače nabrojanim u Knjizi Mamonida...

Pa ne znaš koje vrste zakona su postojali u Izr.

Hramski ili ceremonijalni, državni ili krivični, moralni, zakon za cara, za sveštenike posebno mimo ceremonija.

Hamurabijev zakon je imao dosta sličnih odredbi kao oko za oko i to.

Dakle nisi ušao u materiju, a pričaš o tome.

Božiji moralni zakon ili Deset zapovesti

1. Naziva se "carski" [Jakov 2,8]
2. Izgovorio ga je Bog [5 Mojsijeva 4,12,13]
3. Napisao ga Bog na dve kamene ploče [2 Mojsijeva 24,12]
4. Bio stavljen u kovceg [2 Mojsijeva 40,20. i 2 Mojsijeva 25,21]
5. Bozji zakon je savrsen [Psalam 19,7]
6. Bozji zakon je vjecan [Psalam 11,7; Matej 5,17]
7. Bozji zakon otkriva grijeh [Rimljanima 3,20; 7,7]

Ceremonijalni (Mojsijev) ili obredni zakon

1. Naziva se "pismo uredbe" [Kolosanima 2,14; Efezanima 2,15]
2. Izgovorio ga je Mojsije [3 Mojsijeva 1, 1-3]
3. Napisao ga je Mojsije u knjigu [2 Dnevnika 35,12]
4. Bio je stavljen pored kovcega [5 Moj. 31,24-26]
5. Obredni zakon ne moze nikoga usavrsiti [Jevrejima 7,19]
6. Obredni zakon je prikovan na krst [Efez. 2,15. Kol.2,14]
7. Obredni zakon bio je dat zbog grijeha [3 Mojsijeva 3,7]
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
To je tvoj duh, u izražavanju se vidi to.

To je sve tačno, samo je rečeno na ružan način, kada god daš Lutera ili nekog iz Njemačke, ja imam odg. koji osporava tvoje navode.

Njemački knezovi su poništili sve te odluke Lutera i sl. Dakle sami protest. su ih poništili.

Tako da je besmisleno da protenst. sa tim izjednačavaš.

A ovdje se vidi tvoj duh, i duh protestantizma.

Njemački filozof i psihijatar Karl Jaspers (1883.-1969.): „Što je Hitler činio, to je Luther nalagao s iznimkom izravnog usmrćivanja u plinskim komorama.“

Dean Inge: „Ako želimo pronaci žrtvenog jarca na čija ramena možemo položiti jade koje je Njemačka donijela svijetu, ja sam sve više i više uvjeren da je najgori genij zla te zemlje, ne Hitler ili Bizmark ili Frederik Veliki, nego Martin Luther.“

Evo i sami protestanti svjedoče o vašem duhu.
 
Natrag
Top