Sola Scriptura- da li je dovoljno

Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.437
Ja sam tebe pitao nešto drugo.

Ja znam da si me pitao ovo:

1 Kor 15,1-2: Dozivljem vam, braćo, u pamet evanđelje koje vam navijestih, koje primiste, u kome stojite, po kojem se spasavate, ako držite što sam vam navijestio; osim ako uzalud povjerovaste.

Govori li sveti Pavao ovdje o evanđeljima kao knjigama koje je donio i Korinćanima dijelio? Ili govori o Radosnoj vijesti koju je Korinćanima navijestio? :)

I ja sam ti odogovrio:
Već smo utvrdili da usmeno i pisano svedočanstvo apostola se ne razlikuje.
To je jedno isto. Knjige ili reč isto je. U knjigama je reč. Nema razlike.

Pa ti postavio pitanje u vezi toga:
Misliš li da ima..u čemu?

Možeš li mi najpre dakle odgovoriti na ovo pitanje.. u čemu je razlika pošto je potenciraš u pisanom predanju-Jevanđelju i usmenom od apostola?

Gdje je u Zakonu (Tori) dato ovo "Pavlovo učenje": Gal 5,2-4: Evo ja, Pavao, velim vam: ako se obrežete, Krist vam ništa neće koristiti. I ponovno jamčim svakom čovjeku koji se obreže: dužan je opsluživati sav Zakon. Prekinuli ste s Kristom vi koji se u Zakonu mislite opravdati; :).

Dakle, gdje sveti Pavao u Zakonu (Tori) nađe podlogu za ovakvo naučavanje? Ako je Pavao "Sola Scriptura apostol", onda njegovo naučavanje mora biti u Zakonu, Tori. Prema tome, nađi ovo Pavlovo učenje u Tori.

Pavle ne naučava suprotno od Tore. On naučava ono što je u Tori prorečeno:"A u polovini nedelje ukinuće žrtvu i prinos", Danilo 9,27.

Oni koji i dalje drže "žrtvu i prinos" čiji je simbol obrezanje sada krše Toru jer je tamo najavljeno prestanak ovih stvari nakon što Mesija dao svoj život za spas svoga naroda.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.296
Sola Scriptura apologeti kažu - Vrijedi samo ono što je u Pismu zapisano, a sveti Pavao pišući Korinćanima najavljuje kako će doći i neke stvari urediti u direktnoj (usmeno verbalnoj) komunikaciji.

Eto brate, i ja to svo vreme pokusavam Jovanu da objasnim. Nije Pavle pisao "dogmatski prirucnik" . On je svojim pismima resavao probleme, a ono sto nije mogao pismom to je resavao licno. Dakle nije sve zapisao!

Jovan je dobar covek, ali nece da shvati da su poslanice pisane da "razrese probleme u crkvi". Nisu Apostoli imali nameru pisati neku "novu bibliju", oni su pismima resavali probleme. Cak su i evandjelja pisana zato da pobiju lazne price o Hristu koje su se usled prenosenja pocele javljati. O tome svedoci cak i Luka - "posto su neki poceli opisivati dogadjaje koji su se odigrali medju nama, odlucio sam i ja.. posto sam ispitao sve po redu, napisati kako je bilo"...

Apokrifna evandjelja nastaju kao odgovor na ova originalna apostolska. I to u onim mestima gde su zbog usmenog prenosenja u narodu kruzile iskrivljene verzije (jer se usmenim prenosenjem cesto promeni sustina) ..

Crkva ta pisma kasnije proglasava svetim i dodaje kanonu, a oni su to uzeli i mlataraju njima, optuzujuci nas da to u pismima apostola (odnosno NZ) ne pise? Pa pobogu, nisu apostoli sve zapisali. Kad Papa napise poslanicu, da li je u toj poslanici celokupna dogmatika crkve?

Oni to nece da razumeju!

Vi ćete nas da molite da vas pustimo, nas protestante.
Mi vas nećemo.

Mi cemo vas da molimo? Kako si samo arogantan, toliko da bi voleo da mi klecimo pred vama i ponizavamo se. Zato nas i napadas jer hoces da nas ponizis! Tako uzivas da nase postove izvrnute postavljas na fb da 'pisate' po njima sto rece Slap. Zali Boze, koliko je to jadno! Sto rece Antonija kakav si to covek?

Vi ćete se pred nama ponižavati, a ne mi pred vama. To se najbolje vidi u Americi

Kako smo arogantni i ponosni. Pa ko je onda farisej? Naravno ti!

Evo Mire sad opet odvajaš usmeno i pisano. Rekosmo da je ono što je objavljeno usmeno sadržano u pismenom svedočanstvu.

To si ti rekao. A ja te pitam, i jos nisam dobio odgovor, gde pise da su apostoli "sve zapisali"???

Nadji mi ovo bilo gde da pise, i ja smesta odbacujem autoritet crkve i uzimam "samo pismo"!

Izvoli..

Dakle, da ne odvajamo usmeno i pismeno kada smo videli da je to jedno isto.

Jedno te isto je u smislu da se to "slaze", ali nije isto u smislu da jedno iskljucuje drugo, odnosno da je u ovima "sve zapisano" pa nam vise ne treba uciteljstvo i usmena predaja crkve.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.437
Jovan Prezviter je napisao(la):

Evo Mire sad opet odvajaš usmeno i pisano. Rekosmo da je ono što je objavljeno usmeno sadržano u pismenom svedočanstvu.

To si ti rekao. A ja te pitam, i jos nisam dobio odgovor, gde pise da su apostoli "svu dogmu zapisali"???

Nadji mi ovo bilo gde da pise, i ja smesta odbacujem autoritet crkve i uzimam "samo pismo"!

Izvoli..


Mire, ti si rekao da crkva za dogmatske smernice koristi usmeno predanje a ne pisano. Ja sam samo napomenuo da smo se već složili da se usmeno i pisano od apostola ne razlikuju. Da pojasnim, opet. Znači ako su apstoli recimo govorili u večeri Gospodnjoj poput Pavla i evanđelista koji su opisali događaje u vezi ovoga i reči Isusove to znači da su i usmeno isto tako prenoslili. Na isti način su opisivali ove događaje. Ili bilo koju drugu temu. Ti znaš da i sami apostoli ukazuju da je identično ono što je preneseno rečju sa onim u poslanicama. Pavle će reći."Tako dakle, braćo, stojte i držite uredbe kojima se naučiste od nas ili rečju ili iz poslanice naše", 2.Solunjanima 2,15. Dakle, ovde možeš videti da je njihova nauka zasnovana na "poslanicama" i na "reči" i da se radi o istom nauku. Nepostoji nauk koji je drugačiji ili neki nauk koji nije objavljen poslanicom a da je objavljen rečju. Evo još jednog primera:"Ne pamtite li da sam vam ovo kazao još kad sam bio kod vas", 2. Solunjanima 2,5. Pavle govori o onome što im je već "kazao" u vezi pojave otprada u crkvi a sada im to isto "piše" u poslanici.

Dakle, Mire, ovo su primeri gde se vidi da su apostoli isto pisali kao i govorili. Tako da ono što je zapisano jeste sasvim dovoljan odraz nauke apostola. Zato Pavle opet ukazuje na "nad Pisma" i kaže:"Jer što se napred napisa za našu se nauku napisa, da trpljenjem i utehom pisma nad imamo", Rimljanima 15,4. Pavle ovde ukazuje na "nad Pisma". On govori o pisanom svedočanstvu koje daje i pruža nadu. Nema takvih tekstova koji uzdižu usmeno predanje. Ne govorim sada generalno protiv usmenog predanja već samo ističem šta je prema učenju samih apostola pouzdanije, i šta oni ističu. Pisano svedočanstvo je važnije jer "usmeno predanje" koje se prenosi (to sam i Slapu napomenuo u prethodnim postovoma) vremenom gubi svoju izvornost i što šta se nadodaje tumačenjem ljudskim. Zato je pisano svedočanstvo ono što ostaje i što je sigurnije. Apostoli su za svoga života prenosili usmeno a do kraja svoga života i pismeno sve to preneli u Jevanđelju-Novi Zavet. To svedočenje je time zapečaćeno i sigurnije očuvano. Da nije bilo zapisano nakon smrti apostola usmenom predajom bi se vremenom izgubila srž učenja i nadodavalo bi se što šta a ne bi se moglo utvrditi je li to tako jer ne bi bilo više živih svedoka tj. apostola da to potvrde. E upravo je pisano svedočanstvo ostalo kao tvrda brana protiv ovakvih iskrivljavanja. U Pismu inače i u Tori i u Jevanđelju nećeš naći nikakve tekstove koji podržavaju usmenu predaju. I to sam Slapu naveo, pisana predaja se istče na preko 60 mesta dok usmena samo na 3-4 i to u kontekstu nečega što je prenešeno u vezi nekih trenutnih potreba. Tako da vidimo da se pisana predaja i u samom Pismu ističe nad usmenom. Upravo iz ovih razloga.

Svako dobro.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.296
Jovan Prezviter je napisao(la):

Evo Mire sad opet odvajaš usmeno i pisano. Rekosmo da je ono što je objavljeno usmeno sadržano u pismenom svedočanstvu.




Mire, ti si rekao da crkva za dogmatske smernice koristi usmeno predanje a ne pisano. Ja sam samo napomenuo da smo se već složili da se usmeno i pisano od apostola ne razlikuju. Da pojasnim, opet. Znači ako su apstoli recimo govorili u večeri Gospodnjoj poput Pavla i evanđelista koji su opisali događaje u vezi ovoga i reči Isusove to znači da su i usmeno isto tako prenoslili. Na isti način su opisivali ove događaje. Ili bilo koju drugu temu. Ti znaš da i sami apostoli ukazuju da je identično ono što je preneseno rečju sa onim u poslanicama. Pavle će reći."Tako dakle, braćo, stojte i držite uredbe kojima se naučiste od nas ili rečju ili iz poslanice naše", 2.Solunjanima 2,15. Dakle, ovde možeš videti da je njihova nauka zasnovana na "poslanicama" i na "reči" i da se radi o istom nauku. Nepostoji nauk koji je drugačiji ili neki nauk koji nije objavljen poslanicom a da je objavljen rečju. Evo još jednog primera:"Ne pamtite li da sam vam ovo kazao još kad sam bio kod vas", 2. Solunjanima 2,5. Pavle govori o onome što im je već "kazao" u vezi pojave otprada u crkvi a sada im to isto "piše" u poslanici.

Dakle, Mire, ovo su primeri gde se vidi da su apostoli isto pisali kao i govorili. Tako da ono što je zapisano jeste sasvim dovoljan odraz nauke apostola. Zato Pavle opet ukazuje na "nad Pisma" i kaže:"Jer što se napred napisa za našu se nauku napisa, da trpljenjem i utehom pisma nad imamo", Rimljanima 15,4. Pavle ovde ukazuje na "nad Pisma". On govori o pisanom svedočanstvu koje daje i pruža nadu. Nema takvih tekstova koji uzdižu usmeno predanje. Ne govorim sada generalno protiv usmenog predanja već samo ističem šta je prema učenju samih apostola pouzdanije, i šta oni ističu. Pisano svedočanstvo je važnije jer "usmeno predanje" koje se prenosi (to sam i Slapu napomenuo u prethodnim postovoma) vremenom gubi svoju izvornost i što šta se nadodaje tumačenjem ljudskim. Zato je pisano svedočanstvo ono što ostaje i što je sigurnije. Apostoli su za svoga života prenosili usmeno a do kraja svoga života i pismeno sve to preneli u Jevanđelju-Novi Zavet. To svedočenje je time zapečaćeno i sigurnije očuvano. Da nije bilo zapisano nakon smrti apostola usmenom predajom bi se vremenom izgubila srž učenja i nadodavalo bi se što šta a ne bi se moglo utvrditi je li to tako jer ne bi bilo više živih svedoka tj. apostola da to potvrde. E upravo je pisano svedočanstvo ostalo kao tvrda brana protiv ovakvih iskrivljavanja. U Pismu inače i u Tori i u Jevanđelju nećeš naći nikakve tekstove koji podržavaju usmenu predaju. I to sam Slapu naveo, pisana predaja se istče na preko 60 mesta dok usmena samo na 3-4 i to u kontekstu nečega što je prenešeno u vezi nekih trenutnih potreba. Tako da vidimo da se pisana predaja i u samom Pismu ističe nad usmenom. Upravo iz ovih razloga.

Svako dobro.

Jovane, na cemu temeljis ovo obrazlaganje, na svojoj reci?

Posto sve temeljis na Pismu, onda Pismom treba to i da dokazes. Dakle:

Gde u Pismu stoji da su - "apostoli sve zapisali" i da su njihovi tekstovi jedini autoritet a da autoritet crkve moze biti kompromitovan?

Rekoh, nadji mi to, i odmah postajem 'sola scriptura' Hriscanin, mislim da je to posteno. Ja kad nesto obecam to i ispunim.

Nepostoji nauk koji je drugačiji ili neki nauk koji nije objavljen poslanicom a da je objavljen rečju

Kako ne postoji? Pavle navodi "pocetnu nauku o krstenju, polaganju ruku, vaskrsenju..", gde ti je nauka o polaganju ruku u poslanicama???

Ili bilo sta drugo da uzmem, ti nemas dogmu opisanu cak ni o krstenju o euharistiji, stanju umrlih.. To 'usputno pominjanje dogme' u poslanicama nije i njeno definisanje!

Pogotovo nemas nauku o polaganju ruku nigde, a to je samo jedan primer..
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.437
Jovane, na cemu temeljis ovo obrazlaganje, na svojoj reci?

Posto sve temeljis na Pismu, onda Pismom treba to i da dokazes. Dakle:

Gde u Pismu stoji da su - "apostoli sve zapisali" i da su njihovi tekstovi jedini autoritet a da autoritet crkve moze biti kompromitovan?

Rekoh, nadji mi to, i odmah postajem 'sola scriptura' Hriscanin, mislim da je to posteno. Ja kad nesto obecam to i ispunim.

Mire, ne želim da se obavezuješ niti te obavezujem. Mora vreme neko da prođe da se stvari slegnu. Zato lično želim da o ovome porazmisliš pa postepeno da sam uvidiš šta je bolje.

No, pošto tražiš Pismom ja sam već u nekoliko tekstova odgovorio pa je ovo samo ponavljanje. Dakle, apostoli su rekli da je objava jevanđelja završen proces u njihovo vreme. Ako nešto nije tada pojašnjeno onda je čudno da Pavle govori da je proces objave jevanđelje završen. To znači da je u Pismu koje je napisano do kraja života apostola sve objavljeno:). Ne postoje objave koje trebaju da nešto dodaju tj. da potiče od apostola a da oni nisu rekli. Ne postoji tako nešto. Da je to tako jasno je i iz anateme apostola Pavla na sve koji propovedaju nešto što je "suprotno" od objavljenog. Kako možemo znati da je nešto suprotno ako nemamo ono što je "istinito"? A gde je to istinito? U objavama apostola koje su u pisanom svedočanstvu Novog Zaveta. To je ono što je i rečeno i to je ponovljeno u pisanom svedočenju :"Tako dakle, braćo, stojte i držite uredbe kojima se naučiste od nas ili rečju ili iz poslanice naše", 2.Solunjanima 2,15. Jevanđeosko znanje je u poslanicama. To nije nešto što uređuje nešto trenutno već ostaje za stalno. To su jako bitna pitanja.

Zato su poslanice tj. pisano svedočanstvo ono što ostaje za nauk crkvi i ona to treba da drži i da pazi. To je ono što je preneto usmeno-psanim putem apsotola.

Kako ne postoji? Pavle navodi "pocetnu nauku o krstenju, polaganju ruku, vaskrsenju..", gde ti je nauka o polaganju ruku u poslanicama???

Ili bilo sta drugo da uzmem, ti nemas dogmu opisanu cak ni o krstenju o euharistiji, stanju umrlih.. To 'usputno pominjanje dogme' u poslanicama nije i njeno definisanje!

Pogotovo nemas nauku o polaganju ruku nigde, a to je samo jedan ptimer..

Ima sve i ovim temama...o mrtvima i vaskrsenju apostol piše i u Korinćanima i u Solunjanima i govori o nadi za umrl. Naravno, treba zato razumeti i Toru šta kaže po tom pitanju jer je svo Pismo od Boga dato da bi se moglo razumeti ono što Bog želi da nam prenese. I za ostale teme..euharistiju tj. pričest, i za polaganje ruku, sve je opisano(imaš kako su položili ruke na Jakova umesto Jude..pa polaganje na druge verujuće...to nije nikakava visoka teološka nauka već je dat primer kako se to radi i mi tu ne treba da pravimo nikakvu teologiju već da primenimo to kada se uvodi neko u zvanje starešine ili drugih funkcija u crkvi).

Eto Mire najjednostavnije objašnjeno. Cenim tvoju iskrenost i verujm da želiš da razumeš ovo i da se odlučiš na koju bi stranu krenuo, Bog će te voditi. Samo nemoj sebe da prenagljuješ u bilo čemu. Čekaj na Gospoda i njegovu objavu tebi lično. Neka te Duh Sveti vodi u vemu.

Svako dobro u Gospodu.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.296
Mire, ne želim da se obavezuješ niti te obavezujem. Mora vreme neko da prođe da se stvari slegnu. Zato lično želim da o ovome porazmisliš pa postepeno da sam uvidiš šta je bolje.

Hteo sam reci da bi rado priznao gresku ako je to tako i kad bi mi neko na to ukazao. Moramo biti iskreni u razgovoru, jer jedino tako mozemo razumno i lepo razgovarati. Mozda imamo razlicite poglede, ali mozemo i dosta toga nauciti jedno od drugog. Ja volim iskren razgovor, ne izvlacim se i ne volim to da vidim ni sa suprotne strane. Cilj razgovora ne treba da bude 'dokazati svoje' vec to treba da bude samoispitivanje. Covek koji nije samokritican prema sebi i svojoj veri nije razuman covek. Kriticizam nije los, on ce utvrditi ili poreci necije glediste. Onaj ko se boji da mu se ne srusi neka ideja, ne traga istinski i ne sluzi Bogu iskreno, jer Bog ocekuje da budemo otvoreni prema njemu.

No, pošto tražiš Pismom ja sam već u nekoliko tekstova odgovorio pa je ovo samo ponavljanje. Dakle, apostoli su rekli da je objava jevanđelja završen proces u njihovo vreme. Ako nešto nije tada pojašnjeno onda je čudno da Pavle govori da je proces objave jevanđelje završen. To znači da je u Pismu koje je napisano do kraja života apostola sve objavljeno:). Ne postoje objave koje trebaju da nešto dodaju tj. da potiče od apostola a da oni nisu rekli. Ne postoji tako nešto. Da je to tako jasno je i iz anateme apostola Pavla na sve koji propovedaju nešto što je "suprotno" od objavljenog. Kako možemo znati da je nešto suprotno ako nemamo ono što je "istinito"? A gde je to istinito? U objavama apostola koje su u pisanom svedočanstvu Novog Zaveta. To je ono što je i rečeno i to je ponovljeno u pisanom svedočenju :"Tako dakle, braćo, stojte i držite uredbe kojima se naučiste od nas ili rečju ili iz poslanice naše", 2.Solunjanima 2,15. Jevanđeosko znanje je u poslanicama. To nije nešto što uređuje nešto trenutno već ostaje za stalno. To su jako bitna pitanja.

Zato su poslanice tj. pisano svedočanstvo ono što ostaje za nauk crkvi i ona to treba da drži i da pazi. To je ono što je preneto usmeno-psanim putem apsotola.



Ima sve i ovim temama...o mrtvima i vaskrsenju apostol piše i u Korinćanima i u Solunjanima i govori o nadi za umrl. Naravno, treba zato razumeti i Toru šta kaže po tom pitanju jer je svo Pismo od Boga dato da bi se moglo razumeti ono što Bog želi da nam prenese. I za ostale teme..euharistiju tj. pričest, i za polaganje ruku, sve je opisano(imaš kako su položili ruke na Jakova umesto Jude..pa polaganje na druge verujuće...to nije nikakava visoka teološka nauka već je dat primer kako se to radi i mi tu ne treba da pravimo nikakvu teologiju već da primenimo to kada se uvodi neko u zvanje starešine ili drugih funkcija u crkvi).

Eto Mire najjednostavnije objašnjeno. Cenim tvoju iskrenost i verujm da želiš da razumeš ovo i da se odlučiš na koju bi stranu krenuo, Bog će te voditi. Samo nemoj sebe da prenagljuješ u bilo čemu. Čekaj na Gospoda i njegovu objavu tebi lično. Neka te Duh Sveti vodi u vemu.

Svako dobro u Gospodu.

Hvala Jovane, ali ja u ovom ne vidim nikakav dokaz da je crkva bila vodjena nekakvim "Pismima apostola" i nicim drugim osim Pismima. Upravo suprotno, paralelno je postojalo i pisano i usmeno predanje (tako i danas nasa crkva ima oba, dok vi iskljucujete jedno) . Osim toga, crkva nije bila vodjena cak ni spisima Staroga Zaveta a kamo li Novog (koji nije bio ni smatran Svetim Pismom) vec Svetim Duhom koji je tumacio napisano. Crkva je dakle prvenstveno bila vodjena odlukama sabora i Svetim Duhom a ne Spisima, sabor su sacinjavali dvanaestorica apostola. Tako je i danas.

Sem toga, nigde nije receno da ce crkva "pasti" pa je i sumnja u odluke sabora iskljucena, kao i potreba koja bi ukljucivala "samo pismo"! Pogotovo ako uzmemo u obzir prorocanstva i otkrivenja, koje su pojedinci imali u crkvi, a sabor ih je sa pravom uvazavao jos od vremena apostola. Tako crkva vremenom usvaja i nove stvari koje nisu u suprotnosti sa prethodnim istinama a naravno ni sa Pismom.. To imamo danas..

Dakle Jovane, tvoja ideja o "pismu apostola kao jedinom kriterijumu" bi ovde imala smisla jedino da crkva zavisi od njega, ili da 'padne', ali ona ne zavisi ni od jednog, jer je vodjena Svetim Duhom! Njoj bi bio dovoljan i Stari Zavet danas da donese dogmu, dakle uopste joj ne trebaju spisi apostola. Ali naravno, ona uvazava te spise i nije u suprotnosti sa njima, jer ne moze biti u suprotnosti sa onim sto je ranije donela.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Tako je Tripo, ponizi nas, popljulj nas, popisaj se po nama! Nista drugo ti ni ne umes! To je vas duh!

Čiji duh? Protestantski? Delimično je tačno da je to njihov, Luterov duh, ali klanjaoci Shabata, "zdravog života", "holističke medicine" i ostalih dela i sjaja EGW, nisu postavljeni da predstavljaju protestante. U stvari niko i nije pozvan da predstavlja protestante, tu su ulogu sebi dodelili raznorazni proučavaoci Pisma, od kojih su ovde na forumu najglasniji EGWisti, a u SAD su to Evangelici, i to njihova grana New Born čiji pastori, propovednici i akoliti malo malo pa pljuju po Crkvi i sa visine gledaju ostale, oduzimajući im arogantno, ime Hrišćansko, dodeljujući ga samo Sola Scriptura, i naravno samima sebi.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.389
Pavle ne naučava suprotno od Tore.

Ako je sveti Pavao "SS apostol" (Sola Scriptura apostol), onda je sva svoja naučavanja morao temeljiti na Pismu. Prema tome, citiraj mi Toru, gdje Pavao nađe ovo: Gal 5,2-4: Evo ja, Pavao, velim vam: ako se obrežete, Krist vam ništa neće koristiti. I ponovno jamčim svakom čovjeku koji se obreže: dužan je opsluživati sav Zakon. Prekinuli ste s Kristom vi koji se u Zakonu mislite opravdati;

Zato morate da se ponižavate pred nama.

Tko točno i kako se to ponižava "pred vama". I tko ste to "vi"?
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.389
"ONI" su mirijade sekti, rasirenih uglavnom po SAD i evropi.. A on jadan umislio da su svi oni "jedno"! On ni sam vise ne zna sta je to crkva i kome pripada, pogubio se, izjednacavajuci Bozji narod sa mirijadama posvadjanih sekti!

I ne samo da je umislio kako su svi oni "jedno", nego je u svom neznanju umislio i kako je njihovo bogatstvo "Božja nagrada" za služenje Bogu. Istovremeno, pripadnike Kristove crkve proglašava pokvarenjacima svake vrste, koji ništa drugo i ne zaslužuju nego da budu poniženi. Tako tripo misli i tvrdi da je Bog upravo njih (protestante) odabrao da ponižavaju i ponize nas. A ne zna, jadnik, da stvari stoje upravo suprotno. Naime, "knez ovog svijeta" je sotona, i njihovo bogatstvo, kojim se tripo kiti i ponosi, nije od Božje nagrade, nego od plaće koju primaju od "kneza ovog svijeta", sotone, koji ih je regrutirao da mu služe. Novcem svoje ne plaća Bog, nego sotona. I to novcem koji otme od drugih. U tome je sva mudrost i istina "bogatih i siromašnih" na ovom svijetu.
 
Natrag
Top