Sola Scriptura- da li je dovoljno

Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.389
Vidimo da si dao konkretne primjere.

Kud ćeš konkretniji od primjera iz Biblije? Hoćeš primjer iz Jeleninih spisa.

Tebi ni djeca ne bi vjerovala u ono što kažeš.

Ti profesionalno pričaš "dječje priče", pa misliš da će ti ih ljudi i ovdje "popušiti" :)

A ti ne možeš da osporiš naše tumačenje.

50 000 suprotstavljenih "istina", o istoj stvari, ne treba ni osporavati. Vaših 50 000 tumačenja, i istina, su sama po sebi "logički abortus".
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Kud ćeš konkretniji od primjera iz Biblije? Hoćeš primjer iz Jeleninih spisa.

Da i kušač je dao Bibliju, taman kao i vi.

i ovdje "popušiti"

Narodski rečeno ovo je stiglo kod vas, ko vam je kriv kada nećete Sola Scr.

50 000 suprotstavljenih "istina", o istoj stvari, ne treba ni osporavati. Vaših 50 000 tumačenja, i istina, su sama po sebi "logički abortus".

A kod vas 500.000 problema zbog kojih napuštate države.

Vi ćete se pred nama ponižavati, a ne mi pred vama. To se najbolje vidi u Americi.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.389
Da i kušač je dao Bibliju,

Isto ko i ti.

A kod vas 500.000 problema zbog kojih napuštate države.

Krist nije došao svojima preuzeti probleme, nego grijehe. Dapače, oni bez problema (križeva) i nisu Kristovi. Bez križa nema ulaska u Raj.

Vi ćete se pred nama ponižavati, a ne mi pred vama.

Pred vama ponižavati!?!? A u čemu ti najviše guštaš? Da ti netko Kristov gu...cu poliže!? Zaista si jadan.

To se najbolje vidi u Americi.

A što se to vidi u Americi? Što je to tako veliko i vrijedno u Americi?
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.437
A gde pise da je "to sto su oni zapisali dovoljno"???

I gde je to zapisano? U SZ ili u NZ?

Odakle apostoli navode da pagani koji su prihvatili Hriscanstvo treba da traze svoju pouku? Jer u njihovim pismima ili?... - Napisano je: "Jer Mojsije se cita svake subote", eto odatle!

Njihova pisma nisu autoratativna u tom smislu kao SZ vec jedino u smislu tumacenja kao i Talmud sto je!

Njihove usmene reci su takodje autoritativne u smislu tumacenja!

Dakle, nisu oni pisali neku "novu bibliju" (vec su imali SZ kao Pismo) niti su svo svoje tumacenje zapisivali, vec samo ono oko cega su se sporile crkve ili je bilo problem, to su obrazlagali i nastojali svojim pismima da razrese.

To je ono sto je nama ostalo i nikako se ne moze smatrati dogmatskim pravilnikom! Crkva svoju dogmu prenosi usmeno!

Vec sam ti pokazao kako citajuci NZ ti ne mozes razumeti ni sta je krstenje i kako se vrsi, ni kako se vrsi euharistija ni polaganje ruku, ni sta je istina o zagrobnom zivotu ili bilo sta drugo, ako nemas prethodno predznanje, sto ce reci da su citaoci imali!



A ko je rekao da ima? Sve sto se usmeno prenosilo slaze se sa pisanim tekstom apostola. Ali nije sve sto se usmeno prenosilo i zapisano! I to svedoci i Jovan!

A gde pise da je "to sto su oni zapisali dovoljno"???

I gde je to zapisano? U SZ ili u NZ?

Njihova pisma nisu autoratativna u tom smislu kao SZ vec jedino u smislu tumacenja kao i Talmud sto je!

Jesu Mire moj, jesu. Autoritativne su jer apostol kaže: "jevanđelje koje vam objavismo". Znači, ono je objavljeno i to ne sme da bude drugačije objavljeno od toga. Eto to je dokaz autoriteta onoga što je objavljeno. A sada pošto smo se složili da je "usmeno"predanje (ono što su apostoli usmeno preneli) i "pisano" predanje(Novi Zavet) jedno te isto dakle sledi da je ono što je zapisano autoritet.



Odakle apostoli navode da pagani koji su prihvatili Hriscanstvo treba da traze svoju pouku? Jer u njihovim pismima ili?... - Napisano je: "Jer Mojsije se cita svake subote", eto odatle!


Dakle, na subotnjim bogoslužjima:). Naravno, Torah je sastavni deo Pisma i apostoli su na Torah upućivali nove učenike i vernike. No, i njihova pisma su smatrali autoritetom jer vidimo da "objavljeno" jevanđelje je autoritet. Ko drugačije objavi osuđen je.

Dakle, nisu oni pisali neku "novu bibliju" (vec su imali SZ kao Pismo) niti su svo svoje tumacenje zapisivali, vec samo ono oko cega su se sporile crkve ili je bilo problem, to su obrazlagali i nastojali svojim pismima da razrese.

To je ono sto je nama ostalo i nikako se ne moze smatrati dogmatskim pravilnikom! !

Evo Mire sad opet odvajaš usmeno i pisano. Rekosmo da je ono što je objavljeno usmeno sadržano u pismenom svedočanstvu. Dakle, crkva je prenela i usmeno i pismeno. Pismeno je Pismo. Dakle, poruka apostola je autoritet a ona je objavljeno kroz pisano svedočanstvo koje je isto kao usmeno. Dakle, da ne odvajamo usmeno i pismeno kada smo videli da je to jedno isto.

Vec sam ti pokazao kako citajuci NZ ti ne mozes razumeti ni sta je krstenje i kako se vrsi, ni kako se vrsi euharistija ni polaganje ruku, ni sta je istina o zagrobnom zivotu ili bilo sta drugo, ako nemas prethodno predznanje, sto ce reci da su citaoci imali!

Može se sve razueti sasvim dovoljno jer daje tako kako bi apostoli uspostavili autoritet nad prenetim rekavši da "ko uči drugačije"...kako bismo znali da je nešto drugačije ako nije jasno preneto u Jevanđelju? Dakle, ne postoji niakakva sumnja da nam samo Pismo neće biti dovoljno u razumevanju ovihistina jer su apostoli rekli da je to učenje jednom dato.

A ko je rekao da ima?Sve sto se usmeno prenosilo slaze se sa pisanim tekstom apostola

Upravo tako. Zato ova tvoja gore izjava: "Crkva svoju dogmu prenosi usmeno" nije u skladu sa ovim ovde rečenim jer kao što si sam rekao:"Sve sto se usmeno prenosilo slaze se sa pisanim tekstom apostola". To je tekstom pisano ono što se usmeno prenosilo. To jeste istina.


Ali nije sve sto se usmeno prenosilo i zapisano! I to svedoci i Jovan!

Jovan govori o delima Hristovim kojih je bilo mnogo. No, to ne znači da ona trabaju da se prepriavaju ili da ona nedostaju tekstu. Ne, apostol želi da ukaže koliku je slavu imao Hristos dak je bio na zemlji. Dakle, ovde nije reč o nekoj poruci da se istražuje šta to još nije rečeno ili zapisano već samo rečeno usput sa drugim ciljem. Jer da je bilo potrebno to bi se zapisalo. Aposto zato i kaže:" Što se zapisa za našu se nauku zapisa". Ništa nije slučajno već sa namerom Božijom.

Pozdrav.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.389
Jesu Mire moj, jesu. Autoritativne su jer apostol kaže: "jevanđelje koje vam objavismo". Znači, ono je objavljeno i to ne sme da bude drugačije objavljeno od toga.

1 Kor 15,1-2: Dozivljem vam, braćo, u pamet evanđelje koje vam navijestih, koje primiste, u kome stojite, po kojem se spasavate, ako držite što sam vam navijestio; osim ako uzalud povjerovaste.

Govori li sveti Pavao ovdje o evanđeljima kao knjigama koje je donio i Korinćanima dijelio? Ili govori o Radosnoj vijesti koju je Korinćanima navijestio? :)

2 Kor 10,14: Ta prvi doista doprijesmo do vas s evanđeljem Kristovim.

A ovdje? Govori li ovdje Pavao kako se do Korinćana probio i na poklon im donio "tiskana evanđelja", ili je riječ o nečem drugom? :)

1 Sol 2,9: Sjećate se doista, braćo, našega truda i napora. Propovijedali smo vam evanđelje Božje i radili noću i danju da ne bismo opteretili koga od vas.

A što ovdje Pavao kaže. Je li Solunjanima podjelio napisana evanđelja, ili je ipak riječ o nečem drugom? :)

Dakle, na subotnjim bogoslužjima:).

Subotnja bogoslužja!?!? :) Navedi samo jedan primjer iz Novog zavjeta gdje su se apostoli okupili s kršćanima na bogoslužje, lomljenje kruha.

Dakle, ne postoji niakakva sumnja da nam samo Pismo neće biti dovoljno u razumevanju ovih istina jer su apostoli rekli da je to učenje jednom dato.

Gdje je u Zakonu (Tori) dato ovo "Pavlovo učenje": Gal 5,2-4: Evo ja, Pavao, velim vam: ako se obrežete, Krist vam ništa neće koristiti. I ponovno jamčim svakom čovjeku koji se obreže: dužan je opsluživati sav Zakon. Prekinuli ste s Kristom vi koji se u Zakonu mislite opravdati; :).

Dakle, gdje sveti Pavao u Zakonu (Tori) nađe podlogu za ovakvo naučavanje? Ako su sva naučavanja zapisana, kako ti tvrdiš, onda bi i ovo moralo biti, zar ne?
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.437
1 Kor 15,1-2: Dozivljem vam, braćo, u pamet evanđelje koje vam navijestih, koje primiste, u kome stojite, po kojem se spasavate, ako držite što sam vam navijestio; osim ako uzalud povjerovaste.

Govori li sveti Pavao ovdje o evanđeljima kao knjigama koje je donio i Korinćanima dijelio? Ili govori o Radosnoj vijesti koju je Korinćanima navijestio? :)

Već smo utvrdili da usmeno i pisano svedočanstvo apostola se ne razlikuje.
To je jedno isto. Knjige ili reč isto je. U knjigama je reč. Nema razlike. Misliš li da ima..u čemu?
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.389
Već smo utvrdili

Ja sam tebe pitao nešto drugo. Ovo:

Gdje je u Zakonu (Tori) dato ovo "Pavlovo učenje": Gal 5,2-4: Evo ja, Pavao, velim vam: ako se obrežete, Krist vam ništa neće koristiti. I ponovno jamčim svakom čovjeku koji se obreže: dužan je opsluživati sav Zakon. Prekinuli ste s Kristom vi koji se u Zakonu mislite opravdati; :).

Dakle, gdje sveti Pavao u Zakonu (Tori) nađe podlogu za ovakvo naučavanje? Ako je Pavao "Sola Scriptura apostol", onda njegovo naučavanje mora biti u Zakonu, Tori. Prema tome, nađi ovo Pavlovo učenje u Tori.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.389
Poslednja izmena:
Natrag
Top