Sola Scriptura- da li je dovoljno

Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.437
Bravo. Odgovori sam na ovo svoje pitanje i razumjet ćeš, valjda. Dakle, kako su apostoli naviještali Krista poganima i ostalim nekršćanima? Jesu li im podijelili Biblije koje im je Bog na dan Pedesetnice spustio padobranom, ili su im u najizravnijoj komunikaciji usmeno naviještali Radosnu vijest? I sve to još prije nego što je napisano i jedno slovo novozavjetnih spisa.

Ali kako ćeš ti danas:). I to propovedanje na osnovu čega im propovedaš? Gde je to zapisano? Zapravo apostoli po tvom shvatanju nisu ni trebali da napišu ništa već samo da propovedaju..ali oni i napisaše i još rekoše da se ovo napisano prenosi po crkvama. :)
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.389
Slape, jesu li ti pametnjakovici katolici?????

Nije katolik.

Tako je Slape, Luter i Hitler ziveli su u isto vremer i bili susedi.
Ko god Lutera okrivljuje za nasilja Drugog svetskog rata, LAZOV JE!

Po tvom uzviku - LAŽOV JE!, reklo bi se da si ti zajedno živio s Hitlerom, i to ne u susjedstvu nego u bunkeru.

Zapravo apostoli po tvom shvatanju nisu ni trebali da napišu ništa već samo da propovedaju..

Zapravo, apostoli, i da su htjeli, nisu mogli biti "Sola Scriptura" navjestitelji. Kako ne vidiš očito?
 
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Mire, iako se slažem sa većinom što si napisao, moram da te ispravim. Jer previše si uopštio i slobodno mogu da kažem naivno naseo na provokaciju i uneo politiku u podforum o religiji. Ali, šta je tu je, Napisah da oni žele rat postovima. No, da pojasnim malo oko teororizma i to gde si pogrešio. Terorizam kao vid političkog nasilja postoji oduvek, nekima je to "borba za slobodu", a nekima terorizam, sve u zavisnosti od ugla gledanja. Tako je bilo kroz vekove, čak i u vreme Apostola, seti se samo Sikara, ili Zelota, za neke su oni bili borci za slobodu i "pravoverje", za druge ubice i teoriristi, a za najveći broj ljudi secikese kojima je vera i nacionalno osećanje služilo samo kao paravan za ostvarivanje moći.
Moderni terorizam, koji ti onako rekao bih naivno povezuješ sa delovanjem Sola Scriptura, ima svoje korene u religiji, tačnije kultu islama, Naime, najveći broj, skoro apsolutna većina terorističkih napada počinjena je u ime islama. Ne u ime borbe za slobodu, Počevši od masakra nad sportistima u Minhenu 1972, kada su "palestinci" poubijali Izraelske sportiste. Razlog za ovo je naravno postojanje države Izrael, i to što tu državu podržavaju SAD, Ali, SAD su imperija, i njih, kao i nekada Britance, boli uvo za Izrael, ili bilo koga osim za njihov interes. A interes im je kontrola naftnih izvora, koji se nažalost nalaze na teritorijama koijma dominira islam. Dakle, SAD, većinski "hrišćansku" državu boli uvo za patnje Hrišćana, Nemačku takođe.

Ako se pitaš a šta će oni, protestanti da urade u tom slučaju, reći ću ti, ništa neće uraditi, postaće muslimani ili će plaćati džizju.

Dath, mogu da kazem da se slazem sa ovim tvojim postom. Kako je nerazumno braniti nasilja koja postoje u protestantskim zamljama, tako je isto nerazumno kriviti njih za sva zla koja su preplavila svet.
Mislim da ima najmanje pola od onoga sto izjavljuje predsednik SAD s kojim se najmanje pola Amerikanaca ne slaze a ni ja se ne miogu sloziti sa nicijim bezakonjem. Zato je nerazumno kad Mire kaze "Vi ste krivi...."


Da ujedno odgovorim i onima koji olako pominju islamofobiju. Prvo, nemate pojma šta je fobija, fobija je iracionalni strah, dok je strah od islama, tog prokletog kulta opravdan, što najbolje znamo mi na ovim prostorima. 1400 godina progona, porobljavanja, klanja i ubijanja u ime sotone, masovno širenje putem skoro glodarske reprodukcije, laganjem (Takija), podmuklost.... Mire je pogrešio što je uopšte, nadajući se valjda da će vas time razotkriti, pomenuo "islamofobiju". Pravilnije je da je pomenuo antisemitizam, tačnije antijudaizam, koji kod protestanata ima kako rasne, tako i verske korene jer pojedine zajednice žele da im otmu veru.[/QUOTE]

Slazem se sa tobom i sa tim da forum religije ne treba niti sme da se pretvori u politiku. Ako neko zeli da se bavi politikom neka ide na forum politike tamo je odredjeno mesto za to.

Mire okrivljuje Ameriku da je kriva za zlo u Ukrajini, istina ona svugde mesa prste, a nijeje se setio da su Rusi napali Ukrajinu i oduzeli im deo drzava. A Patiriar Bartolomej je uneo jos jedno zlo podelom Pravoslavne crkve. Tesko je utvrditi ko je koliko kriv, ali svi zajedno su krivi.

Umesto politike, i kritikovanja drugih, ja bih preporucio da bi
bilo daleko bolje da se bavimo samokritiko, Zasto ne bismo govorili o svojim slabostima, koje svi imamo. Niko ovde nije svetac niti imun na greh.
Pavle je rekao: "Ali covek da ispituje sebe... Kad bi smi sebe rasudjivali, ne bismo bili osudjeni."
1. Korincanima 12,28.31
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.296
Ok, ovo pitanje oko kojeg se malo razilazimo jer ja lično smatram da Novi Zavet jeste i "dogmatska" knjiga.

Nikako se ne slazem, jer NZ u tu svrhu nije pisan tj. "da bude dogmatski prirucnik", to su sve poslanice upucene crkvama radi resavanja problema, a dogma se prenosila usmeno.

Onaj ko je citao ova "pisma" morao je imati prethodno predznanje o dogmi da bi razumeo o cemu se tu govori!

Nije samo dogamtska i to naravmno pihvatam ali smatram da jeste dogmatksa

Malo jeste, malo nije dogmatska?

Naravno da se pisci doticu i dogme u svojim pismima, pa i u "poslanici Patrijarha Srpskog Pavla" postoji dogma. Ali ta poslanica nije zato "dogmataki prirucnik"!!!

Međutim, potpuni kontinuitet dogme je teško bilo održati jer su pritisci bili takvi.

Ako se kontinuitet dogme nije odrzao, onda je crkva "pala"! Ne pise li da je crkva "stub i uporiste istine" sto rece Slap? Kako onda moze biti prekinut kontinuitet dogme???

Međutim, Bog zna srca verujućih i On je vodio i dao da se očuva gotovo netaknuta dogma vekovima

Sad si rekao da "dogmu nije bilo moguce odrzati" a onda tvrdis da je "kontinuitet dogme odrzan". Zar ne vidis da si kontradiktoran?

iako je možda bilo tu i tamo odstupanja ali u poređenju sa većim odstupanjima ova kod nekih hrišćana su bila zanemarljiva.

Ne postoje "zanemarljiva odstupanja", crkva ili ima istinu ili je nema! Pogotovo ne smeju biti i lazi spojene sa istinom!

Ti mesas babe i zabe!

"Postupno otkrivanje istine" se odnosi na nove stvari koje jos nisu objavljene, ali te nove stvari ne ruse prethodno objavljeno! Dok vama svaka "nova istina" rusi prethodnu!

Osim toga, ako ste "postupno usvajali ucenja" ono sto je i crkvi 1. veka "od pocetka bilo poznato" onda vi imate "rekonstrukciju verovanja" a ne "kontinuitet" i onda svakako niste crkva koja se odrzala, odnosno vi ste "novonastala crkva"!

Zato je nerazumno kad Mire kaze "Vi ste krivi...."

A razumno je kad kaze Tripo da smo mi za sve krivi?

Mire okrivljuje Ameriku da je kriva za zlo u Ukrajini, istina ona svugde mesa prste

Nije amerika kriva nego paja patak, suvise je pricao!

Naravno da je Amerika kriva kao i Evropska Unija koja je sledbenik americke politike "zavadi pa vladaj"!

Njima je cilj okrenuti Ukrajinu na svoju stranu a Rusima oduzeti saveznika ili parce teritorije..

a nijeje se setio da su Rusi napali Ukrajinu i oduzeli im deo drzava

Isto kao sto smo i mi napali Hrvatsku nakon sto su nas nahuskali jedne na druge. Braca ratuju. Znas li ti istoriju, to nije cak ni istorija prisustvovao si tim dogadjajima.

Mislis li da je normalno da isti narod vadi oruzje na sebe? Pogledaj sta rade u iraku siriji avganistanu.. Sve isti scenariji "zavadi pa vladaj" ..
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Gle, gle, Hrist je opravdanje. Pa čemu onda sotona kao žrtva po učenju EGW? Idemo dalje.....

Što se tiče Indijanaca (američkih domoradaca), najveći broj njih je južnije od današnjih SAD i Kanade, stradao od bolesti, na koje su Španci bili imuni. Nakon toga, ono što je preostalo steklo je imunitet i nastavilo da živi. Sa druge strane, zaraženu ćebad su im davali Kalvinisti, protestanti, uvereni valjda da su buduće SAD nova obećana zemlja, oni da su Israel, i da time prate primer Navinov, tj da čine heremu koju im je naredio njihov predestinirajući bog, kao što im je dao i etiku koja je osnova sistema iskorišćavanja,. tačnije eksploatacije roblja po svemu sem po imenu.

Novi useljenici iz Evrope jesu neposteno postupali sa domorodcima, progonili su ih i ratovali s njima. Isto tako neposteno su postupali sa crkncima, pa jos i danas osecaju se tragovi tog bezumlje.

Kada je jedan profesor na univerzitetu zalio se tvrdeci kako crnci ne znaju da postulu pravo sliobode, ja sam mu rekao: Ko je za to kriv? Drzaliste ih vekovima kao robove i sad ste bili primorani da im date slobodu, pa nije nikakvo cudo sto su takvi, vi ste ih vaspitali.Zla i nepravdi ima svogde, zato ostavimo politiku politicartima koji su sposobniji za to od nas, a vratimo se relogiji i umesto da kritkukemo druge da bi sebe opravdali, pristupimo samokritici to ce biti od vece korisdti za sve nas,
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.437
Zapravo, apostoli, i da su htjeli, nisu mogli biti "Sola Scriptura" navjestitelji. Kako ne vidiš očito?

Apostoli su Pismo ili poslanice i jevanđelja napisana za njihovog života smatrali autoritetom:).

Evo nekih citata šta se kaže u vezi poslanica:"Tako dakle braćo, stojte i držite uredbe kojima se naučiste ili rečju ili iz poslanice naše", 2.Solunjanima 2,15

Apostol Petar već zna za poslanice apostola Pavla i one opet imaju autoritet:"I trpljenje Gospoda našega držite za spasenje; kao što vam ljubazni naš brat Pavle po danoj mu premudrosti pisa...kao što govori o ovome i svim svojim poslanicama", 2. Petrova 3,15. A zna za sve poslanice Pavlove.

Dakle, apostoli upućuju hrišćane na držanje onoga što im je pisano:). To je Pismo.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.296
Novi useljenici iz Evrope jesu neposteno postupali sa domorodcima, progonili su ih i ratovali s njima. Isto tako neposteno su postupali sa crkncima, pa jos i danas osecaju se tragovi tog bezumlje.

Kada je jedan profesor na univerzitetu zalio se tvrdeci kako crnci ne znaju da postulu pravo sliobode, ja sam mu rekao: Ko je za to kriv? Drzaliste ih vekovima kao robove i sad ste bili primorani da im date slobodu, pa nije nikakvo cudo sto su takvi, vi ste ih vaspitali.Zla i nepravdi ima svogde, zato ostavimo politiku politicartima koji su sposobniji za to od nas, a vratimo se relogiji i umesto da kritkukemo druge da bi sebe opravdali, pristupimo samokritici to ce biti od vece korisdti za sve nas,
Reci Tripu da se ostavi politike, on stalno poteze politiku, ja sam prinudjen da mu odgovorim.

Evo nekih citata šta se kaže u vezi poslanica:"Tako dakle braćo, stojte i držite uredbe kojima se naučiste ili rečju ili iz poslanice naše", 2.Solunjanima 2,15

Izvrsno! Jel vidis da nisu poucavali "samo poslanicama" vec je njihovo naucavanje obuhvatalo i "usmenu predaju"?

E zato nasa crkva ima i "usmeno naucavanje" pored Pisma!

:"Da se ne date lasno pokrenuti od uma, niti da se plašite, ni duhom ni rečju, ni posanicom, kao da je od nas poslana, da je nastao dan Hristov...Ne pamtite li da sam vam ovo kazao još kad sam bio kod vas", 2. Solunjaninma 2, 2.5.

Sam si oznacio odnosno boldovao kako kaze da im je to prvo " usmeno preneo" pa onda poslanicom potvrdio. Dakle, naucavanje se nije vrsilo poslanicama vec usmeno, a poslanice su sluzile zato da razrese neke probleme po crkvama, zato su se i slale i zato sirile.

Sem toga lepo ti rece Apostol Jovan da cak ni evandjeljima nije sve obuhvaceno a kamo li poslanicama!

Kazi mi, jer ti stvarno mislis da su oni poslanice pisali kao "dogmatake prirucnike" ili su zato pisali evandjelja?

Poznato je da su ovi tekstovi nastajali sa razlogom resavanja problema. Oni nisu pisali neku "novu bibliju", jer su vec imali Stari Zavet za Svetu knjigu!!!

Tako je i za druge stvari prvo rečeno pa zapisano... zapisano je sve što im je i rečeno.

A Apostol Jovan kaze da nije sve zapisano!

Cime ti dokazujes da jeste???

Evo, ako mi nadjes tekst da pise "sve je zapisano" cime bi Novi Zavet oznacio kao "dogmatsku knjigu" ja momentalno postajem "sola scriptura" Hriscanin!

Imas li to?
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Reci Tripu da se ostavi politike, on stalno poteze politiku, ja sam prinudjen da mu odgovorim.

Mire, ali ti si odgovarajuci meni, a ne tripu, ponavljao izraz
"VI STE....." Pitao sam te sta to znaci, a;i jos nisam dobio odgovor.


"Paznja posvecena praviolnom postupanju sa zelucem, bice nagradjena cistotom misli i snagom uma.
Vasi probavni organi nece se istrositi pre vremena i svedociti protiv vas.
Potrebno je da cenimo mudrost koju smo dobili od Boga, time sto cemo mudro jesti, uciti i raditi.
Na nama pociva sveta duznost da sacuvamo telo u takvom stanju da imamo ugodan i cist dah.
Treba da cenimo svetlost koju je Bog dao o zdravlju i da recju i delima svetlimo i drugima
jasnom svetloscu o ovom predmetu." Saveti o zivotu i ishrani, str. 76 [/QUOTE]

Dobro je sto si i ovo kopirao samo ne zanm zbog cega?[/QUOTE]
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.296
Dobro je sto si i ovo kopirao samo ne zanm zbog cega?

Ti si nesto pobrkao Marko, ne znam odakle ti taj tekst? To ja nisam napisao.

Mire, ali ti si odgovarajuci meni, a ne tripu, ponavljao izraz
"VI STE....." Pitao sam te sta to znaci, a;i jos nisam dobio odgovor.

Nisam tebi napisao nista takvo ili se ne secam..

Marko, ako ja nesto napisem Tripu, onda ne prozivam tebe ili tvoju crkvu, niti izraz VI uvek oznacava adventiste.

Tripo ovde govori u globalu o protestantima, i zloupotrebljava politiku da bi ustvrdio kako su "protestantske drzave" (iako nijedna danas nije protestantska vec sekularna) bolje i naprednije od ostalih (bivsih) tradicionalnih drzava. I to povezuje sa uticajem "Sole Scripture".

To nije tacno! Jer su te drzave bile naprednije i tehnoloski razvijenije od drugih, jos dok su bile pod katolicizmom!

Znaci izrazom VI ja govorim o protestantskim drzavama i protestantizmu uopste, sa politickog stanovista (sto vi ne mozete biti jer niste imali svoju drzavu).

Ali ako sebe i adventiste pronalazis u tome i kao Tripo sebe identifikujes sa politickim delovanjem protestanata srednjeg veka (njihovim politickim angazmanom, pobunama, ratovima, ubistvima itd..) , onda imas problem.

Dakle, nisam ja Marko kriv, sto vas je Tripo izjednacio sa ostalim protestantima! (ja nisam rekao da ste vi isti kao oni). A nisam kriv ni sto Elen White Lutera velica kao junaka vere, a on to nije bio!

Tripo je kriv sto vas je povezao sa svim tim, sto je napao nas (misleci da mi nemamo odgovor) , pa vam se to sada vraca istom merom. Ja moram odgovoriti na te napade.

Ako sebe hocete identifikovati sa protestantima koji su cinili zla, onda im i pripadate!

Jehovini Svedoci iz tog razloga sebe ne identifikuju protestantima, jer znaju (sto i istorija potvrdjuje) da su protestanti cinili zlocine! I da nikakvog dobra nisu doneli, bas naprotiv!

Znaci Marko, okrivi Tripa sto vas sramoti i identifikuje sa takvima, a ne mene sto odgovaram.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.437
Izvrsno! Jel vidis da nisu poucavali "samo poslanicama" vec je njihovo naucavanje obuhvatalo i "usmenu predaju"?

E zato nasa crkva ima i "usmeno naucavanje" pored Pisma!

Upravo napisah da usmena i pisana predaja se ne razlikuju:). Dakle ono što je preneto usmeno dato je i pismeno. Naravno, nisu samo poslanicama ali vidimo da su poslanice imale autoritet već tada. U tome je suština. A ta usmena tradicija apostola je saglasna sa pisanom i iste je sadržine.


Kazi mi, jer ti stvarno mislis da su oni poslanice pisali kao "dogmatake prirucnike" ili su zato pisali evandjelja?

Poznato je da su ovi tekstovi nastajali sa razlogom resavanja problema. Oni nisu pisali neku "novu bibliju", jer su vec imali Stari Zavet za Svetu knjigu!!!

Iskreno, mislim da jesu i vidim da jesu jer u njima se apostoli bave upravo najosetljivijim dogmatskim pitanjima. Uzmi recimo poslanicu Jevrejima. Pavle piše jevrejskim hrišćanima tj. nazarenima jevrejskog porekla i tamo ne rešava nikakve probleme (istina u nekim drugim poslanicama ima i toga ne sporim) već ukazuje na suštinu jevanđeoske službe i celog starozavetnog koncepta. Tako da poslanice jesu itekako dogmatksog karaktera. Ali kao što rekoh suština je u "autoritetu" koje imaju. One nisu za jednokratnu upotrebu već kako kaže Pavle "držite se čvrsto toga napisanog". Za sve crkve i za sva vremena. Petar govori o poslanicama apostola Pavla i upućuje sve hrišane na njih.

A Apostol Jovan kaze da nije sve zapisano!

Cime ti dokazujes da jeste???

Evo, ako mi nadjes tekst da pise "sve je zapisano" cime bi Novi Zavet oznacio kao "dogmatsku knjigu" ja momentalno postajem "sola scriptura" Hriscanin!

Imas li to?

Jovan ne govori o potrebi da se to što nije zapisno treba negde zapisati ili možda usmeno preneti jer apostolski stav je "što je zapisano to je dovoljno". Apostol govori samo da je Isus činio veličanstvena dela i da je zbog toga još veličanstveniji. Ali ne upućuje na potrebu našeg znanja u vezi toga. Jer kako kaže Pismo "što se zapisa za našu se nauku zapisa" tj. za našu potrebu.

Tako brate, nema nikakve razlike između usmenog i pisanog i ono što je pisano jeste autoritet i za apostolsku i za postapostolsku crkvu.

Pozdrav.
 
Natrag
Top