Revnovanje za veru ili telesno mudrovanje

Član
Učlanjen(a)
17.01.2010
Poruka
749
Oh, Oh, kako si lepo to rekao!!!!:girl_in_love:

Ali ja sam glupa, ne vidim dalje od nosa, pri tom sam ne prosvetljena i nisam probuđena, pa oprosti, ne mogu da shvatim...koji "duh"?:girl_crazy::flirt:

U svoj mojoj gluposti uspela sam da shvatim samo jedno: postoji jedan Duh i to je onaj Sveti..za ostale ne znam.:dntknw:


Ej, vidiš kako sam zaboravna ima još jedan "duh" - nečisti!:stupid:

A ima i onaj koji neki sveti oci kažu da je život duše, a to je dah života koji je Gospod udahnuo u ljude...Ali, on je "iskra" života u nama i nema te "funkcije" koje pripadaju duhovnom delanju...on je na nivo duševnosti i duše...koja je opet potpuno individualna...:vorred:
Kako ti ono reče, da ne vidim suštinu od reči i pravila. :( Pa šta ćeš, slepa sam pa ne vidim...Ali što je najgore, uopšte se ne kajem zbog toga i baš volim da takva i ostanem!smile3
Hajde Mindy da se lepo rastajemo, pa kud koji mili moji!smile3

Buy, buy!!

Dodato posle 16 minuta:
--------------------------------------------------------------------------



Eh, Kalimerčice, evo ti još jedna duboka metanija i za to, šta ćeš kad sam licemer te sve što rade drugi vidim, a svoj greh ne vidim...:stupid:

Ja se pozdravljam na više tema, a ovde sam se grešna svađala sa Mindyjem, i evo, nikako čovek da me dovede u razum i duhovno sagledavanje...Nisam ćaskala, tastature mi!:blush: Nego sam ja koristila neprijateljski ton i čoveka koji propoveda ljubav i lepu komunikaciju osuđivala za duhovno slepilo i visokoumlje...:vorred: A onda kada sam htela da se povučem, on me opet poziva na "probuđenje" i zarad zajedničkog duha da se vratim komunikaciji ( da ne kažem communionu) sa njim i ostalima koji dele njegovo mišljenje...
:dntknw:
A ja šta ću, kakva sam pokvarena, ne mogu, pa ne mogu...i to ti je...:dntknw:
Idem zato da ne gledam svoju bedu i zloću, jer ne mogu da je podnesem ( boli me), pa da lepo ne zamajavam ni ovaj pošteni svet ovde koji navraća da im remetim i rušim duševni i duhovni mir...yes3

Evo i tebi veliki pozdrav i možda je bolje da ti odmah odgovorim ovde i na ono tvoje pismo sa druge teme: nisam tražila da prosvetim zabludele ovčice, pošto sam i sama zabludela. Jer da nisam, poslušala bih savete. Ali nisam...:( Pri tom sam i neposlušna, i to genetski, što je još gore!:(:dntknw:
Eto zato vas ostavljam u bratskom zagrljaju jer nisam dorasla svetiteljskim podvizima i prostranstvima duha, da razgovaram sa svima o svemu i da mirno gledam kako Onoga koga obožavam i slavim drugi nipodaštavaju i nanovo raspinju...šta ću kad nisam savladala "tehniku" nadvladavanja ovozemaljskog, a približavanja apsolutnom bestrašću da bez osude prihvatam sve i svakoga. Ipak sam ja višak u ovom društvu svetih i zato je bolje da vam ne kvarim prosek...:(
Zbogom ostaj Kalimerčice i pomjani grešnu dušu koja gine!


"Kada je sujeta prisutna, onda dolazi do gordosti, svađe.. Nije nesreća što mi imamo suprotna gledišta, jer se stvar mora sagledati sa više strana. Ali često kod nas dolazi do onog što nije razlika u mišljenju. Toga se moramo osloboditi. Ako budemo tolerantniji, onda ćemo moći da shvatimo i to gledište drugoga. Ne da ga usvojimo ako nije dobro ,ali da shvatimo, da ne dođe do mržnje i onoga što nas cepa i deli.
Ne zaboravimo da smo dužni da svoju veru, ne namećući je, propovedamo u vremena i nevremena, a hrišćanskim životom svagda".

Patrijarh Pavle
 
Član
Učlanjen(a)
11.01.2010
Poruka
603
Evo sta je sveti Vladika Nikolaj napisao u svojoj knjizi Molitve na jezeru. Da li se ovde oseca netrpeljivost prema drugim verama?S druge strane, da li se zagovara ekumenizam?Da li se Pravoslavlje unizava?Da li ovo ucenje odstupa od ucenja Pravoslavne vere?
Da li je moglo lepse i tacnije da se opise kakav treba da bude stav prema duhovnosti, revnovanju, religioznosti...istinski pravoslvnih hriscana? Osim ljubavi i razumevanja sustine Bogopoznanja, ja nista drugo ovde ne vidim. Gde je prozivka?Gde su tabori?Gde su prepucavanja?Gde mudrovanje?Ili nas uci da postujemo i ljubimo jedni druge, a pre toga da se okrenemo sebi, prvo sebi, da bismo, tek kada uzrastemo u veri, mogli druge da poducavamo?I da li ce iko ko je istinski potrazio Boga, ako je dovoljno iskren prema sebi, moci da kaze da u ovim recima nema Istine, nema Ljubavi, nema Vere, nema Trojedinog Boga?
Ko ima oci neka cita...



XLVIII

Сви пророци од постанка вапију души мојој, да се створи девојком и спреми за пријем Сина Божанског у пречисту утробу своју.
Да постане лествица, низ коју ће Бог сићи у свет, и човек узићи к Богу.
Да исуши у себи црвено море крвних страсти, те да човек - роб може прећи у земљу обећану, земљу слободе.
Китајски мудрац опомиње душу моју, да буде мирна и непокретна и да чека, да Тао дејствује у њој. Слава нека је Лао - Цеу, учитељу и пророку народа свог!
Индијски мудрац учи душу моју, да се не плаши страдања, но да се кроз тешко и истрајно вежбање, кроз чишћење и молитву, диже Вишњему, који ће јој изићи на сусрет и показати јој лице Своје и силу Своју. Слава нека је Кришни, учитељу и пророку народа свог!
Царски син Индије учи душу моју, да се испразни потпуно од свега семена и усева света, и отпадне од свих змијских прелести немоћне и сеновите материје, па да као празна, мирна, чиста и блажена Нирвана чека. Слава нека је Буди, царском сину и неумитном учитељу народа свог!
Громовити персијски мудрац говори души мојој, да у свима световима нема ништа осим светлости и таме, и да се душа мора оцепити од таме као дан од ноћи. Јер синови светлости зачињу се од светлости, а синови таме зачињу се од таме. Слава нека је Зороастру, великом пророку народа свог!
Израиљски пророк вапије души мојој: гле, девојка ће зачети и родити, сина, коме ће име бити - Богочовек. Слава нека је Исаији, видовитом пророку душе моје!
Господе небесни, отвори слух души мојој, да се не оглуши о савете посланика Твојих.
Не убијај пророке своје, душо моја, јер у гробовима њиховим не леже они но убице њихове.
Умиј се и опери се; осветли се и у светлости обуци. Смири се насред усталасаног мора светског, и чувај у себи савете пророка својих. Предај себе сву Вишњему, и реци свету: немам ништа за тебе.
И најправеднији од синова људских, верника твојих, само су немоћне сенке, које, као праведни Јосиф, у сенци твојој ходе. Јер смртност рађа смртност а не живот. Заиста ти кажем: варају се мужеви земаљски кад говоре да они дају живот. Они не дају но кваре; и сурвавају и топе живот у црвено море, и унапред га увијају у таму и чине обманом ђаволском. Нема живота, душо, док од Светог Духа не дође. Нити има стварности у овом свету, док с неба не сиђе.
Не убијај пророке своје, душо моја, јер убиство је самообмана сенки. Не убијај, јер никога убити не можеш до себе.
Буди девојка, душо моја, јер девичанска душа је једина полустварност у свету сенки. Полустварност - док се Бог у њој не роди. Тада душа постаје пуна стварност.
Буди мудра, девојко моја, и срдачно прими драгоцене дарове мудраца са Истока, намењене сину твоме. Не обзири се на Запад, где сунце залази и не лакоми се на дарове призрачне и лажне.

(Bas se pitam kako bi ovaj post, da se ne zna ko ga je napisao, prosao na forumu...bas se pitam...)
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top