Revnovanje za veru ili telesno mudrovanje

Član
Učlanjen(a)
04.01.2010
Poruka
579
Uf, bas dosta pisanja. Odgovoricu ti na ovo prvom prilikom kada ne budem imao obaveze jer je moje radno vreme 7 dana u nedelji, preko celog dana (sem kada spavam). Cim nadjem vreme, procitacu i napisacu ti par recenica.

Ovo malo sto sam bacio pogled mogu da kazem:

Ekstra pesma, latino ritam volim i bavim se latino plesovima tako da mozemo da i da igramo tim egzoticnim pokretima ako treba :)
Drugo: Ti bi samo da se raspravljas i dokazujes sta je ko i kako bi trebalo da bude a trebalo bi da bude onako kako ti mislis. E, ja nisam za te rasprave posto imam hriscanskog duha u sebi.

Aj cujemo se na duze kada nadjem vreme.

Dodato posle 5 Sati 55 minuta:
--------------------------------------------------------------------------

Magdalina, lepo ja rekoh negde da si se ti bavila nekim joga hokus pokus stvarima. Ove efekte koje si opisivala su efekti nekih tehnika meditacije kojima se bave neki mistici i jogini. Nista od onoga sto si opisala nije ni delic vezan za budizam. Nikakve energije, telepatije, misticna javljanja itd nisu vezana za budizam. Jos jedan apsurd ti je recimo "upravljanje stvarnoscu". Pa onda to sto su te sretali momci i trazili broj - ta energija kojom si zracila bas podseca na neke Sri Cinmoja sledbenike koji odisu tom srecom i ljubavlju o kojoj govoris ali nikako ne zvuci budisticki. "Mali bog" nema nista sa Budom. Prosvetljenje prema kome vodi budizam nema nista sa tim sto si opisivala pa ti opet skrecem paznju da nisi upucena u budizam. Aha, da, zaboravih! Zasto si meditirala po ceo dan? Cemu takva glupost? Pa jesi li ti koristan clan drustvene zajednice koji privredjuje i pomaze porodici ili si staticni kip koji gubi vreme po ceo dan? I najveci ucitelji meditacije ne meditiraju vise od dva puta po 45 min na dan sem u periodu povlacenja kada meditiraju nekoliko puta na dan po 45 min a sve ostalo vreme provode u hramu radeci (ciste, spremaju obroke, docekuju goste, peru sudove)

Sve ono sto si nabrajala je "vezivanje" za materijalni svet i vodi telesnom mudrovanju a budizam je "odvezivanje" od materijalnog sveta.

Pa onda kazes da je Hrist Bog. To je misljenje odredjenog broja hriscana ali se ne bi svi slozili sa time. Medjutim, opet je sve to samo misljenje pa ne vredi mnogo pricati o tome jer zasto bi u prvi plan istacinjali razlike u misljenju kada i ja i ti znamo da je misljenje ograniceno?! Zbog cega ja vidim Hrista kao coveka a ne kao Boga? Pa zbog toga sto su mnogi vrsili istrazivanja o njegovom zivotu i prema onome sto su ustanovili o njegovom rodjenju, nacinu odrastanja sve dok nije stupio na scenu kao mesija sa 30 godina, jasno govori da je bio obican covek kome je dosta smetalo ugnjetavanje njegovog naroda od strane rimljana. Sve to ga je i nagnulo da krene stazom mesije.
Biblija nigde ne navodi da je Isus Bog, pa cak se nigde ni ne pominje Sveto Trojstvo. Sveto Trojstvo pripada paganima sto je pravoslavlje usvojilo. Tacnije, maltene sve sto se forsira u pravoslavlju pripada paganima a ne hriscanima. Evo dva citata za pocetak:
Matej 16:15,16 “Rece im:A sta vi kazete, ko sam ja ? A Simon Petar, odgovarajuci rece:”Ti si Hrist, Sin Boga zivoga.”
Jovan 3:16 “Jer Bog je toliko voleo svet da je dao svog jedinorodjenog Sina, da niko ko iskazuje veru u njega ne bude unisten, nego da ima vecni zivot.”
Iz ovog stiha se vidi da je Bog dao svog Sina za otkup nasih greha. Takodje ima tu jos dosta stihova u kojima Isus jasno stavlja do znanja da nije bio Bog vec Sin Boziji. Da ih ne trazim sada ali bese negde pred njegovu smrt kada kaze da ide da sedne desno od Oca, pa se medju svojim zadnjim molitvama upitno obraca Bogu pitajuci ga zasto ga je sada napustio itd. Jasno je da Isus nije bio Bog. Sveti Duh je sila koja je prisutna i koja se nalazi u svim zivim bicima. Kroz tu silu a preko primera zivota Isusa i ziveci na njegov nacin, mi spoznajemo Boga. To je hriscanstvo. Evo mogu da dodam i jos par stvari koje sam pronasao ranije ali da sada ja ne pisem, samo cu prekopirati taj tekst a govori o Svetom Trojstvu:

U djelu The New Encyclopaedia Britannica stoji: “Ni riječ ‘Trojstvo’ ni neki takav izričiti nauk ne pojavljuje se u Novom zavjetu. Osim toga ni Isus ni njegovi sljedbenici nisu namjeravali proturječiti Šemi, zapisanoj u Starom zavjetu, koja glasi: ‘Čuj, Izraele! Gospodin Bog naš Gospodin je jedan!’ (5. Mojs. 6:4). (...) Taj se nauk razvijao postepeno kroz više stoljeća i uz mnoge sukobe mišljenja. (...) Tek u četvrtom stoljeću (...) nauk o Trojstvu poprimio je formu koju je u osnovi zadržao sve do danas” (Micropaedia, 1976, svezak X, stranica 126).

Katolička enciklopedija kaže: “Formulacija ‘jedan Bog u tri Osobe’ nije se posve afirmirala i zasigurno se nije u potpunosti uklopila u kršćanski život i ispovijest vjere sve do kraja četvrtog stoljeća. No upravo je ta formulacija prva dobila naziv dogma o Trojstvu. Takav način razmišljanja i takvo gledište bili su potpuno strani apostolskim ocima” (New Catholic Encyclopedia, 1967, svezak XIV, stranica 299).

U djelu The Encyclopedia Americana možemo pročitati: “Kršćanstvo potječe od judaizma, a judaizam je isključivo unitaristička religija [zastupa vjerovanje da je Bog jedna osoba]. Put koji je vodio od Jeruzalema do Niceje nipošto nije bio bez prepreka. Vjerovanje u Trojstvo iz četvrtog stoljeća nije točno odražavalo ranokršćansko učenje o Božjoj naravi.
Naprotiv, ono je odstupalo od tog učenja” (1956, svezak XXVII, stranica 294L).

Prema djelu Nouveau Dictionnaire Universel, “platonsko trojstvo, koje je u biti samo preoblikovanje starijih trojstava koja su štovali stariji narodi, po svoj je prilici racionalno filozofsko trojstvo osobina, koje je dovelo do nastanka tri hipostaze, odnosno božanske osobe, koje se štuju u kršćanskim crkvama. (...) Takvo shvaćanje tog grčkog filozofa [Platona, četvrto stoljeće pr. n. e.] može se pronaći u svim starim [poganskim] religijama” (urednik Maurice Lachâtre, Pariz, 1865-1870, svezak 2, stranica 1467).

Isusovac John McKenzie u svom biblijskom rječniku kaže: “Tri osobe, a jedna narav — u toj se definiciji koriste izrazi ‘osoba’ i ‘priroda’ kao grčki filozofski izrazi koji se zapravo ne pojavljuju u Bibliji. Definicije trojstva pojavile su se kao posljedica dugotrajnih polemika u kojima su neki teolozi pogrešno koristili te i druge izraze, kao što su ‘bit’ i ‘supstancija’, kako bi opisali Boga” (Dictionary of the Bible, New York, 1965, stranica 899).
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
07.11.2009
Poruka
34
hehe-zabašuruješ

Od ovog "donjeg" dela teksta gde navodiš citate raznih rečnika i enciklopedija neću ni da ulazim niti da ih komentarišem. Pa nisam valjda spala na to da sa tobom, kao budistom, raspravljam o tome kao Pravoslavna hrišćanka da je Isus zaista Bog? To tebi ostavljam da tumbaš po glavi i mislima, a meni je taj odgovor već dat - od Boga, razume se.:)
Eh sad, kažeš hokus-pokus: meni je u budizmu i istočnjačkim sferama filozofiranja SVE hokus-pokus, složio se ti sa time ili ne. Jednom sam ti već rekla da sam budizam proučavala, a tvoja tehnika meditacije se ama baš ni u čemu ne razlikuje od one koju sam ja primenjivala. Naravno, kako rekoh, sem u tome što sam izgovarala reči ponekad naglas, a ponekad ih pratila unutar uma...Za celodnevnu meditaciju objašnjenje: meditirala sam stalno - radeći, kako kažeš privređujući i to skoro nadljudskim tempom života. Danas mi nije jasno otkud mi tolika snaga u tom periodu života? Postizala sam više nego dvoje ili troje ljudi da zajedno obavljaju neki posao...Ali, ni to nema sada veze. Meditacija u sedećem stavu je trajala kako si i sam rekao 45 min- 1h.
Svi ti "darovi" bili su kako sam naglasila: propratni efekti. Nisu bili svrha sami sebi ili barem je insistirano da ne budu. Kod mene se to tako "projavilo" dok je kod drugih bilo čak i ne zamislivo da im se tako nešto dogodi. Svrha je bila, kako sam opet rekla, "probuđenje" posmatranje sebe i umirivanje uma. Shvatio si ti to, ali naravno da ne možeš da kažeš da si na pogrešnom putu, pa se sada vadiš: to je joga, a ovo budizam...Joga je u okvitrima budizma i u mnogome počiva na njenom učenju. Dakle, nije šija no je vrat. I šta hoćeš još time da dokažeš? Da se ovakve "projave" kako oni to kažu "viših stadijuma svesti" ne dešavaju kod praktikanata budističke meditacije? Onda nas naravno dovodiš namerno u zabludu.
Što se tiče Šri Činmoja, prema njima su čak i ovi jogisti imali nipodaštavajući stav, a meni tek oni izgledaju kao potpuni ludaci. Nisam se smejala u smislu cerenja, nego u smislu osećanja zadovoljstva i upravo te "ljubavi", a zapravo sladostrašća koje sam imala i kojom se ti non-stop "kitiš" i na koju se pozivaš ovde na forumu. Evo, pogledaj se u ogledalo i pročitaj šta pišeš ovde na forumu i videćeš ogromnu sličnost sa mnom nekada...;) Pri tom mi je mozak bio oštar kao oštrica i ništa mi nije promicalo, a svaka reč "ubistvena". BIla sam mnogo spremnija nego ti sada da prevrnem suštinu izrečenog, i zaodenem je u smisao koji meni odgovara, tako da znam sa kog stanovišta govoriš i koje metode koristiš, zato sam i ovakav tvoj odgovor očekivala (pitam se zašto?:acute:)

No, nije ni bitno, meni te je stvarno i iskreno žao, ne želim ti da prođeš kroz ono što sam ja prošla, ali jedno stoji i za to nemam dileme: ili ćeš proći "oganj" pročišćenja sada u ovom životu, ili će te snaći večne muke ako do pokajanja ne dođeš za ovog života...
PS. Nisam jedina koja je bila žrtva sektaških budistički orjentisanih "napada", već samo u mojoj okolini takvih ima podosta, koji su izašli iz toga sa manje ili više posledica...Opet ja sam za sve zahvalna Bogu!

Imaš mahanje od mene!smile3
 
Član
Učlanjen(a)
04.01.2010
Poruka
579
:):):):):):)

Vidim samo jednu slicnost izmedju tebe sada i mene ranije: suvise ogranicena i uska shvatanja vezana samo za razmisljanje sa nimalo Bozanskih osobina u sebi i bez imalo duhovnosti u sebi. Postoji razlika izmedju mene tada i tebe sada: bez obzira na tu ogranicenost koju ti imas sada a ja sam imao ranije, ti si prihvatila reci i misljenje drugih a ja sam se direktno oslonio na Boga i cekao odgovor. Radosna vest: upoznao sam Hrista i zivim sa njim.

Mozda te jednog dana tvoja prava priroda i Boziji Duh probude pa i otkrijes gde si sve vreme gresila. Ja cu ti za pocetak pomoci i ako si imalo pametna, prihvatices savet: Nisi izabrala pogresnu veru tj religiju. Pravoslavlje je ok. Ali si se u toj religiji uhvatila za reci a sustinu si ostavila ko zna kome. Pusti formu, ostavi reci. Prodji iza reci i prodji iza forme jer su one samo tu kao postapalice a Bog je mnogo iza njih. Ostavi se telesnog mudrovanja i baci se na revnovanje.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
03.10.2009
Poruka
39
Ne treba mešati jogu sa nekim ljudima koji tvrde da su ovo ili ono u jogi. Svako može svašta da tvrdi. Kada bi neko o pravoslavlju zaključivao na osnovu ljudi koji se kunu u pravoslavlje, zaključio bi da su ksenofobi, fundamentalisti, itd. Ako smo dobronamerni zaključivaćemo o pravoslavlju na osnovu patrijarha Pavla, a o raznim indisjkim tradicijama na osnovu, na primer, Gandija.

Ovde vidim nešto što se Sartr sažeo u "pakao, to su drugi". Nije lako biti tolerantan, ali je još teže kasnije trpeti posledice netolerancije.

Pozdrav
 
Član
Učlanjen(a)
28.12.2009
Poruka
148
Što bi rekao jedan mudar čovek "Ne bavite se nepraktičnim stvarima", a raspravljati se po forumima spada u jednu od nepraktičnih stvari. Druga nepraktična stvar je uopšte i posećivati forume i pisati po njima (ma nije:blum3:).
 
Član
Učlanjen(a)
07.11.2009
Poruka
34
:):):):):):)

Vidim samo jednu slicnost izmedju tebe sada i mene ranije: suvise ogranicena i uska shvatanja vezana samo za razmisljanje sa nimalo Bozanskih osobina u sebi i bez imalo duhovnosti u sebi. Postoji razlika izmedju mene tada i tebe sada: bez obzira na tu ogranicenost koju ti imas sada a ja sam imao ranije, ti si prihvatila reci i misljenje drugih a ja sam se direktno oslonio na Boga i cekao odgovor. Radosna vest: upoznao sam Hrista i zivim sa njim.

Mozda te jednog dana tvoja prava priroda i Boziji Duh probude pa i otkrijes gde si sve vreme gresila. Ja cu ti za pocetak pomoci i ako si imalo pametna, prihvatices savet: Nisi izabrala pogresnu veru tj religiju. Pravoslavlje je ok. Ali si se u toj religiji uhvatila za reci a sustinu si ostavila ko zna kome. Pusti formu, ostavi reci. Prodji iza reci i prodji iza forme jer su one samo tu kao postapalice a Bog je mnogo iza njih. Ostavi se telesnog mudrovanja i baci se na revnovanje.

smile3
Mindy, Mindy, baš ti je stalo da me "probudiš"?:)
Pa dobro, lepo je to od tebe, nema šta..I da znaš da cenim tvoju dobru nameru, ali znaš kako sam ti već napisala: demončići tim dobrim namerama najviše i hvataju svoje žrtve: prividom dobra, prividom duhovnosti...
No dobro, vidim "braća" pravoslavci (da li treba i to da stavim pod navodnike?!:???: ), podržavaju te naveliko. A posle se setih: pa kako i neće kad istom gazdi služite?;)
Znaš kakva je hijerarhija? Prvo se svi lepo okupe na zajedničku molitvu za "mir", pa onda dođu najmanji sektaši (oni manje bitni, sporedni ili nebitni što bi rekli ), onda za njima veće svetske religije (uključujući budiste i njihove lame), onda hrišćani i pravoslavci među njima, i svi priđu tronu na kome sedi Papa. Lepo mu se poklone, uzmu od njega "blagoslov", poljube mu "svetu" desnicu, a onda Papo, ode do začelja gde sedi glavni Rabin poglavar na čelu judaizma, i onda Papa NJEMU celiva ruku. Tako svi lepo što posredno, što neposredno, dobiju "blagoslov" da molitva može da počne...I onda se naravno mole nekom bogu (još nisu utvrdili kom, ali to je manje bitno, jer kako i sam kažeš, ne moli se budista Hristu), pa onda se neki pričeste iz putira koji uglavnom drži Papa, a ponekad i Vratolomej (ups, Vartolomej, šta mi bi?!:roll:) i onda je predstava završena, a oni predstavnici ( da ne kažem visoki zvaničnici) odu iza "kulisa" i onda se svi lepo zajedno pričeste (opet ne znam ČIME?!)....I tako će svi Jedno biti....u "bogu"....
Zato Mindy, nije ni čudo što te hvale, češkaju i podržavaju, volite se, razumete se i slično...pa kako i ne bi? Pa jedno ste u duhu...smile3
Ja se sa tobom ne razumem iz očitih razloga: naši "zvaničnici" se ne vole i ne mole zajedno sa vašima. Šta ćeš..."tužna sudbina". Pa kakva je onda srodnost duha među nama? NIkakva. Ali, naravno, znam da nećeš tugovati, nego se radovati što sa ovakvima kakva sam ja nemaš srodnost duha...i šta će ti na kraju...Pa imaš one "prave" pravoslavce, koji gore od ljubavi za svet, koji te razumeju i vole. Šta će ti više! yes3
Ne vredi da ti kažem " Sa Bogom" jer u Boga ne veruješ (ali si nekako uspeo da se ubediš da Boga nema ali da ti imaš Hrista u srcu wacko2:dntknw: ), ali te pozdravljam sa: Peace in da mind, burazeru! (Mislim da ti to baš pristoji...;))
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
04.01.2010
Poruka
579
Magdalina, je ne mislim da nemam, vec sam siguran da imam apsolutnu srodnost sa tvojim duhom tj. da moj duh i tvoj duh jesu srodni. Jedino sto razdvaja nase duse, jeste misljenje i stav. Koliko je tesko sagledati svoj stav i shvatiti da on ne moze da bude u saglasnosti sa svim ostalim stavovima (koliko ljudi - toliko cudi) i da umesto te promenjive varijable, uzmes za oslonac ono stalno, ono nepromenjivo? Duh :(
 
Član
Učlanjen(a)
17.01.2010
Poruka
749
Magdalina, je ne mislim da nemam, vec sam siguran da imam apsolutnu srodnost sa tvojim duhom tj. da moj duh i tvoj duh jesu srodni. Jedino sto razdvaja nase duse, jeste misljenje i stav. Koliko je tesko sagledati svoj stav i shvatiti da on ne moze da bude u saglasnosti sa svim ostalim stavovima (koliko ljudi - toliko cudi) i da umesto te promenjive varijable, uzmes za oslonac ono stalno, ono nepromenjivo? Duh :(

Magdalina, ne reče li ti meni da se ne družim i ne ćaskam sa Mindijem i ostalima?:vorred: Ja ne mogu a ti možeš. Lepo, hrišćanski....
 
Član
Učlanjen(a)
07.11.2009
Poruka
34
Oh, Oh, kako si lepo to rekao!!!!:girl_in_love:

Ali ja sam glupa, ne vidim dalje od nosa, pri tom sam ne prosvetljena i nisam probuđena, pa oprosti, ne mogu da shvatim...koji "duh"?:girl_crazy::flirt:

U svoj mojoj gluposti uspela sam da shvatim samo jedno: postoji jedan Duh i to je onaj Sveti..za ostale ne znam.:dntknw:


Ej, vidiš kako sam zaboravna ima još jedan "duh" - nečisti!:stupid:

A ima i onaj koji neki sveti oci kažu da je život duše, a to je dah života koji je Gospod udahnuo u ljude...Ali, on je "iskra" života u nama i nema te "funkcije" koje pripadaju duhovnom delanju...on je na nivo duševnosti i duše...koja je opet potpuno individualna...:vorred:
Kako ti ono reče, da ne vidim suštinu od reči i pravila. :( Pa šta ćeš, slepa sam pa ne vidim...Ali što je najgore, uopšte se ne kajem zbog toga i baš volim da takva i ostanem!smile3
Hajde Mindy da se lepo rastajemo, pa kud koji mili moji!smile3

Buy, buy!!

Dodato posle 16 minuta:
--------------------------------------------------------------------------

Magdalina, ne reče li ti meni da se ne družim i ne ćaskam sa Mindijem i ostalima?:vorred: Ja ne mogu a ti možeš. Lepo, hrišćanski....

Eh, Kalimerčice, evo ti još jedna duboka metanija i za to, šta ćeš kad sam licemer te sve što rade drugi vidim, a svoj greh ne vidim...:stupid:

Ja se pozdravljam na više tema, a ovde sam se grešna svađala sa Mindyjem, i evo, nikako čovek da me dovede u razum i duhovno sagledavanje...Nisam ćaskala, tastature mi!:blush: Nego sam ja koristila neprijateljski ton i čoveka koji propoveda ljubav i lepu komunikaciju osuđivala za duhovno slepilo i visokoumlje...:vorred: A onda kada sam htela da se povučem, on me opet poziva na "probuđenje" i zarad zajedničkog duha da se vratim komunikaciji ( da ne kažem communionu) sa njim i ostalima koji dele njegovo mišljenje...
:dntknw:
A ja šta ću, kakva sam pokvarena, ne mogu, pa ne mogu...i to ti je...:dntknw:
Idem zato da ne gledam svoju bedu i zloću, jer ne mogu da je podnesem ( boli me), pa da lepo ne zamajavam ni ovaj pošteni svet ovde koji navraća da im remetim i rušim duševni i duhovni mir...yes3

Evo i tebi veliki pozdrav i možda je bolje da ti odmah odgovorim ovde i na ono tvoje pismo sa druge teme: nisam tražila da prosvetim zabludele ovčice, pošto sam i sama zabludela. Jer da nisam, poslušala bih savete. Ali nisam...:( Pri tom sam i neposlušna, i to genetski, što je još gore!:(:dntknw:
Eto zato vas ostavljam u bratskom zagrljaju jer nisam dorasla svetiteljskim podvizima i prostranstvima duha, da razgovaram sa svima o svemu i da mirno gledam kako Onoga koga obožavam i slavim drugi nipodaštavaju i nanovo raspinju...šta ću kad nisam savladala "tehniku" nadvladavanja ovozemaljskog, a približavanja apsolutnom bestrašću da bez osude prihvatam sve i svakoga. Ipak sam ja višak u ovom društvu svetih i zato je bolje da vam ne kvarim prosek...:(
Zbogom ostaj Kalimerčice i pomjani grešnu dušu koja gine!
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
04.01.2010
Poruka
579
Magdalina, meni tvoji stavovi ne smetaju i nemam zelju da menjam tvoje stavove kao ni tvoju veru. Tu si gde si i mislim da ti je dobro tu jer da nije, valjda ne bi bila na tom mestu. Ali, to mesto nije jedino koje postoji. I drugi imaju svoja mesta koja su manje ili vise slicna ili nisu uopste slicna tvom mestu. Pa zar sada treba da se "mlatimo" medjusobno da bi dokazali cija "klupa ima bolji pogled na pozornicu" ili cemo svi da "ucutimo" i da gledamo predstavu?

Pohlepa, nerazumevanje, nemanje ljubavi, razlike u misljenju i u veri i slicne stvari tome su dovele do mnogih ratova. Ja ne zelim da budem deo razaranja nase planete niti drugih zivih bica. Zelis li ti?
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top