Religiozno Licemerstvo

Učlanjen(a)
01.05.2019
Poruka
668
„Etika Hrišćana može se sagledati kroz prve stihove Jevanđelja po Jovanu: U početku beše Logos, i Logos beše u Boga, i Logos beše Bog. On beše u početku u Boga. Sve kroz njega postade, i bez njega ništa ne postade šta je postalo. Hrišćanska etika podrazumeva apsolutnu veru u Hrista, s jedne strane, i oblikovanje savesti u skladu sa njegovim zapovestima, s druge. Tako, hrišćanski etički princip svoj temelj pronalaze u tradiciji, ali se njihova primena vrši u skladu sa današnjim vremenom davanjem potpune slobode individui u izvršenju pomenutih zapovesti ili zakona. Hrišćanin treba da se saobrazi sa Hristom živeći i radeći prema njegovim rečima, s tim u vezi, cilj hrišćanske etike je u ontološkom preobražaju čoveka u ličnost koja ikonizuje svog Tvorca. U Hristovoj ličnosti objavljuje se istina čovekovog postojanja i etosa, on sebe prinosi kao žrtvu kako bi drugi živeli, završivši svoj život rečima «Oprosti im, Oče, ne znaju šta čine». U ovoj njegovoj rečenici, ili molbi, ogleda se čitava Hrišćanska etika, etika ljubavi.

Bez obzira na konfesionalnu pripadnost svi se pozivamo na Gospoda Isusa Hrista, bez obzira na tradiciju ili učenja ima nešto što se ne sme prenebegnuti a to je Ljubav, Ljubav Božija kao osnov, kao svrha svega. Sve ostalo je ništa.
Zašto ovo stalno zaboravljamo ?

Prva poslanica svetog apostola Pavla Korinćanima, glava 13

1. Ako jezike čovječije i anđeoske govorim, a ljubavi nemam, onda sam kao zvono koje ječi, ili kimval koji zveči.

2. I ako imam dar proroštva i znam sve tajne i sve znanje, i ako imam svu vjeru da i gore premještam, a ljubavi nemam, ništa sam.

3. I ako razdam sve imanje svoje, i ako predam tijelo svoje da se sažeže, a ljubavi nemam, ništa mi ne koristi.

4. Ljubav dugo trpi, blagotvorna je, ljubav ne zavidi, ljubav se ne gordi, ne nadima se,

5. Ne čini što ne pristoji, ne traži svoje, ne razdražuje se, ne misli o zlu,

6. Ne raduje se nepravdi, a raduje se istini,

7. Sve snosi, sve vjeruje, svemu se nada, sve trpi.

8. Ljubav nikad ne prestaje, dok će proroštva nestati, jezici će zamuknuti, znanje će prestati.

9. Jer djelimično znamo, i djelimično prorokujemo;

10. A kada dođe savršeno, onda će prestati što je djelimično.

11. Kad bijah dijete, kao dijete govorah, kao dijete mišljah, kao dijete razmišljah; a kada sam postao čovjek, odbacio sam što je djetinjsko.

12. Jer sad vidimo kao u ogledalu, u zagonetki, a onda ćemo licem u lice; sad znam djelimično, a onda ću poznati kao što bih poznat.

13. A sad ostaje vjera, nada, ljubav, ovo troje; ali od njih najveća je ljubav.


Zato što je teško.

A ja vam kažem: ljubite neprijatelje svoje, blagosiljajte one koji vas kunu, činite dobro onima koji na vas mrze i molite se Bogu za one koji vas gone;

Matej 5,44


Mnogo je teško.
 
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Tako i ovo negiranje savesti jer ona izbacuje um iz ravnoteže, a onda ne možete biti kako "savršeni" za rekonstrukciju .

Darth, ko je taj koji negira savest. Preko savesti utice Sveti Duh i ona je veoma vazna za svakog hriscanina.

čini mi se da mnogi koji se sreću sa ovim kultovima i ne znaju sa čime imaju posla.[/QUOTE]

Ovaj nas Darth cesto spominje nekakve kultove, izgleda da je on taj koji prpada kultu.
 
Učlanjen(a)
01.05.2019
Poruka
668
Preko savesti utice Sveti Duh i ona je veoma vazna za svakog hriscanina.

Tako je Marko 1932 ali mnogi Hrišćani prenebegavaju to i ne razmišljaju o tome previše uzdajući se u svoju moralnost koja je često samo formalna, spoljašnja i bez dubljeg duhovnog sadržaja i suštine. Čovek bez savesti je čovek koji je ogrehovljen i otudjen od Boga pa makar i bio moralan u bilo kom smislu. On je mlak, hladan, prazan.
Uobičajeno, savest se često opisuje kao osjećaj kajanja kada osoba počini delo koje je u sukobu s njihovim moralnim vrednostima i shvatanja posledica koje počinjeno delo, težnja, želja ili misao mogu izazvati ili su već izazvali. Moral je lesto povezan i sa strahom od reperkusija i kazni koje će uslediti na neki način – osuda, prezir, izolacija, gubitak ugleda, krivična odgovornost itd...
U verskom smislu savest i kajanje su nešto drugo. Savest se može shvatiti i kao čulo duševno, čulo kroz koje čovekova duša oseća nazočnost ili prisustvo Duha Svetoga. Takodje može se i posmatrati kao osećaj kojim duša prepoznaje Zakon Božiji upisan u svakom ljudskom srcu i ujedno je i poslednja prepreka koja čoveka deli od sagrešenja i činjenja zla. Savest je vrlina data od Boga koju čovek raspoznaje kroz srce i kroz um i u skladu sa tim deluje.
Čovek koji ima savest ima i kajanje ali ne ono svetovno, sekularno već ono duhovno koje ga može odvesti i u pokajanje tj. odbacivanja greha i ogrehovljenosti u Božijoj Milosti i Ljubavi.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Čovek koji ima savest ima i kajanje ali ne ono svetovno, sekularno već ono duhovno koje ga može odvesti i u pokajanje tj. odbacivanja greha i ogrehovljenosti u Božijoj Milosti i Ljubavi.

Problem nastaje kada se savest smatra negativnim, jer remeti "psihofizičku stabilnost" čoveka. Još veći problem nastaje kada se taj neko drži "vesnikom" Boga.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Savest je Bozansko usadjeno orudje kroz koje on progovara coveku.

Rusiti otpor savesti je u stvari rusenje i protivljenje Bozjem glasu unutar nas samih.

Greh je ono sto ugusuje glas savesti, i ljudi koji su dugo vremena u grehu, oni uopste vise ne razaznaju sta je dobro a sta zlo, jer oni imaju pomracenu savest.
To smo videli i na delu u ponasanju pojedinih na forumu.
 
Učlanjen(a)
01.05.2019
Poruka
668
Brooklyn_Museum_-_Woe_unto_You%2C_Scribes_and_Pharisees_%28Malheur_%C3%A0_vous%2C_scribes_et_pharisiens%29_-_James_Tissot.jpg


Malheur à vous, scribes et pharisiens - James Tissot
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Na jednoj drugoj temi bilo je riječi o Ralph-u Woodrow-u i njegovoj knjizi "Babilonska misterija religija", koju je Woodrow zbog njenih ogromnih nedostataka i netočnosti povukao iz daljnjeg izdavanja i tiskanja. Prošle su 23 godine nakon što je Woodrow knjigu povukao, pa napravimo jedan vrlo jednostavan test.

Uguglajmo: Babilonska misterija religija pdf - što nalazimo?

1. link je: www.cps.org.rs, (stranica Miroljuba Petrovića :)) a otvaranjem linka otvara se knjiga u pdf formatu. Provjerite sami.

2. link je: www.religija.me, Institut za izučavanje religije (stranica Pavla Simovića :))
---------------------------------------------------
Pogledajte, 23 godine nakon što je autor Woodrow povukao svoju knjigu "Babilonska misterija religija", "dva adventista balkanca", Miroljub i Pavle (Čkalja i Azazel), na najdrskiji način raspačavaju ukradeno s ciljem da otruju što više duša.
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Pogledajte, 23 godine nakon što je autor Woodrow povukao svoju knjigu "Babilonska misterija religija", "dva adventista balkanca", Miroljub i Pavle (Čkalja i Azazel), na najdrskiji način raspačavaju ukradeno s ciljem da otruju što više duša.

Naravno da to rade ova dvojica. Pitam se samo odakle ti da je jedan Čkalja, a drugi Azazel (osim ako im to nisu nikovi na forumima) kada im mnogo više odgovoraju imena Gargamel i Azrael.

Šalu na stranu, šta se drugo i moglo očekivati od adventista nego da u najmanju ruku "dubiozne" izvore koriste u svojim "evangeliziranjima". Oni i kada "propovedaju" izgledaju isto (braon sako, plava košulja, ponavljanje odrednice karakter...).Shodno tome uskoro očekujem i Dena Brauna da koriste, Majkla Bejdženta i Richarda Li-ja, Davida Icke-a, i njima slične autore..

Istorija i teologija za okačiti mačku o rep.
 
Natrag
Top