Kršćani su danas najprogonjeniji u dvomilenijskoj povijesti
Statistike koje su krajem 2016. godine objavile kršćanske organizacije koje se bave vjerskim slobodama upozoravaju da je naše vrijeme obilježeno
najvećim progonima kršćana u dvomilenijskoj povijesti - podaci se ponešto razlikuju, ali sežu čak do 90 tisuća ubijenih kršćana u prošlog godini (dok je prije dvije godine ta brojka iznosila 105 tisuća) od 200 pa do čak 500 milijuna kršćana kojima je zabranjeno slobodno ispovijedati svoju vjeru, pretežno u muslimanskim zemljama!
Kršćani su najrasprostranjeniji vjernici među današnjim stanovništvom planete; oko 33 posto ih je od ukupnog broja Zemljana, otprilike 2,1 milijarda prema popisu iz 2011. godine. Najviše je katolika, gotovo 1,2 milijarde, 700 je milijuna protestanata, 300 milijuna pravoslavnih, te oko 70 milijuna monofizita i nestorijanaca.
U dva tisućljeća postojanja kršćanstva zbog vjere ih je ubijeno sedamdeset milijuna, no od ukupnog broja ubijenih 45 milijuna (oko 65 posto) su mučenici dvadesetog stoljeća – naveo je talijanski novinar i publicist Antonio Socci u knjizi "La guerra contro Gesù" koja se bavi progonima.
(Ne)sloboda vjeroispovijesti
Jedno od najnesigurnijih područja je Irak gdje su kršćani s 1,5 milijun spali tek na oko 200 tisuća, što je sličan slučaj u svim zemljama ratom zahvaćenog Bliskog istoka, gdje kršćani, primjerice u Siriji ispovijedaju vjeru od apostolskih vremena; pretrpjeli su i preživjeli niz povijesnih progona, ali tek im u suvremenom svijetu prijeti potpuni nestanak.
Ni u jednom povijesnom razdoblju kršćani nisu bili toliko proganjani kao danas. Upravo se ostvaruje stoljetni proces uništavanja kršćana u islamskim zemljama. Ako se ovaj opasni trend dalje nastavi, još u ovom stoljeću će biti istrijebljeni svi kršćani u zemljama kojima je kročio i učio Isus Krist i gdje se nalazi kolijevka kršćanstva – izjavila je Marta Petrosillo iz Zaklade navodeći najdrastičnije mjere progona.
(Tripo bi rekao, zaslužili su da ih se pobije. Bog ih zapravo kažnjava i ubija, samo što muslimane koristi kao oruđe, besramno i bogohulno ponavlja Tripo)
U Somaliji službeno ne postoji nemuslimansko mjesto za molitvu, a u Sudanu su predviđene stroge kazne za vjerske prijelaze. Dva i po milijuna ljudi pobjeglo je iz svojih domova u Nigeriji pred nasiljima Boko Harama, 219 od 279 djevojčica otetih iz kršćanske škole u Chiboku još uvijek su nestale. Stravične zločine Islamske države nad kršćanima u Siriji i Iraku međunarodna je zajednica već proglasila genocidom.
(To ih Bog kažnjava i ubija, samo što muslimane koristi kao oruđe, besramno i bogohulno ponavlja Tripo)
Ali i odnos prema kršćanima u Europi, koja se diči svojom mega-tolerancijom, sve je manje tolerantan. Dokumentacijski centar nesnošljivosti prema kršćanima iz Beča dokumentirao je u 2015. godini 183 slučaja oskvrnjenja crkava, grobalja, diskriminacije na radnom mjestu, uvreda čak i fizičkih ozljeda. U Francuskoj su u toj godini zabilježena 63 oštećenja crkava, u Njemačkoj dvadeset, u Italiji 14, a u Velikoj Britaniji trinaest.
Kršćanstvo je progonjeno od svojih početaka, zapravo je sam Isus Krist bio prva žrtva svog nauka, njegovi najbliži učenici svi su (osim Ivana) platili glavom od židovskih ili rimskih vlasti, a progoni su u antičkom svijetu nastavljeni sve do početka četvrtog stoljeća kad je kršćanstvo dobilo slobodu Milanskim ediktom cara Konstantina.
Prvi veliki organizirani progon započeo je rimski car Neron (54. – 68.) koji je kršćane optužio za požar u Rimu 64. godine. Kršćani su razapinjani na križeve, bacani u Tiber ili pred divlje životinje u amfitetru, a posebno 'zabavno' caru je bilo razapinjanje 'živih buktinja' u svom vrtu. U tim su progonima nastradali apostoli Petar i Pavao.
Preuzeto: Slobodna Dalmacija, autor Damir Šarac