Religija - rasprave o nedoumicama

Član
Učlanjen(a)
06.05.2012
Poruka
2.380
Isabeleta
Bio sam u mladosti u Pravoslavlju, uglavnom formalno.
Ali sam u to vreme citao i drugu razlicitu literaturu, uglavnom o zivotu posle smrti, parapsihologiji, cudnim pojavama, vanzemaljcima..itd.
Aha. Nisi upoznao pravoslavnu vjeru ni ljepotu pravoslavne duhovnosti, ali si u međuvremenu čitao druge sadržaje koji uglavnom raspiruju maštu i fantaziju i uznemiruju duh? Hmm...znamo da Duh sveti smiruje, raduje i krijepi duh i dušu, a drugi duhovi (?)uznemiruju i potiču na radoznalost i ekstravaganciju.
Drugim riječima, od malena si pokazivao sklonost za izvanredne pojave?
Po mom mišljenju, to nije dobar znak.
Laodikeja, pišem ti kao sestra, onako kako bih odgovorila rođenom bratu da je adventist, iako znam da nećeš prihvatiti ni jednu moju misao. Ti se ljutiš na Slapa i DarthShona, ali ni ja ti neću pisati drugačije. Mislim, svaki piše svojim stilom, ali nauk Katoličke crkve je isti.
Ti si sam izabrao adventizam i sam si odbacio neke istine (sjećaš se kad si mi za sv. Pričest rekao da je to čips?).
Znači, ne može ti biti uvreda ako kažem da se ne slažem s tobom, kad znamo da Katolička i Pravoslavna crkva imaju različit nauk od adventističkog.

Inace, koliko znam - uvek sam imao veru u Boga, i bio nekako drugaciji od ostatka sveta.
Verujem da na ovom svetu postoje predodredjenih, i da me je Bog jos pre rodjenja predodredio za sluzbu.

Bio si drugačiji, ok. Svaki od nas je original Božji, ali ti hoćeš reći da si težio duhovnosti ili izvanrednim pojavama?
Bog te odredio još prije rođenja za službu? Da li pritom misliš na ovo:
"Gospodin nas iz tame pozva u svoje divno svijetlo da budemo pohvala Njegove slave?"

Ili da si predodređen za proroka?


Tako da je on sve vodio u mom zivotu da dodjem u kontakt sa Adventistima, i dao mi je od pocetka takva upecatljiva iskustva da me je osvedocio da je to Bozja crkva.

U redu. Pretpostavljam da si imao lijepih iskustava, ali sve je to bilo na afektivnoj razini, zar ne? A na moralnoj i intelektualnoj? Da li si razmišljao i suprotstavio njihovom učenju nauk Pravoslavne crkve? Ili nisi mogao jer pravoslavni nauk nisi ni poznavao?
Razumijem, adventisti su te lijepo primili, posvećivali pažnju, možda ti nešto obećavali i ti si polako počeo usvajati njihova uvjerenja da je to prava crkva Božja. To je, po meni, redoviti proces vrbovanja i "pranja" mozga. Nisi razmišljao, samo si osjećao, a vjernička zrelost se očituje kad se prijeđe prag osjećaja i zakorači u tamu vjere. Ali, pretpostavljam da si se osjećao posebno, jer nisi bio "obični" pravoslavac, već "napredni"/ "prosvjetljeni" adventist.

Studiozno proucavanje biblije, istorije..itd..

Samo adventistički nauk o povijest Crkve?

To sto su moji roditelji, ili bilo ciji drugi Pravoslavne vere, a recimo tvoji ili bilo ciji u Hrvatskoj Katolicke - to nema veze sa podnevljem gde se ko rodio, vec sa slobodom izbora.

U redu. Sloboda u donošenju nekog izbora /odluke je važan čin, ali mora biti promišljen.
Ni ja nisam katolkinja zato što su moji roditelji bili katolici. Odrasla sam u vrlo pobožnoj obitelji, ali sam se
ja sam, a u jednom trenutku života, opredjelila za Krista kojeg navješta Katolička crkva.


Moranje da covek bude one vere koja je u jednoj zemlji vecinska, i zato sto se on tu rodio i sto su mu roditelji bili te vere - to je velika prevara.

Nema tu prevare. Ako si rođen i kršten u pravoslavnoj vjeri, tko te je prevario? Bog?
Po Božjoj zamisli rodili smo se u ovom vremenu i u ovom podneblju, zašto sada i zašto ovdje, To Bog zna, a mi vjerujemo da je baš tobilo za naše dobro.

Ali nazalost, i decama se manipulise, i ona se silom usmeravaju na puteve koje mozda i ne bi izbirali kada bi se oni pitali da imaju svest i razum odraslih.

:beee:Kakav ti je to izričaj? Decama? Pa, valjda djecom/decom. Zabunio si se, ok.
(Podsjetio si me sada na jednog Španjolca koji je učio hrvatski, pa je napisao: slavili smo Gospodina sa pjesmama i plesama...)


To je identicno komunizmu.
Nekada su se deca vaspitavala u ateistickom duhu, danas u duhu vecinske crkve.
Komunizmu? Usporedba ti je nikakva. Govoriš kao svjetovnjaci/ateisti koji zagovaraju da se djeca sama odluče kad odrastu hoće li vjerovati, kojeg će spola biti, itd. Ma, gluposti. Djeca se odgajaju i roditelji su im najbolji primjer u svemu, pa onda i u vjeri. Ili misliš da roditelji moraju i mogu sve naučiti dijete, osim poučiti ih o vjeri?
Čini mi se da je u pozadini svega tvoja žalost ( jal, razočarenje) što vjerni pravoslavci ne prihvaćaju adventizam.
Nebo je naša prava Domovina, ali dok živimo na ovo zemlji imamo domovinu i pripadnici smo jednog naroda, po Božjoj volji i naumu. Ništa nije slučajno, sve je dio Božjeg plana. Vjera je važnija nego nacionalnost, ali sasvim je prirodno da svaki čovjek voli svoj narod. E, sad, ako je tebi krivo što je Srbija pravoslavna ( vjekovima) i što Srbi odgajaju svoju djecu u pravoslavnoj vjeri, onda je to stvarno nerazborito od tebe. Nerealan si. Ne razmišljaš o povijesnim činjenicama, već dopuštaš da te zahvate osjećaji, a pritom se možda osjećaš i uvrijeđen. Kao da ne razlikuješ ono što je tvoje, subjektivno u odnosu na objektivno stanje, pa onda tražiš opravdanje i pokušavaš reći da je to kršenje slobode.

Izabrao si svoj put...svako dobro ti želim.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Antonija, sve sam ispitao i proverio, i razliku izmedju Adventistickog ucenja i tradicionalnih crkava, i istorijski, i licnim iskustvom, i moralnim.

Nisam ja odabrao, Bog me je izvukao iz sveta i doveo u svoj narod, tamo gde je istina.

Ne postoje Rimokatolicka, Pravoslavna, ili bilo koja druga crkva, one su ljudske tvorevine.

Postoji jedna Bozja crkva koju je on podigao, i koja ima biblijska obelezja.

Sve druge crkve ( sa akcentom na tradicionalne ), ne uce bibliju, vec su samo povrsno obucene u Hriscansko ruho.

Covek se radja sam i usamljen, i luta ovim svetom u potrazi za smislom, u cemu ga ometaju oni koji su smisao pronasli u besmislu.

Postoji samo covek i Bog.
Ako covek potrazi Boga on ce mu se otkriti i povesti ga tamo gde on zeli da covek bude, i gde je istina.

Mani se filozofija, odbaci i odreci se bukvalno svih dogmi, misljenja, stavova, ali SVIH, i trazi od Boga da on ispise svoju volju i svoje namere za tvoj zivot i duhovnost, kako bi ga stvarno spoznala.

Ako i neces, Bog ce sam vrlo uskoro da objavi sebe i svoju istinu celom svetu, i tada ce ceo svet to cuti iz njegovih usta.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Čini mi se da je u pozadini svega tvoja žalost ( jal, razočarenje) što vjerni pravoslavci ne prihvaćaju adventizam.

Ah, ali draga sestro u Kristu, šta da prihvate i kako da prihvate kada oni Krista, bivavši pravoslavnima već imaju. I to Krista Boga, a ne ćatu, nekakvog arkanđela i tome slično o čemu uče subotari.

Znači, ne može ti biti uvreda ako kažem da se ne slažem s tobom, kad znamo da Katolička i Pravoslavna crkva imaju različit nauk od adventističkog.

Problem je u tome što njega ne prihvataju za "proroka"(zato mu se adventizam i sviđa, tamo su po učenju kamenom u glavu udarene svi proroci), zato mu je ono što nikada i nije upoznao i mrsko, zato se oseća uvređenim.

Shvati, on je prihvatio adventizam samo i isključivo samo jer taj soj američkog Sola Scriptura hrani ego nekoga ko za sebe veruje da je poseban, odbran, neko ko eto, jer je prihvatio to "svetlo" koje ga čini sudijom svima onima koji eto ne vide ono što on vidi, možda najvažnije, ne vide njega kao posebnog.
 
Član
Učlanjen(a)
06.05.2012
Poruka
2.380
Mani se filozofija, odbaci i odreci se bukvalno svih dogmi, misljenja, stavova, ali SVIH, i trazi od Boga da on ispise svoju volju i svoje namere za tvoj zivot i duhovnost, kako bi ga stvarno spoznala.

Znaš kako kaže Bruce Springsteen: jednom katolik, uvijek katolik!
Tako i ja. I neću se odreći Istine, a dogme su istine svete vjere koju smo baštinili od apostola i pomažu nam da ne lutamo u tami.
Kad jednom nađeš blago na njivi, odeš i kupiš tu njivu i sretan si što imaš to Blago i ne ideš naokolo kopati i tražiti nešto drugo. Sretna sam što sam naslijedila tu baštinu-vjeru svojih otaca, vjeru u kojoj su milijuni ljudi živjeli i umirali i koji sada već gledaju Lice Božje.
Dobro je. Mislim da smo se razumjeli. :) Ti ostaješ u svom uvjerenju, a ja u svom. I mir Božji, zar ne?
Stvarno ne vidim razloga da ocrnjuješ druge.


Shvati, on je prihvatio adventizam samo i isključivo samo jer taj soj američkog Sola Scriptura hrani ego nekoga ko za sebe veruje da je poseban, odbran, neko ko eto, jer je prihvatio to "svetlo" koje ga čini sudijom svima onima koji eto ne vide ono što on vidi, možda najvažnije, ne vide njega kao posebnog.

I meni se čini da je to bit problema. Potrebna im je publika i spektakl.
Auuu, otrežnjenje će im biti teško i gorko. Možeš li zamisliti trenutak kad im Gospodin bude rekao: A tko ste vi? Ono, kao u Evanđelju...
Definitivno, protestanski/adventistički duh je nešto drugo od Svetog Duha kojeg poznajemo i kojeg smo, više ili manje, iskusili u svom životu.
Sklerokardia, otvrdnuće srca-to je teška bolest. Događa se uvijek kad čovjek zaključa svoje srce, onda komunikacija postaje nemoguća između njega i Boga i shodno tome, s drugim ljudima. Takav čovjek ljubi samo sebe i svoju slavu traži. A ako ne ljubiš čovjeka pored sebe, kako ćeš reći da ljubiš Boga?
Ma, sve je to kod njih uvrnuto. Da se slediš.
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Auuu, otrežnjenje će im biti teško i gorko. Možeš li zamisliti trenutak kad im Gospodin bude rekao: A tko ste vi? Ono, kao u Evanđelju...

Upravo tako. No bojim se da će se i sa Njime svađati i mlatarati "Pismima", ili će, a sve mi miriše na to, svako od njih se bacakati, peniti i govoriti Gospodinu da to nije On, i kmečati da ih vodi Ocu, optužujući Ga da je sotona (uostalom, njihova "proroćica" i njena sabraća "pioneers" verovahu da je sotona Isusov brat).


Stvarno ne vidim razloga da ocrnjuješ druge.

Na žalost, on tako mora. Narediše mu neka trojica "anđela"...

No, srž problema je na drugom mestu.

Naime, mnogi se i dan danas pitaju zašto recimo ja (u manjoj meri to čini i Slap) negiram kršćanstvo subotarima i ostalim plodovima Sola Scriptura zaraze (pravilnije je reći kuge).

Ne negiram im to ja, nego njihva vera, njihova djela i samo njihovo postojanje.

Šta smo mi (i katolici i pravoslavni i monofiziti i drevne crkve istoka)? Ecclesia Militans, zajednica ratnika (ne vojnika, ratnika) Kristovih, boraca protiv greha, protiv sotone i duha sveta.

Dakle mi smo "oružana" sila u večnom ratu između Svetla i Tame, Reda i Haosa. Božiji smo ratnici.

A šta je osnovna dužnost svakog ratnika? Vernost datoj reči.

Dakle Crkva je šta? Vojska, čiji je Vrhovni Komandant sam Bog, Isus Krist.

Uostalom, tako je i započela, regrutovanjem malenog broja odabranih, koji su zatim regrutovali druge i tako evo već 2000 godina.

Postavimo li stvari tako, šta su onda Protestanti, posebno ovi kultisti američkog soja? Naša braća po "oružju"?


NE. Nego peta kolona, izdajnici, oni koji rovare, uništavaju i love dezetere koje zatim priključuju sebi.


Zašto to čine i za račun koga to čine?

Čine zato što im je cilj da preuzmu "vojsku", da razore jedinstvo vere, oslabe snagu vojske, jer vojska koja je u unutrašnjim problemima, koja se unutar sebe bori za prevlast je oslabljena i lako ju je pobediti.

Za račun koga to čine?

Za račun protivnika.

Ko je protivnik Crkve, dakle i Boga?

Sotona.

Ko je onda "Bog" Sola Scriptura?

Samael lično, Ha Satan.
 
Poslednja izmena:
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Znaš kako kaže Bruce Springsteen: jednom katolik, uvijek katolik!
Tako i ja. I neću se odreći Istine, a dogme su istine svete vjere koju smo baštinili od apostola i pomažu nam da ne lutamo u tami.
Kad jednom nađeš blago na njivi, odeš i kupiš tu njivu i sretan si što imaš to Blago i ne ideš naokolo kopati i tražiti nešto drugo. Sretna sam što sam naslijedila tu baštinu-vjeru svojih otaca, vjeru u kojoj su milijuni ljudi živjeli i umirali i koji sada već gledaju Lice Božje.
Dobro je. Mislim da smo se razumjeli. :) Ti ostaješ u svom uvjerenju, a ja u svom. I mir Božji, zar ne?
Stvarno ne vidim razloga da ocrnjuješ druge.


Pogledaj sta rade Katolici Stvarnoslap i DarthShone.

Zato sam napomenuo "DA PRVO TREBA CISTITI ISPRED SVOJIH VRATA"

Moja namera nije ni da pisem protiv drugih, niti me drugi zanimaju.
Ali, ne moze se preci preko lazi koje se ovde iznose od strane pomenutih.

Ok, onda cekajmo da se Bog objavi i da nam kaze sta da cinimo.

On ce to vrlo uskoro.
 
Član
Učlanjen(a)
06.05.2012
Poruka
2.380
Birajmo uski put kojim malo ljudi ide i nalazi.

A kako ti shvaćaš uski put? Što je to i koje su odlike onih kojim idu uskim putem?
Ja mislim da je to život u ljubavi i put križa. Ne možemo se zvati Kristovi učenici ako ne živimo u ljubavi. Isto tako nismo učenici ako Ga ne nasljedujemo i ne slijedimo Njegove stope, sve do križa. Drugim riječima, križni put je najsigurniji put u Nebo, jer to je Isusov put.

Što se tiče citata, što ti podrazumjevaš pod masom? Ako misliš da je to Katolička crkva, e, pa nije. :)
Katolička crkva , iako je mnogobrojna, nije masa, nego živi organizam u kojem je svaki član važan jer je kao živo kamenje ugrađen u građevinu koju nazivamo Crkva, a zaglavni je kamen Krist. Svaki vjernik je odgovoran za sebe. Ne znam ja što rade katolici po latinskoj Americi, u Africi i Australiji. Svatko od njih ima svoju savjest po kojoj će odgovarati, ali Crkva nas poziva jednim istim glasom, na svim kontinentima jednako-jer samo je jedan nauk za sve katolike. Na primjer, danas priprema za sveto Trodnevlje: Veliki četvrtak, Veliki Peta i Subotu da bismo mogli slaviti Uskrs. Priprava svetom ispovijedi, tko se još nije ispovijedio. Danas su bili tako veliki redovi, puno mladih, ali i starih, ljudi su stajali na ulici čekajući za ispovijed. Red grešnika koji skrušeno iščekuju susret s Gospodinom po sakramentu sv. ispovijedi. Misliš da je to masa koja ne misli svojom glavom? A ne, ne. Jer da bi stao u red pokajnika, potrebno je imati poniznost i pouzdanje u Božju ljubav, u Isusa Raspetoga i Uskrsloga.

Masa
o kojoj citat govori je svijet. Oni koji su zaljubljeni u ovaj svijet i njegove čari.
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Drugim riječima, križni put je najsigurniji put u Nebo, jer to je Isusov put.
Draga sestro u Uskrslome, to je jedini put u Nebo. Jedini.

A ne, ne. Jer da bi stao u red pokajnika, potrebno je imati poniznost i pouzdanje u Božju ljubav, u Isusa Raspetoga i Uskrsloga.

Upravo tako. A da bi se imalo poniznosti, potrebno je šta? Imati savesti i pokajanja.

Uostalom, Bog i gleda naša srca i naše umove. Ne u to jesmo li jeli i pli ovo ili ono, dremali ili šetali po prirodi. Još manje Ga interesuju nekakvi poeni i immitatio judaici i ljudskim umom, nekakvim "zakonima zdravstvenim" pdoruženi životi na zemlji.

No, da bi se imalo savesti i pokajanja, potrebno je shvatiti da je Bog taj koji odlučuje šta i kako će nam od darova dati, i da pojedini od nas nikada i ne saznaju koji su to darovi i da su ih čak na Slavu NJegovu i iskoristili i rodili obilatim plodovima.

Saznaju tek kada se nađu pred Njime.

Uz sve to, miliji mu je grešnik koji se pokaje i izrazi svojim životom, svojim mislimma, srcem i umom, poverenje u NJega, nego li "savršeni" kupusojedac, odmaralac shabatom koji se u "grudi junačke" busa kako sledi "zapovesti"...

Jer nikako ne smemo zaboraviti na ovo:

"
U ono vrijeme: Reče Isus svojim učenicima:

»Pazite da svoje pravednosti ne činite pred ljudima da vas oni vide. Inače nema vam plaće u vašeg Oca koji je na nebesima. Kada dakle dijeliš milostinju, ne trubi pred sobom, kako to po sinagogama i ulicama čine licemjeri da bi ih ljudi hvalili. Zaista, kažem vam, primili su svoju plaću. Ti naprotiv, kada daješ milostinju — neka ti ne zna ljevica što čini desnica, da tvoja milostinja bude u skrovitosti. I Otac tvoj, koji vidi u skrovitosti, uzvratit će ti!

Tako i kad molite, ne budite kao licemjeri. Vole moliti stojeći u sinagogama i na raskršćima ulica da se pokažu ljudima. Zaista, kažem vam, primili su svoju plaću. Ti naprotiv, kad moliš, uđi u svoju sobu, zatvori vrata i pomoli se svomu Ocu koji je u skrovitosti. I Otac tvoj, koji vidi u skrovitosti, uzvratit će ti. I kad postite, ne budite smrknuti kao licemjeri. Izobličuju lica da pokažu ljudima kako poste. Zaista, kažem vam, primili su svoju plaću. Ti naprotiv, kad postiš, pomaži glavu i umij lice da ne zapaze ljudi kako postiš, nego Otac tvoj, koji je u skrovitosti. I Otac tvoj, koji vidi u skrovitosti, uzvratit će ti.«Mt 6, 1-6.16-18
 
Natrag
Top