Redovna ili civilna vojska

Član
Učlanjen(a)
05.09.2009
Poruka
7.315
@ CRAZYandLAZY
Sve si to u pravu ali mislim da mnogi uopšte nisu svesni da li i koliko se plaše tek dok se ne nađu u kritičnoj situaciji...

@ Rekontra
Uzeo sam primer Avganistana i Iraka kao "najsvežije",
Još jednom, ne vidim ništa zajedničko sa našom temom, osim da govorimo o ratu...stvarno je posebna priča kako i zašto se ratuje u tim zemljama...
U I i II s.ratu nije bilo civilne vojske ,svi su prošli vojnu obuku
Da, ali kad i kako....

Ne vredi, vrtimo se u krug...
Kad me ne bude mrzelo napisaću rezime...pa šta bude :)
 
Master Of The Universe
Član
Učlanjen(a)
28.10.2009
Poruka
911
Smatram da bi trebalo ici u redovnu vojsku! Ali,da ona traje ,recimo, 3 meseca! Po meni-to je sasvim dovoljno vreme da svako nauci ono osnovno "za ne daj Boze"!

Za ovo tvrdim da si u pravu. Tri meseca je dovoljno, ali prave, sazete i kvalitetne obuke, bez ikakvih dodatnih bespotrebnih gluposti.

Neko je pre spomenuo nesto u kontekstu da se ne ponasaju svi u kriticnoj situaciji na isti nacin. To je tacno, imao sam prilika da se uverim u to u ovim proteklim tragicnim godinama. Sta da se radi, nismo svi isti.
Ne kazem da se nisam bojao, ko kaze da nije, taj laze, to je normalna pojava, instikt, koji te tera na oprez, ali kod nekih izaziva paniku velikih razmera. Ja sam to, kao i mnogi, uspeo da kontrolisem. Realnost se razlikuje od americkih akcionih filmova ili partizanskih gde Bata j**e kevu svabama. :D

Ali dobro, ovim vec prelazim u razvodnjavanje zapocete teme, mada ima neke veze sa njom.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
25.10.2009
Poruka
3.279
Ne vredi, vrtimo se u krug...
Kad me ne bude mrzelo napisaću rezime...pa šta bude :)
Ma jok, svako "ide" svojim putem, koji se ne ukrštaju! :)
Ne mislim da smo se pričom o ratovanju udaljili (mnogo) od teme, jer je pojam vojske (i njene potrebe) direktno povezana i uslovljena tim zlom! Šta je država dobila uvođenjem civilne vojske? :dntknw:
 
Član
Učlanjen(a)
19.01.2010
Poruka
684
Tačno je možeš da proeš hiljadu obuka i simulacija i da na kraju u realnoj situaciji u*ereš motku ili još gore zagineš zbog neke blokade u glavi... zaista nije sve za svakog...

Država nije ništa dobila ali nije ni izgubila...

Kupila je vreme do novog ustrojstva ovog pitanja..
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2009
Poruka
7.315
E sad ste me stvarno naljutili :)

Evo ga...rezime

Moja ideja kada sam otvorio temu bila je da razvuijem diskusiju, šta nudi jedno rešenje, a šta drugo. Međutim skoro svi koji su za redovnu vojsku su pokazalo, na prvom mestu, nerazumevanje za drugu opciju, jer po njima ispada da su stvari očigledne a nisu... to nerazumevanje se pretvorilo u vređanje "ne vređam, ali u stvari moram malo, ne mogu da ćutim"...Bilo je svakojakih nepotrebnih, nerazumljivih primerakoji su se svodili i na to ako se neko ne odluči za redovnu vojsku taj je bolestan, nastran ili tako nešto a ne bi bilo loše i da se prema takvima primeni neka vrsta kažnjavanja zbog neadekvatnog izbora u smislu nametanja obaveze obavljanja najtežih poslova kao što je asfaltiranje i sl. Posebno mi je zapalo za oko spominjanje maminih i tatinih sinova, kao da su se oni pojavili pre 5-6 godina...a ranije ih nije bilo i kao da je ta civilna alternativa (odsad tako:)) stvorila nezamisliv šljam generacija nesposobnih ljudi koji upropašćavaju sve ono što su generacije redovnih vojnika deceniajma unazad stvarale :???:
A kad su stavovi takvi onda sam i ja okrenuo svoju priču koja se tako svela na kontriranje, ali obrazloženo... namerno sam izostavio izostavio dobre strane redovne vojske kojih nesumnjivo ima...
Prosti primer, otvaranje konzerve i nameštanje kreveta...to su stvari koje se uče kod kuće a ne u vojsci. Ali ako otac i majka nisu dobro odradili svoju ulogu od prostog kritikovanja nema mnogo koristi, to treba ispraviti, a ako je vojsci pružena prilika što da ne. Slično je i sa pitanjem discipline kao jednim od najizraženijih obeležja vojske...redovno ustajanje u isto vreme, stvaranje radnih navika, funkcionisanje u timskom radu... pitanje bezbednosti i odbrane zemlje.....to su stvari koje se ne mogu niti smeju dovoditi u pitanje. Što se mene tiče, kao što sam rekao, od rođenja se bavim sportom, trenirao sam fudbal tako da sam stekao određena iskustva vezana za disciplinu, autoritete i timski duh...daleko od toga da je to isto kao u vojsci ali ipak je nešto...a prilikom donošenja odluke sam zaključio da mi ne treba više od onoga što imam...

Mnogi se žale kako se u civilnoj altrernativi malo radi, ne ide se redovno i sl... Pa ovako, stanje u državi što se tiče posla je poznato, nema potrebe biti ironičan, znači posla generalno nema, niti ima prevelikog prostora za kreativnost u smislu nalaženja istog za civile. U neku ruku mi je i razumljivo zbog čega se ne zahteva svakodnevni dolazak, ali to nije rešenje niti je nešto što treba isticati za pohvalu. A praktični problemi vrlo lako mogu da se pojave...npr. u 12 ga lepo pošaljete kući a evidentirate da je bio do 2...i ko će da odgovara ako ga udare kola ili se on sam pobije i sl...
Čitav sistem odražava stanje u državi, kakva država takva vojska. Došlo se do faze kada je reformisati glomazan nefunkcionalan sistem za koji više nema para a plus su nas i zatrpali "savremeni" demokratski principi...Izostali su ozbiljna analiza i sistematizacija i došlo se do jednog iznuđenog i privremenog rešenja, ali rešenja koje traje. Civilna alternativa ima svoju svrhu ali je veliko pitanje u kojoj meri, društveno-koristan rad je široko polje koje uvek vapi za dodatnim ljudstvom...takođe trreba imati u vidu i opravdan otpor koji ljudi ovde imaju prema vojsci zbog svih onih dešavanja poslednjih 20 godina kada je velikoj meri izgubila poštovanje i autoritet. Pored toga tu su i one upečatljive pojave devedesetih, kriminal na asfaltu, žestoki momci koji uspevaju u životu koristeći pištolje a ne glavu. Suština je da je sigurno zbog svega toga kod nekog broja mladih nastao otpor i gađenje prema oružju ali ipak ne treba preterivati sa cifrom, sigurno je daleko manja nego što se prijavilo prigovarača savesti. Opet kažem, data im je mogućnost da se tako izjasne. Po meni najveća krivica države je što sa uvođenjem civilne alternative nije definitivno napravljen iskorak u smislu razotrivanja i približavanja pre svega redovne vojske budućim vojnicima. Sve se to može lepo objasniti, a ne donositi odluku na osnovu mišljenja onih koji su služili vojsku pre 10, 20 ili 30 godina.
Još malo ću.....ako se neko dvoumi i treba mu savet...neka izabere redovnu vojsku :) Bez obzira što osim upotrebe oružja možda neće imati tako jasnih primera i modela ponašanja koje će kasnije koristiti u životu...ipak sama činjenica da postoji mogućnost da se nešto sazna a vezano je za jačinu karaktera sopstvene ličnosti treba da bude dovoljna. Ako ništa drugo u pitanju je ozbiljan test.
Za civilnu alternativu sam se odlučio pre svega zbog specifične životne situacije u kojoj sam bio u momentu donošenja odluke. Nisam smeo da dozvolim da 6 meseci budem van kuće a država mi je to omogućila da realizujem...verovatno bih se isto odlučio da mogu vreme da vratim unazad :dntknw:
 
Član
Učlanjen(a)
22.02.2010
Poruka
65
redovno sluzenje vojske je mnogo bolje od civilnog sluzenja vojske.vojni rok sam sluzio od dec.2003 do avg 2004,taj period u zivotu ce mi se urezati kao najbolji period jer sam tamo upoznao puno momaka razlicitih godista i razlicitih zivotni prica.vojni rok ti je pun anegdokta,provala,gluposti,jedino neke obaveze koje tamo imas smaraj ali i prolaze.
 
Član
Učlanjen(a)
25.10.2009
Poruka
3.279
Moram opet da se javim, jer su neke moje misli ovde "provučene" između redova, tako da moram stati u odbranu istih! :)
Čak i sam pojam "prigovor savesti" je toliko smešan i žalostan, da ga ne bih mnogo komentarisao... Da, ako neko ima "prigovor savesti" i iz nekog razloga ne može da nosi oružije, za njega JESU fizički poslovi (ne kao oblik "kažnjavanja"), između ostalog i asfaltiranje (pri čemu ne mislim da je dotični bolestan i nastran, već samo ne želi da ima dodir sa vatrenim oružijem). Čak i u vojsci postoje poslovi koji su korisni a nemaju veze sa oružijem(popularno nazvana "džubaja"-džuboks, pranje sudova)! Što se tiče stanja u državi i ne imanja posla to je tačno, ali zato postoje javni radovi (nekadašnje radne akcije), pa bi dodatna radna snaga itekako dobro došla! Ja prvi ne krivim nijednog pojedinca koji se opredelio sa "civilnu alternativu" :))), već državu koja je to dozvolila. Sam princip civilne vojske se uklapa u "stanje duha" poslednjih x godina (sami stavite koliko), i po onoj narodnoj "lezi 'lebu da te jedem"! Necu u vojsku, necu ništa korisno da radim (naravno da ima i momaka koji svoj "civilni posao" odrade pošteno, ali su oni u manjini), hocu da lelemudam i da otaljam tih 9 (ili koliko) meseci, jer ja "gubim", "bacam džabe" to vreme (u tom smislu "mamini i tatini sinovi", razmaženi, uobraženi, "plačipičke" ljudi)! Pa služenje vojske je "izmislio" neko pametniji od svih nas, sa nekim ciljem i nekom svrhom! Toliko...
Još jednom da ponovim, nemam ništa protiv ljudi koji služe civilno vojsku, samo protiv države i sistema koji je to dozvolio...
 
Član
Učlanjen(a)
16.08.2009
Poruka
932
e nemogu da verujem koliko su ovi mladji ogorceni i puni nepoverenja. svako bi da pokusa da odlozi u nedogled odlazak u vojsku .... sto bi rekli , nekad i sad ..... nekad se znalo ko neide u vojsku i zasta neide. sad .... sad je izgleda biti u trendu ziveti ko al kapone. sve sto je bilo nekad pozitivno sada postaje negativno ....
 
Član
Učlanjen(a)
22.10.2009
Poruka
688
Očigledno je da se i "redovnjaci" i "civilnjaci" čvrsto drže svojih stavova!
Poštujući i uvažavajući forum i forumaše ne želim da polemišem. I, dalje mislim da civilno služenje (sem u nekim ali retkim slučajevima) bruka za muški rod ali to je moj stav i moje mišljenje! I, dalje ne vidim zašto zdrav, prav, normalan muškarac ne bi mogao da ide tri ili šest ili koliko se već sad meseci ide u vojsku?... Opravdanje tipa neću da gubim vreme ili imam preča posla ne drži vodu!
 
Natrag
Top