Redovna ili civilna vojska

Master Of The Universe
Član
Učlanjen(a)
28.10.2009
Poruka
911
Bilo bi lepo da cujemo i argumente nekoga ko je sluzio tzv. "civilni vojni rok" ili ima takvu nameru.
Ajde, "vojnici", samo napred, da cujemo i vase misljenje.
 
Član
Učlanjen(a)
14.11.2009
Poruka
11
Živo me interesuje šta se nalazi u borbenom kompletu vojnika na civilnom odsluženju, ups, prigovarača savesti. Ja sam kao i većina muškaraca služio normalan vojni rok, u više navrata učestvovao u raznim ratovima i dobro mi je poznata oprema svakog vojnika. Pretpostavljam da se u njihovim borbenim kompletima nalaze velike kutije sa papirnim maramicama da obrišu suzuce, mirišljavi papir da napišu molbu za slobodan dan, mobilni telefon da jave mami i tati kako ih nevaljale tete u vrtićima kritikuju, kako im je teško da one starije ljude po domovima guraju u kolicima, a među njima sigurno ima nekog ko je učestvovao u ratovima. Predpostavljam da će neko od "prigovarača savesti", pardon plačipi... pobuniti protiv mog komentara. To je njegovo , kako kažu, demokratsko pravo. Siguran sam da će sliniti što ga još neko ne voli i nema razumevanja za njega sirotana. Nema čika Dejki, niti će imati razumevanja za gosn dame jer spada u red onih staromodnih, tradicionalno vaspitanih muškaraca i ponosan je što njegov sin ne pokazuje take nastrane sklonosti. :)
 
Član
Učlanjen(a)
07.11.2009
Poruka
335
I vjerovatno nose roze kravate i ulizuju se matorcima od ribe a kad pođu na žurku čim neko pozvoni na vrata pobacaju pljuge kroz prozor jer misle da su to matorci došli ranije sa ranča...
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2009
Poruka
7.315
Dobri ste svi do jednog. Evo jednog civila

Lepo se bodrite, sva ta ironija, malo vređanja a i veseli primeri su tu :)

Vojska, šta je svrha, da neko očvrsne, da zna sutra zna da se suoči sa izazovom, da lupi šakom o sto kad treba?
Služenje vojske disciplinuje? Jel to neko treba da dopuni ono što roditelji prethodno nisu uradili. Vojna oprema, mislite li da je mene briga kako to izgleda a i zbog čega bi to bilo nešto važno što sam propustio u životu da li će mi to bilo gde koristiti. Vreme ratova je prošlo, a i suviše ih je bilo, tako da to opravdanje da država mora da bude u punoj ratnoj snazi ne pije vodu. Nisam ja kriv što je država takva kakva je, ovakav način regulisanja vojne obaveze nije izmišljen kod nas tako da ne vidim šta je problem, koga sam ja to oštetio. Možda sebe...takva su vremena, brže se živi, sve teže je biti razmažen.
Bolnice i te ostale ustanove koje ste navodili nisu jedina mesta, država je sama kriva zbog čega se to tako odvijagledam šta je lakše i bolje za mene. Pošto je vreme novac, da mi je u interesu išao bih u redovnu vojsku,
pre tome država mi je ostavila izbor i ja ga koristim. Možete da to zovete kako hoćete nastranošću, izdajom ili kako god ali ja se borim prvo za sebe. Svo to iskustvo iz disciplinovanja, vojničke priče, razni doživljaji...sve je to
lepo ali sam procenio da svoje vreme mogu da utrošim na pametniji način a da me pri tome ne dotiče, a i ne znam što bi, kako će to bilo ko da prokomentariše i da doživi.
Da treba ozbiljnije da se radi, treba, ali ne mogu se izmisliti poslovi i obaveze kojih nema ili da se u potpunosti zamenjuje rad službenika koji za to dobijaju platu. Ja kao i mnogi koje znam nismo dobili ni dinara, rekli su nam da ih tužimo...i ovo je smešno zar ne.

I da, nisam išao svaki dan već po potrebi kad zaista treba nešto da se radi, svi zadovoljni, milina :)
 
Član
Učlanjen(a)
25.10.2009
Poruka
3.279
Da, baš to, vojska te uči da očvrsneš, da znaš sutra da se suočiš sa izazovom! Vojska od metiljavca napravi čoveka. U vojsci svako dostigne svoju idealnu težinu (debelog "skreše" a mršavom "doda", i nije toliko bitno ali ok). U vojsci muškarac "sazri", nauči se odgovornosti, nagradi i kazni...
Daj Bože da je vreme ratova prošlo... Zar to nisu mislili naše dede '45? Očevi '91 i mi lično? Pa '99? Ovo je prokleti brdoviti Balkan, kuća sagrađena na putu, nikad mira i spokoja... Valjalo bi ne daj Bože nešto znati ako oluje opet dođu, zlu ne trebalo...
I još nešto. Nije pošteno prema momcima koji sad čuče u rovu ili se mrznu na straži da civilna vojska traje 9 (ili koliko?) meseci, i to svaki 2.-3. dan po par sati... Naravno, ovo nije upućeno lično nikom, čisto državi koja je to dozvolila... Ja bih uveo plaćanje ko neće u vojsku (mislim da u svetu to već negde postoji, mislim), pa bi država imala neke koristi od toga, umesto ove smejurije...
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
22.10.2009
Poruka
688
Tačno tako! Moj drug, inače osvedočeni mamin sin pre vojske, je mislio da je služenje vojske najveće zlo smišljeno da njemu uništi život! Kada se vratio, zgodni dečko je postao frajer, do besvesti može da prepričava dogodovštine i uvek završi da je vojska nešto najbolje što mu se dogodilo! Što se tiče borbenog kompleta, volela bih da nikad nikom ne zatreba njegov sadržaj... U više navrata sam pakovala svog tada momka a sad muža kada je odlazio u neki rat... Da, on je mazohista koji obožava da spava u nekim prostorima koji su i za stoku zabranjeni, da se zapira iz šlema umesto da smo se šetali i jeli sladoled... Nije fer da "gradski mangupi" iskoriste sve priviligeje a da deca koja nemaju "mamicu i taticu koja ih mnogo vole" već samo mamu i tatu biju i svoje i njihove bitke!

Ne prozivam nikoga! Ne krivim nikoga - lovaca u mutnom je uvek bilo! Uvek će postojati ljudi koji više vole prečice! Prozivam državu koja bi ovim pitanjem trebala ozbiljnije da se pozabavi. Sviđa mi se ideja o plaćanju, zašto da ne?

Znam da mnoge zemlje imaju civilno služenje roka ali čini mi se da se radi prvo o određenom periodu osnovne vojne obuke a zatim o radu u vojsci ali u svojoj struci (čini mi se da Izrael ima tako nešto, nisam baš najsigurnija...)

Što se tiče rada po vrtićima, mnogi roditelji se bune (znam iz prve ruke). Postavljaju, savim opravdano pitanje - ko su ta lica koja su u blizini njihove dece (mogli bi biti svakakvi čudaci kad izbegavaju vojsku)?

I, opet ako se moj sin odluči za "civilno služenje" biću strašno razočarana i verovaću da sam nešto pogrešila u njegovom vaspitanju...
 
Master Of The Universe
Član
Učlanjen(a)
28.10.2009
Poruka
911
Evo ga "vojnik" na delu, u dvoristu vrtica skuplja otpatke (i to svaki 4., 5. po redu, moram primetiti).
Slikano i zumirano mobilnim telefonom pa je i slika losija.

8a473dc739.jpg


1771b40dcc.jpg


2417439e8b.jpg


8ebc224246.jpg

Sto se tice clana foruma pod pseudonimom "Death Row", moram ga u nekim stvarima prokomentarisati, i da odmah na pocetku kazem da smatram da je za neke stvari koje je izneo u pravu.

Vojna oprema, mislite li da je mene briga kako to izgleda a i zbog čega bi to bilo nešto važno što sam propustio u životu da li će mi to bilo gde koristiti. Vreme ratova je prošlo, a i suviše ih je bilo...

Pa, ocigledno si propustio jedno iskustvo u zivotu koje je, uprkos svemu, veoma lepo i upecatljivo.
I ja sam mislio da je vreme ratova proslo, ali eto, za**bao sam se, dakle, nikad ne reci nikad. Ratova je bilo isuvise, a bice ih i dalje, mi se tu nista ne pitamo.

Nisam ja kriv što je država takva kakva je, ovakav način regulisanja vojne obaveze nije izmišljen kod nas tako da ne vidim šta je problem, koga sam ja to oštetio. Možda sebe...takva su vremena, brže se živi, sve teže je biti razmažen.
Bolnice i te ostale ustanove koje ste navodili nisu jedina mesta, država je sama kriva zbog čega se to tako odvijagledam šta je lakše i bolje za mene. Pošto je vreme novac, da mi je u interesu išao bih u redovnu vojsku, pre tome država mi je ostavila izbor i ja ga koristim. Možete da to zovete kako hoćete nastranošću, izdajom ili kako god ali ja se borim prvo za sebe. Svo to iskustvo iz disciplinovanja, vojničke priče, razni doživljaji...sve je to lepo ali sam procenio da svoje vreme mogu da utrošim na pametniji način a da me pri tome ne dotiče, a i ne znam što bi, kako će to bilo ko da prokomentariše i da doživi.
Da treba ozbiljnije da se radi, treba, ali ne mogu se izmisliti poslovi i obaveze kojih nema ili da se u potpunosti zamenjuje rad službenika koji za to dobijaju platu. Ja kao i mnogi koje znam nismo dobili ni dinara, rekli su nam da ih tužimo...i ovo je smešno zar ne.

Slazem se da si iskoristio svoju mogucnost. Ja sam vec u prvom postu po ovoj temi prozvao dezurnog virtuelnog krivca, ovu, tzv. "drzavu", za nakaradano (ne)regulisanje ove oblasti. Ti si iskoristio svoju sansu.
Ono sto meni jako smeta je sto se to naziva sluzenjem vojnog roka iako niti jedne dodine tacke sa vojskom nema (osim verovatno vojnicke knjizice).

I da, nisam išao svaki dan već po potrebi kad zaista treba nešto da se radi, svi zadovoljni, milina :)

Drago mi je da si javno priznao ono sto nasi celnici nece javno da kazu, a sto je javna tajna i sto svi znaju.

Voleo bih, ukoliko si raspolozen, da nam malo opises svoje aktivnosti koje si imao i koliko cesto, ne da bi te neko prozivao (ja sigurno necu, iako ne gajim, moram priznati, simpatije prema takvima-oprosti, staromodan sam, godine me gaze), nego da cujemo iz prve ruke, kako to stvarno izgleda.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
05.09.2009
Poruka
7.315
Potpuno sam zaboravio na ovu temu a imao sam još nešto da kažem...:)
Odmah da kažem da ja uopšte ne govorim u ime svih tih...ma nazovite ih kako god hoćete..već isključivo u svoje i u ime onih koji su imali sličnu prošlost...od rođenja sam praktično vezan za sport i sportske aktivnosti tako ne vidim šta bi to u vojsci u tom fizičkom smislu moglo da me iznenadi ili uplaši... Što se tiče discipline, odgovornosti, poštovanja autoriteta.... lepa su to pitanja za jednu realnu duboku analizu...ali onda kada se budemo opustili i pričali o svakodnevnom životu neko će reći da ga nerviraju šalteruše ili kako se već zovu a ti pultovi su i dalje isti, da bi se obratio a da bi te čuli moraš da se sagneš...:dntknw:
Da skratim...preuveličavate značaj vojske...to što je neko došao a ne zna konzervu da otvori govori o tome da mu je otvaranje te konzerve najmanji problem koji ima životu...vojska takve probleme niti može niti treba da rešava.
Neki moji saborci (kako to lepo zvuči sam izraz) radili su raznorazne poslove puno radno vreme...poslove koji po 10 i više godina nisu rađeni, arhive i sl... za koje je neko bio plaćen da radi a nije radio... a taj neko je svojevremeno služio redovnu vojsku, odnosno vojsku a možda čak i ima neku tetovažu kao uspomenu...
Niko do sada konkretno nije objasnio zbog čega neko ko je služio civilnu nije sa njim ravnopravan član društva. Ako ja smatram da uspomene smrzavanja u vojsci i poznavanja nekih likova koji su po nečemo verovatno bitni, nije dovoljan motiv....zbog čega je to toliki problem. Slušajući druge moja je procena da mi takvo iskustvo nije potrebno i to je za mene dovoljan osnov da donesem odluku. Da li će mi neko reći, "Ok si, ali vojska je vojska...pa pre tome...nismo isti..." ja jedva čekam jer se vrlo često iza toga krije neki drugi oblik nezadovoljstva ili frustracije a to je opet posebna priča
Tačno tako! Moj drug, inače osvedočeni mamin sin pre vojske, je mislio da je služenje vojske najveće zlo smišljeno da njemu uništi život! Kada se vratio, zgodni dečko je postao frajer, do besvesti može da prepričava dogodovštine i uvek završi da je vojska nešto najbolje što mu se dogodilo! Što se tiče borbenog kompleta, volela bih da nikad nikom ne zatreba njegov sadržaj... U više navrata sam pakovala svog tada momka a sad muža kada je odlazio u neki rat... Da, on je mazohista koji obožava da spava u nekim prostorima koji su i za stoku zabranjeni, da se zapira iz šlema umesto da smo se šetali i jeli sladoled... Nije fer da "gradski mangupi" iskoriste sve priviligeje a da deca koja nemaju "mamicu i taticu koja ih mnogo vole" već samo mamu i tatu biju i svoje i njihove bitke!

Ne prozivam nikoga! Ne krivim nikoga - lovaca u mutnom je uvek bilo! Uvek će postojati ljudi koji više vole prečice! Prozivam državu koja bi ovim pitanjem trebala ozbiljnije da se pozabavi. Sviđa mi se ideja o plaćanju, zašto da ne?

Ne zna koja je svrha ovih primera...totalno su subjektivni i odnose se na osobe tebi bliske, znači u pitanju su pre svega tvoje emocije... ne vidim dublji smisao ovih primera.

Lovci u mutnom, mamica i tatica, gradski mangupi... :???: O kakvim prečicama je reč?.... Zaista ne želim da pišem da pišem dva puta isto niti da citiram samoga sebe... ne prozivaš ali misliš sve najgore o onima koji po ovom pitanju ne misle kao ti. Sviđa ti se ideja plaćanja za muškarce koji ne žele da idu u redovnu vojsku a sutra ćeš biti nezadovoljna kada se bude govorilo a malom procentu žena zaposlenim u nekim organima i ustanovama...

Evo ga "vojnik" na delu, u dvoristu vrtica skuplja otpatke
Čemu ovo, neko nešto radi...šta, ne razumem... ili hoćeš da kažeš da je cela tvoja priča toliko realna i nepobitna jer ti svaki dan imaš živ primer? A primera je mnogo priči još više...a priče mogu imati razne aspekte. Ja sam jedini koji je pristupio diskusiji, pokušavajući da razmotrim mogućnosti a ne nekoga unapred spustim i osudim
Što se ratova tiče to je posebna tema.... da li smo zbog prostora na kome živimo predodređeni na ratove... a kao prvo, kako bi uopšte definisali pojam rata, na koji način se ratovi npr vode u ovom milenijumu? Jel se neko zapitao...da li ratovi budućnosti u jeftinim obrazovnim programima u stvari ratovi sadašnjosti...

Voleo bih, ukoliko si raspolozen, da nam malo opises svoje aktivnosti koje si imao i koliko cesto, ne da bi te neko prozivao (ja sigurno necu, iako ne gajim, moram priznati, simpatije prema takvima-oprosti, staromodan sam, godine me gaze), nego da cujemo iz prve ruke, kako to stvarno izgleda.
Naravno da neću da pričam šta sam radio... jer suština cele ove "diskusije" se svodi na to da neko ko je služio civilnu vojsku bilo šta kaže o tome, jer šta god da kaže neće da valja, što više bude objašnjavao šta je to radio u sve veće blato će da zapada(po mišljenju većine koja piše na ovoj temi)...već imate kompletno formiran stav, tako da nema svrhe:dntknw: Sve što mogu da kažem je da sam radio u socijalnoj ustanovi, baš različite poslove, od raznih fizičkih do nekih drugih...najgore mi je bilo kad sam morao da delim kondome po srednjoj školi... kako su srednjoškolke lude to je strašno :blush:
 
Poslednja izmena:

GKZ

Član
Učlanjen(a)
26.07.2009
Poruka
11.044
Pa s obzirom da se ukida vojska tj bice samo placena, necu da idem :)

Ali svejedno izabrao sam civilnu... jest da cu propustiti puno toga (ako bude jos tako kako je sada) ali nema veze. Ipak je bolje biti kuci i uzivati na neki nacin :)
 
Član
Učlanjen(a)
25.10.2009
Poruka
3.279
Da sklonim na stranu sve pozitivne "efekte" na ličnost i karakter mlade osobe, vojska te prevashodno uči jednoj osnovnoj stvari: Da rukuješ osnovnim vojnim oruđima i oružijima, da sutra (ne daj Bože!) znaš da zaštitiš sebe i svoju porodicu!!! Te priče kako će se voditi ratovi baci u vodu, evo ti primer Avganistana i Iraka, dok vojnik sa puškom ne zauzme selo/grad/planinu, država nije okupirana! Jedno si u pravu, naša "kuća" (država) je sagrađena na sred puta, svima smeta i stalno dolazi do ratova i krvoprolića, nažalost... Ne znaš šta nosi dan, a šta noć... Da li je razlika između civilne i redovne vojske dovoljno jasna?!
 
Natrag
Top