Redovna ili civilna vojska

Član
Učlanjen(a)
05.09.2009
Poruka
7.315
Znači, ko je bio u vojsci, ko je sada ili ko će morati ove godine neka se izjasni o svom izboru. Naročito me interesuje šta stariji uopšte misle o izboru odnosno da li bi prihvatili civilno služenje da su imali takvu mogućnost. Isto tako neka se devojke/žene izjasne o tome da li izbor civilnog na bilo koji način vezan za to da li je neko veći muškarac ili ne
 
Član
Učlanjen(a)
22.10.2009
Poruka
688
Dakle - redovan definitivno!
U Srbiji ima izreka "ko si ne za pušku, ne si ni za ženidbu"!

U svoje vreme ti što su izbegavali vojsku ili od nje bili oslobođeni, bili su predmet sažaljenja pa i podsmeha... Ako bi se moj sin odlučio za civilno služenje (mada kako je krenulo, kad dođe vreme da ide u vojsku ima da je ukinu...) smatrala bih da sam nešto veliko omašila u njegovom vaspitanju...

Postoje slučaj ili dva koji civilno služenje roka mogu da opravdaju... Kažem slučaj ili dva...Ostali slučajevi su samo tuga i bruka za muški rod!
 
Član
Učlanjen(a)
25.10.2009
Poruka
3.279
Redovno služenje, naravno! Da se momci nauče redu, disciplini, jer je vojska jedno veliko životno iskustvo! Ej bre, šta mi se desilo kad sam ja služio! Trećeg dana vojske prilazi mi dečko i plače, gladan, ne zna da otvori konzervu??? E zato te vojska nauči svemu! I ko kaže da u vojsci ostane gladan, ili je težak mamin probirač ili metiljavac koji nije ni za život...
 
__John__Wayne__
LEGEND
Učlanjen(a)
26.09.2009
Poruka
7.369
Bolje bilo kako mi uopste nemamo vojske je*em ti drzavu ovakvu!!
 
Master Of The Universe
Član
Učlanjen(a)
28.10.2009
Poruka
911
Dakle, smatram da se tzv. "civilno sluzenje vojnog roka" uopste ne bi trebalo zvati tako, jer isto degradira i vredja termin "vojni rok". Mene licno to nervira. Navescu primer koji nije jedini: na TV-u, najavljuju kao gosta jednog glumca koji je trenutno na sluzenju vojnog roka, a onda u toku razgovora on se pohvali da sluzi civilno. "Bravo!" Vremena se menjaju, ni vojska nije kao sto je nekad bila, tako da je i ova sestomecena zajebancija sluzenja vojnog roka preteska za pojedine "mamine sinove".
U pojedinim kasarnama redovnih vojnika skoro i da nema. Nekada je bilo nezamislivo da padne sneg, a da se pista i putevi momentalno ne ociste "do koske". Sada se pravi stazica sirine jednog metra da bi moglo da se prodje tek toliko. Pa molim lepo, s obzirom da je ova tzv. drzava regulisala (bolje reci nije regullisala) pitanje "civilnih vojnika", ja bi to ovako resio: doticni bi imali radno vreme (kao sto ga i sada imaju), pa ujutro u 7.00 javljaju se u kasarne i pocinju sa drustveno korisnim radom do 15.00 kada sledi "hvala lepo, dovidjena, prijatno, vidimo se sutra", pa neka isti imaju "prigovor savesti" koliko hoce. Ovako ono malo sto dodje na redovno sluzenje vojnog roka, u zavisnosti od situacije, polomi se od rada (naravno, ovo nije uvek slucaj, ali pricam generalno). A mamini i tatini sinovi nose sendvice po filharmoniji i bibliotekama, a i pitanje je koliko se redovno pojavljuju na svom "radnom mestu" (pri tome zauzimajuci mesto nekome ko bi za to mogao da prima platu, jer nezaposlenih u ovoj zemlji sve je vise). Sa svog balkona gledam pravo na vrtic, i tu ima dvojica tzv. "vojnika" koji barataju sa metlom cisteci krug vrtica. Svaki komentar za to je suvisan.
 
Član
Učlanjen(a)
25.10.2009
Poruka
3.279
Da, samo ne znam da li bi imali "prigovor savesti" kada bi im zadatak bio da bacaju asfalt na +50C, da čiste sneg po ulicama ili kopaju po njivama... Ej, toliko njiva obraslo u korov, a ovi guraju starce i brišu im dupeta, zdravi i pravi! Sutra ne daj Bože da se nešto desi, ti bi kurajberi muvali cice po skloništu dok bi pošeni momci krvarili...
 
Master Of The Universe
Član
Učlanjen(a)
28.10.2009
Poruka
911
Pre par godina videh nekoliko momaka koji cekaju na pregled za regrutaciju. U hodniku, na stolicama, sedi starija zena (ocigledno majka) i pored nje copinaa koja volu rep moze da iscupa, visine dobrih 2 metra i kosurinom vezanom u rep (ocigledno sin). E taj "mali i bespomocni sincic" naslonio se na rame majci, pogleda fiksiranog u daljinu, dok ga ova ceska po glavi.
Strasno!!!
 
Učlanjen(a)
22.08.2009
Poruka
4.109
neka sluze civini vojni rok,al ne u kasarni nego neka rade i neka im se 80% plate odbija za drzavu. pa ko voli nek izvoli
 
Natrag
Top