Petrogradska pašteta
Petrogradska pašteta
U toku XVII i XVIII veka vladala je nevidjena raskoš na dvorovima moskovskih državica, a na trpeze aristokratije i veleposednika stizale su neverovatne količine pravih gastronomskih čuda. Ostalo je zabeleženo da su neki svečaniji ručkovi i večere trajali i šest do osam časova, i da je na njima bilo posluženo i sto pedeset raznih vrsta jela, kao i četvrdesetak vrsta poslastica.
Medjutim, ovu neumerenost u trošenju hrane prekinuo je car Petar Prvi. Odmah po dolasku na presto Rusije, uklonivši regenta sestru Sofiju, ukinuo je mnoge štetne običaje iz srednjeg veka, trudivši se da zemlju ne samo ujedini i ojača već i da je osavremeni. Doveo je mnoge strane stručnjake, izmedju ostalog i tada čuvene kuvare iz Švedske, Holandije, Nemačke, Engleske, Francuske. Ovi kuvari su iz svojih nacionalnih kuhinja doneli neka nova, uglavnom skromnija jela. Umesto šnicli od divljeg vepra u specijalnom sosu, pečenja od labuda i sličnih ekstravagantnih djakonija, na trpezama cara i njegovih doglavnika počela su da se pojavljuju razna hladna predjela, dotad nepoznate vrste sireva, buter. Iako jednostavnija i skromnija, jela novih ukusa brzo su osvojila razmaženu vlastelu željnu noviteta, a zatim ih je postepeno prihvatio i narod.
Tako je jednom prilikom jedan od ovih novih kuvara pripremio za cara Petra Velikog paštetu koja se svima veoma dopala tako da je postala prava "senzacija dana". O toj pašteti se pričalo po celom gradu i svi su želeli da probaju ovaj novi specijalitet koji je brzo dobio naziv "petrogradska pašteta". Pošto jelo nije bilo ni skupo ni teško za pripremu, uskoro je postalo omiljeno i medju običnim stanovnicima Petrograda, pa i ostalih krajeva Rusije.
Originalni recept:
Propržiti 150 gr dimljene slanine, iseckane na štapiće, zajedno sa iseckanom glavicom crnog luka i po jednim struganim korenom šargarepe i peršuna. Posle nekoliko minuta dodati listić lovora i nekoliko zrna bibera. Kada zelen i luk omekšaju, dodati pola kilograma džigerice isečene na kockice, uz mešanje propržiti dva-tri minuta i skinuti s vatre. Izvaditi lovorov list, a sve ostalo samleti na mašini za meso dva do tri puta, tako da masa bude glatka. Zatim paštetu začiniti po ukusu mlevenim biberom, solju, struganim muškatnim oraščićem i razmekšalim buterom (100-150 gr), sve dobro umutiti i servirati u činiji ili na tacni. Pre služenja rashladiti u frižideru.