Rat na forumu o religiji! (zavere, spamovanja, trolovanja, prijavljivanja, borbe nepostenim sredstvima)

Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Ja brate ne razumem, mene bi bilo sramota, ja bi se kajao. Ja sam mislio pokajace se.. Ali ocigledno nista od toga. Jednog dana ce se ipak morati kajati, bojim se samo da ne bude prekasno...

Brate, neće se pokajati, ni tog jednog dana. Kako ne razumeš, potpuno drugačijja teologija, nema ispovesti, nema kajanja, nema pokore, nema posta. Pravednost se stiče kroz "djela", iće, piće, subote, Koja su im to "djela" koja im ulaze u dosijje?

Da bi razumeo moraš prvo znati kakva je njihova teologija, tj program. Krst i žrtva na njemu im nisu važni, Duh sveti koji i ima i nema ličnost, tj i jeste i nije osoba po njihovom učenju, menja čoveka tako što ga pretvara u zombija, koji pod jedan prvo prihvata učenja "sestre", "malog svetla" Ellen Gould White i teži da bude "savršen" ovde na zemlji" da bi se takav savršen našao pred Bogom, kome Isus, koji je za nas Bog i sudija živima i mrtvima, predaje dosije.
Pošto nemaju, niti će ikada imati apostolsko nasleđe, oni i nemaju ispovest, a samim tim ni kajanje. I kako onda da očekuješ da se neko od njih pokaje, kada se kod njih ovakvo ponašanje ne smatra grehom? Greh bi bio da je recimo prekršio "zdravstveni zakon", shabat, proslavio rođendan detetu, bližnjem (Hitleru može slobodno), i u tom slučaju ga ostatak zajednice gleda sa podozrenjem, jer oni koriste ostrakizam kao oružje. Tj psihičku torturu. Ultimativni greh je sumnja u učenje EGW koji vodi ka izbacivanju iz "crkve"
Ovo, zavere, izazivanja, pljuvanja, to za njih nije greh, jer oni su savršeni, i sva su im sredstva dozvoljena u širenju "istine" kulta.

Dvolični su, lukavi, prava deca sotone. Kao recimo i "zaverenik" koji stalno kokodače o "djelima" rodu i evo sada o ljubavi, nama pripisuje da plašimo sudom, a njihova čitava teologija je zasnovana na istražnom postupku, ludače iz Mejna. Da, ludače, jer samo bezumnik može da govori o ljubavi i da to povezuje sa "zakonom" tumačenim na farizejski način.
Posle se čude što se ljudi okreću ka paganizmu. Pa ako je Hrišćanstvo ovo kakvim ga Milertski otpad predstavlja, onda je bolje i ne biti Hrišćanin. Naravno Hrišćanstvo to nije, ali ako se ljudima kokodakanjem njakanjem, kukurikanjem i mlatraranjem biblijiom ovo Milertisko smeće predstavlja kao Hrišćanstvo, a pravo istinsko Hrišćanstvo napada i pljuje se po njemu, onda i nije čudo što neuki bivaju zavedeni, a ostali beže i od pravog i od ovog sotoninog "hrišćanstva" ića, pića, i subota.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.296
A nisi se kajao za uvrede.

Ja se i jesam izvinuo, premda nisam kriv! A na forumu sam odgovarao na tvoje napade. Ne mislis valjda da ces ti govoriti kako smo mi "truli jadnici" a mi da cutimo. Naravno da cemo odgovoriti da si ti, jer takve stvari govoris od "suviska srca" projektujes svoje grehe na nas!

I ucinio sam sve da izgladim situaciju, izvinjavao ti se vise puta u private (iako nisam kriv), javljao se, trazio od Laodikeje da te urazumi i da posreduje (i to si zloupotrebio na forumu), pozivao te da se nadjemo na kafi i porazgovaramo, samo da bi doziveo "napad" od tebe, pljuvanje a posle i uvrede!

I za iznošenje antibiblijskih stavova.

Ma jel, uhvaceni ste milion puta u iznosenju antibiblijskih ucenja, ali to necete priznati! Pravite se ludi..

To jeste vaš duh da prijetite sudom, da se ljudi uplaše i da budu pokorni Bogu iz straha, a ne iz ljubavi.

A kada ste vi propovedali "drugi dolazak" "smak sveta" i grmeli "pokajte se ili cete propasti" to nije bilo plasenje ljudi, ili kad ste ucili da su "vrata zatvorena"??? Kada si ti izjavio "da ce me Bog kazniti" i da mi "tvojim ustima izrice sud" (sto je bilo Bogohuljenje) - to nije bilo plasenje?

Hristos je izjavio: "bojte se onog koji moze i dusu i telo pogubiti u paklu" a Pavle kaze "strasno je upasti u ruke Boga zivoga" a onda kaze "mucice se pred andjelima svetim i pred jagnjetom i dim MUCENJA njihovog izlazice va vek veka" i kao to nije plasenje?

Pa ti o veri nista ne znas!

Crkva nas uci pravilno! Ljudi i treba da se "plase" Boga jer ce on "vratiti svakome po delima njegovim". Ali im ovo govori za njihovo dobro, iz ljubavi. I dete "plasimo batinama" , pa to ne radimo jer zelimo "stvoriti licemera" niti zelimo da to dete bude poslusno iz straha od batina, vec verujemo da ce jednom kad odraste, shavtiti da smo to radili jer ga volimo. Dakle "plasili" smo ga dok smo ga vaspitavali jer ga volimo. I zato ce kasnije kad dete odraste shvatiti i hvaliti roditelje sto su ga izveli na pravi put!

Isto je i sa Bogom. On nas "plasi" i crkva "nas plasi" za nase dobro, a ne zato da bi stvorili licemere od nas. Tako vaspitani "prutom" vremenom ce shvatiti da je to bilo za njihovo dobro.. I tada ce hvaliti Boga i sluziti mu iz ljubavi!

Dakle prvo ide batina, dok dete ne shvati. Batina je dobra i korisna stvar, samo si ti ovo izvrnuo! Ne kaze se dzabe da je "batina iz raja izasla"!

Vi protestanti propovedate nekakvu "ljubav" bez "pruta"? Nema ljubavi bez "pruta"! I to dokazuju vase drzave gde vam se slobodno setaju satanisti, pedofili, narkomani i ostali probisveti! Dok Bog takve "kara prutom" da ih izvede na pravi put, vi ih pustate "da rade sta hoce"!? E u tome nema ljubavi, to je LAZNA LJUBAV!

I ovo samo dokazuje, da ti o veri nista ne znas, ili neces nista ni da znas!
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Ja se i jesam izvinuo

Lažno, poslje si rekao da stojiš iza svake takve riječi.

premda nisam kriv!

To je rekla i Eva.

A na forumu sam odgovarao na tvoje napade.

Da ti vratim igračku.

Ne mislis valjda da ces ti govoriti kako smo mi "truli jadnici" a mi da cutimo.

Djela su to pokazala. Ja sam samo konstatovao vaše stanje.

Pa ti o veri nista ne znas!

Ti kažeš kojem grijeh nije uzeti svinjetinu, raditi subotom, klanjati se ikonama i ljudima, moliti se mrtvima.

Crkva nas uci pravilno!

Vidjeli smo to po Bibliji.

Ljudi i treba da se "plase" Boga

Biblija to osuđuje.

a ne zato da bi stvorili licemere od nas.

Vi ste pokazali da ste to.

Ali im ovo govori za njihovo dobro, iz ljubavi. I dete "plasimo batinama" , pa to ne radimo jer zelimo "stvoriti licemera" niti zelimo da to dete bude poslusno iz straha od batina,

Pa dijete može da bude poslušno iz straha od kazne, dakle opet licemjerstvo.

Isto je i sa Bogom. On nas "plasi" i crkva "nas plasi" za nase dobro,

A vi niste pokazali dobro, znači licemjeri.

Vi protestanti propovedate nekakvu "ljubav" bez "pruta"?

I pokazali bolji rod.

Nema ljubavi bez "pruta"! I to dokazuju vase drzave gde vam se slobodno setaju satanisti, pedofili, narkomani i ostali probisveti!

A kod vas ne šetaju, a ima ih još više.

E u tome nema ljubavi, to je LAZNA LJUBAV!

To smo vidjeli kod vas.

U rasulu ste.

I ovo samo dokazuje, da ti o veri nista ne znas, ili neces nista ni da znas!

Rekao Miroslav koji je sam sebi bog.
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Crkva nas uci pravilno! Ljudi i treba da se "plase" Boga jer ce on "vratiti svakome po delima njegovim". Ali im ovo govori za njihovo dobro, iz ljubavi. I dete "plasimo batinama" , pa to ne radimo jer zelimo "stvoriti licemera" niti zelimo da to dete bude poslusno iz straha od batina, vec verujemo da ce jednom kad odraste, shavtiti da smo to radili jer ga volimo. Dakle "plasili" smo ga dok smo ga vaspitavali jer ga volimo. I zato ce kasnije kad dete odraste shvatiti i hvaliti roditelje sto su ga izveli na pravi put!

Da Mire, Crkva nas uči da trebamo da se bojimo Boga, ali ne kao nekakvog despota, čiji smo podanici,, nego kao roditelja. To je primarna razlika. Osnovna. MI se Bogu obraćamo kao roditelju, scesni svoje grešnopsti. Oni kao despotu od koga zahtevaju nagradu.

Pravi vernik će se Bogu obraćati za oprost, tražeći utehu, ne očekujući ništa. Lažni će se obraćati sa listom tačaka koje je navodno ispunio tražeći nagradu. Prvi traži utehu, drugi osećaj samozadovljstva. Prvi se raduje svakom novom danu, zahvalan za ono što ima, i što će imate, znajući da za to nije on ili ona zaslužan nego Onaj Koji Jeste, Bog sam. Drugi će za svoje godine, bogatstvo, "smirenost" šta li zahvaljivati svom praćenju liste pravila. Prvi će se plašiti da ne naljuti Roditelja bilo čim, drugi samo da ne prekrši pravilo despota. U tome je razlika. Prvi ima ljubavi, i u toje ljubavi prilazi Bogu, dok drugi ima interes. Prvi prilazi Hrišćanski, drugi paganski. Prvi prinosi žrtve zahvalnice, drugi žrtve prinosnice (one koje se daju da se božanstvo podmiti) .

Sada će naravno da kokodaču kako je to sve fomalizam, i kako mi ništa ne shvatamo, a samo oni shvataju. Ne, sve što tvrde u svoju odbranu je laž i prevara. Teologija, doktrina sve im je usmereno ka postizanju "savršenstva" ovde na zemlji, tj plate ovde. Oni, a ne mi, pokušavaju da podmite Boga. Njima je a ne nama Bog despot. Otišli su tako daleko da kaznu koju je Bog namenio onima koji su duboko u zlu, u grehu , negiraju a da mesto nje stave anihilaciju. Crkiva ako i plaši kaznama Božijim, te kazne su više kao pretnja nemirnom detetu "Tata će da uzme kajš, ili prut", njihova pretnja je "gazda dolazi sa atomskom bombom" A najveća razlika je u tome što mi verujemo u duhovni raj kao oslobođenje od ropstva materijalnom, dok oni veruju u materijalni raj, ovde na zemlji. Cela im je teologija takva, pa i bulažnjenje oko 1844, plod su toga. Zato ovaj zaverenik i stalno ponavlja o plodovima, zato oni stalno pričaju "kaznama" božijim kada dođe do ratova, kriza, elementarnih nepogoda, i to koriste da bi privukli ljude kod sebe, jer čovek je duboko, neko manje, neko više u materijalizmu. Ratovi, krize, gladi, nisu od Boga, nego od čoveka koji svojom slobodnom voljom pokušpava da sebe postavi za boga. Elementarne nepogode su deo opomene, da i pored toga što smo Imago Dei, nismo svemoćni i da sile prirode slede zakone, prave zakone onoga koji ih je stvorio. Nećemo vetzrove i poplave zaustaviti držanjem biblije u rukama, a oni, to tvrde. Samo je Jedan naređivao elementima, a On je Bog, koga oni u svom slepilu i materijalizmu poistovećuju sa arhanđelom.

Što se tiče izvinjenja, ono podrazumeva priznavanje da je taj kome se izvinjavaš u pravu, što bi značilo da makar delićem svog bića, duše veruješ da i kod njihovog učenja ima istine, i da zbog nesigurnosti da nisi slučajno pogrešio i uvredio Boga, ti se izvinjavaš. Nažalost, njihovu, ja takvih deliča nemam, u toj meri da čak i lična izvinjenja od mene nebi dobili niti će dobiti. Uostalom, niko od nas, ni ti, ni ja , ni slap nismo iznoslli neistine, pa da oni traže zadovoljštinu, o tome da oni nisu niti će prestati da pljuju po Crkvi da i ne govorim. Isto kao što je njima nezamislivo da kažu da se kaju što su pljuvali po Crkvi vernicima, tako je i nama nezamislivo da se njima izvinemo, posebno zato što se za govorenje i prenošenje istine ne izvinjava.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Bog nisam. No znam kako razmišljaju oni što misle da im se bog javlja, te pišem ono što pišem, da neuki duha gladni ne odu da se nahrane otrovom.

Znaš šta drugi misle, odnosno - čitaš različite napise rekla - kazala po protivničkim sajtovima koji ne iznose ništa novo osim laži protiv takozvanih sekti, posebno protiv Adventista, pa ih ovde propagiraš.

Ne razmišljaš svojom glavom, već drugi misle umesto tebe.

Bio je takav jedan ili više slučaja, ali ja znam jedan iz prve ruke, slučaj jednog čoveka, koji je svašta slušao o Adventistima, i to uglavnom loše, a potom otišao da se lično uveri od samih Adventista.
Ne da se uverio, već razuverio, i postao vernik Adventističke crkve.

Tako treba svako, da ode i da se sam raspita od Adventista, a ne da veruje protivnicima koji iznose SVE same laži.
Ne mora da postane vernik, ali je dobro da ne potroši ovaj kratki život u lažima.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.389
Tako treba svako, da ode i da se sam raspita od Adventista, a ne da veruje protivnicima koji iznose SVE same laži.

Baš sam to i napravio. Kad sam pročitao od nekih ljudi da su Ellen White i ostali pioniri ASD vjerovali i naučavali doslovno bogohulnosti, potražio sam originalne radove Ellen White i nekih pionira, i evo što sam našao:

Ellen White: "S braćom i sestrama, nakon što je prošlo vrijeme četrdeset i četvrte, ja sam vjerovala da se grešnici više ne mogu obratiti, ...... (Ellen White, Letter 24, 1874, cited in MR, vol. 8, p. 229.)

James White: "Mislim da ćemo jasno vidjeti kako ne postoji ni jedno drugo vrijeme za zatvaranje vrata, osim u jesen 1844. god. .... Kad smo došli do te točke vremena sve naše suosjećanje, odgovornost i molitve za grešnike su prestale, i naš jednodušni osjećaj i svjedočanstvo bilo je da je naš rad za svijet bio zauvijek završen. ..... Razlog da su žive grane osjećale da je njihov posao obavljen, bilo je to što je 2300 dana ispunjeno, te je došlo vrijeme da Isus zatvori vrata Svetinje i pređe u Svetinju nad svetinjama, primiti kraljevstvo i očistiti svetište. ... Isus je još uvijek milosrdan prema svojim svetima i uvijek će biti, i On je još uvijek njihov zagovornik i Veliki svećenik. Ali griješnik, kojemu je Isus ispružao ruke čitavo vrijeme, a koji je odbacio tu ponudu spasenja, ostao je bez zagovornika kad je Isus prešao iz Svetinje i zatvorio vrata 1844. god. Lažna crkva koja je odbacila istinu također je odbačena, kažnjena sljepoćom, i sada sa svojim ovcama i govedima idu tražiti Gospodina, kao da je još uvijek zagovornik griješnika. Ali, kaže prorok (Hs 5,6-7): 'Ali ga naći neće - povukao se od njih! Jahvu su iznevjerili: rodili su kopilad.' (Present Truth, 1850. god.)

Uriah Smith: "Spoznaja o Kristovoj službi i radu neophodna je za uživanje blagodati njegova posredovanja... Opće predodžba o njegovu radu tada (prije 1844.) bila je dovoljna da omogući ljudima pristup k Bogu po njemu... Ali kad je premjestio svoju službu (1844.) u Svetinju nad svetinjama... da spoznaja o njegovoj službi koju su do tada imali i koja je bila dovoljna, više nije dovoljna... Tko može pronaći spasenje sada? Oni koji idu Spasitelju tamo gdje on je, i gledaju ga vjerom u Svetinji nad svetinjama... Ta su vrata sada otvorena za spasenje. Ali nitko ne može razumijeti ovu promjenu bez konačne spoznaje po pitanju svetišta i odnosa lika i pralika. Sada mogu tražiti Spasitelja kao što su ga prije tražili, ali bez drugačije predodžbe o njegovu položaju i službi od one koju su imali dok je bio u Svetinji, to im neće pomoći. Neće ga pronaći tamo. Vrata su zatvorena.“ (Objections to the Visions Answered, 1868.)

Joseph Bates: "Mi razumijemo da je on (Krist) bio posrednik za sve na svijetu, služeći u Svetinji (Hebrejima 9,26), u Šatoru nazvanom Svetište, od dana Pedesetnice (31. godine) do određenog vremena, kraja 2300 dana, odnosno godina - jeseni 1844. godine. U tom vremenskom trenutku dakle, zatvorena su vrata za odbačenu Crkvu i pokvareni svijet." (The Review and Herald, 19. 1851. god.)
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Evo, neka ovo stoji, neka ljudi čitaju i neka svatko svojim razumom razumijeva i zaključuje.
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Znaš šta drugi misle, odnosno - čitaš različite napise rekla - kazala po protivničkim sajtovima koji ne iznose ništa novo osim laži protiv takozvanih sekti, posebno protiv Adventista, pa ih ovde propagiraš.

Ne razmišljaš svojom glavom, već drugi misle umesto tebe.

Bio je takav jedan ili više slučaja, ali ja znam jedan iz prve ruke, slučaj jednog čoveka, koji je svašta slušao o Adventistima, i to uglavnom loše, a potom otišao da se lično uveri od samih Adventista.
Ne da se uverio, već razuverio, i postao vernik Adventističke crkve.

Tako treba svako, da ode i da se sam raspita od Adventista, a ne da veruje protivnicima koji iznose SVE same laži.
Ne mora da postane vernik, ali je dobro da ne potroši ovaj kratki život u lažima.

Ja i ne govorim samo iz druge ruke. Druga ruka mi je samo ispomoć koja me učvršćuje u poznavanju SDA. Iz prve ruke, van ovog foruma, a i na samom forumu sam se tome osvedočio, ko ste i šta ste. Ne radi se tu o vama tako dragom, "video popa da greši pa zamrzao celu crkvu", nego o tome da svi vi ponavljate jedno te isto. Biblija ovo, biblija ono. Ok, i drugi rade to isto, pa nemaju istu doktrinu.

Za razliku od vas, ja razmišljam svojom glavom, čitam, upoređujem i donosim zaključke. Nisu mene da vi grešite, i u tome istrajavate ubedili ni klipovi, ni natpisi o vama, nego vi sami i moj um. Svojom sam glavom razmišljao. A to da bi se ja priključio vama, to okačite mačku o rep. Ja za razliku od većine vas ne gazim svoju reč, posebno ako je data Bogu. Vi ste je pogazili samim odlaskom iz Crkve u kult. Za razliku od vas, ja svoje grehe ne merim prema Mojsiju, i ne idem okolo da sakupljam i pokrštavam za račun Katoličke Crkve pljujući po svima ostalima. Ne prikazujem sebe boljim nego što jesam. A vi baš to radite. To vam je "misija" i da bi ste to postigli vi i morate da ponižavate Crkvu, da bi ste sebe prikazali onim što niste i što nikada niste ni bili. Ma šta tvrdili.


Baš sam to i napravio. Kad sam pročitao od nekih ljudi da su Ellen White i ostali pioniri ASD vjerovali i naučavali doslovno bogohulnosti, potražio sam originalne radove Ellen White i nekih pionira, i evo što sam našao:

Ellen White: "S braćom i sestrama, nakon što je prošlo vrijeme četrdeset i četvrte, ja sam vjerovala da se grešnici više ne mogu obratiti, ...... (Ellen White, Letter 24, 1874, cited in MR, vol. 8, p. 229.)

James White: "Mislim da ćemo jasno vidjeti kako ne postoji ni jedno drugo vrijeme za zatvaranje vrata, osim u jesen 1844. god. .... Kad smo došli do te točke vremena sve naše suosjećanje, odgovornost i molitve za grešnike su prestale, i naš jednodušni osjećaj i svjedočanstvo bilo je da je naš rad za svijet bio zauvijek završen. ..... Razlog da su žive grane osjećale da je njihov posao obavljen, bilo je to što je 2300 dana ispunjeno, te je došlo vrijeme da Isus zatvori vrata Svetinje i pređe u Svetinju nad svetinjama, primiti kraljevstvo i očistiti svetište. ... Isus je još uvijek milosrdan prema svojim svetima i uvijek će biti, i On je još uvijek njihov zagovornik i Veliki svećenik. Ali griješnik, kojemu je Isus ispružao ruke čitavo vrijeme, a koji je odbacio tu ponudu spasenja, ostao je bez zagovornika kad je Isus prešao iz Svetinje i zatvorio vrata 1844. god. Lažna crkva koja je odbacila istinu također je odbačena, kažnjena sljepoćom, i sada sa svojim ovcama i govedima idu tražiti Gospodina, kao da je još uvijek zagovornik griješnika. Ali, kaže prorok (Hs 5,6-7): 'Ali ga naći neće - povukao se od njih! Jahvu su iznevjerili: rodili su kopilad.' (Present Truth, 1850. god.)

Uriah Smith: "Spoznaja o Kristovoj službi i radu neophodna je za uživanje blagodati njegova posredovanja... Opće predodžba o njegovu radu tada (prije 1844.) bila je dovoljna da omogući ljudima pristup k Bogu po njemu... Ali kad je premjestio svoju službu (1844.) u Svetinju nad svetinjama... da spoznaja o njegovoj službi koju su do tada imali i koja je bila dovoljna, više nije dovoljna... Tko može pronaći spasenje sada? Oni koji idu Spasitelju tamo gdje on je, i gledaju ga vjerom u Svetinji nad svetinjama... Ta su vrata sada otvorena za spasenje. Ali nitko ne može razumijeti ovu promjenu bez konačne spoznaje po pitanju svetišta i odnosa lika i pralika. Sada mogu tražiti Spasitelja kao što su ga prije tražili, ali bez drugačije predodžbe o njegovu položaju i službi od one koju su imali dok je bio u Svetinji, to im neće pomoći. Neće ga pronaći tamo. Vrata su zatvorena.“ (Objections to the Visions Answered, 1868.)

Joseph Bates: "Mi razumijemo da je on (Krist) bio posrednik za sve na svijetu, služeći u Svetinji (Hebrejima 9,26), u Šatoru nazvanom Svetište, od dana Pedesetnice (31. godine) do određenog vremena, kraja 2300 dana, odnosno godina - jeseni 1844. godine. U tom vremenskom trenutku dakle, zatvorena su vrata za odbačenu Crkvu i pokvareni svijet." (The Review and Herald, 19. 1851. god.)
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Evo, neka ovo stoji, neka ljudi čitaju i neka svatko svojim razumom razumijeva i zaključuje.

Slape, sve što si napisao stoji, ali on nije mislio na to. Nego na slušanja adventista i njihovog programiranja, na prihvatanje zdravo za gotovo 28 fundamental beleifs, a ona su lukavo smišljena da sakriju ovo što si izneo kao dokaz. Jednom kada se nasedne njihovoj propagandi, ovo se i ne pominje, čak i da se pominje, onaj koji prihvati njihovu doktrinu obavezan je da drži sve što je Ellen Gould White izjavljivala, pisala, tvrdila kao Bogom danu istinu. Svaka pa i najmanja sumnja je isključena, a da bi se to izbeglo kod ljudi slabije volje koristi se prikrivanje, cherry picking upoređivanje i citiranje delova Biblije, ili prosto tvrdnja da je to izjavljeno u drugačijem kontekstu.

Ljude koji imaju iole soli u glavi, teško će prevariti.
 
Natrag
Top