Protestantizam i njegovi plodovi

Član
Učlanjen(a)
26.02.2011
Poruka
985
Nemojte katolici i pravoslavci tako...pa mi adventisti, protestanti smo tolerantni i korektni. Neko je stavio ovaj tekst na jednoj drugoj stranici, moze biti da je ovo postavljeno na stranici ATF u Marusevcu. Tu sam i ja teologiju pohadjao, a profesora Dragutina Mataka poznajem. No, ko je ovaj Branko Muric, postavit cu link da vidite ko je on.

"Ovog tjedna MTS studenti slušaju nastavu iz kolegija Suvremeno katoličanstvo na ATVU u okviru modula Studij religije. Dr. sc. Dragutin Matak, dr. sc. Branko Murić i dr. sc. Miroslav Čadek su obogatili znanje naših studenata bitnim informacijama o suvremenim trendovima i kretanjima unutar Katoličke crkve.

********************************************************************************

Pa sad recite da mi adventisti nismo tolerantni. Postoje i slike s nastave. Ovo MTS studij, mislim da se radi o stjecanju titule magistra teologije i sigurno je pohadjaju vecinom pastori iz Slovenije, HR ili Srbije.
 
Poslednja izmena od urednika:
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Nemojte katolici i pravoslavci tako...pa mi adventisti, protestanti smo tolerantni i korektni. Neko je stavio ovaj tekst na jednoj drugoj stranici, moze biti da je ovo postavljeno na stranici ATF u Marusevcu. Tu sam i ja teologiju pohadjao, a profesora Dragutina Mataka poznajem. No, ko je ovaj Branko Muric, postavit cu link da vidite ko je on.

"Ovog tjedna MTS studenti slušaju nastavu iz kolegija Suvremeno katoličanstvo na ATVU u okviru modula Studij religije. Dr. sc. Dragutin Matak, dr. sc. Branko Murić i dr. sc. Miroslav Čadek su obogatili znanje naših studenata bitnim informacijama o suvremenim trendovima i kretanjima unutar Katoličke crkve.

********************************************************************************

Pa sad recite da mi adventisti nismo tolerantni. Postoje i slike s nastave. Ovo MTS studij, mislim da se radi o stjecanju titule magistra teologije i sigurno je pohadjaju vecinom pastori iz Slovenije, HR ili Srbije.
Ne postavljajte žive linkove drugih sajtova! To nije dozvoljeno. Ako morate postaviti link, postavite ga u HTML formatu.
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.437
Zar čovjek koji je Bogom osvedočen ima takvo mišljenje o braći svojoj
Ti koji sa Bogom razgovaraš , morao bi braću po savjetovati , a nei L, I, P.. lažovi, izvrtači, i prevaranti

Nažalost, teške reči ovde su sasvim nešto normalno. Daj Bože da se počne diskutovati na temelju argumenata ali bez kvalifikacija. To važi i za one koji se ovde predstavljaju kao Adventisti??? ali i one koji se predstavljaju kao članovi Katoličke Crkve??? ili druge neke...Moramo posumnjati da li su to zaista pravi Adventisti i pravi Katolici.

Kada god ovako pišu..nesmatrajte ih Adventistima ne smatrajte ih Katolicima niti Pravoslavnim.

Moja želja da se diskusija svede na pristojan nivo.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Nažalost, teške reči ovde su sasvim nešto normalno. Daj Bože da se počne diskutovati na temelju argumenata ali bez kvalifikacija. To važi i za one koji se ovde predstavljaju kao Adventisti??? ali i one koji se predstavljaju kao članovi Katoličke Crkve??? ili druge neke...Moramo posumnjati da li su to zaista pravi Adventisti i pravi Katolici.

Kada god ovako pišu..nesmatrajte ih Adventistima ne smatrajte ih Katolicima niti Pravoslavnim.

Moja želja da se diskusija svede na pristojan nivo.

AMIN!

Kao što je u jednom filmu o Isusovom životu Isus uputio jednom fariseju reči "NISI DALEKO OD CARSTVA NEBESKOG"

Neka te on blagoslovi.
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Kada god ovako pišu..nesmatrajte ih Adventistima ne smatrajte ih Katolicima niti Pravoslavnim.

Moja želja da se diskusija svede na pristojan nivo.

Vidi, dokle god osnova tumačenja Biblije bude antikatolicizam (u šta uključujem i mržnju prema pravoslavnima) nema pristojnog razgovora sa onima koji i ne žele razgovor nego im je primarni cilj da ostale obrate na EGWizam. Naravno, to je na njima, ne na nama.

Dakle ili će se prestati guranje EGWističkog sektaškog ekskluzivizma i vređanje drugih, ili diskusije nema sem kilometarskih svađa. Kako ti ne prozeliutiraš? Kako to da se rasprava o Enohu barem za sada ne vodi kroz svađe? Jednostavno paziš šta pišeše, i ne namećeš "svoju mudrost", nego prosto razgovaraš, razmenjuješ mišljenja sa kojima se možemo ali ne moramo slagati.

Ne može dakle stav Laodikeje, Tripa, koji vrišti propagandom i supremacijskim nametanjem nečega da vodi normalnoj raspravi. Arogancija nikada nije donela dobra, nikada. Jer niko od njih, niko od nas nije vlasnik istine, posebno ne njih dvojica, ma šta u svojim glavama držali.

Hrišćansko ponašanje podrazumeva skromnost, a ne: "ja znam istinu, pun sam biblijskog znanja, mene slušajte". To možda može da prođe kod neukih, ali kod ljudi koji su dovoljno potokovani u veri, ne. Zato i svađe.
Pitam se samo zašto se ne ugledaju na Davida Wood-a, koji je kao protestant pravi primer sagovornika o Bibjskim temama. Toliko o tome da ja, ili bilo koji vernik Crkve mrzi protestante.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Vi to već činite, držite da ste vlasnici istine i biblije.

Vlasnik je Bog koji je to poklonio ljudskom rodu, svakom čoveku koji je otvoren da taj dar primi srcem.
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Vi to već činite, držite da ste vlasnici istine i biblije.

Vlasnik je Bog koji je to poklonio ljudskom rodu, svakom čoveku koji je otvoren da taj dar primi srcem.

O ovome sam govorio kada sam napisao ono o vlasništvu. Biblija i Istina nisu isto. Crkva jeste čuvar i posednik Biblijske istine. Svako se može igrati tumačenjima, ali ako ona nisu u skladu sa onim što je Istina, Biblijska Istina, i učenjem čuvara te Istine, nema govora da su ta tumačenja istinita.

Prihvatiti Boga ne znači biti rob, nego biti slobodan od robovanja grehu, a primarni greh je "Ja sam sam sebi bog" . Pad čoveka je otkupljen, ali ne Dekalogom, niti subotama. Isus nas je od zla otkupio. Nije nas otkupila ni Biblija, ni zakoni, nego sam BOG. Kao sledbenici žive Reči, a ne mrtvih slova na papiru, nismo obavezni da spolja imitiramo bilo šta i bilo koga. To sam Bog kaže kada Israel prekoreva.

Da ne govorim o tome da je najveća izmišljotina ljudskog uma i najveći greh, jer proizilazi iz "Ja najbolje znam" reći tako mi je Bog rekao. A to je činio Miler, to je činila EGW, to činite i vi svi, zato i insistirate na "duhu proroštva" koji pada u vodu i pokazuje se lažnim čim se uporedi sa onim što je Bog zaista rekao. Ne sa onim što je tako prikladno izabrano da bi produkte ljudskog uma pred drugima učinlo "božanskim otkrovenjem" nego onim što je On zaista i rekao. Zato i kažem, možete vi mlatarati Biblijom do sutra, citirati do sutra, nemate ništa sem u ljudskom umu nastalih tumačenja za koje pažljivo birate citate da bi ste ih pred neukima načinili "otkrovenjem"

Mi možemo raspravljati o tome da li je i kako je šta napisano, iznositi mišljenja o tome, ali tvrditi da je to mišljenje od Boga, i napadati nekoga jer ne prihvata tu tvrdnju, još ga i nazivati paganinom, okultistiom, vampirom i kanibalom, e to već neće ići. Jer to nije rasprava, nego prozelitizam i arognacija.

Što se tiče ove teme, protestantizam nije doneo nikakva dobra veri, osim što je razdrmao uspavane umove u Crkvi da krenu da se na pravi način bore za pravoverje. Sve ostalo su plodovi greha i podele, ratovi, mržnja i međusobni prozelitizam svih grupacija koje su pomislile da autoritet ne počiva u Mističnom Telu, nego u ljudfskom rukom pisanom, i ljudsim umom tumačenom tekstu. A čovek je od Evinog pada na sotonino laganje grešan uprkos tome što je Imago Dei, i što je greh otkupljen. A to oprati neće ni subote, hrana, ni piće.
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.437
Dakle ili će se prestati guranje EGWističkog sektaškog ekskluzivizma i vređanje drugih, ili diskusije nema sem kilometarskih svađa. Kako ti ne prozeliutiraš? Kako to da se rasprava o Enohu barem za sada ne vodi kroz svađe? Jednostavno paziš šta pišeše, i ne namećeš "svoju mudrost", nego prosto razgovaraš, razmenjuješ mišljenja sa kojima se možemo ali ne moramo slagati.

Slažem se. Ja volim da podelim svoje mišljenje i znanje koje mi je Bog dao i daje pa tako nesmatram da bilo kome to treba da naturam. Jer po mom mišljenju istina je lepa i sama za sebe će svedočiti. Upravo ja zameram onima koji to ne znaju na adekvatan način da iznesu te tako prljaju svojim pogrdnim rečima velike stvari. Dakle, lepo je iznostiti Biblijka učenja, lepo je iznositi ono kako ti razmeš Pismo, ali suvišno je sada umetati "sebe" u sve jer čim umećem sebe izgubih Hrista. To je ono što mnogi moraju da nauče..ne ja nego Hristos..to "ja" ta sebičnost razdire lepotu onoga što se iznosi. A zna se ko se tome raduje..Hristov protivnik. Zato ja želim da mi diskutujemo pre svega iznoseći riznice mudrosti i bogatstvo istine je Pismo je neiscrpno za istraživanje. I toliko lepih i zajedničkih tema. Zato kažem neka svima nama koji ispovedamo Hrista bude načelo "ne ja nego Hristos".



Vidi, dokle god osnova tumačenja Biblije bude antikatolicizam (u šta uključujem i mržnju prema pravoslavnima) nema pristojnog razgovora sa onima koji i ne žele razgovor nego im je primarni cilj da ostale obrate na EGWizam. Naravno, to je na njima, ne na nama.


Naravno, mi možemo iznositi svoje mišljenje i izneti stvari gde mislimo ili smatramo da sagovornik greši ili ima pogrešno shvatanje. Ali to zaista ne treba da bude razlog svađama i teškim rečima..jer samo načelo "ne ja nego Hristios" mora da bude naše načelo.

Nedavno čitah i razmišljah kako je apostol Pavle mudro pristupio kada je propovedao Atinjanima, Dela 17. Vidmo u tekstu da se Pavle u sebi razdražio zbog idola koje je video prolazeći Atinom ali kada je pristupio propovedi on je mudro ukazao da im propoveda Boga koji je na njihovoj svetinji neimenovan. I onda im je počeo da propovda istinu. E sad zamislimo da se Pavle obratio kao neki ovde ovim rečima:"ma slušajte vi pagani jedni, vi nemate pojma, ma kakvi su to bogovi, ma sramota..kuku lele itd..sad ću da vam pokažem ja ko je Bog..sad ću da vam oborim nauku i lažnu doktrinu...." pa kako bi oni reagovali? Na šta bi to ličilo. Ne, Pavle to ne radi jer ne ističe sebe nego Hrista. Njegove reči su zasoljene Duhom Svetim i on im prilazi na terenu na kome su se oni nalazi pa ih postepeno uvodi u istinu.

Pavle se mudo obraća i Jevrejima za koje kaže "da imaju revnosti" i da je to dobro ali onda prelazi na iznošenje istine o Hristu.

Tako je i Hristos radio...Hristos je prilazio ljudima tamo gde se nalaze..setimo se Samrajnke..On od nje traži uslugu i nudi večni život pa tek onda govori da je "spasenje od Jevreja". I mnogo sličnih Isusovih načina prilaska ljudima i upućivanja u istinu. Hristos prilazi ljudima često citirajući i njihova verovanja i tradiciju iako je znao da je pogrešna jer želi da kroz priče i parabole ukaže na suštinsku istinu.

Eto verujem da sam izneo suštinu moga postupanja i diskusije jer želim da se istina pokaže a ne ja i moja mudrost, moje ocenjivanje ljudi i kategorizacija.

Ovo treba da bue načelo svih nas.

Svako dobro u Hristu.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
E sad zamislimo da se Pavle obratio kao neki ovde ovim rečima:"ma slušajte vi pagani jedni, vi nemate pojma, ma kakvi su to bogovi, ma sramota..kuku lele itd..sad ću da vam pokažem ja ko je Bog..sad ću da vam oborim nauku i lažnu doktrinu...." pa kako bi oni reagovali? Na šta bi to ličilo. Ne, Pavle to ne radi jer ne ističe sebe nego

Jovane, ili da te nazove Yohanane, jer to je pravi koren tvog imena, ovo što sam citirao iz tvog posta je ono što razlikuje Hrišćane od muslimana. Za razliku od Svetog Apostola Pavla, koji razložno i smireno dopušta pravom Duhu da kroz njega govori, (tako govori i David Wood), Muhamed i poneki, da ih sada ne imenujem a koji sebe kite imenom Hrišćana urla i viče, nameće i preti, izruguje se i ponižava.

Što se ostalog tiče, Pismo jeste interesantno, njegova Istorija, paralele, tajne. Ali to takođe znači da mu se treba prilaziti sa merom. Jer koliko je opasno i pogubno držati ga samo književnim delom, i u njemu tražiti neke banalnosti, isto tako je opasno prilaziti mu bukvalno i tražiti u njemu nešto što mu nije ni bila namena i opsedati se njime. Baš to je ono što ja zameram pojedinim protestantima i onima koji sebe tako nazivaju.
 
Natrag
Top