Proricanje preko golova, minuta, rođenja i imena.

Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
Vidi, Prvi lјudi, Adam i Eva bili su razumom obdareni i stvoreni po liku Božijem, imali su dakle sposobnost razlikovanja dobra i zla. Jer kako bi im Bog postavio zabranu, ako u svojoj prirodi ne bi imali takvo znanje, niti znali da je dobro slušati Boga, a pogubno pobuniti se? Imali su znanje,

Slažem se. Imali su znanje.

a iskustvo će steći kasnije.

Iskustvo im za ovo nije bilo potrebno..verujem da ćeš se složiti. Iskustvo greha je bilo nešto što im Bog nije namenio.

To jest, poznaće su zlo posle jedenja zabranjenog ploda i spoznaje, iskustvene, posledice svog čina, kada su shvatili da je dobro – poslušnost Bogu, a zlo je – neposlušnost Nјemu, jer su svojim činom, svojom voljom prekinuli odnos sa Nјim.

Spoznaće zlo..tačno ali kažem to im nije bilo namenjeno ni potrebno..posebno ne da bi uvideli i razumeli dobro...nije im bilo potrebno da spoznaju "zlo" da bi uvideli dobro. Mi sad našom percepcijom stvari nekada umišljamo da se dobro može spoznati samo kroz razumevanje zla..verovatno tako i funkcionišemo jer smo pod grehom ali Adamu i Evi to nije bilo potrebno..znali su oni za dobro...i znali su da je to ispravno samo po sebi..verujem da ćemo se i oko ovoga složiti.

„U koji dan okusiš umrećeš“, ne znači da će smrt nastupiti odmah, glagol umrećeš je futur, a ne imperativ.


Mislim da to znači bukvalo u tom danu :"u koji dan okusiš sa njega, umrećeš", 1. Mojsijeva 2,17

Adam je postao smrtan tj. izgubio je večni život tj. uslovnu besmrtnost kao što si i pomenuo.

Nego znači da će čovek, stvoren potencijalno besmrtnim, prestupom, prekidom zajedništva sa Bogom, postati smrtan, biće smrtan. A smrt je u ovom slučaju posledica prekida odnosa sa Bogom.

Slažem, se. Čovek je stvoren potencijalno besmrtan...to jeste tako...dok nije prekršio zapoevest nije bio smrtan i podložan smrti.

Satana je i te kako svestan da sve što je stvoreno, pa tako i on sam, nije bezuslovno besmrtno i nepropadljivo., a da je besmrtnost samo i isključivo samo u zajedništvu sa Bogom.

Naravno. Besmrtnost je samo u zajedništvu sa Bogom.

Svojim padom, Satana je taj odnos, to zajedništvo prekinuo, Izabravši materijalno, on više nema mogućnosti da bude besmrtan.

Zato će na kraju otići u ništavilo tj. večnu propast. On nema više uslovnu besmrtnost kao što je imao dok nije se odvojio od Boga.

Ljubomora prema čoveku, koga Bog stvara po slici svojoj, dakle prema materijalnom biću kome je Bog lično uneo svoje "kvalitete" i vodi Satanu ka tome da zavodi Adama i Evu, lagajući ih da neće umreti, tačnije navodeći ih da izaberu smrtnost.

Satana je želeo da ima saveznike u pobuni protiv Boga..možda je još imao nade možda ne..ali je tražio saveznike. Naravno da je i želeo da i drugi pođu njegovim putem ako već on nema nade.

pozdrav.
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Satana je želeo da ima saveznike u pobuni protiv Boga..možda je još imao nade možda ne..ali je tražio saveznike. Naravno da je i želeo da i drugi pođu njegovim putem ako već on nema nade.

Opet grešiš, Satani nisu trebali saveznici u pobuni protiv Boga. Imao ih je već od ranije, i bili su daleko moćniji i uticajniji od čoveka. Anđele je imao na raspolaganju kao svoje saveznike.

Iz čiste lukavosti je zaveo Adama i Evu i naveo ih na greh, ne iz nekakve nade da će čovek biti njegov saveznik. Slepa mržnja ga je na to navela. Prosto je želeo da Bog uništi jedino stvorenje koje ima Njegove "kvalitete", da ga odbaci i uništi.

U svojoj zaslepljenosti mržnjom, Satana ne može da vidi, da oseti Ljubav kojom je Bog stvarao i uređivao sve, posebno ne može da shvati Ljubav koju Bog ima za jedino stvorenje kome je dao svoje "kvalitete", koje je stvorio na sliku svoju. Jer Bog umesto da uništi čoveka, kažnjava ga samo odstranjivanjem iz svog prisustva, ali i ostavlja nadu. Nadu koja je, a to čini se mnogi zaboravljaju rezervisana samo i isključivo samo za jedno i jedino stvorenje za čoveka.

Izbačeni iz Edena, koji je u stvari praslika Hrama, izgubivši mogućnost da Boga u lice gledaju, koji je ma koliko se Satana trudio, u čoveku ljudi su ostali prazni za deo koji ništa materijalno ne može popuniti, i kao deca koja su napustila svoj dom, lutaju kroz vreme, treažeći i pokušavajući da nađu ono što su neposlušnošću izgubil.

Greh koji su zavedeni lažima lukavog, počinili Adam i Eva, još je i veći u tome što su kao slika Božija svojom voljom uveli haos u svet koji je Bog uredio. Što su i ne znajući ponovili isto ono što je Satana učinio na duhovnoj ravni.

Tako je brate! Ako Sveti Duh na jednom mestu kaze "o danu tom i casu niko ne zna.. I da ce taj dan doci kao lopov po noci", onda je nelogicno "da ustima svojih proroka na drugom mestu, objavi i dan i cas Hristovog dolaska" ili da nadahne ljude da takvu poruku objavljuju! Time bi bio nedosledan sam sebi!

Sta onda ovo sve znaci? To znaci da ni Miller ni EGW nisu poslani od Boga! I da im Sveti Duh nije dao takve reci u usta!

Ovim bi mogli i zavrsiti sa adventizmom, samo kad bi oni bili iskreni prema sebi...

Teško da mogu biti iskreni sa samim sobom. Čovek će uvek nalaziti opravdanja za svoje postupke i svoja mišljenja, verovanja, dela. Posebno ako misli da je to po Bogu. Pala priroda je u pitanju.

Naravno da im Sveti Duh nije dao takve reči. Oni su sami sebe "uverili" da je u pitanju "Sveti Duh",
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
Opet grešiš, Satani nisu trebali saveznici u pobuni protiv Boga. Imao ih je već od ranije, i bili su daleko moćniji i uticajniji od čoveka. Anđele je imao na raspolaganju kao svoje saveznike.

Pa dobro...možda grešim jer motive njegove ne možemo potpuno razumeti a nisu nam ni važni. Sotona je želeo da prevari još nekoga osim njega i njegovih demona i to je jasno. Želeo je da ima što veću podršku svojim idejama i pobuni jer što više saveznika ima tako lakše umiruje svoju savest. Tako da motivi njegovi su nam manje bitni.


Iz čiste lukavosti je zaveo Adama i Evu i naveo ih na greh, ne iz nekakve nade da će čovek biti njegov saveznik. Slepa mržnja ga je na to navela. Prosto je želeo da Bog uništi jedino stvorenje koje ima Njegove "kvalitete", da ga odbaci i uništi.

Naravano da je mržnja u njegovoj biti...to je tačno.

U svojoj zaslepljenosti mržnjom, Satana ne može da vidi, da oseti Ljubav kojom je Bog stvarao i uređivao sve, posebno ne može da shvati Ljubav koju Bog ima za jedino stvorenje kome je dao svoje "kvalitete", koje je stvorio na sliku svoju.

Ne može da vidi, tako je.

Jer Bog umesto da uništi čoveka, kažnjava ga samo odstranjivanjem iz svog prisustva, ali i ostavlja nadu. Nadu koja je, a to čini se mnogi zaboravljaju rezervisana samo i isključivo samo za jedno i jedino stvorenje za čoveka.

Da, čovek je po onome što je učinio trebao biti odmah kažnjen. To što nije odmah umro jasno je da je time izrečeno prvo jevanđelje..prajevanđelje...nada kako si lepo rekao.

Greh koji su zavedeni lažima lukavog, počinili Adam i Eva, još je i veći u tome što su kao slika Božija svojom voljom uveli haos u svet koji je Bog uredio. Što su i ne znajući ponovili isto ono što je Satana učinio na duhovnoj ravni.


Na žalost. To su učinili i tako uveli greh, smrtnost i haos u svoje živote i živote svih nas zajedno sa njima.
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Na žalost. To su učinili i tako uveli greh, smrtnost i haos u svoje živote i živote svih nas zajedno sa njima.

Da, ali postoji nešto što ljudi bojim se često zaboravljaju, ali isto tako i zloupotrebljavaju. Neizmerna Ljubav Boga prema čoveku, toliko velika da samog sebe, svoj um, svoje Ja, Sina svog jedinorođenog žrtvuje za otkup naših greha.

Bog doslovno poručuje ljudima: "Gledaj čoveče na šta sam spreman za tebe, prah zemaljski da učinim". Seti se Noje, njega bira da bude otac novim pokolenjima. Da je hteo, i te kako bi mogao da čoveka uništi. Ali nije, niti će. Želi da se rod ljudski spase.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Neizmerna Ljubav Boga prema čoveku,

Vaš bog nema takvu ljubav, toliko voli ljude da će da ih muči zauvijek dakle 1.00000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000... godina za grehe koje su činili 10, 30, 60, 70 godina.

Sreća vaša pa je Laodik. ovde držao predavanje o golovima. To vam je jedina pobeda. Ali nad njim, nad istinom nećete pobediti.
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
Da, ali postoji nešto što ljudi bojim se često zaboravljaju, ali isto tako i zloupotrebljavaju. Neizmerna Ljubav Boga prema čoveku, toliko velika da samog sebe, svoj um, svoje Ja, Sina svog jedinorođenog žrtvuje za otkup naših greha.

Bog doslovno poručuje ljudima: "Gledaj čoveče na šta sam spreman za tebe, prah zemaljski da učinim". Seti se Noje, njega bira da bude otac novim pokolenjima. Da je hteo, i te kako bi mogao da čoveka uništi. Ali nije, niti će. Želi da se rod ljudski spase.

Naravno. Ljubav je beskrajna s tim da je i pravda takođe naličje te iste ljubavi. Bog će uništitit greh ali voli grešnika tj. čoveka.
 
Učlanjen(a)
01.05.2019
Poruka
668
Ne radi se Mire tu samo o besmrtnosti, ili uslovnoj besmrtnosti, nego pre svega o svemoćnosti. Za time su posegli Adam i Eva na nagovor Zmije. Ne za besmrtnošću

Što se tiče greške, ona zaista jeste njegova, jer zbog manjkavosti teologije on i ne može da shvati da postoje dve smrti, fizička i duhovna. Njemu je to sve jedno te isto. Mortalizam je u pitanju.
Ne samo besmrtni i bezgrešni, nego pre svega svemoćni, da upotrebim latinski izraz: Omnipotenti. Neograničeni, vremenom, prostorom, dimenzijama, bilo čime.

Dobro zapažanje.

Uvek kada se govori o Adamu i Evi treba uzeti u obzir to da smo mi njihova deca – u bukvalnom i prenesenom značenju. U odnosu na ono šta su oni mogli i znali pre i posle pada mi smo podredjeni i nedorasli u svakom smislu baš kao deca predškolskog uzrasta u odnosu na svoje roditelje.
Znali su i mogli mnogo a nisu bili ni naivni i površni kako mi to danas obično razmatramo, zapravo pre pada su bili savršeni po svojoj prirodi i zbog toga ima nešto u tom prvobitnom grehu što je mnogo gore od radoznalosti ljudske i lukavosti zmijine čime se danas često objašnjava grehopad a to je pobuna. Sotona im je zapravo pokazao put, način razmišljanja koji vodi ka samoljublju, podstakao u njima dovoljno snažan motiv jer Adam i Eva su svojevoljno , svojom voljom tj htenjem i svesno tj umno, počinili greh. Znali su šta rade a opet su to uradili. Prekršili su direktno im datu zapovest od strane Boga. A nije ni samo radoznalost tj žudnja za znanjem bila taj motiv koji ih je pokrenuo na to već i želja za moći jer pod znanjem šta je dobro i zlo krije se zapravo posezanje za moći odredjivanja a ne samo raspoznavanja toga šta je dobro a šta zlo i to mimo Božije Volje, negacija i odbacivanje iste a samim tim i Boga kao Svemogućeg i Pravednog Tvorca pa odatle i zmijina laž „bićete kao bogovi“ ili što su Grci tj Protagora, mnogo kasnije sumirali kao „mera svih stvari - onih koje jesu da jesu, a onih koje nisu da nisu.“
Sledeći takvo poimanje koje a priori odbacuje Božansko, današnji čovek anticipira ne samo sebe već i celokupnu tvorevinu ili ono što on poima ili doživljava kao „stvarnost“, a što je takodje posledica prvobitnog greha koji je oštetio čovekovu prirodu i unizio je u potpunosti : od fizičkog - perceptivnog preko razumskog-kognitivnog pa sve do duhovnog – bogolikog, kao relativnu, nasumičnu i/ili promenljivu bez ikakvog dubljeg cilja ili smisla osim onog „ovde i sada“.
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Uvek kada se govori o Adamu i Evi treba uzeti u obzir to da smo mi njihova deca – u bukvalnom i prenesenom značenju. U odnosu na ono šta su oni mogli i znali pre i posle pada mi smo podredjeni i nedorasli u svakom smislu baš kao deca predškolskog uzrasta u odnosu na svoje roditelje.
Znali su i mogli mnogo a nisu bili ni naivni i površni kako mi to danas obično razmatramo, zapravo pre pada su bili savršeni po svojoj prirodi i zbog toga ima nešto u tom prvobitnom grehu što je mnogo gore od radoznalosti ljudske i lukavosti zmijine čime se danas često objašnjava grehopad a to je pobuna. Sotona im je zapravo pokazao put, način razmišljanja koji vodi ka samoljublju, podstakao u njima dovoljno snažan motiv jer Adam i Eva su svojevoljno , svojom voljom tj htenjem i svesno tj umno, počinili greh. Znali su šta rade a opet su to uradili. Prekršili su direktno im datu zapovest od strane Boga. A nije ni samo radoznalost tj žudnja za znanjem bila taj motiv koji ih je pokrenuo na to već i želja za moći jer pod znanjem šta je dobro i zlo krije se zapravo posezanje za moći odredjivanja a ne samo raspoznavanja toga šta je dobro a šta zlo i to mimo Božije Volje, negacija i odbacivanje iste a samim tim i Boga kao Svemogućeg i Pravednog Tvorca pa odatle i zmijina laž „bićete kao bogovi“ ili što su Grci tj Protagora, mnogo kasnije sumirali kao „mera svih stvari - onih koje jesu da jesu, a onih koje nisu da nisu.“
Sledeći takvo poimanje koje a priori odbacuje Božansko, današnji čovek anticipira ne samo sebe već i celokupnu tvorevinu ili ono što on poima ili doživljava kao „stvarnost“, a što je takodje posledica prvobitnog greha koji je oštetio čovekovu prirodu i unizio je u potpunosti : od fizičkog - perceptivnog preko razumskog-kognitivnog pa sve do duhovnog – bogolikog, kao relativnu, nasumičnu i/ili promenljivu bez ikakvog dubljeg cilja ili smisla osim onog „ovde i sada“.

Upravo tako. No, ono što je možda najvažnije, a tiče se teme o kojoj bi trebalo da se raspravlja, taj pad Adama i Eve, to posezanje za svemoćnošću ne samo da rađa odboženje i greh, nego i želju da se stvari saznaju unapred, tačnije da se Božija volja za buduće događaje sazna unapred, Sa kojim ciljem pitaće se mnogi? Sa samo jednim i jedinim ciljem da se "saznajući" ono što nikako ne možemo saznati, jer svemoćni nismo, ta svemoć našom voljom zadobije.

Upravo zbog toga je ne samo greh, nego je i protiv Boga, korišćenje svih vidova divinacijskih metoda, bilo poznatih, bilo nepoznatih za "proricanje", tačnije gatanje. Pored stvari koje su tema, mnogi za divinaciju koriste i samo Sveto Pismo (pojedine "zajednice" su tako i nastale) što ne samo da je blasfemija, nego i direktno kršenje Božijih zapovesti, tačnije ponavljanje posezanja za svemoćnošću.
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
Sotona im je zapravo pokazao put, način razmišljanja koji vodi ka samoljublju, podstakao u njima dovoljno snažan motiv jer Adam i Eva su svojevoljno , svojom voljom tj htenjem i svesno tj umno, počinili greh. Znali su šta rade a opet su to uradili. Prekršili su direktno im datu zapovest od strane Boga.

Ovo je možda dobra podloga za novu temu a često u poslednje vreme nailazim na tekstove koji pokušavaju da daju određenu definiciju greha tj. kada su Adam i Eva sagrešili. Da li već samom željom da to učine ili konkretnim činom..vidiš ovo je zaista ozbiljna i veoma važna tema i posve zanimljiva za izučavanje. Neki smatraju da su zgrešili samom željom i pre samog dela mada je moje mišljenje to da je greh konkretan čin ili delo tj. onog momenta kada su ubrali i probali plod. Naime, Eva je mogla da razmisli i da ne učini to delo..ona je možda mogla da da pokaže radoznalosta ali da u poslednjem momentu odustane od svoje namere..naravno nije ni trebala da pokaže radoznalost tako bi sebe sačuvala iskušenja ali čak i kada je pokazala radoznalost mogla je da prođe i da ne učini greh....

Ovo je meni važno za razumevanje iz tog razloga što smatram da je tako i u našem životu. Mi imamo sklonosti ka lošim stvarima ali ih ne moramo učiniti..ta sklonost nije greh sama po sebi...mi smo doduše skoloni grehu ali nas ta sklonost ne čini grešnima tj. da sm krivi za greh. Tek kada ga učinimo mi smo odgorni za konkretan čin...mi svakako moramo da se borimo i protiv naših grešnih želja i nagona i to je ono što Hristos i kaže.

Ima nekih teologa koje sam slušao sa kojima se ne slažem koji tvrde da smo krivi za greh samom sklonošću ka grehu. Greh je konrketan čin i ako se ne borimo protiv sklonosti ka grehu kada postanemo svesni.

Takođe se ne slažem sa idejom kod nekih teologa da je Hristos uzeo prirodu Adamovu pre pada u greh i da je zato mogao savršeno održati zakon. Mislim da je Hristova priroda bila poput naše..sklone ka grehu ali ga nije učinio. Ovo teolozi tvrde naima da Hristos nije imao palu prirodu Adamovu već onu savršenu pre pada u greh pa zato i tvrde da je "grešno stanje" ili sklonost ka grehu sam greh te stime Isus jkao bezgrešan nije imao palu ljudsku prirodu. Onda pitam te teologe kako apsotoli tvrde da je "Hristos u svemu bio iskušan kao" i mi i da "u čemu iskušan bi u tome nas može razumeti"? Jasno je da je Hristos u pobedio greh u "telu grehovnom" kako kaže Pismo.

Dakle, tema je vrlo zanimljiva i kompleksna i verujem da bi mogli pokrenuti nešto slično uskoro..dobro bi bilo da vidimo kakvu predstavu imamo o pojmu greh i da uvidimo šta Pismo doista uči o pobedi nad grehom i slušanjem volje Božije. Ovde mnogi greše i idu iz jedne u drugu krajnost.

Naravno, u ovu drug krajnost idu "radikali" da ih tako nazovem koji tvrde da mi možemo postići "savršenstvo" već ovde na zemlji i da ko ne doživi savršenstvo i bezgrešnost taj ne može biti spasen..nedavno sam slušao jednog adventističkog radikala po tom pitanju no ima ih svugde..pa bih voleo zaista da ove teme obradimo u dogledno vreme.

Svako dobro.

 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Dakle, tema je vrlo zanimljiva i kompleksna i verujem da bi mogli pokrenuti nešto slično uskoro..dobro bi bilo da vidimo kakvu predstavu imamo o pojmu greh i da uvidimo šta Pismo doista uči o pobedi nad grehom i slušanjem volje Božije. Ovde mnogi greše i idu iz jedne u drugu krajnost.

Ta tema već postoji, ali je retko ko obilazi. No nije problem.

Uzgred. preporučujem ovaj video, da bi se zaista videlo sa čime, tačnije sa kime su se Adam i Eva susreli u Edenskom vrtu. Inače, ovaj video je deo serijala, koji po meni pokazuje mnoge stvari na ispravan način.

 
Natrag
Top