Propovedanje Duhovima u tamnici

Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Dakle, svako iz prilozenih ucenja Adventisticke crkve koje sam prilozio moze da vidi da su ova ucenja u potpunom skladu sa biblijom.
Nisu naveli Isusovo putovanje kroz vreme, inkarnaciju u Noja i propovedanje "mrtvima". Kao ni terminatora koji ga je pratio da zvekne svakog ko mu se usprotivi!

Zasto, jel se stide se necega?

Biblija je to malo sutra, naucna fantastika!

hqdefault.jpg
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2013
Poruka
4.414
Vas je teško razumjet ? Zašto bi prepovjedao ljudima u grobu , ako oni nečuju , nevide ,i samo spavaju ?Kako može prepovjedati ljudima u grobu , koji ništa neznaju ? Vaša teologija ne drži vodu .
Ti duhovi nisu u grobovima,ta rec koja je prevedena sa grob ,moze da se prevodi i sa pakao,i sa tamnicom i slicno.,a za te duhove se kaze da su u takozvanoj tamnici.Nadalje rec propovedanje se ne odnosi samo na dobru vest,vec i o velikoj nevolji,ili pak i o osudi za lose postupke.Nakon svog uskrsenja Isus je tim duhovima u tamnici ponovio reci osude.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Pricas kojestarije.
Pa vi u kojestarije i verujete!

Ko u tekstu propoveda Isus ili Noje?

Kako mozes reci da propoveda Isus kroz Noja? Znaci on se inkarnirao u Noja i propovedao je kroz njega? (kao da ne moze sam Noje propovedati poruku, nego mora Isus kroz njega, gluposti).

Dok lepo i na grckom pise 'u tom je stanju sisao' (vaskrslom), i propovedi duhovima u tamnici'!

Znaci Isus licno propoveda a ne Noje!

A sta je propovedao?

Pise da im je propovedao "EVANDJELJE" a ne "POTOP":

"Zato se i mrtvima propovedi EVANDJELJE da budu sudjeni po coveku telom a da duhom po Bogu zive"!

Propoveda se EVANDJELJE a ne 'POTOP' i propoveda se MRTVIMA a ne zivima u proslosti!

Osim toga, Petar pravi razliku izmedju "dusa" (zivih osoba) i "duhova" (nezivih netelesnih osoba) u tekstu. Zato ne moze biti sumnje da su "duhovi" ovde pomenuti stvarno 'umrli' jer nigde biblija zive ljude ne naziva "duhovima"!!!

Gde si ti nasao u bibliji da pise slicno - "rodi Sara Avramu 10 duhova"???

Shvati vec jednom da se ovde radi o ljudima bez tela i da su to umrli! Kontekst to pokazuje, vec sam milion puta detaljno objasnjavao tekst!

Nadalje rec propovedanje se ne odnosi samo na dobru vest,vec i o velikoj nevolji,ili pak i o osudi za lose postupke.Nakon svog uskrsenja Isus je tim duhovima u tamnici ponovio reci osude.

Tek vi ste cirkus, sta ima da im propoveda kaznu, kao da demoni ne znaju da ce biti kaznjeni? Zasto bi to radio, da ih plasi??? Pa ispade Isus sadista!

Osim toga pise lepo da im je propovedao "EVANDJELJE" a ne "reci osude":

"zato se i mrtvima propovedi EVANDJELJE da budu sudjeni po coveku telom a da duhom po Bogu zive"!

Vi uopste ne citate kontekst, morate procitati i prethodno poglavlje i okolne stihove, da bi videli da on svo vreme govori o istom..

Mene stvarno mrzi da se ponavljam i da dajem analizu citava dva poglavlja, a vi ponavljate li ponavljate do besvesti..
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Gde si ti nasao u bibliji da pise slicno - "rodi Sara Avramu 10 duhova"???

Shvati vec jednom da se ovde radi o ljudima bez tela i da su to umrli! Kontekst to pokazuje, vec sam milion puta detaljno objasnjavao tekst!

Mire, možeš brate do kraja vremena da im pojašnjavaš, i da upućuješ na kontekst, ali oni, Mileriti, kontekst ne poznaju, alergični su na kontekst.

Uostalom kako i ne bi bili alergčični kada i ne znaju da svaka knjiga Svetog Pisma ima svoj kontekst.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
> Tijelo bez duha je mrtvo,sjeti se dok je tijelo bilo mrtvo da je Isus išao u duhu propovijedati duhovima u tamnici...

> 1 Pt. 3: 18 Jer je i Hristos jednom umro za grehe, pravednik za nepravednike, da nas privede Bogu, telo su mu, doduše, ubili, ali je duhom oživljen;19 njim je sišao i propovedio duhovima koji su bili u tamnici,20 koji su nekad bili neposlušni,

Kada je Isus oživljen?

Ovde je napisano kao da je oživljen (što se desilo u nedelju ujutro) i da je onda propovedao onima koji su nekad bili neposlušni.

Dakle, loš prevod i odsustvo sledećih sithova daju utisak kao da je oživljen pre nedelje ujutru sišao da propoveda onima kojima je već propovedano u vreme Nojevo ali koji su tada odbacili pokajanje.

Iz toga sledi da je dva puta oživljen, i pre vaskrsenja da bi propovedao i u samom vaskrsenju.

No, sledeći stihovi jasno otkrivaju da nije on propovedao dok je bio mrtav već da je oživljen onim istim Duhom kojim je ranije propovedao onima koji su u vreme Nojevo odbacili pokajanje:

3:18 Jer i Hristos jedanput za grehe naše postrada, pravednik za nepravednike, da nas privede k Bogu, ubijen, istina, bivši telom, no oživevši Duhom;
3:19 Kojim sišavši propoveda i duhovima koji su u tamnici,
3:20 Koji nekad ne hteše da slušaju kad ih očekivaše Božije trpljenje u vreme Nojevo, kad se građaše kovčeg, u kome malo, to jeste osam duša, ostade od vode.
3:21 Za spomen toga i nas sad spasava krštenje, ali ne pranje telesne nečistote, nego obećanje dobre savesti Bogu vaskrsenjem Isusa Hrista.

Ako bi Isus propovedao onima koji su već odbacili Njega u vreme Nojevo, to bi bilo besmisleno, jer kako su oni već odbacili pokajanje kada im je pruženo, posle hiljade godina provedenih u paklu, ko bi odbio sada da se pokaje? Niko, ali nijedno pokajanje ne bi bilo iz pravih motiva, već samo iz straha od daljeg pakla.



 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2013
Poruka
4.414
Pa vi u kojestarije i verujete!

Ko u tekstu propoveda Isus ili Noje?

Kako mozes reci da propoveda Isus kroz Noja? Znaci on se inkarnirao u Noja i propovedao je kroz njega? (kao da ne moze sam Noje propovedati poruku, nego mora Isus kroz njega, gluposti).

Dok lepo i na grckom pise 'u tom je stanju sisao' (vaskrslom), i propovedi duhovima u tamnici'!

Znaci Isus licno propoveda a ne Noje!

A sta je propovedao?

Pise da im je propovedao "EVANDJELJE" a ne "POTOP":

"Zato se i mrtvima propovedi EVANDJELJE da budu sudjeni po coveku telom a da duhom po Bogu zive"!

Propoveda se EVANDJELJE a ne 'POTOP' i propoveda se MRTVIMA a ne zivima u proslosti!

Osim toga, Petar pravi razliku izmedju "dusa" (zivih osoba) i "duhova" (nezivih netelesnih osoba) u tekstu. Zato ne moze biti sumnje da su "duhovi" ovde pomenuti stvarno 'umrli' jer nigde biblija zive ljude ne naziva "duhovima"!!!

Gde si ti nasao u bibliji da pise slicno - "rodi Sara Avramu 10 duhova"???

Shvati vec jednom da se ovde radi o ljudima bez tela i da su to umrli! Kontekst to pokazuje, vec sam milion puta detaljno objasnjavao tekst!



Tek vi ste cirkus, sta ima da im propoveda kaznu, kao da demoni ne znaju da ce biti kaznjeni? Zasto bi to radio, da ih plasi??? Pa ispade Isus sadista!

Osim toga pise lepo da im je propovedao "EVANDJELJE" a ne "reci osude":

"zato se i mrtvima propovedi EVANDJELJE da budu sudjeni po coveku telom a da duhom po Bogu zive"!

Vi uopste ne citate kontekst, morate procitati i prethodno poglavlje i okolne stihove, da bi videli da on svo vreme govori o istom..

Mene stvarno mrzi da se ponavljam i da dajem analizu citava dva poglavlja, a vi ponavljate li ponavljate do besvesti..
Jona 1:1,2

1 Dođe reč Gospodnja Joni, sinu Amatijevom govoreći:
2 Ustani, idi u Nineviju grad veliki, i propovedaj protiv njega, jer izađe zloća njihova preda me.
Shvati da se moze propovedati i OSUDA,a ne samo jevandjelje.
Kao sto je Jona propovedao Ninivljanima Bozju Osudu,tako je isus Hrist palim andjelima nakon uskrsenja propovedao istu onu osudu,kao i kada ih je izgonio iz demoniziranih ljudi,da znaju da im je presuda potvrdjena. A sta zelis da kazes da im je propovedao jevandjeleje?,da je on sin Bozji itd???,oni to kao nisu znali??? ,ili ti imas u glavi onu Sotoninu recenicu kad je rekao Evi?
prema 1.Moj 3:
4 A zmija reče ženi: Nećete vi umreti;
5 Nego zna Bog da će vam se u onaj dan kad okusite s njega otvoriti oči, pa ćete postati kao bogovi i znati šta je dobro šta li zlo...
A ti odluci sada ko su za tebe duhovi u tamnicama.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Pa vi u kojestarije i verujete!

Ko u tekstu propoveda Isus ili Noje?

Kako mozes reci da propoveda Isus kroz Noja? Znaci on se inkarnirao u Noja i propovedao je kroz njega? (kao da ne moze sam Noje propovedati poruku, nego mora Isus kroz njega, gluposti).

Dok lepo i na grckom pise 'u tom je stanju sisao' (vaskrslom), i propovedi duhovima u tamnici'!

Znaci Isus licno propoveda a ne Noje!

A sta je propovedao?

Pise da im je propovedao "EVANDJELJE" a ne "POTOP":

"Zato se i mrtvima propovedi EVANDJELJE da budu sudjeni po coveku telom a da duhom po Bogu zive"!

Propoveda se EVANDJELJE a ne 'POTOP' i propoveda se MRTVIMA a ne zivima u proslosti!

Osim toga, Petar pravi razliku izmedju "dusa" (zivih osoba) i "duhova" (nezivih netelesnih osoba) u tekstu. Zato ne moze biti sumnje da su "duhovi" ovde pomenuti stvarno 'umrli' jer nigde biblija zive ljude ne naziva "duhovima"!!!

Mire, moras se odluciti vec jednom, jer ti cas kazes da je Isus bio sa razbojnikom u raju, cas da je sisao u podzemlje ili had, cas da nakon smrti izlazi dusa, cas duh.

Biblija jasno kaze da je Isus nakon smrti bio u grobu.

Sto se tice Noja, ja nigde nisam napisao da se Isus INKARNIRAO kroz Noja, to si mi lazno pripisao.

Ja sam u kontekstu vise puta napisao ono sto pise i u bibliji.

Da vidimo tekst:

"Jer i Hristos jedanput za grehe naše postrada, pravednik za nepravednike, da nas privede k Bogu, ubijen, istina, bivši telom, no oživevši Duhom; Kojim sišavši propoveda i duhovima koji su u tamnici, Koji nekad ne hteše da slušaju kad ih očekivaše Božije trpljenje u vreme Nojevo, kad se građaše kovčeg, u kome malo, to jeste osam duša, ostade od vode.
Za spomen toga i nas sad spasava krštenje, ali ne pranje telesne nečistote, nego obećanje dobre savesti Bogu vaskrsenjem Isusa Hrista"
( 1 Petrova 3. 19 - 21 )

Dakle, ovaj biblijski tekst kaze:

1. DA JE HRISTOS UMRO ZA GREHE LJUDSKE.

2. DA JE UMRO U TELU ALI OZIVJEN DUHOM SVETIM.

3. DA JE TIM DUHOM SISAO I PROPOVEDAO ONIMA KOJI SU BILI U TAMNICI GREHA U VREME NOJEVO.

Dakle, u tekstu se ne govori o Hristu koji je nakon smrti navodno sisao u svom navodnom besmrtnom duhu u nekakvo navodno podzemlje da propoveda jevandjelje prepotopnim navodnim besmrtnim duhovima.

Ne.
Radi se o tome da apostol Petar kaze je Isus vaskrsao Duhom Svetim, a potom da bi dao jednu duhovnu pouku - apostol Petar se u tekstu vraca u proslost u vreme Noja, i naglasava da je Isus tim Duhom Svetim Isus sisao i nadahnuo Noja da propoveda da ce doci potop, i da je potrebno da se ljudi obrate Bogu.

Sam Isus kaze da on kroz svoga Duha biti sa ucenicima i svima koji se obrate Bogu.

Ako prihvatimo suprotno, onda mozemo sa sigurnoscu reci da je Bog nepravedan, i da biblija govori neistine, jer zasto bi Bog onima koji su izgubljeni propovedao jevandjelje nakon smrti ako oni nemaju vise mogucnosti za spasenje?
Kao drugo, zasto bi propovedao samo jednoj grupi ljudi ili navodnim duhovima iz vremena Noja, a ne svim drugim ljudima ili dusama gresnika u istoriji?

Dakle, jedini odgovor je taj, da se tu ne radi o nikakvom Isusovom silasku bilo gde, jer ona kaze da je on nakon smrti bio u grobu.
Vec da se tu radi o propovedanju prepotopnim ljudima u vreme Nojevo.

Na kraju, izraz "MRTVI" se u vise slucajeva u bibliji odnosi na "DUHOVNO MRTVE":


"A drugi od učenika njegovijeh reče mu: Gospode! dopusti mi najprije da idem da ukopam oca svojega.
A Isus reče njemu: hajde za mnom, a ostavi neka mrtvi ukopavaju svoje mrtvace" ( Matej 8. 21 - 22 )

Tamnica se odnosi na "DUHOVNU TAMNICU" u kojoj covek robuje grehu:


"Budući, pak, da decog imaju telo i krv, tako i On uze deo u tome, da smrću satre onog koji ima državu smrti, to jest đavola;
I da izbavi one koji god od straha smrti u svemu životu biše robovi" ( Jevrejima 2. 14 - 14 )

"Tada Isus govoraše onijem Jevrejima koji mu vjerovaše: ako vi ostanete na mojoj besjedi, zaista ćete biti učenici moji,
I poznaćete istinu, i istina će vas
izbaviti.
Odgovoriše i rekoše mu: mi smo sjeme Avraamovo, i nikome nijesmo robovali nikad; kako ti govoriš da ćemo se izbaviti?
Isus im odgovori: zaista, zaista vam kažem
da je svaki koji čini grijeh rob grijehu.
A rob
ne ostaje u kući vavijek, sin ostaje vavijek.
Ako vas dakle sin izbavi, zaista ćete biti izbavljeni" ( Jovan 8. 31 - 36 )
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
"Zato se i mrtvima propovedi EVANDJELJE da budu sudjeni po coveku telom a da duhom po Bogu zive"!

Kojim mrtvima je jasno u ova 4 stiha.

zato i piše da se mrtvima propovijeda Jevanđelje, živim ljudima koji su u grijehu.

Efescima 2,1 I vas koji bijaste mrtvi za prestupljenja i grijehe svoje,

Efescima 2,5 I nas koji bijasmo mrtvi od grijehova oživlje s Hristom (blagodaću ste spaseni),

"A Isus reče njemu: Hajde za mnom, a ostavi neka mrtvi ukopavaju svoje mrtvace." (Matej 8,22)

"Trebalo se razveseliti i obradovati, jer ovaj brat tvoj mrtav beše, i ožive; i izgubljen beše, i nađe se." (Luka 15,32)


 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Kojim mrtvima je jasno u ova 4 stiha.

zato i piše da se mrtvima propovijeda Jevanđelje, živim ljudima koji su u grijehu.

Efescima 2,1 I vas koji bijaste mrtvi za prestupljenja i grijehe svoje,

Efescima 2,5 I nas koji bijasmo mrtvi od grijehova oživlje s Hristom (blagodaću ste spaseni),

"A Isus reče njemu: Hajde za mnom, a ostavi neka mrtvi ukopavaju svoje mrtvace." (Matej 8,22)

"Trebalo se razveseliti i obradovati, jer ovaj brat tvoj mrtav beše, i ožive; i izgubljen beše, i nađe se." (Luka 15,32)
Nije jasno, ti namerno podmeces! Ne mozes ti drugim delom biblije van konteksta da tumacis!

Svaki stih biblije se prvo tumaci u kontekstu u kojem se nalazi, pa tek onda ako nam nije jasan trazimo tumacenje negde drugde!

A ovaj je jasan, evo konteksta u kojem se stih nalazi (prethodni stih):

5) Oni će dati odgovor Onome koji je gotov da sudi živima i mrtvima.

6) ZATO se i mrtvima propovedi jevanđelje, da prime sud po čoveku telom, a po Bogu da žive duhom.

U 5. stihu se dakle kaze da ce Hristos 'suditi doslovnim mrtvima' a u 6. stihu da se evandjelje ZATO i propovedalo mrtvima da bi mogli biti sudjeni!

Ko su ovi drugi 'mrtvi'?

Ako je u 5. stihu rec o 'doslovnim umrlima' (a jeste), onda je i u narednom 6. rec o 'doslovnim umrlima', jer se pisac nadovezuje na prethodno receno, a dokaz da su ovi stihovi povezani, je izraz "ZATO"!

Ne mozete vi ovo oboriti nikakvom teoloskom gimnastikom i skakutanjem po ostalim delovima biblije!

Mire, moras se odluciti vec jednom, jer ti cas kazes da je Isus bio sa razbojnikom u raju, cas da je sisao u podzemlje ili had, cas da nakon smrti izlazi dusa, cas duh.

Biblija jasno kaze da je Isus nakon smrti bio u grobu.

Sto se tice Noja, ja nigde nisam napisao da se Isus INKARNIRAO kroz Noja, to si mi lazno pripisao.

Ja sam u kontekstu vise puta napisao ono sto pise i u bibliji.

Da vidimo tekst:

"Jer i Hristos jedanput za grehe naše postrada, pravednik za nepravednike, da nas privede k Bogu, ubijen, istina, bivši telom, no oživevši Duhom; Kojim sišavši propoveda i duhovima koji su u tamnici, Koji nekad ne hteše da slušaju kad ih očekivaše Božije trpljenje u vreme Nojevo, kad se građaše kovčeg, u kome malo, to jeste osam duša, ostade od vode.
Za spomen toga i nas sad spasava krštenje, ali ne pranje telesne nečistote, nego obećanje dobre savesti Bogu vaskrsenjem Isusa Hrista" ( 1 Petrova 3. 19 - 21 )

Dakle, ovaj biblijski tekst kaze:

1. DA JE HRISTOS UMRO ZA GREHE LJUDSKE.

2. DA JE UMRO U TELU ALI OZIVJEN DUHOM SVETIM.

3. DA JE TIM DUHOM SISAO I PROPOVEDAO ONIMA KOJI SU BILI U TAMNICI GREHA U VREME NOJEVO.

Dakle, u tekstu se ne govori o Hristu koji je nakon smrti navodno sisao u svom navodnom besmrtnom duhu u nekakvo navodno podzemlje da propoveda jevandjelje prepotopnim navodnim besmrtnim duhovima.

Ne.
Radi se o tome da apostol Petar kaze je Isus vaskrsao Duhom Svetim, a potom da bi dao jednu duhovnu pouku - apostol Petar se u tekstu vraca u proslost u vreme Noja, i naglasava da je Isus tim Duhom Svetim Isus sisao i nadahnuo Noja da propoveda da ce doci potop, i da je potrebno da se ljudi obrate Bogu.

Sam Isus kaze da on kroz svoga Duha biti sa ucenicima i svima koji se obrate Bogu.

Ako prihvatimo suprotno, onda mozemo sa sigurnoscu reci da je Bog nepravedan, i da biblija govori neistine, jer zasto bi Bog onima koji su izgubljeni propovedao jevandjelje nakon smrti ako oni nemaju vise mogucnosti za spasenje?
Kao drugo, zasto bi propovedao samo jednoj grupi ljudi ili navodnim duhovima iz vremena Noja, a ne svim drugim ljudima ili dusama gresnika u istoriji?

Dakle, jedini odgovor je taj, da se tu ne radi o nikakvom Isusovom silasku bilo gde, jer ona kaze da je on nakon smrti bio u grobu.
Vec da se tu radi o propovedanju prepotopnim ljudima u vreme Nojevo.

Na kraju, izraz "MRTVI" se u vise slucajeva u bibliji odnosi na "DUHOVNO MRTVE":

"A drugi od učenika njegovijeh reče mu: Gospode! dopusti mi najprije da idem da ukopam oca svojega.
A Isus reče njemu: hajde za mnom, a ostavi neka mrtvi ukopavaju svoje mrtvace" ( Matej 8. 21 - 22 )

Tamnica se odnosi na "DUHOVNU TAMNICU" u kojoj covek robuje grehu:

"Budući, pak, da decog imaju telo i krv, tako i On uze deo u tome, da smrću satre onog koji ima državu smrti, to jest đavola;
I da izbavi one koji god od straha smrti u svemu životu biše robovi" ( Jevrejima 2. 14 - 14 )

"Tada Isus govoraše onijem Jevrejima koji mu vjerovaše: ako vi ostanete na mojoj besjedi, zaista ćete biti učenici moji,
I poznaćete istinu, i istina će vas izbaviti.
Odgovoriše i rekoše mu: mi smo sjeme Avraamovo, i nikome nijesmo robovali nikad; kako ti govoriš da ćemo se izbaviti?
Isus im odgovori: zaista, zaista vam kažem da je svaki koji čini grijeh rob grijehu.
A rob ne ostaje u kući vavijek, sin ostaje vavijek.
Ako vas dakle sin izbavi, zaista ćete biti izbavljeni" ( Jovan 8. 31 - 36 )
Za tebe vredi isto sto i za Tripa, necu da obaram navode jedan po jedan, iako mogu. To je gubljenje je vremena, jer prvo ti neces prihvatiti istinu, a drugo ja ne pisem radi vas!

Obaram onim sto ne mozete osporiti nikako, a to je ovo:

Potpuno si ignorisao cinjenicu da Petar pravi razliku izmedju "zivih osoba" (DUSA) i "mrtvih netelesnih osoba" (DUHOVA).

Ne mozes ovo nikako objasniti tvrdnjom da je DUH (UM) i da zato predstavlja zivu osobu, jer se izraz "DUHOVI" nigde u bibliji ne primenjuje na zive osobe.

Ne pise nigde "Sara rodi Avramu 10 duhova"!

Odnosno DUH I DUHOVI su u bibliji potpuno dve razlicite reci! Izraz DUHOVI se uvek u bibliji odnosi na andjele ili na bestelesne osobe! A nikada i nigde na telesnog coveka!

Zato Petar ovde pod izrazom DUHOVI uopste ne misli na zive ljude!

Plus ono sto sam gore rekao Tripu, iz konteksta se vidi da Petar tamo misli na doslovne umrle, a ne mozete vi skakutanjem na druge delove biblije i teoloskom gimnastikom to oboriti! Jer se kontekstom okolnih stihova prvo tumaci smisao...
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top