Pravoslavlje

VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107

Mire, nije sve iz staroga zaveta uklonjeno sa dolaskom Hrista.

Ovo možemo dokazati sa pojmom krštenja, koje je bilo poznato kod jevreja, i kada je Jovan došao da krsti ljude na reci Jordan, Jevreji nisu to shvatili kao nešto novo, jer je to bio starozavetni običaj.

Tako su se neke stvari ustalile u novozavetnoj crkvi iz starog zaveta.

To je slučaj i sa desetkom, koji je Bog jasno propisao za finansiranje sveštenstva u starom zavetu, a u novom za one koji propovedaju jevanđelje.


"Ili jamačno govori za nas? Jer se za nas napisa: Koji ore treba u nadanju da ore; i koji vrše u nadanju da će dobiti od onog što vrše.
Kada mi vama duhovna sejasmo, je li to šta veliko ako mi vama telesna požnjemo?
Kad se drugi mešaju u vašu vlast, a kamoli ne bi mi? Ali ne učinismo po vlasti ovoj nego sve trpimo da ne učinimo kakvu smetnju jevanđelju Hristovom.
Ne znate li da oni koji čine svetu službu od svetinje se hrane? I koji oltaru služe s oltarom dele?

Tako i Gospod zapovedi da oni koji jevanđelje propovedaju od jevanđelja žive" ( 1 korinćanima 9. 11 - 14 )

"A svaki da ispita svoje delo, i tada će sam u sebi imati slavu, a ne u drugom.
Jer će svaki svoje breme nositi.

A koji se uči reči neka daje deo od svakog dobra onome koji ga uči.
Ne varajte se: Bog se ne da ružiti; jer šta čovek poseje ono će i požnjeti. ( Galatima 6. 4 - 7 )
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Znam ja sta ti pokusavas da kazes kako su ''oni plasili ljude'' - zar to nije podmuklo sa tvoje strane?

Naravno da su ljude učili da se plaše i onda tako drže zapov. i vjeru iz straha umjesto iz ljubavi ka Bogu.

Naravno da treba razmiljati jesmo li spremni umreti i izaci pred Boga na sud gde cemo poloziti racun za sve ono sto smo u telu na zemlji za zivota cinili, bilo dobro ili zlo.. U tome nema nista lose!

U Bibliji je to samo konstatacija, a ne da čovjek treba o tome da razmišlja i da mu je to motiv. Ovdje govorimo o motivima.

I adventisti imaju ''strah'' pred Bogom , hoce li vecno ziveti ili ne.
I u jednom i u drugom slucaju je to ''strasno'' bilo zauvek ''izgubiti vecnost'' ili ''u vecnosti plakati" zato sto te je Bog odbacio''

Strah i strahopoštovanje su dvije različite stvari.

Ps. 111:10: ''STRAH od Gospoda, pocetak je mudrosti''
Filip. 2:12: ''Radite na svom spasenju sa STRAHOM I DRHTANJEM''

Strahopoštovanje je ovdje. A ne bukvalna fobija.

Zato piše i ovo.

Isaija 29,13Zato reče Gospod: što se ovaj narod približuje ustima svojima i usnama svojim poštuje me, a srce im daleko stoji od mene, i strah kojim me se boje zapovijest je ljudska kojoj su naučeni,

I upravo je kod vas većine ovo što Bog osuđuje. zato imate nauku vječnog mučenja, da ljude plašite time.
A ovo je učenje Jevanđelja:

“Strah kojim me se boje zapovest je ljudska kojoj su naučeni.” “U ljubavi nema straha, nego savršena ljubav izgoni strah napolje; jer je u strahu mučenje, a ko se boji nije se usavršio u ljubavi.”

“Jer nam Bog ne dade duha straha, nego sile i ljubavi i čistote.” (Isaija 29,13; 1.Jovanova 4,18; 2.Timotiju 1,7)

“Ili ne mariš za bogatstvo Njegove dobrote i krotosti i trpljenja, ne znajući da te dobrota Božja na pokajanje vodi?” (Rimljanima 2,4)

Naravno ovo si zaobišao.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
MOĆ SVETITELJKE: Pred ovom ikonom Svete Petke na kolena padaju i najtvrđi nevernici
јул 16, 2016
11067

Na dvadeset kilometara od Niša, u selu Ostrovica, nalazi se manastir Svete Petke Iverice, a pogled u oči ove svetiteljke, čiji je lik naslikan na ikoni, otkriva duševno stanje posmatrača, tvrdi zamenik tutora manastira, Hadži Dragan Ilić, a pišu Niške vesti.


Manastir je dobio naziv “Iverica”, jer su ga obnovili gruzijski monasi iz Iviriona sa Svete Gore, a u periodu od 1898. do 1903. godine bio je Kraljevski srpski vojni manastir, pod vojnim zapovedništvom, što je jedini takav primer u istoriji Srpske pravoslavne crkve.

Zamenik tutora manastira Hadži Dragan Ilić kaže da pogled u ikonu ove svetiteljke otkriva “stanje duše posmatrača”.

“Dovoljno je da se na kratko zagledate u oči Svete Petke. Neki njene oči vide kao vesele, drugi vide tugu, čak i suze. Ono što vidite u očima svetiteljke, otkriva i vaše duševno stanje.

Ako vidite suze, znači da ste sami, tužni, stanite koji minut ispred ikone i u tišini uputite joj molitvu, recite joj zašto ste tužni. Videćete kako to blagotvorno deluje na dušu”, kazao je Hadži Dragan Ilić.

ikona-svete-petke-768x1024.jpg


Manastir Svete Petke Iverice rušen je i zidan četiri puta. Na prvim temeljima starijeg hrama, kao graditelji se pominju Mrnjavčevići, pa monasi iz Iviriona, a poslednji put, u obliku u kakvom postoji i danas, podigle su je 1898. godine inžinjerijske jedinice srpske vojske, koje su pripremale teren za prokopavanje tunela i prolaza za put i prugu kroz kanjon Sićevačke klisure.

Od osvećenja 1898. godine pa sve do 1903. godine manastir je u bio posedu vojske Kraljevine Srbije i u njemu su versku službu vršili vojni sveštenici, što potvrđuje ukaz kralja Aleksandra I od 19. februara 1901. godine kada je za starešinu manastira postavljen vojni sveštenik.

Manastir je u tom periodu nosio ime Kraljevski srpski vojni manastir Sveta Petka Iverica. Sačuvan je ukaz kralja Aleksandra I Obrenovića, kojim se za starešinu manastira vojnog, postavlja vojni sveštenik g. Žunić.

Ovo je posebno zanimljivo jer u istoriji Srpske pravoslavne crkve nije poznat još jedan ovakav primer.

“U sklopu manastira nalazi se konak, koji je za sada prazan, jer nema sve potrebne uslove za život. Za neki dan doći će nam materijal za postavljanje ograde, ali je potrebno još sredstava da bi Sveta Petka Iverica bila u potpunosti sređena.

Dobili smo i novi zvonik, a postoji i stari, koji se vidi sa auto- puta i veoma je zanimljiv. Po predanju, u njemu su gruzijski monasi imali dve galerije koje su koristili za spavanje, a molili se u podnožju zvonika”, dodao je Hadži Dragan Ilić.

Ne znamo kako će na vas delovati pogled na oči Svete Petke, jer gledate fotografiju, a ne originalnu ikonu. Ako želite i lično da se uverite u moć očiju ove svetiteljke, manastir je na samo 20 kilometara od Niša, otvoren je svakog dana od 10 sati ujutru, a zaključan samo ponedeljkom.

Temelji crkve potiču iz 5.veka

Pretpostavlja se da su krajem 14. veka usled najezde Turskog carstva mnogi monasi, iz tada okupiranih područja, našli utočište u Sićevačkoj klisuri, gde su osnovali monašku koloniju kojoj pripada i ovaj manstir. Po predanju, takvih je manastira u Sićevačkoj klusiri bilo ukupno dvanaest.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Ovo je totalno izopačenje religije, ovo je gore od ateizma. Evo u šta vjeruju i ovo je daTO NA fb profilu Ja sam pravoslavac.

E baš si pravoslavac. Čisti paganizam i usmjerenost na sliku.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.317
Mire, nije sve iz staroga zaveta uklonjeno sa dolaskom Hrista.

Ovo možemo dokazati sa pojmom krštenja, koje je bilo poznato kod jevreja, i kada je Jovan došao da krsti ljude na reci Jordan, Jevreji nisu to shvatili kao nešto novo, jer je to bio starozavetni običaj.

Tako su se neke stvari ustalile u novozavetnoj crkvi iz starog zaveta.

To je slučaj i sa desetkom, koji je Bog jasno propisao za finansiranje sveštenstva u starom zavetu, a u novom za one koji propovedaju jevanđelje.


"Ili jamačno govori za nas? Jer se za nas napisa: Koji ore treba u nadanju da ore; i koji vrše u nadanju da će dobiti od onog što vrše.
Kada mi vama duhovna sejasmo, je li to šta veliko ako mi vama telesna požnjemo?
Kad se drugi mešaju u vašu vlast, a kamoli ne bi mi? Ali ne učinismo po vlasti ovoj nego sve trpimo da ne učinimo kakvu smetnju jevanđelju Hristovom.
Ne znate li da oni koji čine svetu službu od svetinje se hrane? I koji oltaru služe s oltarom dele?

Tako i Gospod zapovedi da oni koji jevanđelje propovedaju od jevanđelja žive" ( 1 korinćanima 9. 11 - 14 )

"A svaki da ispita svoje delo, i tada će sam u sebi imati slavu, a ne u drugom.
Jer će svaki svoje breme nositi.

A koji se uči reči neka daje deo od svakog dobra onome koji ga uči.
Ne varajte se: Bog se ne da ružiti; jer šta čovek poseje ono će i požnjeti. ( Galatima 6. 4 - 7 )

Jeste, ali ignorises u istom tekstu, gde je on rekao da se on nicim od toga "nije koristio" upravo zato sto je Hristos rekao "zabadava ste dobili , zabadava i dajte" - apostoli , zapravo "niko" nikada platu ni od koga nisu uzimali, niti su to nameravali. Dok je Pavle ovo rekao po zakonu kako treba biti, da zakon to nalaze, ali se u daljem tekstu "odrice plate", jer jevandjelje je "besplatno" i njegove reci ne znace da tako treba biti. On se u svom tekstu "protivi" bilo kakvom naplacivanju svoje sluzbe.


U Galatima on govori o ''nosenju tudjeg bremena'' odnosno da trebamo ''pomagati braci'': "Nosite bremena jedan drugoga" i onda kaze: "A koji se uči riječi, neka dijeli od svakoga dobra onome, koji ga uči!"

Kaze ''neka deli''(to se odnosi vise na duhovno nego fizicko) ''neka nosi njegovo breme'', ''neka
pomogne
'', ne radi se o ''plati'' kao "redovnom osnovu", i opet je to sve ''iz dobre volje''.

Pavle nikada ni na kom mestu nije ucio da vesnici evandjelja trebaju imati platu, vec ''svojim rukama da rade'' kao i on, ''ako ko nece da radi, neka i ne jede'' - ucio je Pavle!

Znaci ovo je nesto sto rani Hriscani nisu praktikovali, niti su odredili da tako treba da bude. Znaci ''nije Biblijski''.

Mi mozemo diskutovati o ''plati'' , kao necemu ''sto bi mozda trebalo''
Ali to svakako nije bio stav Apostola ''da treba''.


Pojam "desetak" ne postoji u NZ, vec "dragovoljno davanje" - sto je suprotno desetku koji nije dragovoljan, vec je "moranje"!
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.317
Ti Tripo, toliko ''lupetas gluposti'' da to nije normalno, tebi je postala ''opsesija'' da drugome teras ''inat'', a ono sto pises je i vise nego ''smesno''. Nijedan ozbiljan Hriscanin, nece odgovarati na takve ''besmislice''.

To sto pises nema veze ni sa logikom. Ti si tendenciozan da izvrces i ''navodis na svoju vodenicu''.
Da se svadjas..

Treba ti edukacija, jer sam nisi ucen, a druge bi da ucis. I ne znas dovoljno ni o Adventizmu a kamoli o Jehovinim Svedocima i Pravoslavlju. Neprestano prezentujes iskrivljenu sliku, nastalu u tvom sopstvenom umu iz povrsnog citanja i sagledavanja videa. A to neprestano radis , sa Adventizmom, Jehovizmom i Pravoslavljem..

Sve vere pogresno prezentujes i izvrces.
A Adventizam svojim pisanjem izvrces ruglu.

Izvini sto ti ovo moram reci, nije mi namera da te uvredim.
Ali to svi vide.. A ja ne znam kako da te vise uozbiljim?

Kada ces se poniziti?
Kada ces prestati sa tvrdoglavoscu?
I kada ces za ime Boga , poceti normalno da diskutujes?

Bog ti pomogao, jer ja ti zelim svako dobro.
Da ako si Adventista, budes dostojan tog imena, kao Jovan Prezviter.
Malo se ugledaj na njega, i nacin njegove komunikacije..
 
UPLOADER
Učlanjen(a)
19.10.2010
Poruka
3.322
MOĆ SVETITELJKE: Pred ovom ikonom Svete Petke na kolena padaju i najtvrđi nevernici
јул 16, 2016
11067

Na dvadeset kilometara od Niša, u selu Ostrovica, nalazi se manastir Svete Petke Iverice, a pogled u oči ove svetiteljke, čiji je lik naslikan na ikoni, otkriva duševno stanje posmatrača, tvrdi zamenik tutora manastira, Hadži Dragan Ilić, a pišu Niške vesti.


Manastir je dobio naziv “Iverica”, jer su ga obnovili gruzijski monasi iz Iviriona sa Svete Gore, a u periodu od 1898. do 1903. godine bio je Kraljevski srpski vojni manastir, pod vojnim zapovedništvom, što je jedini takav primer u istoriji Srpske pravoslavne crkve.

Zamenik tutora manastira Hadži Dragan Ilić kaže da pogled u ikonu ove svetiteljke otkriva “stanje duše posmatrača”.

“Dovoljno je da se na kratko zagledate u oči Svete Petke. Neki njene oči vide kao vesele, drugi vide tugu, čak i suze. Ono što vidite u očima svetiteljke, otkriva i vaše duševno stanje.

Ako vidite suze, znači da ste sami, tužni, stanite koji minut ispred ikone i u tišini uputite joj molitvu, recite joj zašto ste tužni. Videćete kako to blagotvorno deluje na dušu”, kazao je Hadži Dragan Ilić.

ikona-svete-petke-768x1024.jpg


Manastir Svete Petke Iverice rušen je i zidan četiri puta. Na prvim temeljima starijeg hrama, kao graditelji se pominju Mrnjavčevići, pa monasi iz Iviriona, a poslednji put, u obliku u kakvom postoji i danas, podigle su je 1898. godine inžinjerijske jedinice srpske vojske, koje su pripremale teren za prokopavanje tunela i prolaza za put i prugu kroz kanjon Sićevačke klisure.

Od osvećenja 1898. godine pa sve do 1903. godine manastir je u bio posedu vojske Kraljevine Srbije i u njemu su versku službu vršili vojni sveštenici, što potvrđuje ukaz kralja Aleksandra I od 19. februara 1901. godine kada je za starešinu manastira postavljen vojni sveštenik.

Manastir je u tom periodu nosio ime Kraljevski srpski vojni manastir Sveta Petka Iverica. Sačuvan je ukaz kralja Aleksandra I Obrenovića, kojim se za starešinu manastira vojnog, postavlja vojni sveštenik g. Žunić.

Ovo je posebno zanimljivo jer u istoriji Srpske pravoslavne crkve nije poznat još jedan ovakav primer.

“U sklopu manastira nalazi se konak, koji je za sada prazan, jer nema sve potrebne uslove za život. Za neki dan doći će nam materijal za postavljanje ograde, ali je potrebno još sredstava da bi Sveta Petka Iverica bila u potpunosti sređena.

Dobili smo i novi zvonik, a postoji i stari, koji se vidi sa auto- puta i veoma je zanimljiv. Po predanju, u njemu su gruzijski monasi imali dve galerije koje su koristili za spavanje, a molili se u podnožju zvonika”, dodao je Hadži Dragan Ilić.

Ne znamo kako će na vas delovati pogled na oči Svete Petke, jer gledate fotografiju, a ne originalnu ikonu. Ako želite i lično da se uverite u moć očiju ove svetiteljke, manastir je na samo 20 kilometara od Niša, otvoren je svakog dana od 10 sati ujutru, a zaključan samo ponedeljkom.

Temelji crkve potiču iz 5.veka

Pretpostavlja se da su krajem 14. veka usled najezde Turskog carstva mnogi monasi, iz tada okupiranih područja, našli utočište u Sićevačkoj klisuri, gde su osnovali monašku koloniju kojoj pripada i ovaj manstir. Po predanju, takvih je manastira u Sićevačkoj klusiri bilo ukupno dvanaest.

Što sad tu nije u red

Ovo je totalno izopačenje religije, ovo je gore od ateizma. Evo u šta vjeruju i ovo je daTO NA fb profilu Ja sam pravoslavac.

E baš si pravoslavac. Čisti paganizam i usmjerenost na sliku.

Pa čoveče ti nisi uopće normalan , treba te strpat u ludnicu

Ti Tripo, toliko ''lupetas gluposti'' da to nije normalno, tebi je postala ''opsesija'' da drugome teras ''inat'', a ono sto pises je i vise nego ''smesno''. Nijedan ozbiljan Hriscanin, nece odgovarati na takve ''besmislice''.

Jedini koji je mogao daim odgovori bijo je Taramana , pasuga izgurali sa foruma , i sad uživaju ljudi sa Orijona
To sto pises nema veze ni sa logikom.
Kakva te Mire spopala logika , to nema veze sa čistim razumom
Treba ti edukacija, jer sam nisi ucen, a druge bi da ucis.
Psihijatrija
zvini sto ti ovo moram reci, nije mi namera da te uvredim.
Čudim tise Mire TISI JEDINI OSTAO KOJI BRANI PRAVU VJERU , pitanje je dana kadćete ovi sa Orijona izbaciti sa FORUMA
I kada ces za ime Boga , poceti normalno da diskutujes?
Kad pređeš knjima , ako ikad pređeš , a nećeš
Bog ti pomogao, jer ja ti zelim svako dobro.
Tako govori , i piše pravi KRŠĆANIN .
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.317
Što sad tu nije u red



Pa čoveče ti nisi uopće normalan , treba te strpat u ludnicu



Jedini koji je mogao daim odgovori bijo je Taramana , pasuga izgurali sa foruma , i sad uživaju ljudi sa Orijona

Kakva te Mire spopala logika , to nema veze sa čistim razumom

Psihijatrija

Čudim tise Mire TISI JEDINI OSTAO KOJI BRANI PRAVU VJERU , pitanje je dana kadćete ovi sa Orijona izbaciti sa FORUMA

Kad pređeš knjima , ako ikad pređeš , a nećeš , bićeš sto puta gori od njih

Tako govori , i piše pravi KRŠĆANIN .

Uglavnom svi Adventisti normalno diskutuju sem njega koji se ''inati'' i ''umislja''..
Jovan Prezviter lepo diskutuje, bez obzira na neslaganje, mi mozemo lepo sagledati neke stvari i meni je zadovoljstvo sa njim pricati(covek poznaje materiju i razuman je sto je najvaznije), bez obzira ko kome dokaze ili ne, ja ga uvazavam i postujem njegovu odluku da prihvati nesto ili ignorise. Ali sa Tripom je to nemoguce, on jednostavno ili poseduje "povrsno znanje", ili namerno izvrce, sto je jos gore...
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Ti Tripo, toliko ''lupetas gluposti'' da to nije normalno, tebi je postala ''opsesija'' da drugome teras ''inat'', a ono sto pises je i vise nego ''smesno''. Nijedan ozbiljan Hriscanin, nece odgovarati na takve ''besmislice''.

Zar ovo nije usmjerenost na predmet umjesto na Boga?

Na dvadeset kilometara od Niša, u selu Ostrovica, nalazi se manastir Svete Petke Iverice, a pogled u oči ove svetiteljke, čiji je lik naslikan na ikoni, otkriva duševno stanje posmatrača, tvrdi zamenik tutora manastira, Hadži Dragan Ilić, a pišu Niške vesti.

To sto pises nema veze ni sa logikom. Ti si tendenciozan da izvrces i ''navodis na svoju vodenicu''.
Da se svadjas..

Samo primjenjujem Efe. 5,11

Treba ti edukacija, jer sam nisi ucen, a druge bi da ucis. I ne znas dovoljno ni o Adventizmu a kamoli o Jehovinim Svedocima i Pravoslavlju.

Ti znaš koliko sam ja učen i koliko nisam. U PC sam išao pa sigurno 20 godina.

Neprestano prezentujes iskrivljenu sliku, nastalu u tvom sopstvenom umu iz povrsnog citanja i sagledavanja videa

Samo prezentujem vašu predstavu o Bogu.

A to neprestano radis , sa Adventizmom, Jehovizmom i Pravoslavljem..

Sa advent. ne.

Sve vere pogresno prezentujes i izvrces.

Pa ne mogu biti sve upravu. HAC ne prezentujem tako.

Kada ces se poniziti?
Kada ces prestati sa tvrdoglavoscu?
I kada ces za ime Boga , poceti normalno da diskutujes?

Nemaš dokaza za svoje tvrdnje pa se baviš sa mnom. Mnogo si neozbiljan sagovornik.

Bog ti pomogao, jer ja ti zelim svako dobro.
Da ako si Adventista, budes dostojan tog imena, kao Jovan Prezviter.
Malo se ugledaj na njega, i nacin njegove komunikacije..

To što sam direktno uputio kritiku nije dokaz da nisam upravu. Nikoga lično nisam uvrijedio. A ti si se sam našao uvrijeđn iako te nisam lično prozvao. Ali te pogodila istina.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Što sad tu nije u red

Imaš odg. u mom prethodnom postu.

Pa čoveče ti nisi uopće normalan , treba te strpat u ludnicu

Pa ja znam da je za tebe zdrava nauka ludost. Tako ispunjavaš ovaj stih.

2. Timotiju 4,3Jer će doći vrijeme kad zdrave nauke neće slušati,

Jedini koji je mogao daim odgovori bijo je Taramana , pasuga izgurali sa foruma , i sad uživaju ljudi sa Orijona

Taramana je svoje rekao i dokazao o sebi naravno. I drago mi je da ga nema barem za neko vrijeme.

Kakva te Mire spopala logika , to nema veze sa čistim razumom

Pa naravno da ćeš da ga braniš kada su obje vaše crkve pune paganskih učenja.


Baviš se sa mnom, obori ono što sam iznio.

Kad pređeš knjima , ako ikad pređeš , a nećeš

Šta je normalno da kažem da je to u redu i ok i istinska vjera. To bi za tebe bilo normalno.
 
Natrag
Top