Pravoslavlje

Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.317
Ja samo sam ukazao na "bazu" na kojoj je nastala melodika pojanja a ne samo pojanje. Melodika je preuzeta iz pozorišnog načina pevanja na Istoku od Grka a na Zapadu od Rimljana. Samo sam to naveo.

Niti kritikujem što se poji niti sam rekao da to treba ukinuti jer muzički izraz službe Bogu može biti i pozorišna muzika starih Grka i Rimljana. Nije to problem.

Da, dobro si primetio. I Protestanti uzimaju uzore iz realnog života tj. muzičkog opusa koji je realan danas a ne onaj koji je bio pre 1000 godina. No, implementacija grčko-rimske pozorišne muzike u hrišćansko pojanje nije toliko loše da ga treba odbaciti. Samo ukazujem na poreklo. A samo pojanje tj. citiranje biblijskih tekstova kroz pesmu je nešto drugo i ima korene u hebrejskom načinu bogoslužja. Tu si upravo i to ne poričem.

Eto brate, nisi me možda najbolje razumeo. To što navodim da su pagani u pozorištu tom melodikom slavili bogove ili citirali Homera i Hesioda, govorim samo o bazi takve melodičnosti. A sada je druga priča što naslednice Vizantijske crkve ne žele da se vrate i biblijskom uzoru bogosluženja kroz korišćenje svih instrumenata kako kaže Sveto Pismo te tako vrate dinamizam bogoslužju nego se drže isključivo pojanja.

Pozdrav.

Pa upravo ovakvom pricom i stalnim pominjanjem ''paganizma'' i ''vavilonsko- egipatske veze'' , vi ljude odvracate od crkve. To i jeste cilj onih koji su vam takve termine implementirali..
A to je ono sto sam rekao Propaganda, da bi unizili tudje, i predstavili svoju crkvu kao ''Bogom danu'' , a mi smo eto ''pagani''. Pa kao istorija ovo istorija ono, i kao cinjenice kazu.. A sve falsifikat do falsifikata i istrzanje citata iz istorije..
U tome je osnovni problem.

Dobro je , nisam te bas najbolje razumeo, znaci da shvatas da to nije pogresno.

A zasto ne zele instrumente?
Pa mislim da to jeste dobro pitanje i ja sam za promenu, ali nije to presudno po pitanju vere..
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Ako nešto ne postoji u bibliji - onda je to satanizam, pa ma koliko bio obučen u Hrišćansku obojenost.

Srećan je onaj ko u reči Božjoj pronađe istinu, i utehu, i mir..
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.317
Ako nešto ne postoji u bibliji - onda je to satanizam, pa ma koliko bio obučen u Hrišćansku obojenost.

Srećan je onaj ko u reči Božjoj pronađe istinu, i utehu, i mir..

Fino, onda je i adventisticka crkva satanisticka, jel u Bibliji ne stoji: da se upotrebljavaju odore prilikom krstenja(uzeli ste katolicke odore) , ne stoji ni da trebate da imate krst na crkvi pa ga imate, ne stoji ni da trebate slaviti Boga narodnom muzikom, pa ga slavite(preuzeli ste pagansku muziku), ne stoji ni da trebate posvecivati dete Gospodu, pa ga posvecujete, ne stoji ni da ne smete jesti meso, pa ga zabranjujete, ne stoji ni da trebate uzimati desetak, pa ga uzimate, ne stoji ni da svestenici trebaju biti placeni za rad, pa ih placate(uzdizete svestenstvo iznad laika[cist paganizam]) itd..
Niste li vi onda satanisti jer sve to radite sto ne stoji u Bibliji?

Ovo je toliko ruzno nazivati Pravoslavlje satanizmom? Jesam li ja vas tako nazvao?
Eto sad si pokazao pravi duh.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Mire Mire, sve što si naveo je biblijski, osim narodne muzike, i odora za krštenje.

U Adv crkvi negde postoje bele haljine za krštenje, negde se krsti u odelu.
U vezi narodne muzike - ne znam o čemu govoriš.

Što se tiče krsta, ja lično nisam za njegovu upotrebu, a ko želi može staviti na crkvi, ne vidim u tome neki veliki propust.
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.465
ne stoji ni da trebate slaviti Boga narodnom muzikom

Ne znam Mire000 gde postoji zabrana da se Gospod ne sme slaviti narodnom muzikom? Muzikom iz naroda upravo se slavi Gospod. Postoji mnogo starogradskim motiva recimo u pesmaricama Protestanata i Adventista. Meni se ti zvukovi izuzetno sviđaju. I starogradskom muzikom pa čak i folk muzikom(mislim na prave narodnjake a ne na grand i taj fazaon) se može pevati Gospodu. Ne vidim ništa loše u elementima narodne muzike u pevanju himni. Pa zar recimo Jevrejska duhovna muzika nije zasnovana na zvuku njihove narodne muzike?

No, gde postoji zabrana u Bibliji da ne sme se pevati narodnom muzikom?:)

Pozdrav.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.317
Mire Mire, sve što si naveo je biblijski, osim narodne muzike, i odora za krštenje.

U Adv crkvi negde postoje bele haljine za krštenje, negde se krsti u odelu.
U vezi narodne muzike - ne znam o čemu govoriš.

Što se tiče krsta, ja lično nisam za njegovu upotrebu, a ko želi može staviti na crkvi, ne vidim u tome neki veliki propust.

Kako se samo pravis, NISTA OD NAVEDENOG NIJE PO NOVOM ZAVETU!
Zasto lazes?

Gde u Novom Zavetu imas:

1.) Upotrebu odora prilikom krstenja(uzeli ste katolicke odore)
2.) Krst na crkvi
4.) Gde je zapovedjeno u NZ da se posvecuje dete Gospodu
5.) Gde stoji zabrana ishrane mesom?
6.) Gde pise da tebamo uzimati desetak od vernika?
7.) Gde stoji da svestenici trebaju primati platu? (uzdizete svestenstvo iznad laika[cist paganizam])

Zasto me teras da ti se suprotstavljam, i da moram ovo da iznosim ovako?
I zasto nazivas satanizmom nesto sto ne postoji u Bibliji a nije zabranjeno vrsiti, a sami to imate?
Nemoj to raditi, molim te jer nije lepo.

Ne znam Mire000 gde postoji zabrana da se Gospod ne sme slaviti narodnom muzikom? Muzikom iz naroda upravo se slavi Gospod. Postoji mnogo starogradskim motiva recimo u pesmaricama Protestanata i Adventista. Meni se ti zvukovi izuzetno sviđaju. I starogradskom muzikom pa čak i folk muzikom(mislim na prave narodnjake a ne na grand i taj fazaon) se može pevati Gospodu. Ne vidim ništa loše u elementima narodne muzike u pevanju himni. Pa zar recimo Jevrejska duhovna muzika nije zasnovana na zvuku njihove narodne muzike?

No, gde postoji zabrana u Bibliji da ne sme se pevati narodnom muzikom?:)

Pozdrav.

Nisam rekao da je zabranjeno, ali ce on prigovoriti da je nasa muzika ''paganskog porekla'' kao i sve ostalo, pa sam mu shodno tome i odgovorio, da ako je nasa paganska onda je i adventisticka...

Stvarno mi je vise nego zao zasto ljudi moraju ovo da rade?
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.465
Nisam rekao da je zabranjeno, ali ce on prigovoriti da je nasa muzika ''paganskog porekla'' kao i sve ostalo, pa sam mu shodno tome i odgovorio, da ako je nasa paganska onda je i adventisticka...

Onda smo se razumeli:).

Ja sam ti i odgovorio da nemam ništa ni protiv pozorišne muzike starih Rimljana i Grka:). Verujem da i brat Laodikeja slično misli.

Pozdrav.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.317
Onda smo se razumeli:).

Ja sam ti i odgovorio da nemam ništa ni protiv pozorišne muzike starih Rimljana i Grka:). Verujem da i brat Laodikeja slično misli.

Pozdrav.

Znam brate. Al ja ne mogu da verujem da je Pravoslavlje nazvao satanizmom, ni za sta..
Ko da ja imam nesto protiv adventizma, nemam nista.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
EGW u svojoj knjizi ''poruka mladima'' kaze da ''Bogosluzenja treba da budu zanimljiva'', oni slede to pravilo, i prave ''performans religije'' , kako u propovedi koja je ''teatralna'', govornik vise ''glumi'' nego sto iznosi rec(isprica koji vic, tu su i slike, grafikoni, poredjenja.. a da ne govorim o slajdovima i filmovima koji zabavljaju gledaoce)..

Pa u šta si gledao u način iznošenja ili ono što je iznosio? Samo nezrele osobe gledaju u način iznošenja, a ne u ono što je izneseno.

Dakle nisi uputio razumnu kritiku na račun ono što je izneseno. Nego se baviš nečim što ide uz to iznošenje.

On glasno vice i vitla biblijom da ostavi sto veci utisak na slusaoce itd..(sve se radi planski i uci se na teoloskom fakultetu, i sve to deluje na emocije)..
Pa preko muzike koja je neizostavni deo Bogosluzenja - predavanja, a tu su i koncerti...

Pa moraju te ljudi čuti. Naravno da treba da ostavi utisak na ljude, šta je u tome loše. I naravno upućuješ kritiku muzici, a ne onome što je izneseno. Šta je problem u muzici koja je himnična i koja uzdiže Boga?

Da se druzis sa Teolozima znao bi kako se pripremaju propovedi, i kako se biraju teme..

Opet se baviš nečim što nije sama suština. A šta trebaju drugačije da biraju teme.

Ja sam trebao studirati na ATF, to su mi nudili, trebao sam se krstiti i odmah krenuti na fax uz preporuke, ali sam u zadnji momenat odustao..

Ti me ne zanimaš, imaš li kakvu razumnu kritiku na račun onoga što se propovijedalo?

Da se razumemo, ja nisam protivnik nacina na koji se to izvodi,

Pa što si onda iznosio kritiku. Kritikovao si način kako se iznosi jer ne možeš jednog slova razumne kritike da daš na ono što je izneseno.

ali kad vec spominjes ''performans religije'' , to adventisti rade a ne Pravoslavci, kako si ti tvrdio..

I opet kritika bez dokaza, nađi samo jednu stvar koja dokazuje da je adventizam performans religija.

Na Bogosluzenju kod Pravoslavaca se cita Rec, jer Rec Bozja je jasna i razumljiva coveku.

A šta se u HAC ne čita riječ. Pa na liturgijama se ugl. riječ čita na kraju bogosluženja uz propovijed. Osim kada su neki veći praznici. Dakle samo bogosluženje je bez riječi.

Ne treba da se nekom ''soli pamet'' i da se tumaci ljudskim objasnjenjima kao kod adventista,

Zašto ne bi kada je to praksa bila i u SZ i NZ.

jer nama je sve ''onako kako i pise''.

Kako onda objasniti da tolike denominacije imaju toliko različita tumačenja Biblije. Nije Biblija nikakva garancija ispravnosti.

Ne radimo izvrtanja teksta i ne radimo manipulaciju prevodima kao vi..

Izvrtanje je radila PC koja je pisala DAN NEDELJNI IAKO piše dan Gospodnji u Otkrivenju. A najviše su korupcije imali JS. Sada si baš Mire lupio veliku glupost, pa kod advent je Biblija ista i nije mijenjana.

Ipak se u crkvi narod poucava drugom prilikom..

Ovo te ne razumijem šta znači drugom prilikom?

A kada kazes ''dosadno'' i kod adventista ,

Reci pošteno i iskreno je li ti bilo dosadno? Ako jeste onda reci razlog zašto jeste?

mnogi clanovi ne idu u crkvu jer su ''prerasli performanse'',

Netačno, ide velika većina. Neki ne idu, a njih je manje. Znam ovdje kod mene, a u drugim gradovima idu mnogi, većina i to velika. Dakle izmišljaš. Po ovome vidim da ti je bilo dosadno.

i kada ih pitas zasto ne idu, oni odgovore: ''jer mi je tamo dosadno''.

Navedi konkretni dokaz, šta je to što je dosadno. Konkretnu primjedbu.

I tebi ce dosaditi nakon nekog vremena, kao i njima, a ne znam sta ces onda...

Meni nikad nije dosadno, čak veoma zanimljivo u mnogim trenucima, nekad pogledam na sat pa ne mogu da vjerujem da je toliko prošlo vremena. Ima nekad nko iznosi na dosadan način, ali to se odnosi na ljude koji dođu sastrane, i to su pojedinci. Sama priča nije dosadna nikad, samo ima govornika koji jesu.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.317
Ma necu odgovarati na kojestarije...
Rekao sam da kod nas nema performansa, kod vas ima. Sad bi da se izvlacis, a rekao si da je dosadno, ako je kod nas dosadno znaci da nema performansa.. Dakle oboreno je ono sto si ti tvrdio..
 
Natrag
Top