Pravoslavci i katolici štite hrišćanstvo

Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.317
Mire, zasto sledis Tripovim nacinom diskusije? Kada su i koji protestanti ubijasli Katolike?
Znam da je postojala odbojnost izmedju te dve grupe, u Americi, ali ne mislim da su se medjusobno ubijali?

Zar ne znas istoriju Marko? Luter i Melanhton npr. su progonili katolike. Pise ti sve u istoriji. I ne samo katolike nego i anabaptiste i jevreje.. Necu postavljati izvore proveri sam. Samo ako zelis naci ces u istoriji..

Nije problem sto se ovde istice kako smo mi tradicionalni spajivali ili ne znam sta radili, nego sto se krije da su to isto radili i protestanti. Cak su i vestice spaljivali.

I kako onda cutati na sve to kad se ne predstavlja objektivno. Zasto se prikazuju tkz. gresi katolika i pravoslavaca a protestanti se sa druge strane prave svecima?

To prosto nisu cinjenice nego izvrtanja, i ja ne mogu to da gledam.

Kazem, ili ce se nesto promeniti ili cu ih sve blokirati ili cu otici sa foruma. A ovo poslednje jedva cekaju. Mozda ce reci da im je Bog javio kako ce me ukloniti, odmah da kazem da ako tako bude to je moja slobodna volja.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Mire je postao fenomen kao i ostali na njegovu stetu.
Jer svako ko imalo poznaje istoriju ima da se smeje na ovakve izjave.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
I ne samo katolike nego i anabaptiste i jevreje..

Koja izmišljotina, upravo su Jevreji bježali iz Španije u Dansku, NJemačku i Holandiju gdje su naišli na toleratan stav protestanata.

Eto koliko se vidi isključenost, tačnije uzimanje samo djela istorije koji odgovara Miretu, a zaobilazi kao i Slap dekrete koje su donijeli protestantski kneževi kojom su poništili odluke Lutera protiv Jevreja.

E zato imaju haos i beznađe.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.394
Zar ne znas istoriju Marko? Luter i Melanhton npr. su progonili katolike. Pise ti sve u istoriji. I ne samo katolike nego i anabaptiste i jevreje..

Koja izmišljotina,

U spisu „O Židovima i njihovim lažima“ iz 1543. Luther sotonizira Židove i nalaže program od sedam točaka na koji način ih se treba „riješiti“: Paljenjem svih sinagoga, uništenjem njihovih kuća, zaplijenom njihovih spisa, smrtnom kaznom za rabine, internacijom, oduzimanjem vlasništva i prisilnim radom. Njemački filozof i psihijatar Karl Jaspers (1883.-1969.) komentirao je to riječima: „Što je Hitler činio, to je Luther nalagao s iznimkom izravnog usmrćivanja u plinskim komorama.“

P.S. Koja fatamorgana.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Oni štite krstionice i svoje idolopokloničke hramove, a ne Hrišćanstvo.

I to štite jedni od drugih.
 
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Zar ne znas istoriju Marko? Luter i Melanhton npr. su progonili katolike. Pise ti sve u istoriji. I ne samo katolike nego i anabaptiste i jevreje.. Necu postavljati izvore proveri sam. Samo ako zelis naci ces u istoriji..
Nije problem sto se ovde istice kako smo mi tradicionalni spajivali ili ne znam sta radili, nego sto se krije da su to isto radili i protestanti. Cak su i vestice spaljivali.

Dobro jutro brate Mire,

Nadam se da znas da sam dobro u nekoliko navrata studirao Crkvenu istoriju. Nigde nisam procutao da su protestanti progonili katolike.
Kako nejaci da progobni jacega Pre svega ja ne branim protestante, ima dosta toga s cime se ni ja ne slazem, ali tvrdnja da su protestanti imali inkviziciju nije istinita.
Vi napadata Lutera, ima dosta toga s cime se ni ja ne slazem sa Luterom.

Medjutim, Luter je rodjen u strogo katolickoj porodici. Posvetio se monaskom zivotu. Studirao filozofiju i teologiju. Zaredjem za katolickog svestenika.
Pa onda recite sta je bilo pogresno, da se on suprotstavio onima koji su ga podigli i vaspitali?
Problem je za Lutera nastao kada je predstvanik Vatikana poceo da prodeje oprosnice grega za novac. To i jeste bilo pogresno.
Luter je pogresio sto je ostro napa Papu nazivajuci ga antihristom. Medjutim, ni Vatikan nije lepo, bratski postupio sa Luterom nego silom, ukorima pa cak i iskljucenjem.
Da je sa obe strane bilo razumevanja i bratske paznje, svakako da bi sve bilo drugacije.

Kada su neki generali predlozili da se reformatori vojno pripreme za otpor, Luter je to odbio. Reako je: "Bog treba da brani svoje delo, a ne da ga branimo oruzjem."
A ti kazes da je on progonio katolike. Na drzavnom Saboru branio je svoje uverenje i pridobio mnoge plemice i knezove, kao i naroda.

Kada su seljaci podigli ustanak, nastojali su da pridobiju i Lutera na svoju stranu, on je to odbio.
Kada su seljaci ubili neke reformatore, onda Luter jeste izjavio "ubijajte ih kao pse." Po mome sudu, tu je pogresio.
Protstanti su buili progonjeni, i ja mislim da je pogresno sto su uzeli oruzje da se brane.

U Italiji, Svajcarskoj i Francusko, tri razlicite grupe vernika bile su progonjene , a cesto i masakrirane. Bili su to Valdenzani, Hugenoti i Albninzani ili katari.
Crkva i drzava zajedno su radili i hiljade ljudei, zena i dece bilo je ubijeno. Sva ta mesta posetio sam i temeljito studirao Crkvenu istoriju.

Sve u svemu, Mire, pogresio si sto si napao protestante, koji su isto tako cinili greske, ali ni u kom slucaju nisu cinili ono sto je cinila inkvizicija.
Mislim da danasnji Papa Franjo pravilno pristupa tom problemu, priznajuci da Crkva nije uvek dobro postupala sa ljudima i pokusava da smanji taj ponor izmedju katolika, pravoslavaca i protestanata..
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Kako ga štite i koliko se vole vidjeli smo u Splitu, ali i u Beranama. Ovdje lažna ljubav ujedinjenih "hrišćana" u mržnji prema adventizmu i EGV.

A van foruma pesnice, haos, mržnja međusobna.
Dakle to je njihovo pravo stanje.

Ovdje glume kao jedinstveni u Hristu, a ono jedinstveni kao saudikeji i fariseji kada se pojavio Isus.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.317
Nadam se da znas da sam dobro u nekoliko navrata studirao Crkvenu istoriju.

Ne znam Marko sve o tebi..

Nigde nisam procutao da su protestanti progonili katolike.

Hvala, meni je ovo dovoljno. To je objektivno sagledavanje. Medjutim reci ovo Tripu i Laodikeji koji to poricu. Cak kazu da lazemo!

Pre svega ja ne branim protestante, ima dosta toga s cime se ni ja ne slazem, ali tvrdnja da su protestanti imali inkviziciju nije istinita.

Ne znam sta si ti procitao, ali koliko ja znam, Melanhton je bio desna ruka Lutera, a on je provodio inkviziciju..

Kada su neki generali predlozili da se reformatori vojno pripreme za otpor, Luter je to odbio. Reako je: "Bog treba da brani svoje delo, a ne da ga branimo oruzjem."
A ti kazes da je on progonio katolike.

Naravno da je progonio katolike. Medjutim u pocetku je cesto menjao stav jednom je hteo, drugi put se neckao. Na kraju je grmeo kako ih sve treba prognati i ubiti!

Ako je Luter zbog pritisaka i postao progonitelj (nenamerno) , sta mislis mozemo li mi onda Papu osuditi sto je preduzeo mere protiv pobunjenika (isprovociran njihovim napadima) odnosno protestanata?

Ako sudimo, moramo posteno suditi. Ili su i jedni i drugi cinili uzasne zlocine ili nije nije niko.

Protstanti su buili progonjeni, i ja mislim da je pogresno sto su uzeli oruzje da se brane

I ja mislim da je pogresno, "progonjeni su postali progonitelji" i time su sami sebe diskreditovali! Ne vidim zasto bi Papa bio gori od njih. Zar cemo meriti grehe na kasicicu? Gledati ko je pocinio vece zlocine?

Nije lepo osudjivati katolike za zlocine a protestante amnestirati od istih, sto ova dvojica neprestano rade. Ako osudimo zlocine, onda osudimo obe strane, ili nemojmo nikoga!

Kada su seljaci ubili neke reformatore, onda Luter jeste izjavio "ubijajte ih kao pse."

Eto. . Kazem posto znas istoriju i znas da ne lazemo, treba ovo Laodikeja i Tripo da cuju. Ne mogu oni da nas prave lazljivcima i prevarantima, sa jedne strane i da trube kako su katolici cinili zlocine a protestanti nisu. Ili su i jedni i drugi krivi ili nije niko!

U Italiji, Svajcarskoj i Francusko, tri razlicite grupe vernika bile su progonjene , a cesto i masakrirane. Bili su to Valdenzani, Hugenoti i Albninzani ili katari.

Jesu naravno! Ali tu se krije i razlog zasto. Opet se radi o 'provokaciji'. Kao sto je Luter bio isprovociran da reaguje tako su i drzavne vlasti bile isprovocirane. Ove protestantske grupacije su bile pobunjenicke frakcije koje su izazivale nerede na ulicama i pretile drustvenom poretku. Nije se tu radilo samo o drugacijem verskom pogledu. Kao i Luter ove grupacije su napadale crkvu, izaivale i stvarale pobune.. Pored toga ucile su cak i da je 'satana stvoritelj sveta'. Drzava je procenila da je to opasno po stabilnost i zdravlje nacije, procenili su da su ove sekte destruktivne za drustvo a crkvi nije odgovarala teologija, koja je u velikoj meri zaista licila na satanizam. Situacija je bila umnogome slicna onome sto sada imamo na ovom forumu, gde nekolicina izaziva i provocira sve ostale, namecuci svoje misljenje.. Vlasti su ovome morale stati na put, a to su ucinile tako sto su preduzele drasticne mere..

Trebamo li da ih krivimo?

Ja samo posmatram stvari realno..

Sta bi se desilo kad bi satanisticka sekta danas javno po ulicama izazivala nerede, protestovala, napadala crkvu, vrbovala ljude i otvoreno uvlacila u sektu govoreci kako je 'satana stvorio svet' ?

Ne bi dugo potrajalo, pobacili bi ih u zatvore, a u ono vreme nije bio u opticaju zatvor.

Sve u svemu, Mire, pogresio si sto si napao protestante, koji su isto tako cinili greske, ali ni u kom slucaju nisu cinili ono sto je cinila inkvizicija.

Ali su cinili greske. Ja ne mogu da minimizujem necije grehe ili da nekog amnestiram a drugog osudim za iste postupke. Ili sudim pravedno i jednima i drugima jednako ili ne sudim uopste. Zlocin je zlocin, ma koliki da je...

S drige strane Tripo i Laodikeja ne sude pravedno! Oni katolike osudjuju a protestante prave svecima. To je daleko od istine. Zato i imamo sukob na ovom forumu. Oni sakrivaju svoje greske a isticu tudje, onda mi iz inata svoje greske ne iznosimo a vase isticemo..

Da bi se stvari sagledale realno, moramo biti nepristrasni, a ovi nikako nece da budu, i ne zele. Pa ako nece, ako ce samo da nam lupaju packe, onda cemo i mi njima. To je prosto tako.

Hvala Bogu da si ti Marko istoriju izneo realno. Ja sam za mir i za posteno sagledavanje istorije i teologije. Ja nikog ne napadam, ali ako me neko lupa samarima neprestano, ne mogu ja da se pravim da se nista nije desilo i da cutim. Ili bi trebalo da cutim, evo ti mi kazi, ja stvarno nisam vise pametan!?
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Oni sakrivaju svoje greske a isticu tudje, onda mi iz inata svoje greske ne iznosimo a vase isticemo..

Da bi se stvari sagledale realno, moramo biti nepristrasni, a ovi nikako nece da budu, i ne zele. Pa ako nece, ako ce samo da nam lupaju packe, onda cemo i mi njima. To je prosto tako.

Ne Mire, oni ne sakrivaju svoje greške, oni baš zbog tih grešaka i napadaju druge. Prva i osnovna greška je nakaradna teologija i arogancija kojom istu propagiraju kao "istinu". Iz toga proizilazi sve ostalo, jer da bi se njihovo "verovanje" proglasilo "istinom" drugi se mora ocrniti u toj meri da njegov autoritet bude uništen. Još nešto, ovo nije inat, nego realnost, tako to brate funkcioniše. Da bi sebe istakli druge moraju ponižavati i uklanjati. To što se mi branimo i odgovaramo na optužbe je samo reakcija na to što oni rade. Ali, ponoviću, to im je osnova vere.

Nepristrasni? Nikada oni neće biti nepristrasni, veliki je ulog u pitanju. Jer cilj napada nije ništa drugo nego uklanjanje smetnje njihovom "prozelitizmu". Prosto i jednostavno, kao i u filmu Gorštak, "There could be only one", a oni žele da budu taj one i sve će učiniti da sebe prikažu takvim. Ujedno, ne napadaju oni samo zbog ratova ovoga ili onoga, oni pljuju po teologiji, sakramentima, svecima, samoj veri. I onda ti pokušavaš da budeš nepristrasan?? I da naivno veruješ da priznavanje grešaka sa obe strane može da donese mir. Ne može, jer napad nije usmeren na mene, tebe, bilo koga. Napad je usmeren na veru, i svako priznavanje ikakvih grešaka automatski njima daje za pravo. Naime, ako kažeš ovaj ili onaj je pogrešio, nije trebao to da radi, oni to neće shvatiti kao pokajanje (koje se Bogu daje, a ne ljudima, posebno ne neprijateljima) nego kao priznanje da su oni u pravu, a onda to znači da su i u drugom u pravu. A to je put u apostazu.

Mire, znam da ti sve to pišeš u najboljoj nameri, ali zar zaboraljvaš da je put do pakla popločan najboljim namerama? Zar zaboravljaš da se "vera" koju oni slede i nije razvila tako što se izvinjavala za realne greške i laži, nego je lažima kitila inicijalnu laž nastalu u Milerovom umu, spašavajući svoj kult. I takvima bi mi trebalo da se izvinemo, da priznamo da smo negde pogrešili??? Da im damo za pravo??? NIKADA.

Jer, nismo mi u pitanju, grešni smo kao i svi ljudi, nego je u pitanju Istina, u pitanju je Vera.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.317
Ujedno, ne napadaju oni samo zbog ratova ovoga ili onoga, oni pljuju po teologiji, sakramentima, svecima, samoj veri. I onda ti pokušavaš da budeš nepristrasan?? I da naivno veruješ da priznavanje grešaka sa obe strane može da donese mir. Ne može, jer napad nije usmeren na mene, tebe, bilo koga. Napad je usmeren na veru, i svako priznavanje ikakvih grešaka automatski njima daje za pravo. Naime, ako kažeš ovaj ili onaj je pogrešio, nije trebao to da radi, oni to neće shvatiti kao pokajanje (koje se Bogu daje, a ne ljudima, posebno ne neprijateljima) nego kao priznanje da su oni u pravu, a onda to znači da su i u drugom u pravu. A to je put u apostazu.
Zar zaboravljaš da se "vera" koju oni slede i nije razvila tako što se izvinjavala za realne greške i laži, nego je lažima kitila inicijalnu laž nastalu u Milerovom umu, spašavajući svoj kult. I takvima bi mi trebalo da se izvinemo, da priznamo da smo negde pogrešili??? Da im damo za pravo??? NIKADA.

Jer, nismo mi u pitanju, grešni smo kao i svi ljudi, nego je u pitanju Istina, u pitanju je Vera.

Brate, ja ne mislim da je moguce sa svima njima imati normalnu komunikaciju, svakako da nije, ali bar sa nekima jeste, primer je Jovan.

Ovde uopste nije problem teologija, sve dok sagovornik ne insistira da je jedino on upravu, da njegova crkva ima apsolutnu istinu a da su sve druge lazne.

Ako neko ne podcenjuje sagovornika i ne naziva istog "paganinom" ako njegovu veru ne naziva "satanizmom" ako ga ne diskredituje i ne naziva "pokvarenim i zlim", ako njegove svestenike ne predstavlja licemerima, ako ne igra na kartu nacionalizma, ako nije ohol i arogantan, ako ne podmece i nije opsednut da druge naruzi a sebe uzdigne (sto su predrasude) , tada je moguce razgovarati sa njim.

Drugim recima moguce je razgovarati sa onim iskrenim Hriscanima koji imaju ljubavi prema svojim bliznjima, ciji cilj nije misionarenje i nametanje svoje vere ili pobeda na forumu, vec razmena misljenja.

Ja se nadam da takvi ovde postoje, a ako ne, da ce postati takvi i shvatiti da ovakav nacin diskusije koji trenutno vodimo, ne vodi apsolutno nicemu do svadji.

Ako oni misle da je teologija (tj. evandjelje) povrediti drugoga poniziti ga i naciniti manje vrednim u odnosu na njih i njihovu crkvu, umesto pristupiti mu sa ljubavlju i postovanjem, pohvaliti njegove vrline i istaknuti pozitivne aspekte njegove vere a onda ih podici na visi nivo, onda ih ja stvarno zalim!
 
Natrag
Top