Prava istorija Srba?!

Član
Učlanjen(a)
18.12.2009
Poruka
10
Daj bre ljudi, dosta vise sa tim šarlatanom i njegovom "pravom istorijomyes3". wacko2Toliki broj ubedjenih da su srbi nadgledali izgradnju piramida:dance2:! To bre nema veze sa mozgom. To je kompleks inferiornosti.:(
 
Član
Učlanjen(a)
12.04.2009
Poruka
1.545
posvetili ste sest strana jednom idiotu od sarlatana koji se poziva samo na toponime jer ne ume da se koristi kritickom analizom izvora ... ja vam se divim.

Hajde da ne lupamo,molim te... Ovi ljudi su svi dokazani i priznati nauchnici i profesori tako da kaljash nechije ime a mogu da zamislim samo kako si chitala prvi tj. pochetni post. Ovde niko nije egoistichan nego se komentarishu dokazi o tome. Niti neko namerava da tvrdi da je ovo istina,niti da je lazh...Ovde smo da se zapitamo da li je moguce da je poreklo nashih naroda toliko staro.
Ovde postoje dokazi ali sad se postavlja pitanje da li su dokazi oborivi ili ne. Chovek koji je sakupio ove resurse nije zasluzhio da ga neko naziva sharlatanom, a ako nemate shta pametno da kazhete onda bolje zaobidjite temu.

A onaj post o nadgledanju piramida nema veze sa vezom...Koliko su godina zhiveli narodi sa prostora dva americhka kontinenta i da nisu znali za postojanje Romana,Germana,Egipcana,Kineza i td. Mogli su preci da zhive i u doba Cezara pa da ne znaju ko je on uopshte. Ako vec komentarishete neshto,trudite se bar da ne ispadnete glupi...ovo nije vasha soba pa da chitate samo vi...na forumu je registrovano preko 150 000 ljudi
 
Član
Učlanjen(a)
19.08.2009
Poruka
981
Mislio sam da je ova tema apsolvirana i da tu više nema šta da se kaže - prosto sve je rečeno, sve se zna. No prevarih se.
Za mene, najveći kulturni genocid načinjen Srpskom narodu je ne postavljanje na You Tube kultne emisije od MIlje Vujanović kojom je ona o jadu zabavljala široki auditorij devedesetih godina (usput, ne mogu se setiti kako se zvala ta emisija , pa ako neko zna neka pomogne). Naime ovu činjenicu ne smatram običnim propustom, već tendecioznim uništavanjem Srpskog kulturnog nasleđa.
Da danas postoje te emisije ne bih morao ovoliko da škrabam, lepo bih pustio jednu od njih i prikazao tj. uporedio njene naučne metode sa naučnim metodama korišćene od strane gospodina Jovana Đeretića.
Zapravo osnovna metoda kojom se služi dotični gospodin je identična metodi dotične gosđpođice-gospođe ,ipak gospođe pošto se venčala za zvezdu Regulus. Ta metoda poznata je u naučnim krugovima i naziva se lupetanje.
Dok emisija od gospođe Vujanović ima nekog smisla jer služi zabavi, razbribrizi, "naučni radovi" gospodina Đeretića gube bilo kakav smisaoni karakter sem njegovim bolesnim ambicijama da se ušunja u hram nauke dokazujući kako je Adam Srbin. No portir ispred hrama ne pušta svakog unutra, jer kad bi se to dopustilo nauka bi se pretvorila u mitotvorstvo.
Kažu, izneo je dokaze pa ih obarajte. No ja ne vidoh ni jedan dokaz, samo diletantsko povezivanje sličnih termina ( izraza) . Na taj nači možemo dokazati da su recimo Nemci ili Bolivijci ili Englezi ili Amerikanci zapravo Srbi. Evo primera ,guglujući naleteo sam pa prilepljujem dokaz o srpskom poreklu Nemaca jer u nemačkom jeziku postoje mnoge srpske reči ...Gepek – Gepacktrager, Cvikcangle – Zwickzange,Malter – Mörtel,Fangla – Fangel,Mistrija – Mistel, Štangla – Stange, Vinkla – Winkel, Dizna – Düse, Nes kafa – Nescafee, Kurbla – Kurbel, Kabel – Kabel, Sajla - Seil itd. Ovo je tipičan primer korišćenja etnolingvistike na pogrešan način. Sad ću prilepiti ono što sam pisao u sličnoj temi na ovom forumu .Svi indoevropski jezici su slični međusobno a i sa sanskriptom . Zapravo svi vode isto poreklo od pretpostavlja se slične grupe naroda koji su živeli u oblasti Kavkaza. Taj narod Indoevropski (Arijevski ) počeo se širiti i kretati u više pravaca , ka Indiji, Evropi , Maloj Aziji , Persiji. Sve ovo je samo pretpostavka, ne postoje materijalni dokazi , ostali su samo mitovi i etnoligvistika koji nam bacaju malo svetlosti (nedovoljno) u ovaj senoviti deo povesti.
E onda se pojavi gospodin Đeretić i potpuno rasvetli ovaj mračni deo povesti i otkrije slepom naučnom svetu da su Arijevci zapravo Srbi ne samo Arijevci već i Etrurci i Vendi i Egipćani i Grci i kurci palci. Ovakve budalaštine teško je i čitati.
Kada pričamo o tako dalekim periodima kao što su periodi kamenog doba gde pismo nije razvijeno a materijalni dokazi ne postoje, ili su nedovoljni, možemo pričati o pretpostavkama i tu nam etnoligvistika može pomoći. Ali ona ima svojih ograničenja i sa njom treba oprezno, jer mogućnosti zloupotrebe su ogromne što se može videti na primeru Đeretić.
Naravno gospodin Đeretić nema nikakve materijalne dokaze, ne navodi nikakva relevantna iskopavanja , naučno potvrđene izvore. Izvore i citate koje koristi tumači na začuđujuć način ili koristi citate od istoričara romantičara koje je vreme odavno pregazilo , čije su teze potpuno opovrgnute. Citira i ljude koji nemaju veze sa istorijom i arheologijom ( pesnike i pisce) a nekada i ne pominje izvore već pušta mašti na volju da odradi svoje.
U ovom mom postu , dao sam samo opštu ocenu, nisam zalazio u detalje, jer toliko gluposti je taj čovek napisao da bi bila potreban ceo vek za analiziranje.
Drugo , kakav je Đeretić priznati naučnik ? I gde je on priznat ? Kakvu on međunarodnu reputaciju ima? Kakav je njegov indeks citiranosti (ne računajući Treće oko)? I da li je on uopšte istoričar ili arheolog možda? Na sva ova pitanja odgovor je lak – on nije nikakav naučnik, nema nikakvu međunarodnu reputaciju , njegov indeks citiranosti je 0 , nije čak ni istoričar ili arheolog (u ozbiljnim istorijskim krugovima on služi za sprdnju) .
Kada neko istoriju koristi za najsumanutije ideološke stavove , megalomanske ideje o Srbima kao najstarijem narodu, zanemarujući naučne metode i objektivne činjenice onda se tako nešto ne može nikako drugačije nazvati nego šarlatanstvom.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
30.07.2009
Poruka
165
Zanimljiva tema, a i neverovatno koliko gluposti i nepodudarnosti ima kako u vasim postovima, tako i u spisima istoricara.

Jer istorija NIJE toliko pouzdana i jednosmerna nauka, kao molekularna fizika. Istoriju su pisali i menjali pobednici, mozda Srbi i dolaze sa Indijskog poluostrva (imamo mnogo slicna geneticka obelezja sa danasnjim Indijcima, tipa faca, obrve itd), i naravno da su se ljudi selili jer su iscrpljivali resurse teritorija/bili proterivani drugim plemenima, i na kraju posle Karpata sisli na Balkan. Ima nas posvuda, sad da li smo svi mi Srbi, to ne tvrdim, ali taj narod (nazovimo ih Arijevci) imaju(imamo) koliko sam procitao, fascinatnu istoriju, kulturu i nebrojane ostavstine po Evroazijskom kontinentu.

Podele su nastale, nastali su sukobi, zemlje su deljenje, ljudi se otudjuju, ali sve sto je autor teme nabavio kao izvor, ima po meni mnogo smisla. Srbi su svuda po svetu, vecina ih je asimilovana, koristena u vojne svrhe jer su bili izvrsni i talentovani borci. Primer odbrana od Huna. Troja. Primeri ostavstina: Sibirija (Sirbija), Zerbija (Serbia) i hiljade drugih... Zapad danas za nas je kao 12-godisnji gangsta wannabe koji psuje kevu odraslom muskarcu. Kao narod i ljudi smo mnogo jaki, pravedni, prastamo i odani smo. Ali nije pametno stati nam na crtu.


Da sumiram, zaista sam ocaran ovime sto sam procitao, kao i time sto su nasi preci ostavili toliko traga na ovom svetu. Veliki thanks za sav info:)
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
23.03.2010
Poruka
160
Mozda su Srbi iz Indije,mozda je Elvis ziv,mozda su muskarci stvarno sa Marsa a zene sa Venere,mozda je zemlja ravna ploca oko koje se okrece svemir ,mozda,mozda,mozda.A mozda su ove price samozavaravanje naroda koji je preziveo to sto je preziveo zadnjih dvadeset godina.
 
Član
Učlanjen(a)
18.12.2009
Poruka
10
A onaj post o nadgledanju piramida nema veze sa vezom...Koliko su godina zhiveli narodi sa prostora dva americhka kontinenta i da nisu znali za postojanje Romana,Germana,Egipcana,Kineza i td. Mogli su preci da zhive i u doba Cezara pa da ne znaju ko je on uopshte. Ako vec komentarishete neshto,trudite se bar da ne ispadnete glupi...ovo nije vasha soba pa da chitate samo vi...na forumu je registrovano preko 150 000 ljudi
Jeste, veze s vezom ima da su srbi imali nekog Nina u Vavilonu, i da su najstariji narod u evropi! Ovo mi stvarno lici na lupetanje Milje Vujanović koja je prikazivala kartu Evrope sa nekim žutim delovima i govorila: "Ovo sve žuto, to su srpske zemlje". A ono Engleska i Vels ofarbani u žuto. I služila se istom logikom ko ovaj "naučnik", tražila sličnosti u izgovoru ili zapisu nekih toponima i imenima starih kraljeva. E na to može da se primi samo neko ko pojma nema o istoriji, lingvistici i ko ne zna šta je to etnogeneza.

... Na taj nači možemo dokazati da su recimo Nemci ili Bolivijci ili Englezi ili Amerikanci zapravo Srbi. Evo primera ,guglujući naleteo sam pa prilepljujem dokaz o srpskom poreklu Nemaca jer u nemačkom jeziku postoje mnoge srpske reči ...Gepek – Gepacktrager, Cvikcangle – Zwickzange,Malter – Mörtel,Fangla – Fangel,Mistrija – Mistel, Štangla – Stange, Vinkla – Winkel, Dizna – Düse, Nes kafa – Nescafee, Kurbla – Kurbel, Kabel – Kabel, Sajla - Seil itd. Ovo je tipičan primer korišćenja etnolingvistike na pogrešan način. Sad ću prilepiti ono što sam pisao u sličnoj temi na ovom forumu .Svi indoevropski jezici su slični međusobno a i sa sanskriptom . Zapravo svi vode isto poreklo od pretpostavlja se slične grupe naroda koji su živeli u oblasti Kavkaza. Taj narod Indoevropski (Arijevski ) počeo se širiti i kretati u više pravaca , ka Indiji, Evropi , Maloj Aziji , Persiji. Sve ovo je samo pretpostavka, ne postoje materijalni dokazi , ostali su samo mitovi i etnoligvistika koji nam bacaju malo svetlosti (nedovoljno) u ovaj senoviti deo povesti.
E onda se pojavi gospodin Đeretić i potpuno rasvetli ovaj mračni deo povesti i otkrije slepom naučnom svetu da su Arijevci zapravo Srbi ne samo Arijevci već i Etrurci i Vendi i Egipćani i Grci i kurci palci. Ovakve budalaštine teško je i čitati.
Kada pričamo o tako dalekim periodima kao što su periodi kamenog doba gde pismo nije razvijeno a materijalni dokazi ne postoje, ili su nedovoljni, možemo pričati o pretpostavkama i tu nam etnoligvistika može pomoći. Ali ona ima svojih ograničenja i sa njom treba oprezno, jer mogućnosti zloupotrebe su ogromne što se može videti na primeru Đeretić.
...

Svi indoevropski narodi imaju reči koje vode poreklo od praindoevropskog jezika kojim su se služili prvi indoevropljani, te se njihove reči vezane za ono čime su se bavili- poljoprivredu, stočarstvo, kao i za ono gde su živeli - šume, jezera , planine mogu povezati. Reči npr za otac, majka, brat su još starije, pre indoevropljana i one se mogu povezati u svim jezicima sveta, čak kod indijanaca, aboridžina, pigmeja i bušmana. I sad neko pomisli da su srbi stariji od pigmeja!
 
Učlanjen(a)
02.06.2010
Poruka
1
Ova tema me posebno interesuje i prisustvovao sam mnogim predavanjima a i vlasnik sam više kjniga koje govore o ISTORIJI SRBa iz raynih uglova. Očigledno je teško doći do pravih podataka a tek o ISTINI????? i da ne govorimo. Unapred se zahvaljujem svima koji mi prosvetle zonu saznanja po ovim pitanjima.
 
Član
Učlanjen(a)
06.01.2010
Poruka
27
Evo primera ,guglujući naleteo sam pa prilepljujem dokaz o srpskom poreklu Nemaca jer u nemačkom jeziku postoje mnoge srpske reči ...Gepek – Gepacktrager, Cvikcangle – Zwickzange,Malter – Mörtel,Fangla – Fangel,Mistrija – Mistel, Štangla – Stange, Vinkla – Winkel, Dizna – Düse, Nes kafa – Nescafee, Kurbla – Kurbel, Kabel – Kabel, Sajla - Seil itd. Ovo je tipičan primer korišćenja etnolingvistike na pogrešan način.

Premda se slazem s tvojim stavovima, ovo sto si naveo je tipicno lupanje. Ovde uopste nije rec o srodnim recima, vec o recima direktno preuzetim iz germanskih jezika - varvarizmima ili germanizmima. Ali, postoje takve reci o kojima pricas: udovica / rus. vdova / eng. widow / nem. witwe. U pitanju je zajednicki koren (indoevropski) - vithava. Medjutim, ponavljam fonoloska slicnost reci u savremenom stanju jezika (koji su se medjusobno razdvojili i odvojeno razvijali vekovima, pri tome trpeli uticaje od jezika u svom najblizem okruzenju i uticali na iste) cista je besmislica sa naucnog gledista.
Da li ste se ikada zapitali otkuda trostruki glagolski oblik u savremenom srpskom jeziku - uskrsnuti, vaskrsnuti, voskresnuti? Sva tri oblika imaju koren u staroslovenskom v'skrs, sto daje fonoloskim alternacijama (glasovnim promenama) - vaskrs (u srpskoslovenskom), voskr(e)senije (u ruskoslovenskom koji postaje jezik srpske kulture u prvoj polovini XVIII veka), uskrs (u srpskom narodnom jeziku). E sada kako su u pitanju fonoloske promene koje su nastupile tokom poslednjih pet vekova, postavlja se pitanje kolike li su jezicke promene morale da nastanu kada se narodi i jezici odvoje na vise milenijuma?
Zato su teze i "dokazi" jOvna I. Deretica vise nego problematicne.
 
Član
Učlanjen(a)
07.12.2009
Poruka
1.053
"Prava istorija Srba"

Skoro nešto ovoliko bolesno nisam video a svi smo videli svega i svačega.

Koliko samo ima ozbiljnih psihijatrijskih slučajeva među "naučnicima" a da ne spominjem DeBe-ovske patriote i ostale....

Da nisam Srbin valjao bih se od smeha ovako me ove stvari samo žaloste.
Sa ovakvim udbaško-patriotskim ispiranjima mozga ostaćemo tu gde smo već predugo...nigde.
 
Član
Učlanjen(a)
06.01.2010
Poruka
27
Ima nas posvuda, sad da li smo svi mi Srbi, to ne tvrdim, ali taj narod (nazovimo ih Arijevci) imaju(imamo) koliko sam procitao, fascinatnu istoriju, kulturu i nebrojane ostavstine po Evroazijskom kontinentu.

Podele su nastale, nastali su sukobi, zemlje su deljenje, ljudi se otudjuju, ali sve sto je autor teme nabavio kao izvor, ima po meni mnogo smisla. Srbi su svuda po svetu, vecina ih je asimilovana, koristena u vojne svrhe jer su bili izvrsni i talentovani borci. Primer odbrana od Huna. Troja. Primeri ostavstina: Sibirija (Sirbija), Zerbija (Serbia) i hiljade drugih... Zapad danas za nas je kao 12-godisnji gangsta wannabe koji psuje kevu odraslom muskarcu. Kao narod i ljudi smo mnogo jaki, pravedni, prastamo i odani smo. Ali nije pametno stati nam na crtu.

Ne uvidjas li jednu (sopstvenu) logicku omasku? Najpre tvrdis da ne tvrdis, a onda tvrdis to sto tvrdis da ne tvrdis.
Zezam se malo, ali ne smatras li da bi isti ponos mogli da osete svi narodi pretpostavljenog arijevskog porekla? Na toj vrsti ponosa nacisti su uradili to sto su uradili. S tim sto su njihovi Arijevci bili blajhano-blondinskog tipa.
A o slicnosti sa Indusima (tipa faca, obrve), vec smo apsolvirali na ovom ili nekom drugom topicu da fiziognomatske slicnosti nista ne znace. Izvorno Sloveni su bili ridje-smedji, tako se pretpostavlja. A to sto smo mi kao najjuznija varijanta (mislim na Srbe, Makedonce i Bugare) bili izlozeni kojecemu pa smo se i rascrnpurastili, govori pomalo i o tome da ni nama nije bilo napametnije da uvek svakome stanome na crtu.
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top