LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Nedostatak fosfora
Sl.8 Simptomi manjka fosfora.
[TABLE]
[TR]
[TD]
PG281000_11.jpg
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
Sl.9 Simptomi manjka fosfora.
PG281000_12.jpg
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Ograničen rast, tanka stabljika, ali na biljci nema jasnih znakova. Kod većeg nedostatka fosfora, listovi su sitni, kruti i okrenuti prema dole. Gornja strana liski je plavozelena, a donja ljubičasta, ukjljučujući nervaturu. Staro lišće brzo opada i pokriveno je ljubičastim pegama.
Nedostatak kalijuma
Sl.Simptomi manjka kalijuma.
[TABLE]
[TR]
[TD]
PG281000_13.jpg
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
Rast biljke je ograničen, a listovi sitni. Na starijem lišću pojavljuju se ožegotine od rubova, žućenje među glavnim žilama, ali sitnije žile ne ostaju zelene. Kod nekih kultivara, na hlorotičnom delu lista, pojavljuju se sitne, suve pege, sa smeđom ivicom. U kasnijem stadijumu, pojava se proširi i na mlade lišće, a starije smežurano, žuto, lišce opada. Plodovi neujednačeno sazrevaju.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Tabela 3. Količina hraniva u suvoj materiji lišća pri nedostatku ili toksičnosti pojedinih hraniva
PG281000_18.jpg
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Nedostatak magnezijuma
Sl.14 Simptomi manjka magnezijuma.
[TABLE]
[TR]
[TD]
PG281000_20.jpg
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
Ivice liski starijeg lišća požute, a žućenje se širi između nervature. Najmanje žilice ne ostaju zelene. Žućenje se, postepeno, širi prema vrhu. Na žutom, a često i narandžastom, delu lišća mogu se pojaviti sitne, nekrotične pege, ali nisu udubljene. Moguće je da se te pege sastave, pa se, između žila, nalaze nekrotične pruge. U kasnijem stadijumu, cela biljka požuti, a donje lišće opada. Ako nedostatak magnezijuma nije jako izražen, ne utiče mnogo na prinos.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Nedostatak kalcijuma
Koren se slabo razvija i smeđe je boje. Vršno lišće je ispočetka sitnije, gornja strana je tamnozelena, s bledom ivicom, a donja ljubičasta. Nekroza ivica liski izaziva uvijanje. Nekrotične pege postepeno se šire na donje listove. Vegetativni vrh odumire, a plodovi imaju simptome truleži na vrhu paradajza.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Nedostatak sumpora
Ispočetka nema nikakvih znakova i biljka deluje normalno. Kasnije stabljika, peteljke i nervatura lista, dobijaju ljubičastu boju, a listovi počinju da žute. Mlado lišće je kruto i uvija se prema dole. Starije lišće nekrotizuje, od vrhova i ivica, a između nervature pojavljuju se sitne, ljubičaste pege.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Nedostatak bora
Sl.16 Simptomi manjka bora.
[TABLE]
[TR]
[TD]
PG281000_22.jpg
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
Kod nedostatka bora lišće dobija žutonarandžastu boju. Vršni listovi se zavijaju prema dole. Kod većeg nedostatka, vegetativni vrh odumire, razvijaju se postrane grane, ali ubrzo, i one odumiru. Stabljika i lisne peteljke vrlo su krhke i lako se lome. Koren je slab i smeđe boje. Plodovim su deformisani, sa smeđim nekrozama u perikarpu.
Nedostatak bakra
Biljka zaotaje u rastu. Vršni listovi su plavozeleni. Liske mladog i srednjeg lišća uvijaju se cevasto prema srednjoj žili. Najmlađe lišće je sitno, kruto i uvijeno, a starije savijeno prema dole. Suprotne, cevasto uvijene liske, okrenute su jedna prema drugoj. Pojave hloroze i nekrotičnih pega, većinom nema, osim u krajnjem slučaju.
Nedostatak gvožđa
Sl.11 Simptomi manjka gvožđa.
[TABLE]
[TR]
[TD]
PG281000_15.jpg
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
Karakteristična je pojava hloroze na vršnom lišću. Ispočetka, najsitnije žile na liskama ostaju zelene. Kasnije, lišće sasvim požuti, gotovo pobeli. Simptomi se šire od mlađeg, prema starijem lišću. Listovi su retko nekrotični. Biljka zaostaje u rastu, a novoformirani listovi su sitni.
Nedostatak mangana
Sl.12 Simptomi manjka mangana.
[TABLE]
[TR]
[TD]
PG281000_16.jpg
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
Starije i srednje lišće je bledozeleno. Kasnije se, na liskama, pojave sitne nekrotične pege, koje se potepeno šire, posebno uz srednju žilu. Hloroza ne zahvata najmlađe lišće.
Nedostatak molibdena
Sl.15 Simptomi manjka molibdena.
[TABLE]
[TR]
[TD]
PG281000_21.jpg
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
Na starijem lišću, između nervature, tkivo najpe posvetli, a kasnije požuti. Ivice liski su žljebasto zavijene. Najsitnija nervatura požuti, a na kraju nektrotizuje, pa ceo list deluje zgužvano. Simptomi se šire od donjih, prema mladim listovima.
Nedostatak cinka
Vršno lišće je sitno i bledozeleno između žila, a starije lišće je sitnije nego što je normalno. Biljka zaostaje u rastu. Kasnije se pojavljuju nepravilne, smeđe pege na liskama i peteljkama, pa se ceo list zavije prema dole. Nekaroza se, zatim, brzo širi i celo lišće može, za nekoliko dana, da odumre.
Višak azota
Sl.13 Suvišak amonijačnog azota.
[TABLE]
[TR]
[TD]
PG281000_19.jpg
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
Biljka zaostaje u rastu. Listovi su kraći nego što je normalno, tamnozelene boje i kruti su. U krajnjem slučaju, listovi gube turgor, ivice liski se suše, a na plojkama se pojavljuju vodene pege. Zahvaćeno lišće odumire i postaje belkastosivo.
Višak bora
Vrhovi i ivice, kotiledona i liski starijeg lišća, suše se i savijaju. Kasnije se mogu razvijati udubljene, suve pege, ponekad obuhvaćene smeđim, koncentričnim prstenovima. Osušeni listovi deluju papirnato i konačno opadaju. Simptomi se šire prema mladem lišću. Vegetativni vrh ispočetka deluje normalno, ali se kasnije i terminalno lišće uvija (zakovrča).
Analiza biljnog materijala može, potvrditi ili odbaciti, pretpostavku o nedostatku, ili toksičnosti, pojedinih hraniva, na koju upućuju opisani znaci. U tabeli 2. prikazano je stanje pojedinih hraniva u lišću zdrave biljke, prema istim autorima.
Tabela 3. daje granične vrednosti količine hraniva pri kojima se pojavljuju znaci nedostatka ili toksičnosti.
* Sadržaj Fe u listu nije siguran indikator nedostatka, jer ne pokazuje koji je deo fiziološki aktivan.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
FIZIOLOŠKI POREMECAJI PARADAJZA
Trulež vrha ploda
I u području, gde je zemljište bogato kalcijumom, trulež vrha plodova, (blossom end rot) srazmerno je česta pojava što se, na prvi pogled, čini nelogičnim. Zapravo, nedostatak kalcijuma se javlja samo u plodu, zbog nemogućnosti dotoka kalcijuma do ploda, pa celije na vrhu ploda, pocnu da odumiru. Tu pojavu, najčešće, izaziva stes zbog nedostataka vode. U nekim slulajevima, biljka lak, povlači vodu iz ploda. Ako su biljke, odnosno plod, krajnje osetljivi, stres od samo 30 minuta, kada se vidi samo lako venuće, može izazvati odumiranje ćelija na vrhu ploda. Plodovi su najosetljiviji kada dostignu 40-70% pune veličine. Na odumrlo tkivo ploda, često se nasele saprofitski mikoorganizmi, koji nastave razaranje ploda.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Sl. 1 Simptomi truleži vrha ploda.
[TABLE]
[TR]
[TD]
PG2810001_01.jpg
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
MOGUĆI UZROCI TRULEŽI VRHA PLODA
Niska koncentracija kalcijuma u plodu
Slaba aktivnost korena
Visoka transpiracija uz nedostatak vode
Visoka vlažnost vazhuha koja sprečava transpiraciju, pa i snabdevanje i mobilizaciju kalcijuma u plodu
Visoka koncentracija soli, u zemljištu ili supstratu
 
Natrag
Top