Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Beleška: this_feature_currently_requires_accessing_site_using_safari
A istoriju sam izneo, i ona je poznata.
Adventistički profesor crkvene povjesti Samuela Bacchiocchia kaže
Je li nedjelja proizašla iz moći države?
Još jedna netočnost u prikazu Ellen White o podrijetlu nedjelje je njezina tvrdnja da je promjenu izvršio papa sa "snagom države". Ona piše: “U korist nedjelje papstvo je najprije istupilo sa svojim drskim zahtjevima, i prvi put pozvalo državu u pomoć kad je htjelo da prisili narod na svetkovanje nedjelje kao »dana Gospodnjeg'” (Velika borba, str. 447)
Očigledno je da je Ellen White vjerovala da je "snagom države" papa potvrdio svoje drske tvrdnje prisiljavanjem na svetkovanje nedjelje. Kasnije ona ponovno izražava to uvjerenje, dodajući: “Kraljevski edikti, opći sabori i crkvene uredbe poduprte od strane svjetovne vlasti bili su koraci kojima je poganska svetkovina zauzela svoj počasni položaj u kršćanskom svijetu.” (Velika borba, str. 574)
Obje ove citirane izjave su netočne, jer svjetovna vlast države nije utjecala niti prisilila kršćane da prihvate nedjelju tijekom drugog i trećeg stoljeća. U to su vrijeme rimski carevi bili prilično neprijateljski raspoloženi prema kršćanstvu. Bili su više zainteresirani za suzbijanje kršćanstva nego za podršku crkvenim vođama u njihovom promicanju nedjeljnog bogoslužja. Rimski biskup nije mogao pribjeći “moći države da prisili na svetkovanje nedjelje kao 'Dana Gospodnjeg'.” Na kraju, počevši od četvrtog stoljeća, neki su rimski carevi aktivno podržavali plan crkve, ali ovo je bilo dugo nakon uspostave svetkovanja nedjelje.
To nije istorija vec iskrivljeni stav jednog coveka.
Pominjes izjavu Ignacija Antiohijskog koja kaze: