Poreklo porodica i prezimena

Član
Učlanjen(a)
13.03.2010
Poruka
1
Пошто видим да сте поменули моју фамилију Пилиповића, молим Вас ако можете да ми дате још подробнијих информација или ме упутите на неке линкове где бих могао да се више информишем. Прадеда ми је био солунски добровољац и из околине Петровца је колонизован у Банат.
 
Član
Učlanjen(a)
23.12.2009
Poruka
33
Neznam za linkove koji obrađuju podrobno ovu temu.Ja sam,tragajući za svojim korenima,usputno pronašao neke podatke o korenima mog teče,čiji su se preci prezivali Pilipovići.Podatke možeš pronaći u istorijskoj građi stare Hercegovine,arhivi u Sarajevu,vojnom arhivu u Beogradu,stručnim radovima iz oblasti etnologije,crkvenim arhivama,opštinskim arhivama i grobljima.
 
Član
Učlanjen(a)
07.02.2011
Poruka
60
Pozdrav

Ako nekoga zanima eventualno poreklo nekih porodica i prezimena,neka pita.Ja se time bavim iz hobija,posedujem neke etnografske monografije u kojima ima dosta podataka o tome..
 
Član
Učlanjen(a)
07.02.2011
Poruka
60
Pozdrav

Ukoliko nekog zanima eventualno poreklo srpskih porodica i prezimena,neka pita,pa ako mogu,pomoci cu.Posedujem neke etnografske monografije,sa dosta podataka o poreklu..
 
Član
Učlanjen(a)
17.09.2011
Poruka
1
Pozdrav

Zelio bih da znam nesto vise o porijeklu porodice Zjačić iz Dalmacije, slavimo Djurdjevdan.Hvala.
 
Učlanjen(a)
19.09.2011
Poruka
1
mene interesuje porijeklo prezimena Petrovic sa slavom casne verige odakle smo doselili za teslib bh
 
Član
Učlanjen(a)
07.02.2011
Poruka
60
Zelio bih da znam nesto vise o porijeklu porodice Zjačić iz Dalmacije, slavimo Djurdjevdan.Hvala.

Pozdrav

Pronasao sam podatak da je prezime Zjacic zabelezeno u mestu Rastevic,slava Djurdjevdan.
Prvo cu vam navesti da se prezime Zjaca,pojavljuje u Sarajevu 1848 godine,takodje i u Babinom Potoku u Hercegovini krajem 19. veka.Krajem 19. veka se pominje i u Vrhovinama,u Lici.U Hrvatskoj 1948. god. mesto Otocac,zatim okolina Vojnica i Zadra.
Iz ovog prezimena se lako moglo izvesti upravo vase,pa mozda treba i tu traziti sponu.
A sto se tice samog prezimena Zjacic,evidentirano je u Sibeniku,jos 1624,sto znaci da je prezime dosta staro.
U Hrvatskoj se jos pominje 1948. god. kod Sibenika,Benkovca i Bjelovara.
Na osnovu ovih podataka se moze zakljuciti da je rec o veoma staroj Dalmatinskoj porodici,mada naravno trebalo bi detaljnije istraziti.

Dodato posle 13 minuta:
--------------------------------------------------------------------------

mene interesuje porijeklo prezimena Petrovic sa slavom casne verige odakle smo doselili za teslib bh

Pozdrav

Vase prezime Petrovic je veoma cesto prezime na ovim prostorima,tako da je tesko pronaci tacno poreklo.Ali se slava,Casne Verige retko pojavljuje generalno i tu treba detaljnije istrazivati.Nemam konkretne podatke o porodicama na ovom prostoru BiH,koji ste pomenuli.
Ali pronasao sam podatak da su se Petrovici sa slavom Casne Verige,doselili u Teslic pre 160 god. iz Kruseva Brda i da su tek tu promenili prezime u Petrovic.Ranije su bili Milic,pa je verovatno jedan ogranak Milica uzeo prezime po ocu Petru.Dalje poreklo je po ovoj prici iz Like i Dalmacije,sto je verovatno tacno.Znaci u vasem slucaju,ako vas zanima,treba istrazivati poreklo Milica,koji su jako razgranati u Bosni i Hercegovini.Ja znam za Milice iz bratstva Orlovica,ali mislim da njihova slava nije ista kao i vasa.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
29.09.2009
Poruka
1
Poštovani,
da li posedujete neke podatke za familiju Stevanović,selo Amerić pored Mladenovca,po nekim pricama starijih poreklo nase familije je sa Peštera odakle su se doselili kao Markovići,sa slavom sv.Stefan 9.januar,koju i danas slavimo.A od tadasnjih Markovića Stevana,Pavla i Petra nastale su tri familije. Unapred hvala,pozdrav sa Kosmaja
 
Član
Učlanjen(a)
07.02.2011
Poruka
60
Zanima me poreklo Jakišića.

Jaksic je vrlo rasprostranjeno prezime na nasim prostorima,a s obzirom da niste napisali osnovne podatke kad je u pitanju istrazivanje porekla prezimena i porodica,a to su mesto i slava,napisacu vam samo ono osnovno sto znam o Vasem prezimenu.
Prezime Jaksic se pominje u Srbiji 1486 godine,zatim u Dubrovniku i Otoccu (Lika) 1672 god.Vodi poreklo od licnog imena Jaksa...
 
Natrag
Top