Poreklo porodica i prezimena

Član
Učlanjen(a)
30.01.2011
Poruka
2
Da li neko ima podatke o poreklu prezimena RAJKOVIC i STEFANOVIC (Petrovac na Mlavi, kod Pozarevca). Bila bih veoma zahvalna za informaciju. Hvala. anarela
 
Član
Učlanjen(a)
19.06.2010
Poruka
4
halo,ja sam iz republike srpske,prezivam se vujanovic,krsna slava sv.jovan zlatousti,ima li ko sta o porijeklu ove porodice ?
 
Član
Učlanjen(a)
26.04.2011
Poruka
277
Kod:
http://www.rodoslovlje.com/sr/forums/general-forum
ovdje se mogu naci neka prezimena pa -sretno.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
31.05.2011
Poruka
481
Poštovani rođače Vojislave pozdravljam te kao i sve prezimenjake.
Ako govorimo o našem prezimanu u selu Banjanima i Baštri, Babincu i šire tamo su stigla tri brata oficira koji su se nastanili tamo i prihvatili jezik i Srpkinje uzeli za žene a samim tim i njihovu porodičnu slavu Đurđevdan.
Na tom prostoru (u širem regionu) se negde početkom 18 veka prvi put javlja naše prezime Bomeštar-er.
Inače stigli smo iz piromog dela Nemake oblasti Saksonija jedna pitoma i lepa oblast. Tamo i danas ima dosta naših prezimenjaka koji se nisu kao mi ostali raselili po svetu.

U Saksoniju smo stigli u 5-om veku i dobili prezime koje je i koren današnjih prezimena Baumaester jer je tad Latinski jezik bio uticajan a naši pretci bili vrsni majstori u svim poslovima tako dobismo prezime koje označava baš to.
Uglavnom smo tamo od 5 do 18 veka bili skoncentrisani a onda je krenula migracija širih razmera u pravcu Amerike i po Evropi.
Moglo bi se zaključiti zbog dužine prebivanja na tom podneblju da smo Germanski narod ali nismo.
Pre 5-og veka mi smo bili na drugoj teritoriji i imali svoj porodični grb a na njemu je bio LAV koji stoji uspravno (kao znak Pežoa) i taj znak pre a ni posle nije imao niko sem Judinog plemena iz Izraela.

Dakle mi smo jedno od 12 Izrelovih plemena a direktni telesni potomci Davidovi i Isusa Hrista (po telu i kolenu).
I na prostorima bivše Jugoslavije a i u svetu niko nije zainteresovan da ispita koren svojih predaka i hvala Bogu da bar ovde ima malo interesovanja i da nam je radost podeliti saznanja iz istorijskih izvora (nije lako ali se isplati).
Naše prezime ima koren kao što rekoh u prezimenu Baumaester i danas sa tim prezimenom se deklarišu kao Nemci, Hrvati, Srbi, Amerikanci.....
Poznato je oko 30 veoma sličnih izgovaranja našeg prezimena sve u zavisnosti od podneblja.
Posedujem sliku grba pa nekom prilikom bih ga postavio u želji da SVI koji nose (i naveo bih varijante našeg prezimena koje se koriste dosad)
naše prezime shvate odakle su i da se obrate Bogu živom i istinitom,da ne lutaju od pripadnosti do pripadnosti već da svi budemo braća u Bogu i ljubimo SVE narode jer nam je Bog jedan.
Haleluja Gospodu.
 
Član
Učlanjen(a)
23.12.2009
Poruka
33
Gospodine Baumaester,lepo je što ste se javili i ponudili nam simpatičnu priču.Mene lično zanima samo ono što je negde dokumentovano_Otišli ste mnogo vekova u nazad i to pozdravljam ali vas moram podsetiti na neke istorijske činjenice.Srbi,koje danas zovemo LUŽIČKI SRBI,oduvek su živeli na tom području i nisu se doselili iz nekih drugih krajeva.Latinski jezik nije bio uticajan kod divljih plemena iz tog vremena,a sam Rim je već izgubio uticaj u mnogim delovima tadašnje Evrope.Raseljavanje stanovništva po Evropi,vršeno je sa južnih delova ka severu,a ne sa severa ka jugu,bar što se tiče perioda koji pominjete.Razlog su neprekidni ratovi na ovim prostorima.Niko normalan se nije ovde naseljavao već su svi bežali.Period koji pominjete bio je vreme austro - turskih ratova. U našim selima kod zadnjeg austrijsko - turskog rata,nije bilo žive duše.Sve je bilo više godina u zbegovima.O tome postoji velika arhivska građa koja opisuje taj period i u kome je istaknuti učesnik bio moj pradeda Jovica Bomeštar. Dolazak braće oficira od nekud prosto ne pije vodu,a pogotovo taj deo uzimanja za žene srpkinje sa istom slavom.
Gospodine Baumaester,istražujući svoje poreklo strogo sam vodio računa o naj svežijim porodičnim predanjima,a potom krenuo u potragu za dokazima o postojanju.Pretražio sam BEČKI arhiv,pre svega poeske i policijske spise jer svi plaćaju porez i neku kaznu.Zatim VENECIJANSKI arhiv jer su naši preci živeli na području Mletačke Republike.Mnogo podataka možete naći u DUBROVAČKOM arhivu,SARAJEVSKOM,a interesantno je da sam dosta podataka našao u LONDONSKOM arhivu.Trebale su godine da se hiljade i hiljade stranica i raznog rukopisa pročita i prouči.Posebna je priča sa crkvenim arhivama jer je mnogo toga uništeno ali se ipak nešto može naći.Nastojim da dobijem blagoslov od patrijarha kako bih mogao da se ubacim u arhivu koju država vraća crkvi.Kada govorite o prezimenima morate znati jednu prostu činjenicu koja glasi:pRVA PREZIMENA SU NASTALA U MLETAČKOJ REPUBLICI u periodu od 1780 do 1790 god.,a od 1790 isto to uvodi i Austrougarska.Prateći naučne radove iz istorije naših naroda,etnološke radove mnogih velikih ljudi i tražeći svemu potvrdu došao sam do saznanja koje je potvrdilo porodično predanje da smo se ranije prezivali Matijević.Naši preci su živeli u zadarskom zaleđu u Murvici,Benkovačkom Selu,Erveniku itd.a tu su došli iz Dubrovačke Republike. Vodimo poreklo od bratstva Tijanića iz Pivske oblasti koja je u srednjem veku pripadala staroj Hercegovini.Živeli su u selu STABNO zaselak Jezera.Bili smo zanatski vezani za našeg feudalnog gospodara hrcega Stjepana.Kada je njegova država propala 1465 god. on se povlači u Herceg Novi,a potom i u Dubrovnik gde i umire 22 maja 1466 god. Jedan broj zanatlija koji je pošao sa svojim hercegom u Dubrovnik,a predvođen naj starijim među njima koji se zvao Matija,ostaje tako bez svog feudalnog gospodara i postaju po tadašnjim običajima slobodni.pošto nisu imali gde da se vrate,a i nisu hteli da se vraćaju na stara ognjišta,stvorili su novo bratstvo koje su nazvali po vođi.On se zvao Matija.Crkva je odobrila krštavanje novog bratstva i ono se dogodilo1467 god u mesecu maju za Đurđevdan koji je i uzet za krsnu slavu.Deo Matijevića će pod pritiskom crkve prihvatio katoličanstvo i ostao u Dubrovniku,a naši ostali su prešli u Mletačku Republiku.Na područje koje sam ranije naveo,Matijevići su doselili u priodu od 1576 do 1577 god. Naše prezime je kovanica italijanskih reči DOBAR MAJSTOR.Stvarno su bili na glasu i pošto su bili poznati kao MEŠTRI,iskoristili su nadimak i stvorili prezime.U naša sela koja ste naveli,Bomeštri su doselili posle svištevskog mira 1791 god.i to 12 kuća,a od toga 7 kuća u Banjane,3 kuće u potkozarje i dve u Ivanjsku.Jedna kuća je iz potkozarja prešla u Dvor na uni.Seoba u Ameriku kreće sa 1850 om.godinom,a drugi veliki talas se desio 1926 god.Sa nekima iz Amerike sam u kontaktu.Sličnosti u prezimenima ima i to ne sporim.Što se tiče Izraelovih plemena,daleko im lepa kuća.Kod nas se oduvek zna da su Jevreji bili i ostali naj veći srbski neprijatelji.Voleo bih da nas sve uputite u vaše istorijske izvore koji će dokumentovati vašu teoriju.Meni saznanja nikada nije dovoljno.Ako ste vi u pravu onda se sva istorijska građa u SANU i MATICI SRBSKOJ mora proglasiti nevažećom. Moja dalja istraživanja se svode na imena iz srednjeg veka i period od pre 1400 god.Zato bi bilo lepo da me uputite na određenu arhivsku građu. Unapred hvala.
 
Član
Učlanjen(a)
31.05.2011
Poruka
481
Rođače pozdrav.
Jovica nosilac Karađorđeve zvezde je i moj daljni deda.
Naše prezime kao što rekoh ima mnogu starije poreklo i korene od povelje i Mletaka to su zbivanja na tom području ali mene je zanimao koren i odkle potiče a ne lokalno područje.
Sam koren našeg prezimena mi je bio različit od Srpskih i to me je podstaklo da stignem do onog do čega sam stigao.
Što se tiče značenja našeg prezimena može se proveriti i kod Nemaca- Danaca itd.
Sad šta je kome logično nisam se bavio logikom već ispitivao koren prezimena i gde su se kad javljala kroz istoriju.
Baš tako i piše u istoriji da je padom rimskog carstva prezime Baumaester bilo poznato u Saksoniji i jedno od prezimena je veoma blizo malte ne istovetno našem (jedno slovo različito) da li zbog pisanja ili izgovaranja nisam se bavio lingvistikom jer mi je ovo bilo dovoljno.

Kad rekoh da su 3 brata stigla rekoh da su bili oficiri i došli su tu po vojnoj obavezi a ne kao turisti da bi se naselili...no nije važno podatke do kojih sam stigao držim da su validnii svako kome je stalo može uz malo truda (možda malo više) da dođe do istog zaključna i argumenata mada to može malo potrajati ...lično sam imao sreće da sam upoznao osobu koja se bavila istorijom starih prezimena Germanskih i današnjih Mađarskih kao i Jidiš.
Postojali su i sajtovi preko kojih se moglodosta toga naći ali na žalost već neko vreme ih nema.
U svakom slučaju smo rođaci, i smatram da ovo što sam napisao ne vređa nikog pa ako je tako neka stoji a ko se dobro zainteresuje doznaće to što sam napisao.
Bog te blagoslovio.
 
Član
Učlanjen(a)
23.12.2009
Poruka
33
Nema ljutnje naravno_Opet vas molim da mi kažete koja je to arhivska građa i koji su to naučni radovi koje ste obradili i gde da ih nađem.Ja sam vam rekao gde sam ja tražio_Od mog navrndede koji je doveo Bomeštre u Bosnu,prenosi se sa kolena na koleno priča da smo došli iz stare Hercegovine odakle vodimo poreklo.Svako krštenje,smrt i sl.uvodilo se u crkvene knjige.Treba obići i groblja gde se može naći mnogo podataka.U bosnu smo došli sa prezimenom Bomeštar.Predanje je dalje preneo moj čukundeda Todor,pradeda Jovica,deda Antonije i konačno moj pokojni otac Jovo.Mnogo je porodica došlo u napuštena srpska sela iz Mletačke republike.Pisane greške u prezimenu postoje.Moj brat od strica se preziva Bom(a)štar,a njegov rođeni brat Bom(e)štar.Bomeštri koji su otišli u potkozarje,a kasnije se spustili u Banja Luku,prezivali su se pravilno,a potom se pojavljuju varijacije kao na primer Bomoštar.To svedoči finansijski izveštaj iz londonskog arhiva. itd,itd. Ovde sam napisao samo nešto malo podataka koje imam,ali smatram da su dovoljni za osnovno saznanje o poreklu.Ponavljam vam da mene lično zanimaju isključivo činjenice,ono što je argumentovano.Molim se Bogu da uspem da uđem u crkvenu arhivu koju će država vratiti i da par godina gutam prašinu tražeći nove podatke i dokaze.Inače sam navikao na arhivsku prašinu.
 
Član
Učlanjen(a)
31.05.2011
Poruka
481
Pozdrav rođače.
Nisam za arhivsku prašinu, a nisam ni za groblja i opštine kao ni za sudove jer je migracija učinila svoje i čovek se može vrtiti par vekova u krug bez dublje spoznaje korena prezimena.
Ako sam dobro razumeo iz tvog izveštaja da je naše prezime dobijeno negde par vekova unazad (izvini ako sam pogrešio ispravi me) kako onda onjašnjavaš postojanje istog prezimena u Saksoniji pre 15 vekova?
Koje je značenje za Nemce to prezime imalo tada i otkud se javilo pre tog vremena?
To sigurno nema u prašnjavim arhivama bar ne u onim u kojim si tražio.
Verujem da bi u bilo kojem velokom gradu našao nekog sa tim prezimenom ili u tom okrugu u tih zadnjih par vekova baš zbog migracija.

Kad voliš izvoli traži niko ti ne može uskratiti to zadovoljstvo a ja sam zadovoljan sa nim do čega sam došao sasvim neočekivano jer se više stvari uklopilo a sad sam da tražim teško da bih našao i još neki sajtovi koji su se bavili tom tematikom ugašeni su.
Bez osobe koja je vrsni poznavalac starih prezimena i njihovih korena nebih nikad našao i na to je lepo poslužilo gradivo sa sajtova.

Napisaću za one koji nose naše prezime koji se nazivi koriste i grb ću zalepiti nek se nađe.
Svako dobro.
 
Član
Učlanjen(a)
23.12.2009
Poruka
33
Opet vam ponavljam da ne sporim da ima sličnih prezimena.Sve što sam napisao jeste dokumentovano i prezime je kovanica od BONO MEŠTRE i stvoreno je kao trajno prezime 1780 god. u Mletačkoj Republici.Prezimena su se davala po imenu oca,majke,po zanatu,po nadimku,karakternoj ili fizičkoj osobini i po mestu porekla.Svih dvanaest kuća Bomeštara koji su došli u Bosnu,nisu bili u krvnom srodstvu,već su bili vezani zanatom.Jedna kuća ne znači i jedna porodica.U to vreme je u kući bilo naj manje dve porodice.Kada već govorimo o porodicama,rekoste da je i vama Jovica dalji deda.Ja vas molim da se predstavite da bih i ja i ostali znali vaše porodično stablo.Ja sam Jovicin direktni potomak,krvna linija.Kome vi pripadate? Hajde da se upoznamo.Bilo bi lepo da vas upoznaju i moja braća i da razgovaramo o našim pitanjima.Ja imam imena sa našeg porodičnog stabla. Kažite mi ime tog poznavaoca starih prezimena.Nemojte čuvati tajnu za sebe.Moje puno ime,ime oca i prezime se nalaze u potpisu moje objave o prezimenu i živim u Beogradu.
 
Natrag
Top