Pitanja za ateiste???

Član
Učlanjen(a)
02.11.2012
Poruka
1.746
ja ne znam ni sta je to deista xD

Neko ko misli da ima vise sile ali koja ne intervenise u svakodnevnom zivotu.
Pitao sam te zato sto vidim da uglavnom ne verujes u biblijske price a nisi ni ljubitelja biblijskog morala. Sa druge strane verujes u visu silu ili kako si formulisao energetsko bice.

Evo ti definicija sa wikipedie, mislim da imas dosta slicnih stavova sa ovim.

"Да би се што боље представили ставови деиста, може се рећи да су деисти потпуно истоветни са атеистима, осим кад им се постави питање "да ли постоји Бог?" Деисти су, дакле, људи који верују у постојање Творца свемира, неког ко је осмислио природне законе на којима ће почивати универзум и све појаве у њему. Некога ко је пустио "у рад" васиону, и даље се не меша у тог догађаја у њој(иако има деиста који верују да се Бог може умешати у ствари у универзуму а да не наруши законе које је створио).Деизам је врло флексибилна религија. Двојица деиста могу имати потпуно супротна веровања по разним битним религијским темама али то ни једног од њих не чини мањим деистом. На пример, постоје деисти који верују у "загробни живот", тачније верују да се "животна енергија" човека као и било која друга енергија не може уништити. С друге стране постоје деисти који верују да је смрт дефинитиван крај човека, тачније да се у тренутку смрти свест човека неповратно гаси, те је једини облик у коме он наставља "живот" његов ДНК који се преноси на генерације његових потомака. Све у свему, већина деиста тврди да се "нада" животу после смрти, тачније да смрт не подразумева неповратно гашење човекове свести."
 
Član
Učlanjen(a)
28.12.2010
Poruka
1.538
pa imam slicnosti sa njima, ali ja ne odbacujem sve bibliske price, ja samo ne zelim da me neko pravi ovcom zato sto ovca nisam, sa tim sto ja znam jednu stvar o kojoj ne pricam, tako da se pruzam koliko mogu i uzdam se samo u licno iskustvo i licne dozivljaje, zato sto su to za mene jednini dokazi koji postoje, sto se tice ovih drugih "dokaza" ne opterecujem se puno oko njih i smatram ih ne bitnim za moj zivot
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
17.11.2012
Poruka
3.073
a jel taj koji je pisao taj vodis bio u galaksiji pa sad napisao taj neki vodic kroz galaksiju, da neko drugi koji ide galaksijom slucajnu ne skrene negde gde ne treba :dtyste:

Knjiga govori o svemu i svacemu, komicna je, a obuhvata i religiju i smisao zivota :p. Opisano je dosta stvari na takav nacin kako bi ih gledalo 3-ce lice. Sve u svemu tesko je ne nasmejati se uz knjigu, a opet govori o dosta ozbiljnih stvari. Odgovor na ultimativno pitanje zivota i smrti je 42, e sad problem je sto niko ne zna sta bi pitanje trebalo biti, tako da niko ne zna sta da uradi sa odgovorom :D :D
 
Član
Učlanjen(a)
24.01.2010
Poruka
667
Voleo bih da mi ateisti objasne na koji način se "brane od uplitanja religije u svakodnevni život".
 
Član
Učlanjen(a)
24.01.2010
Poruka
667
Ako sam dobro shvatio (inače mi vernici smo malo priglupi pa mi namoj zameriti) ti tvrdiš da su ateisti ljudi koji znaju i da su neprijatelji religije?
 
Član
Učlanjen(a)
02.11.2012
Poruka
1.746
Ako sam dobro shvatio (inače mi vernici smo malo priglupi pa mi namoj zameriti) ti tvrdiš da su ateisti ljudi koji znaju i da su neprijatelji religije?

Ne nego tvrdim da je znanje lek protiv neznanja a sto se tice pitanja o aktivnostima, recimo da sam misljenja da uredjenje drustva treba da bude sekularno.
 
Član
Učlanjen(a)
24.01.2010
Poruka
667
Dobro,ako sam te sada dobro shvatio.
Mi vernici ne znamo a vi ateisti znate?
Vi se borite protiv našeg neznanja?
 
Član
Učlanjen(a)
02.11.2012
Poruka
1.746
Dobro,ako sam te sada dobro shvatio.
Mi vernici ne znamo a vi ateisti znate?
Vi se borite protiv našeg neznanja?

Nije poenta da se neko bori protiv necijeg neznanja. Znas onu staru neznanje je blagoslov. Ali je problem siriti neznanje u drustvu i usvojiti ga kao vrednost. Tvoje licno znanje ili neznjanje je samo tvoja stvar, medjutim kada na osnovu vere ili nekog imaginarnog religijskog autoriteta pokusavas da utices na stanje u drustvu, to vec menja stvari. Ako hoces, mogu da ti dam konkretne primere.
 
Natrag
Top