Pitanja za ateiste???

Član
Učlanjen(a)
02.11.2012
Poruka
1.746
Ima tu još dosta nelogičnosti u vašoj teoriji slučajnosti. Problem je što decu u školi to uče počevši od prvog razreda. Setio sam se svoje razredne koja je imala običaj da piše na tabli datum Isusovog rođenja i onako razgoropađeno pisala 1.1.1. Tek sam kasnija shvatio da je to značilo ko bude verovao taj datum će imati u dnevniku.
Hvala Bogu ja sam zdrav i prav nego šta misliš da li je čovek mogao da živi sa jednom rukom duplo kraćom od druge ili kraćom nogom ili sa nosem od pola metra. Odakle čoveku sklad i simetričnost ? Moglo je i bez toga da se opstane.

Ako je to tvoja razredna radila to je diskriminacija, jedno je separacija skole i crkve a drugo su privatna verovanja.
Takvi smo kakvi smo zbog adaptacije. Simetricnost pomaze u kretanju na primer (nisam biolog), mada mislim da imas ljuskare koji nisu simetricni. Uglavnom koje god fizicke osobine su dale mogucnost opstanka i reprodukcije, iste su bile prenete na potomstvo odnosno ostale su u genskom fondu. Ako te stvarno interesuje evolucija, nadji nesto na netu pa procitaj a mogu i da ti preporucim i neke knjige.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Bilo bi poželjno da prestanete "ratovati" YouTube klipovima, ili da ih koristite u manjoj mjeri. Nikoga se više ne možete fascinirati time, tim prije, što se tamo može naći sve što poželite - od Boga do đavola. Sve što nekome padne na pamet i što ustvrdi, pa ma kakva to bila nebuloza ili fantazija, može tamo naći klip kojim će to "potkrijepiti". Dakle, to ni malo ne fascinira niti je neki dokaz ispravnosti nečijeg stava, a da i ne govorim o tome, da samo dokoni to mogu gledati i da gledaju.
Ako niste sigurni u vlastiti stav i vlastito mišljenje, upotreba YouTube klipova će vam malo pomoći u tome. Naprotiv.
 
Član
Učlanjen(a)
06.05.2012
Poruka
2.380
Pitanje za ateiste : Ako imate jedan krug pred sobom i taj krug cepkate na sve sitnije kružića sve dok se ne formira slika od iscepkanih kružića. Da li je ta slika proizvod slučajnosti ili iza toga stoji programer. Klikni Ovde Ako je slučajno onda smo i mi nastali slučajno premda smo stvoreni neuporedivo kompleksnijim programom.


Meni se ovo dopalo. :dtyste: Taj primjer ili neki drugi, svaki će ga tumačiti u skladu sa svojim uvjerenjem.
Nitko ti nije odgovorio ili nije htio, pa ću ja reći nešto.

Primjetila sam da ateisti NEMAJU (niti mogu imati odgovor) ni na jedno važno životno pitanje, ali vješto stavljaju svoje "argumente" koji se manje - više svode na ono što će im nauka jednog dana pružiti.
U redu, to je ono što oni vjeruju ili su sami sebe uvjerili.
Na tako jednostavna pitanja: tko je autor (krugova, svijeta, svemira, čovjeka...) malo dijete zna po svojoj maloj pameti, jer ima čiste oči i može zadivljeno promatrati divote svijeta.

("Ako ne postanete kao djeca, nećete ući u Kraljevstvo nebesko.")

Intelektualac (ateist) ne zna ili niječe sve dok ne dokaže da nije Bog. Sve drugo dolazi u obzir, ali samo neka nije Bog. Nek bude slučajnost, veliki prasak, energija ova - ona...
I u to bi trebalo povjerovati samo tako? Pa, to su priče za malu djecu.

No, dobro. Zamislimo da je svemir nastao sam od sebe, pitam se u čemu je smisao? Lijepo je gledati mjesec i zvijezde i sunce nam je lijepo jer mi imamo oči.

Taj beskraj, ljepota zvjezdanog neba...to je naklonost svemira baš prema ljudima? Jer na Marsu ili Veneri, nema veze, nebo je slučajno sivo?

Kad se malo razmisli o izmjeni noći i danu, o blagotvornoj kiši oi pahuljama snijega, o svemu što nam s neba pada, jasno se vidi: svemir nas neizrecivo ljubi.:lol: Nije Bog, nego svemir.
 
Član
Učlanjen(a)
30.09.2012
Poruka
1.589
jel nas meteori komete i asteroidi ljube? Mozda zemljotresi, uragani, cunamiji ili pandemije,? Daleko od toga da je svemir stvoren za nas, a sto se tice boga, niko ne govori da je nemoguce da je on stvorio sve, samo ne postoji ni najmanji dokaz da jeste, a i vi ne govorite da postoji bog, vi povezujete lepotu svemira sa razapetim jevrejom pre vise od 2000 godina, kako skocite od lepote svemira i simetricnosti do toga nikad mi nece biti jasno
 
Član
Učlanjen(a)
02.11.2012
Poruka
1.746
Meni se ovo dopalo. :dtyste: Taj primjer ili neki drugi, svaki će ga tumačiti u skladu sa svojim uvjerenjem.
Nitko ti nije odgovorio ili nije htio, pa ću ja reći nešto.

Primjetila sam da ateisti NEMAJU (niti mogu imati odgovor) ni na jedno važno životno pitanje, ali vješto stavljaju svoje "argumente" koji se manje - više svode na ono što će im nauka jednog dana pružiti.
U redu, to je ono što oni vjeruju ili su sami sebe uvjerili.
Na tako jednostavna pitanja: tko je autor (krugova, svijeta, svemira, čovjeka...) malo dijete zna po svojoj maloj pameti, jer ima čiste oči i može zadivljeno promatrati divote svijeta.

("Ako ne postanete kao djeca, nećete ući u Kraljevstvo nebesko.")

Intelektualac (ateist) ne zna ili niječe sve dok ne dokaže da nije Bog. Sve drugo dolazi u obzir, ali samo neka nije Bog. Nek bude slučajnost, veliki prasak, energija ova - ona...
I u to bi trebalo povjerovati samo tako? Pa, to su priče za malu djecu.

No, dobro. Zamislimo da je svemir nastao sam od sebe, pitam se u čemu je smisao? Lijepo je gledati mjesec i zvijezde i sunce nam je lijepo jer mi imamo oči.

Taj beskraj, ljepota zvjezdanog neba...to je naklonost svemira baš prema ljudima? Jer na Marsu ili Veneri, nema veze, nebo je slučajno sivo?

Kad se malo razmisli o izmjeni noći i danu, o blagotvornoj kiši oi pahuljama snijega, o svemu što nam s neba pada, jasno se vidi: svemir nas neizrecivo ljubi.:lol: Nije Bog, nego svemir.

Ako krenemo od premise da je kosmos kompleksan i da je sve u njemu kompleksno i da ima tvorca, to implicira da je tvorac mnogostuko komleksniji. U tom slucaju, tvorac je postavio sve kosmoloske konstante, odnose izmedju gravitacione, slabe i jake nuklearne sile, elekromagnetne sile, dao svojstva milijardama zvezda i galaksija, velikom broju crnih rupa, dao svojstva neuhvatljivoj tamnoj materiji i energiji, osmislio DNK ( tu nije uradio bas najbolji posao) i uslove za zivot. Ako to prihvatas u redu. Istom logikom je onda tvorca stvorio neki tvorac neuporedivo kompleksniji od njega i tako u beskonacnu regresiju. E sad, zamisli tako komplikovan entitet koji je sposoban da uradi tako nesto i da konstruise sve nama poznato i nepoznato, zamisli taj intelektualni kapacitet. Mislis li da bi imao posebno interesovanje za jednu grupu primata na jednoj maloj planeti koja kruzi oko jedne zvezde koja je medju milijardama zvezda u jednoj galaksiji koja je medju milijardama galaksija? I ne samo to nego bi mu posebno bilo bitno da li ta stvorenja praznuju neki poseban dan, jedu posebnu hranu, vrse neke primitivne obrede, na koji nacin se razmnozavaju i posebno bi mu bilo bitno da li ga stalno hvale i da mu se stalno zahvaljuju. Tako kompleksan entitet a opet tako nesiguran u sebe (pogledaj prve cetiri zapovesti). A najbolji nacin da objavi svoju rec su mu bile vizije judejskih cobana i ljudska zrtva u primitivnoj Palestini pre dve hiljade godina.
To je bas smisleno.
 
Član
Učlanjen(a)
06.05.2012
Poruka
2.380
Vrijeme je da počneš nositi naočare, a ako ih već nosiš, ne valja ti dioptrija.

Vid mi je odličan, hvala Bogu. Stvar je u tome što prostim okom vidimo iste stvari, a "očima" duše različito.

starstuff: Ako krenemo od premise da je kosmos kompleksan i da je sve u njemu kompleksno i da ima tvorca, to implicira da je tvorac mnogostuko komleksniji. U tom slucaju, tvorac je postavio sve kosmoloske konstante, odnose izmedju gravitacione, slabe i jake nuklearne sile, elekromagnetne sile, dao svojstva milijardama zvezda i galaksija, velikom broju crnih rupa, dao svojstva neuhvatljivoj tamnoj materiji i energiji, osmislio DNK ( tu nije uradio bas najbolji posao) i uslove za zivot. Ako to prihvatas u redu. Istom logikom je onda tvorca stvorio neki tvorac neuporedivo kompleksniji od njega i tako u beskonacnu regresiju. E sad, zamisli tako komplikovan entitet koji je sposoban da uradi tako nesto i da konstruise sve nama poznato i nepoznato, zamisli taj intelektualni kapacitet. Mislis li da bi imao posebno interesovanje za jednu grupu primata na jednoj maloj planeti koja kruzi oko jedne zvezde koja je medju milijardama zvezda u jednoj galaksiji koja je medju milijardama galaksija? I ne samo to nego bi mu posebno bilo bitno da li ta stvorenja praznuju neki poseban dan, jedu posebnu hranu, vrse neke primitivne obrede, na koji nacin se razmnozavaju i posebno bi mu bilo bitno da li ga stalno hvale i da mu se stalno zahvaljuju. Tako kompleksan entitet a opet tako nesiguran u sebe (pogledaj prve cetiri zapovesti). A najbolji nacin da objavi svoju rec su mu bile vizije judejskih cobana i ljudska zrtva u primitivnoj Palestini pre dve hiljade godina.
To je bas smisleno.


Bog je Počelo i izvor života. Nema početka ni kraja...e, da ovo zadaje izvjesne teškoće ljudskom mozgu. Mi smo ljudi (stvorenja) s ograničenim rokom trajanja, bačeni na zemlju, ograničeni vremenom i prostorom, trajemo dok trajemo. Kako pojmiti beskonaćnost?
Ne znam. Kako to zamisliti kad u našoj svijesti sve stvari imaju svoj početak i kraj. Čitala sam životopis jedne svetice koju je zaokupljala misao o vječnom životu s Bogom koji neće imati kraja, nego će biti zauvijek...para siempre...para siempre...

2. Da, mislim i vjerujem da je čovjek centar Božje preokupacije, da čitav svemir ne znači Bogu kao njegovo stvorenje i da je misao, riječ, molitva koju ćovjek uputi Bogu vrednija od čitavog svemira.
Da, mislim i ovo: Bog je svemir načinio lijepim da nas razveseli: da zaljubljeni,(a i svi drugi) mogu gledati mjesec i zvijezde. Učinio ga je beskonačnim da u ljudima probudi (znati)želju za njegovim Tvorcem. Učinio ga je misterioznim da ga znanstvenici istražuju i u svom istraživanju otkriju tajne. Ali, nas ne zanima svemir, osim kao Božje djelo koje govori o svom Tvorcu.

"Gospodine, divno li je ime tvoje po svoj zemlji.
Gledam ti nebesa, djelo prstiju tvojih, mesec i zvijezde štoih učvrsti.
Pa što je čovjek da ga se spominješ, sin čovječji te ga pohađaš?..." (psalam od prije par tisuća godina)

3. Nije mu bitno. Parafrazirat ću nekoliko mjesta iz Biblije kad Bog govori Izraelcima: ne trebam vaše žrtve, ovce i telad koje prinosite kao paljenice, ni vaše sastanke, ni rituale, ni post, ni pokoru...ni vaše subote, niti da se čovjek trapi... mrsko mi je to, ne tražim to, nego srce od krvi i mesa, ne kameno, ne egoistično, nepravedno, preljubničko, koje ugnjetava siromaha,udovicu, pridošlicu...itd.
milosrđe mi je milo, a ne žrtva. Puna je Biblija takvih poruka. Pa, što Bog traži od čovjeka? Da bude čovjek: zreo, razuman, radišan, odgovoran, solidaran, milosrdan...da Mu bude suradnik i prijatelj. Ali, čovjek to neće, nego se slijepo drži (skriva) iza svoje religije, požnosti i vjerskih običaja i sve će učiniti, ali neće otvoriti Bogu svoje srce. To je moja viđenje i življenje vjere. Drugi imaju neku drugu
viziju, kako ćemo se složiti. Pa, nikako, osim ako svaki u svom srcu ne doživi obraćenje, prosvjetljenje i ne zadobije milost da shvati što je to što doista Bog od kršćanina traži.

4. Da, Nazaret, selendru u Palestini je Bog izabrao za mjesto svog silaska na zemlju, Isusovim utjelovljenjem. Zašto baš Nazaret?
Haha, možda je Božji kapric.. Zafrkavam se. To je nebitno. Moralo se dogoditi među izabranim narodom (Iraelcima). Sve što je povezano s Kristovim dolaskom na zemlju, njegovo rođenje u štali ili nekoj potleušici, Njegovo djelovanje i odabir neukih ribara prljavih nogu...uglavnom siromaštvo i primitivnost, sve to govori o Bogu koji je uao u ljudsku povijest da bi ljudima bio u svemu sličan.
Uopće nije važno što je On radio, jeo, kako se oblačio i da li imao dugu kosu...nego istina da je Bog hodio ovom zemljom i da je po Isusovoj Radosnoj vijesti objavio ljudima koliko je Bogu stalo do njih. Ta Božja ljubav je išla sve do križa...

4. Taman posla da Bog očekuje da Ga stalno hvalimo i da Mu se stalno klanjamo i zahvaljujemo, ali ja ovo zadnje činim, jer hoću. (Nezahvalne osobe su ružne.)
Ja sam takva, gane me kad me netko iznenadi i veseli kad mi netko daruje nešto...kako onda ne bih bila zahvalna Bogu od kojeg sam dobila sve?!
Sve je milost. Okreni se unazad i pogledaj, analiziraj uzroke i posljedice, vidjet ćeš...pratila te je Božja milost. Nisi bio sam...

:lol: Ovaj post je ispao jako pobožan, nisam baš tako htjela, ali što napisah, napisah.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Vid mi je odličan, hvala Bogu. Stvar je u tome što prostim okom vidimo iste stvari, a "očima" duše različito.
E, te "oči duše" su vrlo problematične. Ono što ti priča takav "očevidac", vrlo je subjektivno i nikada ne možeš sa pouzdanošću prihvatiti takvu priču kao tačnu. Naime, "očima duše" ne vidimo ono što je objektivno, nego ono što želimo da vidimo.



 
Član
Učlanjen(a)
02.11.2012
Poruka
1.746
Vid mi je odličan, hvala Bogu. Stvar je u tome što prostim okom vidimo iste stvari, a "očima" duše različito.




Bog je Počelo i izvor života. Nema početka ni kraja...e, da ovo zadaje izvjesne teškoće ljudskom mozgu. Mi smo ljudi (stvorenja) s ograničenim rokom trajanja, bačeni na zemlju, ograničeni vremenom i prostorom, trajemo dok trajemo. Kako pojmiti beskonaćnost?
Ne znam. Kako to zamisliti kad u našoj svijesti sve stvari imaju svoj početak i kraj. Čitala sam životopis jedne svetice koju je zaokupljala misao o vječnom životu s Bogom koji neće imati kraja, nego će biti zauvijek...para siempre...para siempre...

2. Da, mislim i vjerujem da je čovjek centar Božje preokupacije, da čitav svemir ne znači Bogu kao njegovo stvorenje i da je misao, riječ, molitva koju ćovjek uputi Bogu vrednija od čitavog svemira.
Da, mislim i ovo: Bog je svemir načinio lijepim da nas razveseli: da zaljubljeni,(a i svi drugi) mogu gledati mjesec i zvijezde. Učinio ga je beskonačnim da u ljudima probudi (znati)želju za njegovim Tvorcem. Učinio ga je misterioznim da ga znanstvenici istražuju i u svom istraživanju otkriju tajne. Ali, nas ne zanima svemir, osim kao Božje djelo koje govori o svom Tvorcu.

"Gospodine, divno li je ime tvoje po svoj zemlji.
Gledam ti nebesa, djelo prstiju tvojih, mesec i zvijezde štoih učvrsti.
Pa što je čovjek da ga se spominješ, sin čovječji te ga pohađaš?..." (psalam od prije par tisuća godina)

3. Nije mu bitno. Parafrazirat ću nekoliko mjesta iz Biblije kad Bog govori Izraelcima: ne trebam vaše žrtve, ovce i telad koje prinosite kao paljenice, ni vaše sastanke, ni rituale, ni post, ni pokoru...ni vaše subote, niti da se čovjek trapi... mrsko mi je to, ne tražim to, nego srce od krvi i mesa, ne kameno, ne egoistično, nepravedno, preljubničko, koje ugnjetava siromaha,udovicu, pridošlicu...itd.
milosrđe mi je milo, a ne žrtva. Puna je Biblija takvih poruka. Pa, što Bog traži od čovjeka? Da bude čovjek: zreo, razuman, radišan, odgovoran, solidaran, milosrdan...da Mu bude suradnik i prijatelj. Ali, čovjek to neće, nego se slijepo drži (skriva) iza svoje religije, požnosti i vjerskih običaja i sve će učiniti, ali neće otvoriti Bogu svoje srce. To je moja viđenje i življenje vjere. Drugi imaju neku drugu
viziju, kako ćemo se složiti. Pa, nikako, osim ako svaki u svom srcu ne doživi obraćenje, prosvjetljenje i ne zadobije milost da shvati što je to što doista Bog od kršćanina traži.

4. Da, Nazaret, selendru u Palestini je Bog izabrao za mjesto svog silaska na zemlju, Isusovim utjelovljenjem. Zašto baš Nazaret?
Haha, možda je Božji kapric.. Zafrkavam se. To je nebitno. Moralo se dogoditi među izabranim narodom (Iraelcima). Sve što je povezano s Kristovim dolaskom na zemlju, njegovo rođenje u štali ili nekoj potleušici, Njegovo djelovanje i odabir neukih ribara prljavih nogu...uglavnom siromaštvo i primitivnost, sve to govori o Bogu koji je uao u ljudsku povijest da bi ljudima bio u svemu sličan.
Uopće nije važno što je On radio, jeo, kako se oblačio i da li imao dugu kosu...nego istina da je Bog hodio ovom zemljom i da je po Isusovoj Radosnoj vijesti objavio ljudima koliko je Bogu stalo do njih. Ta Božja ljubav je išla sve do križa...

4. Taman posla da Bog očekuje da Ga stalno hvalimo i da Mu se stalno klanjamo i zahvaljujemo, ali ja ovo zadnje činim, jer hoću. (Nezahvalne osobe su ružne.)
Ja sam takva, gane me kad me netko iznenadi i veseli kad mi netko daruje nešto...kako onda ne bih bila zahvalna Bogu od kojeg sam dobila sve?!
Sve je milost. Okreni se unazad i pogledaj, analiziraj uzroke i posljedice, vidjet ćeš...pratila te je Božja milost. Nisi bio sam...

:lol: Ovaj post je ispao jako pobožan, nisam baš tako htjela, ali što napisah, napisah.

Da to odgovorim po svim tackama optuzbe.sorry


1. Univerzum u kome zivimo ima pocetak a imace i kraj. Nije beskonacan. Razlog zbog koga tesko pojmimo jako male stvari i prostor i jako velike stvari i veliki prostor je zato sto smo prilagodjeni da zivimo na skali velicina na kojoj zivimo. Intuitivno razumemo milimetre i sekunde, razumemo i stotine kilometara i vekove, ali pojmove koji su mnogo mali i mnogo veliki teze razumemo. Nisu nam bili potrebni za opstanak i produzetak vrste. Vrlo tesko ces naci objasnjenje za pojmove kao sto su beskonacnost, prostor, vreme, pocetak i kraj u literaturi o sveticama, svecima i uopste o teologiji. Predlazem ti da malo promenis literaturu.

2. Ovakav stav arogancije, egocentricnosti i lazne skromnosti je crta koja prati sve glavne religije. Sve je stvoreno za nas i mi smo jako bitni. Mi smo mali, beznacajni, gresni ali se sve vrti oko nas. To moze samo religija da postigne. Citajuci tvoje postove nisam stekao utisak da si egocentricna i arogantna ali nacin razmisljanja u vezi zivota, postojanja i postanja ti je u sonovi arogantan i egoistican zbog pogleda na stvari iz ugla dogmi koje prate religiju. Moram da dodam da suvise romantizujes svemir, nije bas toliko romantican. Da smo deo kosmosa i da je deo nas mozda jeste malo romanticno ali da postoje zvezde da bi ih zaljubljeni gledali, ode ti malo daleko sa romantikom.

3.Opet moram da se osvrnem na prve cetiri zapovesti. Prva i osnovna stvar u judeo-hriscansko-islamskoj doktrini je ceskanje ega tvorca i ceo koncept spasavanja zavisi od toga. Mozes da si najhumanija osoba ali ako ne ispunjavas gore navedene uslove bices vecno mucen. Zamisli tu ideju. Zauvek mucen. Od strane nekog ko te voli beskonacnim intezitetom. Jel ti to ima smisla?

4.Dakle, po tebi najbolji nacin da objavi postanje i spasenje je medju ljudima iz bronaznog doba i ljuska zrtva. Ocekivao bi covek nesto mnogo kreativnije od entiteta koji je stvorio sve. Kao sto vidis dve trecine sveta nije hriscanske veroispovesti. Milijarde ljudi ce zauvek goreti u paklu. Razmisli o tome. Deca koja su rodjena u Indiji i Kini, koja nista nisu kriva zbog kulture u kojoj rastu ce zuvek biti mucena. Jel to milosrdni bog pun ljubavi? Jel si sigurna da ti ova prica ima smisla?

Zakljuci sama da li je milijarde drugih danas i u proslosti pratila bozja milost.
 
Natrag
Top