Pitanja za ateiste???

Član
Učlanjen(a)
30.09.2012
Poruka
1.589
Ima veze i te kako . Samo ako je ova slika nastala slučajno onda smo i mi slučajno nastali. Ja sam čekao od vas ovakav odgovor : Slika nije nastala slučajno a mi jesmo.. Problem je što je ovo više nego smešan odgovor zato ga i izbegavate.

ti krugovi vise ubijaju tvoj argument nego ateisticki , mi pricamo da je sve nastalo sporim procesom svakom generacijom komplikovaniji i bolji od proslog, ti si taj koji govori da nesto komplikovano kao bog moze jednostavno da postoji bez objasnjenja
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Peko, pitanje ti je smiješno. Mogao bi tako da uradiš sa bilo čime što je smišljena ljudska kreacija - od cipele do aviona, i da postaviš isto tako pitanje kao što si postavio za krugove: ako je avion nastao slučajno, i čovjek je nasto slučajno!? Takva komparacija je neprihvatljiva i logički neodrživa. Pravljenje manjih krugova od jednog većeg, kao i pravljenje aviona, ne dešava se ni po kakvom zakonu vjerovatnoće, nego smišljenom ljudskom radnjom, po tačno unaprijed zamišljenom projektu ili planu. Čovjek, odnosno život, nije tako nastao. Nastao je podudaranjem mnogih slučajnosti i sretnih okolnosti. To ti je nešto slično kao bacanje kocke koje je pomenuo 100Dinara. Ako špil od 52 karte dijeliš na neki određeni broj igrača, i ako dijeljenje neprestano ponavljaš, po zakonu vjerovatnoće, jednom će svi igrači dobiti istu (ponovljenu) kombinaciju karata.
 
Član
Učlanjen(a)
05.11.2010
Poruka
1.246
Navešću samo neke nelogičnosti u vašoj teoriji da ne spominjem onu poznatu da je i matematički neizvodljivo tj. za tu verovatnoću je procenat sa mnogo nula i tako ulazi u onu matematičku zonu neizvodljivosti. Ali dobro, ostavimo to po strani. Ako smo nastali spletom okolnosti bilo je potrebno da se taj splet okolnosti dešava konstantno na jednom mestu. Ali kad uzmemo u obzir prostranstvo svemira te srećne okolnosti bi bile raštrkane na nesagledivom prostoru i ostale bi bez efekta. Sledeća nelogičnost je što taj splet okolnosti ako i uzmemo da se desio na ograničenom prostoru uvek bi trebao da ide uzlaznom linijom. Haću da kažem da u tim sretnim okolnostima bi uvek trebala da se pojavi i koja nesretna okolnost koja bi po svoj prilici sve srušila kao kulu od karata. Vaš dijagram po tome ide samo uzlaznom linijom a nikako silaznom ili uzlaznom sa nekim varijacijama koje bi bile pogubne za bilo koji organizam.
 
Član
Učlanjen(a)
02.11.2012
Poruka
1.746
Navešću samo neke nelogičnosti u vašoj teoriji da ne spominjem onu poznatu da je i matematički neizvodljivo tj. za tu verovatnoću je procenat sa mnogo nula i tako ulazi u onu matematičku zonu neizvodljivosti. Ali dobro, ostavimo to po strani. Ako smo nastali spletom okolnosti bilo je potrebno da se taj splet okolnosti dešava konstantno na jednom mestu. Ali kad uzmemo u obzir prostranstvo svemira te srećne okolnosti bi bile raštrkane na nesagledivom prostoru i ostale bi bez efekta. Sledeća nelogičnost je što taj splet okolnosti ako i uzmemo da se desio na ograničenom prostoru uvek bi trebao da ide uzlaznom linijom. Haću da kažem da u tim sretnim okolnostima bi uvek trebala da se pojavi i koja nesretna okolnost koja bi po svoj prilici sve srušila kao kulu od karata. Vaš dijagram po tome ide samo uzlaznom linijom a nikako silaznom ili uzlaznom sa nekim varijacijama koje bi bile pogubne za bilo koji organizam.

Upravo velicina prostora i kolicina vremena ti daje realnu mogucnost da se nesto jako retko desi. Uzmi za primer supernove. Desi se eksplozija jedne u 100 godina po galaksiji ali svaka galaksija ima 100000000000+ zvezda i sa kvalitetnim teleskopom posmatrajuci povrsinu neba jednaku novcicu videces barem jednu supernovu svako vece.
Sto se spleta okolnosti tice ne ide uvek uzlaznom putanjom pogotovu kad je zivot u pitanju. Vise od 90 posto svih vrsta je izumrlo a nekoliko vrsta slicnih homosapiensu je izumrlo.
 
Član
Učlanjen(a)
05.11.2010
Poruka
1.246
Sto se spleta okolnosti tice ne ide uvek uzlaznom putanjom pogotovu kad je zivot u pitanju. Vise od 90 posto svih vrsta je izumrlo a nekoliko vrsta slicnih homosapiensu je izumrlo.

Po toj teoriji i čovek će da izumre kad tad jer desiće se neka nesretna okolnost, to je neminovno i po vašoj teoriji.
 
Član
Učlanjen(a)
02.11.2012
Poruka
1.746
Po toj teoriji i čovek će da izumre kad tad jer desiće se neka nesretna okolnost, to je neminovno i po vašoj teoriji.

U principu, zakljucak ti je tacan. Da uzmemo za primer meteore i ostala nebeska tela. Svaki dan odredjeni broj udara u Zemlju ali posto su malih dimenzija, sagore u atmosferi. Mnogo veci komadi imaju putanju koja sece Zemljinu i nije pitanje da li ce da udare nego kad. To je jedan scenario. Drugi je neki mutirani virus. Galaksija Andromeda ide ka nama i sudaricemo se za 5 milijardi godina a i nase Sunce ce ostati bez goriva otprilike u isto vreme. Mozemo i sami sebe da unistimo, vec nekoliko decenija imamo kapacitet za to. Moguca je i neka druga prirodna katastrofa. To su sve realne mogucnosti. Neke manje, neke vise.
 
Učlanjen(a)
26.06.2012
Poruka
110
Galaksija Andromeda ide ka nama i sudaricemo se za 5 milijardi godina a i nase Sunce ce ostati bez goriva otprilike u isto vreme.

Da mi je tvoja pamet 2 dana da se odmorim.

Ako pozivis bar jos 50 g. vjerovatno ces se osvjedocit po Svetom Pismu...

...do tad se valjda opametis, pa nesto naucis i bratiju, Ki-Buraze !
 
Član
Učlanjen(a)
24.09.2010
Poruka
544
Peko,

to je izvodljivo, kao i svaka druga kombinacija, samo su šanse vrlo male. Kada imaš ogroman, faktički beskonačan broj varijabli, onda su i najmanje verovatnoće, zapravo, vrlo moguće. Mi smo samo jedna mogućnost koja se desila. Ne znamo da li ima još takvih. Možda nema, što je malo verovatno, a možda i ima, što je vrlo verovatno.

Sa našeg aspekta nama deluje kao da smo se mi "morali" desiti, jer eto, sve nam je išlo "na ruku". Međutim, tako će razmišljati svaka civilizacija koja dostigne ovaj nivo svesti upravo zbog toga što se čini da je tako nešto kompleksno moralo da se desi sa razlogom jer su šanse za slučajnost jako male. Mi, međutim, gubimo iz vida sve one situacije gde se tako nešto nije desilo.

Setimo se onog primera sa kockicama - zamisli da neko stalno baca tih 20 kockica u jednoj sobi u kojoj ti ne vidiš šta se dešava. Ta osoba tako baca i baca te kockice i nakon dugog niza bacanja desi se da svih 20 padnu na broj 3. Baš u tom trenutku ti uđeš u sobu i vidiš to. Odmah ćeš zaključiti da nešto ovde nije u redu jer kolika je mogućnost da će bacanjem kockica svih 20 pati na broj 3. Racionalizovaćeš to nekim uverenjem, bilo da se radi o nameštanju, o nekoj natprirodnoj sili ili nečem sličnom. Ti, međutim, gubiš iz vida sve one situacije kada se to nije desilo.

Isto je i sa nama - nama se čini da je ovaj razvojni put života morao biti nečim "određen" i "pokrenut" jer je, kao slučajnost, malo verovatan. Međutim, mi gubimo iz vida sve one situacije kada se život nije desio.

Prirodom,

hrišćani tu priču plasiraju već dve hiljade godina. Izgleda je vaš Isus zaboravio šta je obećao :)
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
05.11.2010
Poruka
1.246
Ima tu još dosta nelogičnosti u vašoj teoriji slučajnosti. Problem je što decu u školi to uče počevši od prvog razreda. Setio sam se svoje razredne koja je imala običaj da piše na tabli datum Isusovog rođenja i onako razgoropađeno pisala 1.1.1. Tek sam kasnija shvatio da je to značilo ko bude verovao taj datum će imati u dnevniku.
Hvala Bogu ja sam zdrav i prav nego šta misliš da li je čovek mogao da živi sa jednom rukom duplo kraćom od druge ili kraćom nogom ili sa nosem od pola metra. Odakle čoveku sklad i simetričnost ? Moglo je i bez toga da se opstane.
 
Natrag
Top