Pitanja za ateiste???

MODERATOR
Učlanjen(a)
17.11.2012
Poruka
3.073
Moja pitanja za ateiste:
Budući da ste aktivni na forumu Religije, zanima me kakav dojam ostavljamo mi vjernici?

Što vam se sviđa, ako vam se uopće što sviđa, i što vam se ne dopada kod nas? Da li vas što sablažnjava?
Postoji li tračak nade da promijenite mišljenje i uvjerenje?
Da li uopće imate kakve koristi?

Vernici su za mene sasvim normalne osobe , dok krstasi mi smetaju, kao uostalom svako ko zeli da mi nametne nesto silom...

Svidjaju mi se moralne vrednosti koje vecina religija promovise i to sto religije pomazu u zblizavanju ljudi, okupljaju vise ljudi oko jedne stvari. Ne svidja mi se i sablaznjava me mogucnost nastanka krstasa, dzihadista i ostalih, mogucnost kontrolisanja masa uz pomoc religije, jer je dovoljno pozvati se na knjigu i boga i tako opravdati bilo sta, pokrenuti rat ili mrznja prema nekome, i sa tako velikom izmanipulisanom grupom svasta i uspeva. Recimo u USA crkve pozivaju i vrbuju mlade da idu u rat po islamskim zemljama. U Islamskom svetu crkva gotovo ima bezgranicnu moc.

Naravno ako bi se i jedan od bogova 3500 religija pojavio i uradio nesto dobro, priznao bih da sam pogresio. Ovako kako je sada, ne verujem da cu promeniti svoje misljenje jer, vec sam istrazivao religije to me je i navelo da ne verujem...

Ako mislis na korist od toga sto ne verujem, onda je jedino to sto moja logika se ne kosi sama sa sobom, i nisam opterecen nekim nametnutim nelogicnim stvarima koje bi me terale opet na preispitivanje svoje logike. Od toga zasto se mora krstiti tom rukom, zasto paliti svecu, zasto obilaziti 3 kruga oko crkve, do onih vec pomenutih zasto je dobar bog ponudio mogucnost izbora losega, zasto dobar bog dopusta lose stvari, zasto dopusta da se u njegovo ime rade lose stvari a opet je ranije zbog toga kaznjavao(Sodoma i Gomora, potop), zasto nas kaznjava sad da bi nam posle dozvolio da odemo u raj...
 
Poslednja izmena:
MODERATOR
Učlanjen(a)
17.11.2012
Poruka
3.073
Prirodome, Adriane, vecina u ovom svetu su hriscani33%, vecina u ovom svetu cak 86% su vernici a vi opet nekako uspevate da zivite u atieistickom i satanistickom svetu.... Satanizam ako i postoji kao kult, cini sigurno manje od 1% stanovnistva. A kao sto rekoh bas ti koji optuzujete da su satanisti, politiciari zbog kojih svet jeste ovakav kakv je, se koriste istim tezama koje vi iznosite. Veoma cesto u mozda oko 75% slucajava prevagu u pobedi tih politicara na izborima donosi njihovo religiozno opredeljenje. Pogledaj u islamskom svetu u 99% slucajeva je tako u hriscanskom svetu u najmanju ruku 60-70 posto. Izuzetak su veoma napredne skandinavske zemlje u kojima je veliki procenat ateista, a u kojima su ljudi najzasticeniji, najvise se vodi racuna o ocuvanju zastite zivotne sredine, najbolji obrazovni i zdravstveni sistemi su tamo, najmanja stopa kriminala takodje. Naravno uvek moze da se desi neki Brejvik, koji je samo za trunku otisao dalje od onoga o cemu vi pricate. Prema tome ja vas smatram za potencijalnu pretnju sebi i svojoj porodici, drustvu u celosti. Naravno vi tako isto okarakterisaste ateiste, ali u mom slucaju nemate cega da se plasite, ja niti cu ikome prodavati drogu niti cu koga ubiti samo zbog toga sto ne misli isto kao i ja. Za vas nisam siguran... Kako pojedini pricaju da su drugi zlo, ne bi me iznenadilo da krenete da bijete, kamenujete, ili spaljujete na lomacama. Ako ne vi, vasi postovi izbacuju toliko negativnih osecanja ka neistomisljenicima, tako da cete mozda izazvati neku labilnu licnost kao sto je Brejvik koja ce uraditi isto sto i taj monstrum, jer ce misliti da je to ispravno, jer ima ljudi koji to isto misle. Setite se i Brejvik je delovao po forumima, razgovarao i sa ljudima iz Srbije, tako da i ti pojedinci koji su ga podrzavali u tome su podjednako krivi kao i on. Mozda su oni mislili da on samo prica i da nece delovati, a to ovako nikada necemo moci znati. Mozda neki Brejvik sada cita vase postove i sprema gomilu oruzja i ide u napad na sataniste/ateiste... Jos jednom cu reci, iako ne volim da se ponavljam, porazgovarajte sa vasim popom, videcete da ste prilicno se udaljili od onoga sto vam vasa religija nalaze.

Adriane rece da niko ne rece nista lose protiv onih koje ti nazivas satanistima a bave se muzikom, nemam razloga reci ista lose, jer ja ne videh isto sto i ti u njihovoj muzici. Ali jesam rekao sta mi se ne svidja (srozavanje morala i sistema vrednosti). Ako je vera u ljude koju su hipici propovedali, verovanje da ljudi mogu da ucine svet boljim, sprecavanje losih stvari, losa stvar, opet mi dodje da se zapitam da li si ti uopste hriscanin ili jedan od satanista o kojima pricas :D

Hriscani, oni pravi, te se verovatno stide dok citaju tvoje postove, ne prastas, sudis, lazno svedocis, Prirodom opravdava i ne libi se da kaze da ce pociniti greh ubistva.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
03.01.2011
Poruka
1.573
Vernici su za mene sasvim normalne osobe , dok krstasi mi smetaju, kao uostalom svako ko zeli da mi nametne nesto silom...

Svidjaju mi se moralne vrednosti koje vecina religija promovise i to sto religije pomazu u zblizavanju ljudi, okupljaju vise ljudi oko jedne stvari. Ne svidja mi se i sablaznjava me mogucnost nastanka krstasa, dzihadista i ostalih, mogucnost kontrolisanja masa uz pomoc religije, jer je dovoljno pozvati se na knjigu i boga i tako opravdati bilo sta, pokrenuti rat ili mrznja prema nekome, i sa tako velikom izmanipulisanom grupom svasta i uspeva. Recimo u USA crkve pozivaju i vrbuju mlade da idu u rat po islamskim zemljama. U Islamskom svetu crkva gotovo ima bezgranicnu moc.

Naravno ako bi se i jedan od bogova 3500 religija pojavio i uradio nesto dobro, priznao bih da sam pogresio. Ovako kako je sada, ne verujem da cu promeniti svoje misljenje jer, vec sam istrazivao religije to me je i navelo da ne verujem...

Ako mislis na korist od toga sto ne verujem, onda je jedino to sto moja logika se ne kosi sama sa sobom, i nisam opterecen nekim nametnutim nelogicnim stvarima koje bi me terale opet na preispitivanje svoje logike. Od toga zasto se mora krstiti tom rukom, zasto paliti svecu, zasto obilaziti 3 kruga oko crkve, do onih vec pomenutih zasto je dobar bog ponudio mogucnost izbora losega, zasto dobar bog dopusta lose stvari, zasto dopusta da se u njegovo ime rade lose stvari a opet je ranije zbog toga kaznjavao(Sodoma i Gomora, potop), zasto nas kaznjava sad da bi nam posle dozvolio da odemo u raj...


Razdvoji religiju od vjere i vidjeces da nije vjera, nego religija krivac za zla u svijetu.

Moze biti dovoljno da povjerujes da je Bog Tvorac Svijeta, jer se definise kao Apsolutna Inteligencija i Energija.

Od Svoje Energije je stovrio sve!


E = m x c 2 (energija = masa puta brzina svjetlosti na kvadrat)

Iz ove formule slijedi:

m = E / c2 (masa = energija podijeljena sa kvadratom brzine svjetlosti).

I onda procitas Bozju rijec: Zar ne znaju nevjernici da mi od nista (nevidljivog) sve(vidljivo i nevidljivo) stvaramo ?

Ako sagkledas ste pozicije, vidjeces da je vjeroa logicna bez obzira koliko religija bila nelogicna.
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
17.11.2012
Poruka
3.073
Pa ne slazem se sa tobom, krivi su ljudi, pojedinci ne religija niti vera. Vera cini ljude podlozne religijama, religije imaju autoritet i lako izokrecu veru u korist religije sto se tice nauke prema njoj se odnosim kao agnostik, ali to sto jos uvek ne znamo ili mozda i nikada necemo saznati meni ne znaci da ima neke vise sile, vec samo govori o ogranicenosti ljudskog uma i tela, koje ne odgovara religijskom stavu o savrsenom bicu, nastalom po uzoru na svemoguceg.
 
Član
Učlanjen(a)
03.01.2011
Poruka
1.573
Kada bi mogao shvatiti da su na primjer Konfucije, Sokrat... i mnogi drugi velikani ljudske povijesti bili iskreni vjernici, mozda bi drugacije mislio.
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
17.11.2012
Poruka
3.073
Kada bi mogao shvatiti da su na primjer Konfucije, Sokrat... i mnogi drugi velikani ljudske povijesti bili iskreni vjernici, mozda bi drugacije mislio.

Ne znam zbog cega bi to menjalo moje misljenje, moje misljenje nije zasnovano na tome ko jeste ili nije bio vernik, vec je posledica mog licnog razmisljanja i upoznavanja sa religijama. Tako da cu promeniti misljenje samo ako ja budem mogao sebi da dokazem i da se slozim sa tim. Njihova dela su velika, ali to ne govori mnogo o njima, mada mnogi ce to poreci. Misljenja sam da i medju velikima ima mnogo losih ljudi, ali to ne umanjuje vrednost njihovih dela, niti njihova dela govore o njihovoj ispravnosti. Svi veliki vladari recimo su vodili ratove, neretko osvajacke, ubijali druge i vodili druge u smrt. Pojedini flozofi podrzavase mnoga losa dela. Pojedini naucnici takodje podrzavase, ili usput dodjose do otkrica praveci oruzja. Neki su stvarno bili dobri ljudi, necija otkrica su upotrebljena za ono za sta nisu bila namenjena. Ali o njihovoj ispravnosti tesko je sa ovako nepouzdanom istorijom suditi, o njima sudise njihovi savremenici, i verovatno i tu je bilo opositnih misljenja.
 
Član
Učlanjen(a)
06.05.2012
Poruka
2.380
Aktivni smo na forumu Religija? To zvuči kao pitanje - kako to? Šta ćete vi tu?

Neee! To znači: Ooo, pa i vi ste tu!
)cvett)

A dojam koji vjernici ostavljaju na mene (govoriću u svoje ime) je raznolik. Sa nekima se može razgovarati i o najdeliktnijim pitanjima vjere i nevjere, sa nekima to nije moguće. Neki od vas su tolerntni i ako ništa drugo, spremni su da saslušaju i drugačija mišljenja, dok su drugi isključivi, imaju svoje "istine" i ko se god ne uklapa u te "istine", spremni su ga iz prve proglastiti satanistom! To me najviše sablažnjava kod takvih vjernika - da odmah odgovorim i na tvoje drugo pitanje. Mislim da je to najbolji pokazatelj koliko je redukovana svijest kod takvih vjernika i koliko nisu u stanju da sagledaju na pravi način sve boje ovoga svijeta.

Da, Isus je rekao: Blago mirotvorcima, oni će se sinovima Božjim zvati!
Pokušavam razumjeti vjernike koji misle da su pozvani boriti se za Boga (rječju, uvjeravanjem, zastrašivanjem, ukorom drugih...) Oni tako misle. Možda su proučavali Sveto Pismo, studirali teologiju, ali sada moraju u Isusovu školu.
Isus (Učitelj) je samo jednom upotrijebio glagol učiti, kad je rekao: Učite se od mene, jer sam blaga i ponizna srca.
To znači: biti blag s pogreškama drugih i strpljiv sa sobom. To je teško i uopće nije u duhu današnjeg vremena. Ali, Isus je tako učio.
Prije se radilo drugačije jer je Crkva, osobito Katolička, imala moć, pa su ljudi poštenski uprskali Božju stvar.
Vjerujem da Krist danas više treba svjedoke, nego navjestitelje, profesionalce riječi, pa makar to bila Biblija. S ovim ne kažem da ne treba navješćivati Evanđelje, jer mnogi Krista ne poznaju, ali u prvom redu kršćani su pozvani živjeti Evanđelje.


Sviđaju mi se, recimo, ovakva pitanja od strane vjernika. To govori da u nekim od njih postoji radoznalost, da žele čuti i kako razmišljaju oni koji su na "suprotnoj strani".
Ne sviđa mi se kada vjernik život potčini vjeri i žrtvuje mnoge radosti ovoga života, nečemu što je samo metafizička pretpostavka.


O da, mene je oduvijek zanimalo kako ateisti mogu postati dobri bez Isusa. Tko vam pomaže?
Kršćanin se ne odriče radosti ovoga svijeta, nego grijeha, jer grijeh uvijek nanosi štetu čovjeku.
Osim toga, onaj tko nije upoznao Boga ni duhovnu radost koju On daje, niti ne zna što je prava radost. Ovo mi ne moraš vjerovati, ali možeš tražiti načina da provjeriš sam.


Kako da ne. Onog trenutka kada Bog "otvori nebesa" i kaže: Evo me! - mijenjam svoje mišljenje. :dtyste:

Ti bi trebao reći: Evo me! Bog te zove, kao Adama u raju: Jure, gdje si? A ti kažeš: Evo me! :dtyste:

Što se tiče "otvorenih nebesa", hmm, ja bih ovako rekla: Nebo je Bog, a Bog je u našoj duši.
Znači, Bog se otkriva u dubini duše koja Ga traži.


Ako govorimo o vjerničkom i nevjerničkom puku, da se tako izrazim, dakle, ako zanemarimo vjerske institucije, mislim da se tu ne radi ni o kakvoj koristi nego o ličnim uvjerenjima. Ja nisam ateista radi toga što tako imam neke koristi, naprotiv, prije bi se moglo reći da imam štetu, s obzirom na sredinu u kojoj živim, a mislim da je ista stvar i sa vjernicima.

Nisam bila jasna u zadnjem pitanju i nisam mislila na ovo što si napisao, no dobro.
Vjerujemo ili ne vjerujemo iz uvjerenja, ne koristoljublja. Ako netko čini jer ima neku korist, nije karakterna osoba.

Da se staviš/te na trenutak u položaj vjernika, dakle, da si vjernik/ci, što bi mogao reći o Isusu?
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464


Da se staviš/te na trenutak u položaj vjernika, dakle, da si vjernik/ci, što bi mogao reći o Isusu?
Odgovoriću sada samo na ovo pitanje.
O Isusu, prema onome kako ga opisuju svete knjige, i da se ne stavljam u položaj vjernika, mogu reći sve najbolje. Bilo da je priča o njemu istinita ili izmišljena, to je dobra priča. To je priča o čovjeku koji je prvi na svijetu govorio o jednakosti ljudi, o pravdi za sve, o ljubavi među ljudima. Govorio je on, doduše, i o maču, ali ovo je mnogo značajnije.
Bez namjere da slučajno ne uvrijedim koga vjernika, ali mislim da je Isus bio prvi komunista koji se pojavio među ljudima.:dtyste:
 
Član
Učlanjen(a)
06.05.2012
Poruka
2.380

Torgandwarf: Ne svidja mi se i sablaznjava me mogucnost nastanka krstasa, dzihadista i ostalih, mogucnost kontrolisanja masa uz pomoc religije, jer je dovoljno pozvati se na knjigu i boga i tako opravdati bilo sta, pokrenuti rat ili mrznja prema nekome, i sa tako velikom izmanipulisanom grupom svasta i uspeva. Recimo u USA crkve pozivaju i vrbuju mlade da idu u rat po islamskim zemljama. U Islamskom svetu crkva gotovo ima bezgranicnu moc.

Naravno ako bi se i jedan od bogova 3500 religija pojavio i uradio nesto dobro, priznao bih da sam pogresio. Ovako kako je sada, ne verujem da cu promeniti svoje misljenje jer, vec sam istrazivao religije to me je i navelo da ne verujem...

Ako je tako...oprosti. Žao mi je što su kršćani dali tako loš primjer koji te je doveo do toga da ne vjeruješ. Ipak, to ne bi trebala biti isprika. Unatoć ljudskoj slabosti i nevjernosti, Bog je pokazao svoju ljubav prema ljudima i dao nam Isusa Krista za spasenje svih koji povjeruje u Njega. To Božje Milosrđe ne može zasjeniti ni umanjiti ljudska mizerija.

Isus nam je rekao: "Neka vide vaša dobra djela i slave vašeg Oca koji je na nebesima." Biti kršćanin ne znači automatski biti svet i dobar, nego nastojanje da svaki dan budemo malo bolji, uz Božju pomoć.


starstuff: Sto se tice promene misljenja, ukoliko dodjem do adekvatnih dokaza da postoji bog nemam nikakvih problema da priznam da sam pogresio u proceni ali to i dalje ne menja moje misljenje da je hriscanstvo ili islam ili judeizam ideja koja nema veze sa moralom i da ne doprinosi nista dobro covecanstvu. Isto tako ne menja moje misljenje o bogu opisanom u skriptma ovih religija.

:???:

Tvoje razmišljanje pripada novom obliku ateizma, a začetnik mu je Michel Onfray.
Čitala sam nešto o tome...ali, ubrzo sam pronašla i fantastične odgovore na vaše prigovore, pa ćemo vidjeti.
 
Član
Učlanjen(a)
02.11.2012
Poruka
1.746


:???:

Tvoje razmišljanje pripada novom obliku ateizma, a začetnik mu je Michel Onfray.
Čitala sam nešto o tome...ali, ubrzo sam pronašla i fantastične odgovore na vaše prigovore, pa ćemo vidjeti.

Cuo zam za njega ali nisam ga citao. Ukoliko nisi do sada, procitaj nesto od Hicensa, Dokinsa i Sema Herisa a mozes da nadjes i njihove debate na Youtube. Mislim da bi te posebno interesovala debata izmedju Kristofera Hicensa i Tonija Blera koji je posveceni katolik. Fantasticne odgovore na prigovore daj kad budes mogla.
 
Natrag
Top