Pitanja za ateiste???

Član
Učlanjen(a)
06.05.2012
Poruka
2.380
Moja pitanja za ateiste:
Budući da ste aktivni na forumu Religije, zanima me kakav dojam ostavljamo mi vjernici?

Što vam se sviđa, ako vam se uopće što sviđa, i što vam se ne dopada kod nas? Da li vas što sablažnjava?
Postoji li tračak nade da promijenite mišljenje i uvjerenje?
Da li uopće imate kakve koristi?
 
Član
Učlanjen(a)
02.11.2012
Poruka
1.746
Moja pitanja za ateiste:
Budući da ste aktivni na forumu Religije, zanima me kakav dojam ostavljamo mi vjernici?

Što vam se sviđa, ako vam se uopće što sviđa, i što vam se ne dopada kod nas? Da li vas što sablažnjava?
Postoji li tračak nade da promijenite mišljenje i uvjerenje?
Da li uopće imate kakve koristi?

Utisak je kao i za sve ostalo u zivotu. Zavisi od vernika do vernika odnosno od osobe do osobe. Ako uzmem tebe za primer, ti mi delujes kao kulturna vernica, znaci ne toliko opterecena dogmom nego volis da naglasis kulturno nasledje svoje vere i volis da prodiskutujes i o drugim verama i drugim aspektima svoje vere. Taj deo mi se svidja. Ono sto mi se ne svidja sto veri dajes veliki znacaj u smislu da moze pozitivno da utice na pojedinca i da ima prakticnu upotrebnu vrednost u svakodnevnom zivotu.

Sablaznjava me kad neko ne pridaje toliki znacaj ovom zivotu za koji smo sigurni da postoji a gleda da se podredi pravilima za sledeci. Ta pravila cesto nemaju veze ni sa boljitkom drustva u kome zivimo ni sa moralom.

Sto se tice promene misljenja, ukoliko dodjem do adekvatnih dokaza da postoji bog nemam nikakvih problema da priznam da sam pogresio u poroceni ali to i dalje ne menja moje misljenje da je hriscanstvo ili islam ili judeizam ideja koja nema veze sa moralom i da ne doprinosi nista dobro covecanstvu. Isto tako ne menja moje misljenje o bogu opisanom u skriptma ovih religija.

Sto se koristi tice, mislim da svi imamo koristi od distancirajnja religijski dogmi u odnosu na drustvo. I ti i ja i ostali. Ti kao zena i kao radoznala osoba imas prilicnu korist od sekularizacije drustvu i koliko se secam diskutovali smo o tome.
 
Član
Učlanjen(a)
03.01.2011
Poruka
1.573
Utisak je kao i za sve ostalo u zivotu. Zavisi od vernika do vernika odnosno od osobe do osobe. Ako uzmem tebe za primer, ti mi delujes kao kulturna vernica, znaci ne toliko opterecena dogmom nego volis da naglasis kulturno nasledje svoje vere i volis da prodiskutujes i o drugim verama i drugim aspektima svoje vere. Taj deo mi se svidja. Ono sto mi se ne svidja sto veri dajes veliki znacaj u smislu da moze pozitivno da utice na pojedinca i da ima prakticnu upotrebnu vrednost u svakodnevnom zivotu.

Sablaznjava me kad neko ne pridaje toliki znacaj ovom zivotu za koji smo sigurni da postoji a gleda da se podredi pravilima za sledeci. Ta pravila cesto nemaju veze ni sa boljitkom drustva u kome zivimo ni sa moralom.

Sto se tice promene misljenja, ukoliko dodjem do adekvatnih dokaza da postoji bog nemam nikakvih problema da priznam da sam pogresio u poroceni ali to i dalje ne menja moje misljenje da je hriscanstvo ili islam ili judeizam ideja koja nema veze sa moralom i da ne doprinosi nista dobro covecanstvu. Isto tako ne menja moje misljenje o bogu opisanom u skriptma ovih religija.

Sto se koristi tice, mislim da svi imamo koristi od distancirajnja religijski dogmi u odnosu na drustvo. I ti i ja i ostali. Ti kao zena i kao radoznala osoba imas prilicnu korist od sekularizacije drustvu i koliko se secam diskutovali smo o tome.

Recimo da sâm ne kazes da ne vjerujes, ja bih to tvome postu zakljucio da si vjernik, toliko si iskreno napisao.

Ja, ako musliman, vjerujem da ce Bog oprostiti svakome ako iskreno prizna Stvoritelja i iskreno se pokaje.
Bog ce, ako hoce primiti pokajanje sve dok je u covjeku svijest, sve dotle dok "dusa nije krenula".
Kada dusa krene, tek tada je stvarno kasno.
I onaj "veliki vjernik" ce tako imati sanse da dozivi Milost Bozju.

(ne vjeruj "velikim vjernicima", oni su uglavnom pravi, veliki olos).
 
Član
Učlanjen(a)
02.11.2012
Poruka
1.746
Recimo da sâm ne kazes da ne vjerujes, ja bih to tvome postu zakljucio da si vjernik, toliko si iskreno napisao.

Ja, ako musliman, vjerujem da ce Bog oprostiti svakome ako iskreno prizna Stvoritelja i iskreno se pokaje.
Bog ce, ako hoce primiti pokajanje sve dok je u covjeku svijest, sve dotle dok "dusa nije krenula".
Kada dusa krene, tek tada je stvarno kasno.
I onaj "veliki vjernik" ce tako imati sanse da dozivi Milost Bozju.

(ne vjeruj "velikim vjernicima", oni su uglavnom pravi, veliki olos).

Vernik sam u covecanstvo i humano drustvo zato sto ima naznaka progresa i poneki primer u istoriji da mozemo da krenemo tim putem. Sto se tice ostalog nisam vernik iz istih razloga.
 
Član
Učlanjen(a)
03.01.2011
Poruka
1.573
Samo proveravam, vidim da te nema toliko cesto pa sam se uplasio da si izgubio onu najbitniju veru, veru u covecanstvo.

Dragi moj!

Covjecanstvo je vrlo saroliko, i po tome sta se u njemu zbiva tesko da imam vjeru u njega.

U covjecnost pojedinaca nisam nikada sumnjao (bez obzira bili oni Turci, Rusi, Srbi, Hrvati, Slovenci, Kinezi, Amerikanci, Aboredzini, Indijanci itd.....bez obzira bili oni budistil, ateisti, zidovi, krscani, hriscani, muslimani....)

Covjek je temeljni nosilac vjere!

Vjere u Pravdu i Istinu (Boga!)

Ako vjerujes u Pravdu, Istinu, Covjecnost, istinsku ljubav (a ne prodavanu), u Dobro (cini dobro - vratice se dobro) , ja te ne bih mogao nazvati ateistom, ali ti to za sebe mozes reci, ako hoces.


Mislim da su se teme malo "izlizale" jer ako neko postora svoju licnu vjeru, ja svakako nemam ni primjedbe ni komentara.

A vjesto se izbjegava kritika "svete misli", kao da "sveta misao" ili "otajstvo" ne spada pod "panta rei": sve se krece.
 
Poslednja izmena:
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Moja pitanja za ateiste:
Budući da ste aktivni na forumu Religije, zanima me kakav dojam ostavljamo mi vjernici?

Aktivni smo na forumu Religija? To zvuči kao pitanje - kako to? Šta ćete vi tu?
Svi imamo svoja uvjerenja i svi, neko uspješnije neko manje uspješno, branimo ta uvjerenja. To je prirodno i razumljivo, pogotovu na forumima.
A dojam koji vjernici ostavljaju na mene (govoriću u svoje ime) je raznolik. Sa nekima se može razgovarati i o najdeliktnijim pitanjima vjere i nevjere, sa nekima to nije moguće. Neki od vas su tolerntni i ako ništa drugo, spremni su da saslušaju i drugačija mišljenja, dok su drugi isključivi, imaju svoje "istine" i ko se god ne uklapa u te "istine", spremni su ga iz prve proglastiti satanistom! To me najviše sablažnjava kod takvih vjernika - da odmah odgovorim i na tvoje drugo pitanje. Mislim da je to najbolji pokazatelj koliko je redukovana svijest kod takvih vjernika i koliko nisu u stanju da sagledaju na pravi način sve boje ovoga svijeta.

Što vam se sviđa, ako vam se uopće što sviđa, i što vam se ne dopada kod nas?
Sviđaju mi se, recimo, ovakva pitanja od strane vjernika. To govori da u nekim od njih postoji radoznalost, da žele čuti i kako razmišljaju oni koji su na "suprotnoj strani".
Ne sviđa mi se kada vjernik život potčini vjeri i žrtvuje mnoge radosti ovoga života, nečemu što je samo metafizička pretpostavka.

Postoji li tračak nade da promijenite mišljenje i uvjerenje?
Kako da ne. Onog trenutka kada Bog "otvori nebesa" i kaže: Evo me! - mijenjam svoje mišljenje
:dtyste:
Da li uopće imate kakve koristi?
Ako govorimo o vjerničkom i nevjerničkom puku, da se tako izrazim, dakle, ako zanemarimo vjerske institucije, mislim da se tu ne radi ni o kakvoj koristi nego o ličnim uvjerenjima. Ja nisam ateista radi toga što tako imam neke koristi, naprotiv, prije bi se moglo reći da imam štetu, sobzirom na sredinu u kojoj živim, a mislim da je ista stvar i sa vjernicima.
 
Natrag
Top