Pitanja za ateiste???

Član
Učlanjen(a)
24.01.2010
Poruka
667
Ne borim se ja protiv nekog. Nije ovo rat. Razmenjujemo ideje. Teizam je stanje svesti u kome smatras da ima boga odnosno verovanje u boga. To verovanje dovodi do organizacije medju ljudima koje se manifestuje kao crkvena organizacija. Ne zelim da se popovi mesaju u politiku, medicinu, obrazovanje. Mislim da sam jasan.
Sto se tice ispitivanja ideje, konkretno ideje teizma mozemo i o tome. Kako zelis da pocnemo?
Pa boriš se, kako da se ne boriš.Možda sada koristiš malo blaži izraz razmenjivanja ideja, ali u stvari se
moje je samo da se odbranim uplitanja religije u svakodnevni zivot
To je možda kao ono sa napadom i odbranom?
Mi nismo nikoga napali nego smo se branili.
Mi se ne borimo?
Mislim da se veoma aktivno na ovom forumu boriš za svoje ideje,ponekad malo spamuješ ali svi to radimo ponekad.Na sreću imamo najtolerantnijeg urednika pa nam oprašta.
Kao što sam već rekao ostavio bih organizacije kako religiozne tako i ateističke za kasnije.
Da li ćeš se ti osećati odgovornim za zvanične stavove ateista Srbije?
Mislim da nećeš, zar ne?
Ako želiš možemo i o delovanju ateista, ali to bih ostavio za temu o aktivnostima ateista koju sam postavio upravo za tu svrhu.

Dakle,pošto smo se složili da mi objasniš osnovne stavove na kojima počiva ateizam.
 
Član
Učlanjen(a)
02.11.2012
Poruka
1.746
Pa boriš se, kako da se ne boriš.Možda sada koristiš malo blaži izraz razmenjivanja ideja, ali u stvari se

To je možda kao ono sa napadom i odbranom?
Mi nismo nikoga napali nego smo se branili.
Mi se ne borimo?
Mislim da se veoma aktivno na ovom forumu boriš za svoje ideje,ponekad malo spamuješ ali svi to radimo ponekad.Na sreću imamo najtolerantnijeg urednika pa nam oprašta.
Kao što sam već rekao ostavio bih organizacije kako religiozne tako i ateističke za kasnije.
Da li ćeš se ti osećati odgovornim za zvanične stavove ateista Srbije?
Mislim da nećeš, zar ne?
Ako želiš možemo i o delovanju ateista, ali to bih ostavio za temu o aktivnostima ateista koju sam postavio upravo za tu svrhu.

Dakle,pošto smo se složili da mi objasniš osnovne stavove na kojima počiva ateizam.

U principu si u pravu, ceo zivot je neka vrsta borbe. Sto se tice stavova udruzenja ateista nisu mi poznati pa ne mogu da komentarisem.
Ateista je onaj koji ne veruje da bog postoji. Dakle jedan stav na jednu tvrdnju. Ta jedna tvrdnja ti ne govori o ostalim stavovima koje bilo koji ateista moze da ima za bilo koju drugu sferu zivota. To je individualno tako da za bilo sta drugo mogu da ti odgovaram samo u svoje ime.
 
Član
Učlanjen(a)
24.01.2010
Poruka
667
Pa i pričamo iz svoje glave valjda :) tj iznosimo individualna mišljenja.
U suprotnom bi mogli da (kao što ih ima) copy/paste (živela vikipedijaa) :)

Pošto tebi kao deklarisanom ateisti nema potrebe da pišem bilo šta iz Svetog pisma,da bi našli zajednički jezik možemo da pričamo o prirodi koju si već čini mi se spomenuo.
Nisam se interesovao za ateistička shvatanja , pa te molim ako napišem nešto što ne odgovara da me ispraviš.

Za ateistu Bog ne postoji zato što ga kao takvog nije video niti može da ga vidi ili doživi.
Da li su zakoni prirode nastali evolucijom?
Evo na primer,imamo nauku koja se bavi genima.
Da li je za tebe ta nauka "prava" egzaktna nauka?
Mislim da jeste :)
Koliko su molekuli DNK složeni?
Zašto je odnos između osnovnih sila u fizici tako tačno podešen?
Da li misliš da astrofizika isključuje postojanje Boga?

Ipak ,hteo ne hteo moram da se pozovem na Sveto pismo:
"Boga niko nikad nije video"
Upravo naučnici su ustanovili da preko 80 posto materije univerzuma nije vidljivo a o nevidljivoj energiji da i ne govorim.
Da li tu po tvom mišljenju ima mesta za Boga?
 
Član
Učlanjen(a)
02.11.2012
Poruka
1.746
Pa i pričamo iz svoje glave valjda :) tj iznosimo individualna mišljenja.
U suprotnom bi mogli da (kao što ih ima) copy/paste (živela vikipedijaa) :)

Pošto tebi kao deklarisanom ateisti nema potrebe da pišem bilo šta iz Svetog pisma,da bi našli zajednički jezik možemo da pričamo o prirodi koju si već čini mi se spomenuo.
Nisam se interesovao za ateistička shvatanja , pa te molim ako napišem nešto što ne odgovara da me ispraviš.

Za ateistu Bog ne postoji zato što ga kao takvog nije video niti može da ga vidi ili doživi.
Da li su zakoni prirode nastali evolucijom?
Evo na primer,imamo nauku koja se bavi genima.
Da li je za tebe ta nauka "prava" egzaktna nauka?
Mislim da jeste :)
Koliko su molekuli DNK složeni?
Zašto je odnos između osnovnih sila u fizici tako tačno podešen?
Da li misliš da astrofizika isključuje postojanje Boga?

Ipak ,hteo ne hteo moram da se pozovem na Sveto pismo:
"Boga niko nikad nije video"
Upravo naučnici su ustanovili da preko 80 posto materije univerzuma nije vidljivo a o nevidljivoj energiji da i ne govorim.
Da li tu po tvom mišljenju ima mesta za Boga?

Pristojna pitanja. Interesantan sagovornik.
Ne znam ko je ono rekao da ni jedna nauka ne iskljucuje mogucnost postojanja boga samo ti omogucuje da ne verujes u njega. Tako nekako ide.
Zakoni prirode nisu nastali evolucijom, verovatno nisi na to mislio.
Genetika je prava nauka. I prilicno precizna ali jos u povoju.
Molekuli DNK i nisu toliko slozeni, ima ih samo cetiri, ali sam DNK jeste.
Ne znam da li ima smisla pitanje zasto su odnosi sila tako podeseni. Svojstva koja imaju nastala su u jako ranom univerzumu a da li su sama svojstva mogla biti drugacija, to ne znam.
Ne iskljucuje astrofizika boga (kao ni jedna nauka) samo ogranicava nacin na koji je eventualno tvorac mogao da stvori univerzum. Parafraziram Hokinga.
Sto se tice ovih 80% nevidljivog univerzuma da te ispravim, 95-96% univerzuma ti je tamna materija i tamna energija, mozemo samo da delimicno opisemo 4-5% poznatog kosmosa. Ne vidim razlog da mislim da tu ima mesta za boga.

Moram da napomenem da tvoja pitanja teze ka argumentu iz neznanja odnosno bogu rupa u znanju.
 
Član
Učlanjen(a)
24.01.2010
Poruka
667
Pristojna pitanja. Interesantan sagovornik....
....Ne vidim razlog da mislim da tu ima mesta za boga.

Moram da napomenem da tvoja pitanja teze ka argumentu iz neznanja odnosno bogu rupa u znanju.

Pitanja su pristojna kao i prema svakom drugom što su bila.Tako bi trebao da se ponaša svaki vernik,ali već smo rekli da moramo posebno da pričamo o vernicima i njihovom ponašanju.
Nisam ja brate interesantan,tema je interesantna.Ja sam samo običan vernik koji pokušava da nešto nauči.
I ti si možda interesantan , ali se neću baviti tvojom ličnošću jer za to postoje drugi forumi.

Vidiš ,opet ja ne vidim razloga zašto tu nema mesta za Boga.
U pravu si da pitanja teže u pravcu :) ad ignorantiam.
Razlika je samo u tome što ja osim veoma lepog i ispunjenog života(koji verujem i ti živiš i što ti od srca želim) imam i veru.
I na kraju, kada sve ovo prođe ako si ti bio u pravu ja sam opet imao jako lep život koji živim po Matej 22.37-39
([SUP]36[/SUP] učitelju, koja je najveća zapovest u zakonu? [SUP]37[/SUP] A on mu reče: »Ljubi Gospoda Boga svoga svim srcem svojim i svom dušom svojom i svom mišlju svojom«. [SUP]38[/SUP] Ovo je najveća i prva zapovest. [SUP]39[/SUP] A druga je kao i ova: »Ljubi bližnjega svoga kao samoga sebe«. )
Ako sam ja u pravu moja egzistencija se nastavlja.
Kako god okreneš ja ne gubim ništa,pitanje je samo šta ti dobijaš "boreći" se za ateizam?
 
Član
Učlanjen(a)
02.11.2012
Poruka
1.746
Pitanja su pristojna kao i prema svakom drugom što su bila.Tako bi trebao da se ponaša svaki vernik,ali već smo rekli da moramo posebno da pričamo o vernicima i njihovom ponašanju.
Nisam ja brate interesantan,tema je interesantna.Ja sam samo običan vernik koji pokušava da nešto nauči.
I ti si možda interesantan , ali se neću baviti tvojom ličnošću jer za to postoje drugi forumi.

Vidiš ,opet ja ne vidim razloga zašto tu nema mesta za Boga.
U pravu si da pitanja teže u pravcu :) ad ignorantiam.
Razlika je samo u tome što ja osim veoma lepog i ispunjenog života(koji verujem i ti živiš i što ti od srca želim) imam i veru.
I na kraju, kada sve ovo prođe ako si ti bio u pravu ja sam opet imao jako lep život koji živim po Matej 22.37-39
([SUP]36[/SUP] učitelju, koja je najveća zapovest u zakonu? [SUP]37[/SUP] A on mu reče: »Ljubi Gospoda Boga svoga svim srcem svojim i svom dušom svojom i svom mišlju svojom«. [SUP]38[/SUP] Ovo je najveća i prva zapovest. [SUP]39[/SUP] A druga je kao i ova: »Ljubi bližnjega svoga kao samoga sebe«. )
Ako sam ja u pravu moja egzistencija se nastavlja.
Kako god okreneš ja ne gubim ništa,pitanje je samo šta ti dobijaš "boreći" se za ateizam?

Ah, Paskalova opklada.
Ateizam na stranu, skepticizam i radoznalost imaju dosta prednosti i beneficija. Ne dobijam nista od ateizma, ali time sto sam spreman postavim jos par pitanja vise, mogu da saznam vise. Ne vidim ni u cemu je problem ako ne prihvatas stvari bez dokaza, osim naravno u religijama. Tu je takav stav vec problem.
Dakle, motiv da saznam sto vise mogu i da razumem sto vise i da budem pristojna osoba ne nalazim u nagradi ili kazni odnosno "za svaki slucaj" jer cu mozda biti nagradjen ili kaznjen.
 
Član
Učlanjen(a)
24.01.2010
Poruka
667
:)
Ni mi vernici nismo uskraćeni niti nam neko brani da sumnjamo i budemo radoznali.Na protiv.
I naš život se sastoji od stalnih pitanja.
I mi stalno tražimo dokaze,samo što su možda naši putevi drugačiji od onih kako ih vi ateisti vidite ili želite da vidite.
Ne radi se o nagradi i kazni.
Nema nagrade ili kazne.
Postoji samo težnja ka Bogu i ljubav.To ili osećaš ili ne osećaš.
 
Član
Učlanjen(a)
02.11.2012
Poruka
1.746
:)
Ni mi vernici nismo uskraćeni niti nam neko brani da sumnjamo i budemo radoznali.Na protiv.
I naš život se sastoji od stalnih pitanja.
I mi stalno tražimo dokaze,samo što su možda naši putevi drugačiji od onih kako ih vi ateisti vidite ili želite da vidite.
Ne radi se o nagradi i kazni.
Nema nagrade ili kazne.
Postoji samo težnja ka Bogu i ljubav.To ili osećaš ili ne osećaš.

Sve u svemu, metod pretrage nam se razlikuje.
 
Natrag
Top