Pitanja za ateiste???

Član
Učlanjen(a)
02.11.2012
Poruka
1.746
Molim te objasni mi šta ti u ovom slučaju smatraš znanjem, a šta neznanjem?

I da, molim te daj mi primere koje imaš na umu.

Kada kazem znanje mislim na nacin kojim sebi kreiramo model realnosti kako bi funkcionisali. Ako kreiras model stvarnosti u kome su prisutni demoni, sotone, gremlini i slicno, u kojoj meri mozes biti racionalan i u kojoj meri mozes da donosis racionalne odluke? Ukoliko raspolazes sa vecom kolicinom cinjenica koje opisuju prirodu i njena svojstva imas mogusnost da bolje razumes svet oko sebe.
Sto se primera tice, mesanje crkve na unutrasnju i spoljnu politiku koje aktuelno u poslednjih par meseci. Pokusaj crkve da se bavi medicinskim pitanjima, primer ti je Crna Reka i slicna mesta i znamo ishod pokusaja isterivanja demona lopatom i sipkom. Neustavnu implementaciju veronauke u obrazovni sistem. Visoko svestenstvo koji zivi i dela van zakona. Eto par primera.
 
Član
Učlanjen(a)
24.01.2010
Poruka
667
... u kojoj meri mozes biti racionalan i u kojoj meri mozes da donosis racionalne odluke? Ukoliko raspolazes sa vecom kolicinom cinjenica koje opisuju prirodu i njena svojstva imas mogusnost da bolje razumes svet oko sebe.
...
...Eto par primera.
Šta ti smatraš pod donošenjem racionalnih odluka u životu koje razlikuju vernika od ateiste?

Što se primera tiče,ti pišeš o delovanju jedne crkve a ja pišem o religiji.
Moramo da pokušamo da se dogovorimo o čemu ćemo pisati.
Ateizam vs teizam
ili
tvoji pogledi na crkvu.
Mislim da treba da razdvojeno razmatramo pitanja neverovanja i verovanja s jedne strane,jer je pitanje ljudi koji za sebe tvrde da su vernici veoma diskutabilno.
Hajde da se držimo odnosa između verovanja i neverovanja u Boga,a ako treba da posebno diskutujemo na nekoj (ako treba novoj )temi o zloupotrebi vere u politici i narodu.Mislim da su u pitanju dve potpuno različite stvari .
 
Član
Učlanjen(a)
02.11.2012
Poruka
1.746
Šta ti smatraš pod donošenjem racionalnih odluka u životu koje razlikuju vernika od ateiste?

Što se primera tiče,ti pišeš o delovanju jedne crkve a ja pišem o religiji.
Moramo da pokušamo da se dogovorimo o čemu ćemo pisati.
Ateizam vs teizam
ili
tvoji pogledi na crkvu.
Mislim da treba da razdvojeno razmatramo pitanja neverovanja i verovanja s jedne strane,jer je pitanje ljudi koji za sebe tvrde da su vernici veoma diskutabilno.
Hajde da se držimo odnosa između verovanja i neverovanja u Boga,a ako treba da posebno diskutujemo na nekoj (ako treba novoj )temi o zloupotrebi vere u politici i narodu.Mislim da su u pitanju dve potpuno različite stvari .

Donosenje racionalnih odluka zahteva informacije koje proizilaze iz naucnih saznanja. Vernici u manjoj ili vecoj meri nisu uvek skloni toj metodi. Jel treba da te podsecam na ucenja crkvi da su bolesti posledica greha, demona i slicnih gluposti.
Ovaj pokusaj distanciranja religije od crkve ne pije vodu. Isto tako podele na prave i manje prave vernike. Religija u oragnizovanoj formi utice na drustveni zivot ili barem pokusava i od toga ne mozes da se distanciras. Nisu to razlicita pitanja.
 
Član
Učlanjen(a)
24.01.2010
Poruka
667
Donosenje racionalnih odluka zahteva informacije koje proizilaze iz naucnih saznanja. Vernici u manjoj ili vecoj meri nisu uvek skloni toj metodi. Jel treba da te podsecam na ucenja crkvi da su bolesti posledica greha, demona i slicnih gluposti.
Ovaj pokusaj distanciranja religije od crkve ne pije vodu. Isto tako podele na prave i manje prave vernike. Religija u oragnizovanoj formi utice na drustveni zivot ili barem pokusava i od toga ne mozes da se distanciras. Nisu to razlicita pitanja.

Da li pričamo o ljudima i onome šta oni rade ili pričamo o ideji ateizma protiv teizma?
 
Član
Učlanjen(a)
02.11.2012
Poruka
1.746
Da li pričamo o ljudima i onome šta oni rade ili pričamo o ideji ateizma protiv teizma?

Delovanje ljudi odnosno ono sto oni rade proizilazi iz onog sto oni veruju. U sirem smislu nemas ideju ateizma, to je samo stav na tvrdnju da bog postoji.
Da ponovim, vera je licna stvar ali ako pokusavas da implementiras zakljucke koja proizilaze iz vere u svakodnevni zivot i onda to ima uticaj na ostale, to je vec nesto drugo i na to treba skrenuti paznju.
 
Član
Učlanjen(a)
24.01.2010
Poruka
667
Pa protiv koga se ti kao ateista boriš?
Protiv teizma ili protiv ljudi?

Ili možemo ovako do sutra?
Ja pričam o veri ti pričaš o ljudima i tako u krug?

Kao prvo treba da se dogovorimo da rešimo pitanje teizma/ateizma pa onda da pređemo na ljude.

Jer kako da rešavaš problem primenjivanja ili zloupotrebe jedne ideje ako prvo nisi ispitao samu ideju?

Znači ,ako je moguće prvo ateizam vs teizam a posle ljudi ateisti u praksi vs vernici u praksi.
Nadam se da tebi kao intelektualcu nije problem da razdvojimo razmatranje ideja s jedne strane i njihovu primenu s druge strane.
 
Član
Učlanjen(a)
28.12.2010
Poruka
1.538
Kada kazem znanje mislim na nacin kojim sebi kreiramo model realnosti kako bi funkcionisali. Ako kreiras model stvarnosti u kome su prisutni demoni, sotone, gremlini i slicno, u kojoj meri mozes biti racionalan i u kojoj meri mozes da donosis racionalne odluke? Ukoliko raspolazes sa vecom kolicinom cinjenica koje opisuju prirodu i njena svojstva imas mogusnost da bolje razumes svet oko sebe.
Sto se primera tice, mesanje crkve na unutrasnju i spoljnu politiku koje aktuelno u poslednjih par meseci. Pokusaj crkve da se bavi medicinskim pitanjima, primer ti je Crna Reka i slicna mesta i znamo ishod pokusaja isterivanja demona lopatom i sipkom. Neustavnu implementaciju veronauke u obrazovni sistem. Visoko svestenstvo koji zivi i dela van zakona. Eto par primera.

a sta ako kreiras model stvarnosti na realnosti znaci zivota na zemlji, a opet kreiras model moguceg postojanja boga ali posto si realan i shvatas da ti zivis na zemlji a ne bog umesto tebe i da to nije njegov posao, onda si okrenut realnom zivotu na zemlji i pravilima i zakonima koje vladaju u svemiru opet sa verom u postojanje boga a ne trazeci i ne postavljati previse pitanja u vezi samog boga, posto ti je jasno posto si realan da ces samo moci da saznas sta te zanima kad umres
 
Član
Učlanjen(a)
02.11.2012
Poruka
1.746
Pa protiv koga se ti kao ateista boriš?
Protiv teizma ili protiv ljudi?

Ili možemo ovako do sutra?
Ja pričam o veri ti pričaš o ljudima i tako u krug?

Kao prvo treba da se dogovorimo da rešimo pitanje teizma/ateizma pa onda da pređemo na ljude.

Jer kako da rešavaš problem primenjivanja ili zloupotrebe jedne ideje ako prvo nisi ispitao samu ideju?

Znači ,ako je moguće prvo ateizam vs teizam a posle ljudi ateisti u praksi vs vernici u praksi.
Nadam se da tebi kao intelektualcu nije problem da razdvojimo razmatranje ideja s jedne strane i njihovu primenu s druge strane.

Ne borim se ja protiv nekog. Nije ovo rat. Razmenjujemo ideje. Teizam je stanje svesti u kome smatras da ima boga odnosno verovanje u boga. To verovanje dovodi do organizacije medju ljudima koje se manifestuje kao crkvena organizacija. Ne zelim da se popovi mesaju u politiku, medicinu, obrazovanje. Mislim da sam jasan.
Sto se tice ispitivanja ideje, konkretno ideje teizma mozemo i o tome. Kako zelis da pocnemo?
 
Član
Učlanjen(a)
28.12.2010
Poruka
1.538
Ne borim se ja protiv nekog. Nije ovo rat. Razmenjujemo ideje. Teizam je stanje svesti u kome smatras da ima boga odnosno verovanje u boga. To verovanje dovodi do organizacije medju ljudima koje se manifestuje kao crkvena organizacija. Ne zelim da se popovi mesaju u politiku, medicinu, obrazovanje. Mislim da sam jasan.
Sto se tice ispitivanja ideje, konkretno ideje teizma mozemo i o tome. Kako zelis da pocnemo?

ja se borim protiv ludaka bolesnih fanatika koji ne zele da ostave druge da zive na miru i da veruju u sta oni hoce, nego ih napadaju nazivaju svakakvim imenima sude itd a sebe nazivaju vernicima, evo gresan sam ali bi ih tako tukao ali koliko god ih ja tukao ne bih mogao da vratim za svu nesrecu koju su doneli i naneli ne istomisljenicima na ovoj planeti zemlji
 
Natrag
Top