Pitanja i zadaci iz hemije

Član
Učlanjen(a)
12.10.2011
Poruka
1
Molim vas da resite ove zadatke e

Zna li ko resenja ovih zadatakaa

Rastvoreno je 3.01 * 10 na 23 molekula NaOH.Koliko rastvor sadrzi
a) mol NaOH
b)Grama NaOH

2) Izazvana je sinteza u gasnoj smjesi koja sadrzi 11.2 dm kubnih azota i 11.2 dm kubnih vodonika.Koliko se gr NH3 dobija u navedenom procesu

Hitnoo je molim vas
 
Član
Učlanjen(a)
22.05.2010
Poruka
138
Zna li ko resenja ovih zadatakaa

Rastvoreno je 3.01 * 10 na 23 molekula NaOH.Koliko rastvor sadrzi
a) mol NaOH
b)Grama NaOH

2) Izazvana je sinteza u gasnoj smjesi koja sadrzi 11.2 dm kubnih azota i 11.2 dm kubnih vodonika.Koliko se gr NH3 dobija u navedenom procesu

Hitnoo je molim vas

Jest da su ovo zadaci za učenike osnovne škole al evo odgovora:
1.a)n=N/Na(Na-Avogadrov broj= 6,022*10exp23 molekula(ili atoma)/mol) =>n=3,01*10exp23/6,022*10exp23=> n=0,5mol
b)m=n*M (M(NaOH)=40g/mol)=> m=0,5mol*40g/mol=> m=50g
2. Prvo napišeš jednačinu hemijske reakcije:
N2 + 3H2 <=> 2NH3​
Prema jednačini se vidi da sa jednim molom Na(a to je zapremina od 22,4dm3) reaguje tri mola H2 (zapremina od 3mol*22,4dm3/mol=> V=67.2dm3)tj. tri puta veća zapremina vodonika je potrebna da reaguje sa jednim molom N2.Tebi je u zadatku navedeno 11,2dm3 H2 što je manje od potrebne zapremine (zapremina H2 treba da bude tri puta veća u odnosu na V azota tj. treba da bude 3*11,2dm3=33,63dm3) što zanči da je vodonik u manjku u odnosu na azot.Supstanca koja je u manjku je limitirajući reagens i njegovu zapreminu koristimo za stehiometrijski proračun.
Dakle:
V(H2)=11,2dm3;n=V/Vm(Vm=22,4dm3/mol)=> n(H2)=0,5mol
Prema jednačini tebi 3 mol-a H2 daju 2mol-a NH3(a to je m=n*M=> m(NH3)=2mol*17g/mol=>m=34g) dok će 0,5mol-a H2 dati Xg NH3:
3molH2---------34gNH3
0,5molH2-------XgNH3=> m(NH3)=5,66g.
Toliko od mene.
Pozdrav.
 
Učlanjen(a)
13.10.2011
Poruka
1
fosforna kiselina

koliko atoma vodonika i molekula vodonika ima u 19,6 grama fosfre kiseline??
 
Član
Učlanjen(a)
22.05.2010
Poruka
138
koliko atoma vodonika i molekula vodonika ima u 19,6 grama fosfre kiseline??
Zadatak je postavljen nelogično u smislu nemogućnosti odgovora na pitanje koliko je molekula H[SUB]2[/SUB] prisutno u izvesnoj masi fosforne kiseline iz jednog prostog razloga:U jedinjenjima nije prisutan molekulski vodonik već atomi vodonika.
Rešenje zadatka je:
Na osnovu formule fosforne kiseline možemo zaključiti da u jednom molu H3PO4( a to je m=n*M=> m=1mol*98g/mol=> m=98g) ima tri mol-atoma vodonika dok će u navedenih 19,6g biti Xmol-atoma vodonika:
98g-----------3mol-atoma H
19,6g---------Xmol-atoma H=> n(H)=0,6mol
Broj H atoma možemo naći na osnovu formule N=n*Na (Na-Avogadrov broj=6,023*10[SUP]23[/SUP]atoma/mol)=> N(H)=0,6mol*6,023*10[SUP]23[/SUP]atoma H/mol=>N=3,61*10[SUP]23[/SUP]atoma H.
Pravo pitanje koje bi se odnosilo na drugi deo zadatka je:Kolikom broju molekula vodonika je ekvivalentan izračunati broj atoma vodonika.
Odgovor je:
Jedan mol-molekula H[SUB]2[/SUB] sadrži ( a to je 6,023molekula H[SUB]2[/SUB]), što se može uočiti iz formule, dva mol-atoma H( tj 12*10[SUP]23[/SUP]atoma H) dok će X mol-molekula H[SUB]2[/SUB] sadržati u sebi malo pre izračunatih 3,61*10[SUP]23[/SUP]atoma H:
6,023*1023molekula------12*1023a atomaH
Xmolekula H[SUB]2[/SUB]------------3,61*1023 atoma H=> N(H[SUB]2[/SUB])=1,81*10[SUP]23[/SUP] molekula H2.
Taj broj je upola manji od broja atoma H koji smo izračunali što je potpuno logično obzirom da dva atoma vodonika sačinjavaju jedan molekul vodonika.

Pozdrav.:)
 
Član
Učlanjen(a)
15.03.2010
Poruka
11
Pohvala

Winkler, svaka cast! Ostala sam zatecena kada sam videla vreme (3:00) resavanja zadataka , i to bez ikakve nadoknade samo iz cistog entuzijazma. Doveli ste me u dilemu da li sam dobra majka, jer ja za svoja dva gimnazijalca ne ostajem toliko dugo da im objasnjavam zadatke iz bilo cega. Vi radite fenomenalno, pa eto mene kad zabagujem kod nekog zadatka. Sve najbolje u daljem radu!
 
Cupidon
VIP
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
5.207
Winklet je fantasičan forumaš, svaka majka bi ga.... ups, svaki moderator bi ga htjeo za urednika :yea:


Ni ja te nisam ranije pohvalio, ali svaka čast za dio o hemiji. Nekako osjećam da si ti zadužen za taj dio, pa se i ne mješam. Samo uklanjam spamove, ostalo sam prepustio tebi. Još kad bi ubacio koji koristan post.....

Hvala još jednom!
Imaš pivo :D
 
Član
Učlanjen(a)
22.05.2010
Poruka
138
Winkler, svaka cast! Ostala sam zatecena kada sam videla vreme (3:00) resavanja zadataka , i to bez ikakve nadoknade samo iz cistog entuzijazma. Doveli ste me u dilemu da li sam dobra majka, jer ja za svoja dva gimnazijalca ne ostajem toliko dugo da im objasnjavam zadatke iz bilo cega. Vi radite fenomenalno, pa eto mene kad zabagujem kod nekog zadatka. Sve najbolje u daljem radu!

Winklet je fantasičan forumaš, svaka majka bi ga.... ups, svaki moderator bi ga htjeo za urednika :yea:


Ni ja te nisam ranije pohvalio, ali svaka čast za dio o hemiji. Nekako osjećam da si ti zadužen za taj dio, pa se i ne mješam. Samo uklanjam spamove, ostalo sam prepustio tebi. Još kad bi ubacio koji koristan post.....

Hvala još jednom!
Imaš pivo :D

Hvala puno na komplimentima.Nisam od onih ljudi koji vole da budu hvaljeni tako da sam se,priznajem, malo postideo:)
Jednostavno se osećam dobro kada nekome moje objašnjenje pomogne i to je za mene sasvim dovoljna nagrada.Još kad bih uspeo da na taj način pospešim popularizaciju Hemije i prirodnih nauka, bio bih još srećniji.
Da nije entuzijazma verovatno ne bih ni studirao hemiju obzirom da je opšte poznata nepopularnost (iz meni nepoznatih razloga) i neprofitabilnost prirodnih nauka.
@vacilda
Naravno da ste dobra majka čim pokušavate da pomognete svojoj deci učeći ponovo davno izučeno gradivo što svakako nije ni lako ni preterano zanimljivo. Ja samo koristim svoju nesanicu u korisne svrhe tako da ne treba da vas čudi kad odgovorim tako kasno.yes3
Sećam se kada mi je jedan poznati hemičar rekao: "Znanje koje ne prenesete drugome potpuno je beskorisno".To sam tad shvatio i trudim se da moje znanje ne postane beskorisno.Čak smatram da je sebično čuvati naučeno i način razmišlajnja za samog sebe već da ih treba podeliti sa drugima.
@Mr.Daky
Uvek sam za jedno tamno Nikšićko pivo.:)
Srdačan pozdrav.
 
Učlanjen(a)
13.11.2011
Poruka
0
Molim vas, rijesite mi ovaj zadatak! HITNO JE!

Izračunajte količinu molekula ( n ) etena u uzorku koji sadrži:
a) 3*10[SUP]23[/SUP] molekula C[SUB]2[/SUB]H[SUB]4

[/SUB]b)2,71*10[SUP]23[/SUP] molekula C[SUB]2[/SUB]H[SUB]4.[/SUB]
 
Član
Učlanjen(a)
22.05.2010
Poruka
138
Molim vas, rijesite mi ovaj zadatak! HITNO JE!

Izračunajte količinu molekula ( n ) etena u uzorku koji sadrži:
a) 3*10[SUP]23[/SUP] molekula C[SUB]2[/SUB]H[SUB]4

[/SUB]b)2,71*10[SUP]23[/SUP] molekula C[SUB]2[/SUB]H[SUB]4.[/SUB]
a)n=N/Na(Na-Avogadrov broj=6*10[SUP]23[/SUP]molekula/mol)=> n=3*10[SUP]23[/SUP]molekula/6*10[SUP]23[/SUP]molekula/mol=>n=0,5mol-ova etena.
Istu formulu primeniš pod b i dobiješ rešenje.
Pozdrav.
 
Član
Učlanjen(a)
03.11.2010
Poruka
23
Zamolio bih nekog da objasni, zasto se prilikom dodatka HCl-a sumpor-vodonicnoj kiselini, njena pH vrednost povecava ?
 
Natrag
Top