Pcelarstvo-Ljubav i zanat

LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Развоју болести погодују лоши хигијенски услови на пчелињаку¸ слабе заједнице¸ неконтролисана употреба антибиотика и низ других неповољних фактора. Да би се спријечио настанак болести¸ заједнице се морају довести у јако узгојно стање¸ а кошнице морају бити суве и чисте. Матице у заједницама које нагињу болести морају се замијенити матицама из здравих заједница. Саће из заражених заједница треба претопити¸ или¸ ако је проценат заразе мањи¸ дезинфиковати 0¸7% раствором тимола или 4 % раствором формалина.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
У лијечењу болести даје се аскорбинска кисјелина /витамин Ц/ и натријумпропионат /конзерванс/ и то 1гр по пчелињој заједници растворен у један литар шећерног сирупа. Терапија траје недељу дана с тим да да се сваки дан једној заједници даје два децилитра љековитог раствора. Ова два средства се користе у прехрамбеној индустрији за конзервирање намирница¸ тако да не постоји опасност од загађења меда и полена у кошници. Добре резултате даје и антибиотик Нистатин и даје се пчелињим заједницама у тежим случајевима.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Камено легло —је заразна болест пчелињег легла и одраслих пчела¸ коју изазива гљивица из рода Aspergillus. Споре узрочника доспијевају у кошницу најчешће преко полена. Најчешће споре доспијевају путем хране¸ а ларве угину прије него их пчеле поклопе. Ларва лежи на дну ћелије¸ постепено се стврдњава¸ а за то вријеме нити гљивице пробијају кожицу ларве стварајући споре на површини тијела. Како споре сазријевају мијењају боју од жутозелене до смеђецрне. Болесне пчеле су изразито немирне¸ а пред угинуће напуштају кошницу па их пчелар ријетко кад примјећује. Због развоја плијесни у цријевима и мишићима¸ задак и груди пчеле постају тврди попут камена.Да би се спријечила појава каменог легла¸ заједнице морају бити изузетно јаке¸ а заражене заједнице обавезно се морају угушити сумпором и спалити заједно с кошницом. Плијесни из рода Aspergillus могу се развити и у дисајним органима људи¸ зато се пчеларима препоручује да буду опрезни у раду са болесним пчелињим заједницам
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Паразитарне /наметничке/ болести

Ноземоза — је наметничка болест одраслих пчела коју изазива једноћелијска праживотиња паразит Nosema apis. Међу пчеларима ова болест се често назива заразни пролив пчела. Штете од ове болести су велике и испољавају се у смањењу приноса меда¸ слабљењем пчелиње заједнице а понекад и њеним угинућем. Изазивач нозематозе напада средње цријево¸ односно ћелије средњег цријева у којима се веома брзо размножава.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Ако узрочник нозематозе доспије у спољашњу средину гдје су услови за његов живот неподесни он се зачаури односно спорулира. У овом облику преживи и по неколико мјесеци. Здраве пчеле се заразе преко загађене хране и воде у којој се налазе споре или у самој кошници преко измета болесних пчела. Често и сам пчелар у току рутинских радова радова на пчелињаку преноси ноземозу с болесне на здраву заједницу и то преко руку¸ пчеларског прибора¸ замјеном саћа итд.
Узрочник ноземозе када доспије у средње цријево пчеле¸ својим патогеним дјеловањем разара ћелије цријева реметећи основну цријевну функцију¸ варење и ресорпцију хране.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Nosema apis се веома брзо размножава¸ а један дио новонасталих спора са изметом доспијева у спољашњу средину. Због поремећаја у варењу хране болесна пчела осећа глад¸ и то је нагони да непрестано узима храну. Храна пролази кроз средње цријево дјелимично сварена и накупља се у задње цријево у облику слаткастог измета пуног спора ноземозе. Болесне пчеле нису у стању да задрже измет дуже вријеме и ако су спријечене дуже излијетати вани балегају у кошници.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Дужина живота и радна способност болесне пчеле је смањена¸а болесна матица слабије носи и неправилно одлаже јаја у ћелије саћа.
Један од фактора који условљавају и убрзавају настанак ноземозе пчела је лоша храна остављена за узимљивање пчела / медљика и слични медови/.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Обољеле пчеле обично угињавају у природи¸ али код наглог односно акутног тока болести¸ одједном угине већи број пчела. Код угинулих пчела средње цријево је проширено а задак увећан. Унутрашњост кошнице рамови и саће су обично упрљани изметом болесних пчела.
Ако се лабараторијском претрагом утврди ноземоза заједнице се морају санирати превјешавањем и примјеном лијека. Превјешавање се спроводи тако да се кошница прегради Ханемановом решетком. Прије овог поступка припреми се дезинфикована кошница и оквири са саћем из здравих заједница и постави на мјесто на коме је било болесно друштво. Матица се пронађе и пусти на припремљене рамове а потом постави Ханеманова решетка и преко ње чист наставак. У наставак се ставе рамови са леглом из болесног друштва и стави поклопна даска. Преостале пчеле се стресу испред улаза у кошницу¸ да преко чистог папира или чаршава саме уђу у кошницу. У новој кошници сада постоје два дијела¸ у доњем наставку се налази матица са незараженим сатовима¸ а у горњем наставку се налази легло које потиче из болесне заједнице. Матица је ограничена Ханемановом решетком тако да нема контакт са зараженим рамовима и принуђена је да залеже у доњем наставку.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Након 21 дан¸ када из зараженог саћа изађу младе пчеле¸ скида се наставак а пчеле стресају на чист чаршав испред кошнице а наставак уклања.
У току превјешавања болесних друштава¸ пчелама се мора давати лијек и то не само болесним друштвима него и свим друштвима на пчелињаку гдје постоји поја ноземозе. Истовремено на пчелињаку треба и спровести мјере чишћења и уређења пчелињака.
За лијечење ноземозе постоји велики број лијекова али за избор треба контактирати најближу ветернинарску станицу. /Фумагилин ДЦХ¸Нозецид итд./ Лијек се обично даје помијешан са храном¸ прије мијешања са сирупом лијек се растопи у литар хладне воде. Приликом сваког храњења припрема се свјеж раствор лијека и сирупа. Сваком пчелињем друштву даје се по пола литра сирупа са лијеком сваки пети дан¸ укупно пет пута.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Акароза — је паразитна болест одраслих пчела коју изазива гриња Acarpis woodi. То је гриња овалног облика видљива голим оком¸ која паразитира у првом пару душника хранећи се хемолимфом. У душницима им се одвија цијели животни циклус. Оплођена женка носи пет до седам јаја из којих се за три до четири дана изводе ларве без ногу¸ које након неколико развојних стадијума постају одрасле гриње. Читав развој гриње траје око 14 дана. Изван пчеле гриње брзо угињавају¸ па се акароза може пренијети само директним додиром заражене и здраве пчеле. Начешће се преноси ројевима¸ матицама и грабежом. Код тешко болесних пчела гриње напуштају душник и прелазе на здраве пчеле. Болест се може јавити у свако доба године али се најчешће примећује у пролеће када пчеле излијећу на прочисне летове. Болесне пчеле покушавају летјети али како у летне мишиће не долази ваздух пчеле падају пред кошницу. Ако се примијети грињавост потребно је послати на ветеринарску претрагу 30 живих пчела које не могу летјети.
Сузбијање се врши димљењем друштава увече када су све пчеле у кошници.
 
Natrag
Top