Pcelarstvo-Ljubav i zanat

LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Видљиве промјене које се уочавају су промјене на поклопцима изнад угинуле ларве. То су¸ прије свега¸ тамне мрље¸ посебно у доњем дијелу у поклопца¸ које настају због тога што пропала ларва накваси воштани поклопац. Сушењем ларве¸ поклопац се постепено увлачи у дубину ћелије. Мјесец дана након угинућа ларве¸ она је тврда¸ сува и налази се на дну ћелије¸ тако да она на први поглед изгледа празна.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
У почетку појаве болести пчеле чистачице настоје отклопити ћелије и очистити остатке угинулих ларви. Како је маса пропале ларва лепљива¸ хвата се на длачице које прекривају тијело пчеле. Пчеле чистачице су обично старе 3 до 5 дана а од петог дана оне постају пчеле хранитељице. Како је њихово тијело упрљано¸ оне преносе заразу на младе ларве и ако се не предузму одговарајуће мјере доћи ће до уништења цијеле заједнице.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Одрасле пчеле не оболијевају од ове болести али је на овај начин преносе.
Симптоми болести су карактеристични тако да се лако поставља дијагноза¸ а њено право утврђивање обавља се само у специјализованим лабараторијама.
Ако постоји сумња на америчку трулеж¸ сумљиви материјал треба узети у присуству ветеринарског инспектора и послати у дијагностичку лабараторију. На претрагу се шаље саће величине 10Х10цм¸ на којем има највише уочљивих промјена или на болест сумљивих ларви. Комад саћа који се шаље на преглед не смије на себи да садржи мед.Уколико се утврди постојање болести прописују се мјере за сузбијање болести¸ које могу бити двојаке
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Гушење пчела сумпором и спаљивање цијеле кошнице са угушеним пчелама.
Санирање заражене заједнице пребацивањем у дезификовану кошницу и примјена антибиотика. Овај метод није добар јер чим се престане са употребом антибиотика болест ће се опет јавити.

Због велике отпорности спора посебна пажња се мора посветити дезинфекцији алата и прибора који се користи. Сав прибор који подноси пламен се на тај начин дезинфикује а оно што не може да се дезификује пламеном кува се око сат времена.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Европска трулеж пчелињег легла — је заразна болест непоклопљеног пчелињег легла. Изазивају је микроорганизми из групе бактерија. Болест изазива неколико бактерија које се називају једним именом Streptococcus apis. Ове бактерије се могу наћи и у цријевима здравих пчела.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Ова болест код нас је релативно ријетка и не изазива велике штете. Јаке заједнице у повољним пашним приликама не оболијевају од ове болести. Кад болест једном почне¸ добива прогресиван ток и веома се брзо шири. Болест са болесних на здраве ларве преносе пчеле хранитељице и чистачице. Први знаци болести уочавају се на ларви док је још непоклопљена¸ и то губитком колутичавости ларве¸ мијења јој се облик и положај у ћелији. Осим тога мијења јој се и боја¸ постаје прљаво—сива и око четвртог дана угине.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
С обзиром да се у ларви осим примарног узрочника¸ развијају и секундарни¸ угинула ларва се претвара у гњилу масу непријатног мириса. Угинуле ларве се постепено претварају у смеђу масу која се растеже и подсећа на симптоме америчке трулежи. Једина разлика између ове двије болести је у томе што се код ове болести осећа мирис на покварени сир.
Угинуле ларве пчеле износе из кошнице и чисте ћелије саћа. Ако се болест јави у јаком друштву¸ пчеле ће одстранити ларву прије него се распадне и тако спријечити ширење болести.
Узорковање и анализа врши се исто као код америчке трулежи.
Код сузбијања ове болести важну улогу имају узгојне мјере. Ако је у питању већи број заражених ћелија на оквирима¸ они се морају извадити и претопити. Слабе заједнице се спајају у чисте дезинфиковане кошнице. Приликом рада око болесних пчела¸ пчеларски прибор и руке се морају дезинфиковати. У прољеће се слабе заједнице збијају на број оквира које покривају¸а друштво додатно утопљава.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Болести пчела проузроковане гљивицама

Кречно легло — је заразна болест пчелињег легла коју изазива гљивица Ascosphera apis. Заражена пчелиња заједница ријетко кад пропада¸ али су губици легла велики. Ови губици доводе до доводе до смањења броја пчела¸ што пчелињу заједницу чини осјетљивом на остале неповољне утицаје. Количина скупљеног меда и полена у болесној заједници је осјетно смањена.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Узрочник кречног легла је гљивица из рода Ascosphera. Ова гљивица ствара споре које су врло отпорне¸ а у земљи преживе и до 15 година¸ одакле вјетром и водом могу поново доспјети у пчелињу заједницу и изазвати болест. На пчелињаку заразу преноси пчелар с кошнице на кошницу¸ замјеном саћа и пчеларским прибором. У заједници узрочнике болести преносе одрасле пчеле радилице. Споре доспијевају у медни мјехур и цријева пчела¸ које приликом храњења преносе заразу на ларве.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Зараза је могућа и кроз кожу ларве. Погодне за заразу су старије ларве¸ а јаја¸ лутке и одрасле пчеле нису пријемчиве за заразу. У цријевима ларве¸ споре проклијају и продиру кроз ћелију цријева у тијело¸ стварајући од ларве мумију бијеле боје као креч. Ларва угине два дана након што се испружи и пчеле је поклопе. Нити гљивице прорастају тијело пчелиње ларве¸ продиру кроз кожицу и стварају сивоцрне споре. Заражене ларве пчеле избацују из кошнице па се пред летом могу примијетити гомилице избачених мумифицираних пчелињих ларви.
 
Natrag
Top