Oproštaj ili osveta?

Učlanjen(a)
19.09.2009
Poruka
27.640
Oprostiti nekome je zaista uzvišeno osećanje. Medjutim, oprostiti nekome ne znači i zaboraviti neki dogadjaj, postupak, reč... koja je dovela do povredjivanja.
S druge strane uzdržati se od osvete je takodje uzvišeno, jer ... u situaciji da ti neko učini nažao tako što ti na primer povredi najmilije - uzdržavanje od osvete je velika stvar... Ipak je čovek emotivno biće i neke porive je, ma koliko samosvesni bili, teško kontrolisati.
Postavljajući stvari ovako, zaista nisam sigurna koje od ova dva postupka treba smatrati uzvišenijim, niti koje je lakše ostvariti... Oproštaj možda, ali oproštaj često ne može biti potpuno iskren i zaboravljen... ili možda grešim?
 
Član
Učlanjen(a)
17.04.2009
Poruka
4.299
Oprostiti mogu ali zaboraviti neću.Svaka osveta u sebi nosi mržnju,a mržnja ne ubija onoga koga mrziš već onoga ko mrzi.Jednostavno rečeno, uzdrži se od osvete zbog samog sebe.
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Ja lako prastam, i u stanju sam da potisnem, ali ne zaboravljam. Mogu da se ponasam i osecam kao da se nista nije desilo, ali kad-tad desice se da sa istom osobom dodjem u neku slicnu situaciju, onda cu se setiti i one prethodne. Osvetoljubiva nisam. Ne vidim razlog. "Neko to od gore vidi sve".
 
Član
Učlanjen(a)
30.10.2009
Poruka
1.858
Oprastam svima(ali im ne ostanem duzan),i netrudim se da okrenem i drugi obraz da mi neko zavali samar.Postujem druge ali trazim i od njih isto to.Prosto im bilo.
 
Učlanjen(a)
17.11.2009
Poruka
306
Neko pametan je izmislio ono: Bog prašta, ja ne!
Ne praštaju ni meni!
 
Član
Učlanjen(a)
03.10.2009
Poruka
112
Nikada ne dozvoli da te losi osecaji vode. Los motiv je siguran gubitak. Ko prasta bolje se oseca, ko se sveti, nikad zadovoljen!
 
Član
Učlanjen(a)
25.10.2009
Poruka
3.279
I reč osveta je širok pojam... Još nisam došao u situaciju da se nekom svetim. Ali vratiti nekom sitnu pakost, lošu reč, bezobrazan postupak to da! Ili makar ga dovesti u istu situaciju, da vidi kako je i da nauči...
 
Član
Učlanjen(a)
03.10.2009
Poruka
112
E da, zaboravih...
Ja srecom neprijatne stvari zaboravljam.
Mislim da je tako najbolje, nema prastanja ni osvete, nema TERETA!
 
Natrag
Top