- Učlanjen(a)
- 22.07.2016
- Poruka
- 11.465
Dakle, ako ti hoces da odredjujes "najkraci dan", a ne znas ni kako su ga rimljani odredjivali, bolje je da cutis, jer to nije bio 25. decembar , nije bio"najkraci" ni tada, a niti je danas!
Mire, pogledaj šta znači reč "bruma" na latinskom i biće ti sve jasno. Nagađanja kada se slavilo će ti se razjasniti kada budeš znao kako se prevodi izraz bruma na latinskom. Tako da kada se bavimo istraživanjem određenog fenomena moramo uzeti u obzir sve aspekte istog. Ti si naveo da neki istoričari tvrde da su brumalije trajale od novembra. Ali potoje i oni koji govore da su brumalije počinjale nakon saturnalija tj. nakon završetka saturnalija 24.decembra. I sad imamo dve različite tvrdnje. Kako ćemo pobliže odrediti koja je tačnija? Moramo malo i logike koristiti. Izraz Bruma se prevodi sa "najkraći dan" i onda kada tako sagledamo logički možemo doći do zaključka koji je iskaz istoričara tačniji. Naravno, mi imamo pravo da sumnjamo u sve i ja Mire tebi nikada nisam niti ću sugerisati šta moraš a veruješ. Samo mogu da iznesem moje viđenje tvojih pogrešnih zaključaka ali opet to ne znači ni da sam ja 100% upravu. Samo iznosim činjenično stvari i pokušavam logički da ih povežem. Tako da Mire u ovom kontekstu ja koristim značenje izraza da bih mogao samim tim imati bolji uvid u ono što istoričari tvrde.
Kao prvo jel ti znas da je u drevnom rimu prvi mesec bio "mart"??? Tek posle su dodavali mesece, i u glavnom vecina nose nazive po vladarima, Julije je dodao "juli", pa ga tako imamo i danas.
Znam Mire za to ne brini. Ali me ti nisi razumeo o čemu pričam. Mogli su Rimljani da taj mesec zovu drugačije u prošlosti ali se radi o tome da su sunčeve svetkovine padale na najkraći dan ili u periodu najkraćih dana krajem decembra jer se solarni kalendar zasnivao na astronomskim posmatranjima a ne na nekim proizvoljnim datumima. Zato datumi oko 25 decembra su se proslavljali ne zbog decembra nego zbog astronomskog određivanja zimske kratkodnevice. Tako da naziv meseci nema veze sa ovim o čemu pričamo.
Zimska kratkodnevica obicno “pada” 21. decembra, ali taj datum varira svake godine zbog blage razlike izmedju vremena koje koristimo i solarnog vremena, zbog koje je svaka cetvrta godina prestupna.
DAKLE NE PADA 25. DECEMBRA UVEK!!!
Ne pada uvek ali je uvek oko tog datuma. Ali zato to ne može biti novembar nikako a ni početak decembra već upravo taj period koji si pomenuo od 21-25 decembra s tim što je 25 decembar najčešći. Zato je i izabran kao datum za brumalije.
Uoatalom nije ni bitno, jer je istorijski dokazano da se nije slavio "jedan dan", i nije se slavio 25. dec. uopste pre Aurelija!
I to nisam ja izmislio!
Kao što rekoh to su tvrdnje nekih istoričara ali ne svih. Na nama je da donesemo logičke zaključke promišljajući dublje. Još jednom pogledaj kako se prevodi reč Bruma na latinskom
A odakle njima koledo???
Pa odakle Mire?
I kakve veze imaju sloveni sa praznikom rodjenja Hristovog kada su po vasoj tvrdnji Hriscani taj praznik preuzeli "od rimljana"???
Pa upravo o tome ti pričam Mire. Nisu Sloveni preuzeli to od Rimljana već su i oni astronomskim posmatranjima odredili datum za proslavu sunčevih svetkovina. Sunčeve svetkovine su univerzalna pojava kod svih pagana a ti Mire pokušaj da dokažeš da su Sloveni to primili od Hrišćana. Ne znam kako bi to mogao.
Ja sam odgovorio, a ti meni osgovori ovo- "kako to da su pagani preuzeli sve detalje iz Hristovog zivota i primenili ga na svog boga mitru"!?
Neke stvari su verovali i pre Hrišćanstva. Ništa nije sporno da sotona imitira biblijske događaje. Sotona zna dobro proročanstva i tako su paganski narodi unosili u svoje paganske kultove neke elemente Biblijskih proroštava u vezi Mesije. To nije ništa čudno. Ti znaš da pagani veruju i u vaskrsenje recimo bogova iz podzemnog sveta. Upravo sunčevi kultovi slave neki vid vaskrsenja boga sunca jer dan postaje duži. Tako da u Mitraizmu postoje elementi Biblije i to i pre 274 godine kao i u drugim sunčevim svektovinama.
Što se tiče preuzimanja Mesijanskih elemenata u paganstvu ovo se pre može primeniti na Budizam i Hinduizam koji su od V-og veka zaista preuzeli sotirološke elemente iz Hrišćanstva.
Poslednja izmena: