O krsnoj slavi

Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.249
Zapravo, jevrejska tradicija je samo upotrebljena da bi se došlo do 25 decembra... ono po tom datumu je blisko sa paganskim svetkovinama sunca krajem decembra tj. između 21 i 25 decembra. Ovaj jevrejski model služi samo da se dođe do 25 decembra.
.

Hoces reci da su "upotrebili jevrejsku tradiciju" da "nastimuju da ispadne da je Isus rodjen 25. dec." , a da su u stvari odredili taj datum po "paganskoj svetkovini"!?

Pa bas su bili domisljati :)

Izvini, ali ovo je "visa matematika" i po zakonu verovatnoce ''nemoguca misija"!

Kako ces to dokazati?

Kako ces nastimovati datum na 25. dec. i jos na 6. januar, a da se sve uklopi u jevrejsku tradiciju i istoriju dogadjaja u vreme Hristove smrti i vreme rodjenja???

A evo opet zanimljivog pitanja. Ako se zna da je kod hrišćana bilo u opticaju više datuma Hristog rođenja zašto se taj jevrejski model primenjuje samo na 25 decembar te po kojim kriterijumima su se računali drugi datumi rođenja Isusovog recimo na 20 april?

Gde pise da su odredjivali na 20. april? :)

I Jovane, izvini ali nisi mi odgovorio, "po zakonu verovatnoce", da li je moguce da postoje samo dva datuma koja padaju u petak i po svemu odgovaraju datumu Hristove smrti a da vode devet meseci unapred do 6. januara ili do 25. decembra???

Kako su mogli bas tako "nastimovati" te datume, ako ta njihova racunica nema veze sa "datumom Hristove smrti", vec sa "paganskim datumom"!?

Izvini, ali jel tebi to nije "cudna koincidencija"???

Zašto postoji onda više datuma rođenja Isusovog ako smo tako sigurni u onaj jevrejski model kojim se dolazi do 25 decembra?

Svaki model je bio baziran na istom principu, s tim sto su neki odbaceni jel su se morali uklopiti u sve biblijske dogadjaje, ukljucujuci popis, vladavinu iroda i ostale pojedinosti...

Ostalo se na 25. dec i 6. januaru jer su jedino oni odgovarali..

Upravo Mire000, ja hoću da pogledamo tu istu istoriju i da nam odgovori na pitanje koji datumi su bili u opticaju ili da nam kaže da nije postojao ni jedan datum. Dakle bez toga mi nemožemo da tvrdimo da je Aurelijan samoinicijativno odabrao datum jer mi nemamo relevantne dokaze da sličan datum nije postojao. Dakle samo ako nam ti istoričari ukažu da je u Mitraizmu bilo drugčije pre Aurelijana i nakon Aurelijana onda možemo da tvrdimo da je Aurelijan doneo nešto novo.

I tvoji i moji istoricari svi se slazu da je bilo drugacije :)

Ako nemamo podataka da je u Mitraizmu bilo drugčije onda kako možemo tvrditi da je Aurelijan doneo ovu novinu?

Nema dokaza za Mitraizam, ali imamo dokaza u pogledu rimskog carstva, da nije postojao nijedan praznik u carstvu koji je bio vezan za 25. Dec. pre Aurelija!!!


Jovane, Mitraizam nije bio dominantan pre Aurelija, postojalo je jako mnogo suncanih kultova i mitraizam je bio jedan od njih, ali nije imao vodecu ulogu, ne znam zasto insistiras iskljucivo na mitraizmu???

Eto Mire zato je važno da utvrdimo o kojim novinama se tačno radi ali na osnovu istorijskih činjenica a ne pretpostavkom.

Sad ja ponovo moram da ti vadim istorijske navode za Aurelija i za mitraisticki kult?

Bezveze trazis, jer to nece dokazati nista, jer mitraizam nije imao dominantnu ulogu ranije...

To je opet tvoja masta koju si iscitao u knjigama koje pricaju te bajke o mitraizmu, da je on kao vrsio neki uticaj od ranije, izmisljotine..

Čak šta više možemo posumnjati, naravno ne i tvrditi, da su spisi gnostički i mitraistički i nestali tim povodom da se ne bi otkrila pozadina nekih "hrišćanskih" praznika. Neko je možda to planski uništio:). Imam razloga da verujem tako nešto ali ne tvrdim 100%.

Jovane, molim te, vracamo se opet na suplju pricu da je neko nesto unistavao, a crkva uopste "ne govori u moju odbranu" , vec "u tvoju", i ona tvrdi upravo ovo sto ti pricas, pa nema razloga bilo sta unistavati, a ja sam i jedno i drugo oborio..
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.249
Evo proverio sam za tebe (proveri i ti pa javi) !

Nigde nema "25. decembra" pre Aurelija -
ono sto sam ja nasao kao dan proslave "boga sunca" je "sol indiges" pre Aurelija i to je "11. decembar", i to "nije rodjendan boga mitre'', vec kako mu i ime kaze "sol indiges" - neki strucnjaci smatraju da iz njega proizlazi mitra kasnije..

"sol indiges" se slavio 11. decembra:

"The Roman ritual calendars or fasti also mention a feast for Sol Indiges on December 11, and a sacrifice for Sol and Luna on August 28. Traditionally, scholars have considered Sol Indiges ("the native sun" or "the invoked sun" — the etymology and meaning of the word "indiges" is disputed)"


Dakle ne postoji datum 25. decembar...
Jesi zadovoljan?
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.394
Hoces reci da su "upotrebili jevrejsku tradiciju" da "nastimuju da ispadne da je Isus rodjen 25. dec." , a da su u stvari odredili taj datum po "paganskoj svetkovini"!?

Pa bas su bili domisljati :)

Izvini, ali ovo je "visa matematika" i po zakonu verovatnoce ''nemoguca misija"!

Kako ces to dokazati?

Kako ces nastimovati datum na 25. dec. i jos na 6. januar, a da se sve uklopi u jevrejsku tradiciju i istoriju dogadjaja u vreme Hristove smrti i vreme rodjenja???

Legitimna stvar je da dođem do takvog zaključka:). Naravno na osnovu dosadašnjeg mog izlaganja.

Ja sam već rekao da jevrejska tradicija ne može biti nama bibijskim hrišćanima vodič. Tako da oni koji su se poslužili njome kao osnovom za sračunavanje datuma Hristovog rođenja imaju pogrešnu osnovu. Zato svako poklapanje na kome insistiraš nema nikakvu validnost. Međutim možemo zaključiti da se datum 25 decembar uklapa više u datume proslavljanja rođenja sunca kod sunčevih kultova u Rimu. Pošto su te proslave vrhunac dostizale na datume od 21 do 25 decembra jasno je da se određivanje datuma Hristovog rođenja lako može povezati sa ovim datumima.

Jovane, izvini ali nisi mi odgovorio, "po zakonu verovatnoce", da li je moguce da postoje samo dva datuma koja padaju u petak i po svemu odgovaraju datumu Hristove smrti a da vode devet meseci unapred do 6. januara ili do 25. decembra???

Kako su mogli bas tako "nastimovati" te datume, ako ta njihova racunica nema veze sa "datumom Hristove smrti", vec sa "paganskim datumom"!?

Izvini, ali jel tebi to nije "cudna koincidencija"???


Kao što rekoh ovakav stav se zasniva na sračunavajnu vremena Hristovog rođenja na osnovu datuma navode smrti pa na to nadodata jevrejska tradicija o "datumu začeća" i ništa zasnovano na Bibliji. Biblijski hrišćanin to ne može da prihvati. Ne može da prihvati nešto što se zasniva na pretpostavkama i sujeverju u potpunosti a na Bibliji ni malo. Tako da sve "koincidenije" proističu iz drugih izvora. Eto mislim da je jasno zašto se ovako nešto ne može prihvatiti.

Nema dokaza za Mitraizam

Upravo te za Mitraizam pitam. Dakle, nema podataka. Ako je tako onda ni za Mitraizam ne možemo tvrditi da je car Aurelijan ovaj datum prvi put obzanino Mitraistima. Očigledno su znali za njega i pre, možda su i oni poput ostalih sunčevih kultova imali datume za proslavu krajem decembra(od 21 do 25), što je verovatnije a onda je car Aurelijan samo jedan datum fiksirao što se možemo složiti. Ali da nisu znali za ovakve datume i da nisu proslavljali boga sunca na te datume za to su potrebni dokazi. Ako tvrdimo da nemamo podatke o Mitraizmu od pre 274 kako onda možemo tvrditi da su oni sigurno po prvi put proslavljali datum 25 decembar i rođenje boga sunca na taj dan?

Evo proverio sam za tebe (proveri i ti pa javi) !

Nigde nema "25. decembra" pre Aurelija -
ono sto sam ja nasao kao dan proslave "boga sunca" je "sol indiges" pre Aurelija i to je "11. decembar", i to "nije rodjendan boga mitre'', vec kako mu i ime kaze "sol indiges" - neki strucnjaci smatraju da iz njega proizlazi mitra kasnije..

"sol indiges" se slavio 11. decembra:

"The Roman ritual calendars or fasti also mention a feast for Sol Indiges on December 11, and a sacrifice for Sol and Luna on August 28. Traditionally, scholars have considered Sol Indiges ("the native sun" or "the invoked sun" — the etymology and meaning of the word "indiges" is disputed)"


Dakle ne postoji datum 25. decembar...
Jesi zadovoljan?

Hvala ti na trudu ali ja sam pitao za Mitraizam a ne za druge rimske svetkovine. Ali za Mitraizam očigledno nema podataka da im datum poput 25 decembra nije bio uopšte poznat do Aurelijana, zar ne? :)

No, što se mene tiče ja ne insistiram na Mitraizmu isključivo. I ti i ja smo naveli druge sunčeve svetkovine za koje imamo podatke da su obuhvatale i 25 decembar. Ovo za Mitraizam samo napominjem zbog konteksta cara Aurelijana. Meni je dovoljno znati da su postojali kultovi proslave oko 25 decembra i van Mitraizma i dovoljno da zaključim da postoji neka veza između "božićnog" 25 decembra i ovih poslednjih dana decembra u ostalim sunčevim kultovima. Zato kažem za Mitraizam možemo pričati dalje samo ako možmo naći podatke o njegovom kultu pre njegovog uspostavljanja od strane jednog cara da bismo utvrdili odakle kod Mitraista od tada 25 decembar ali mi on nije jedini bitan u ovoj raspravi.

Pozdrav.
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.394
Za ovu našu temu možda je dobro spomenuti jedan citat koji sam nedavno pronašao, pisca crkve istorije i savremenika događaja-Euzebija iz IV veka. On govori o hrišćanskoj crkvi iz vremena Konstantina i daje sledeću tvrdnju:"Kako bi novu religiju(hrišćanstvo) preporučio paganima Konstantin je u nju uneo spoljašnje ukrase na koje su oni bili navikli u svojoj", Development of Christian Church, 374

Dakle imamo tvrdnju crkvenog pisca i savremenika događaja koji tvrdi da se od vremena Konstantina u crkvu ušlo mnogo toga što je pagane podsećalo na njihovu pređašnju pagansku religiju. Naravno nije on jedini ali jeste značajna izjava s obzirom da je učesnik događaja i izvor iz prve ruke...
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Ma nemoj, vavilon :roll:

Mire, ti ne citas ono sto sam postavio.

Evo ponovo.


Semiramida je u Vavilonu nakon Nevrodove smrti, i rođenja sina kome je dala ime Tamuz - koga je proglasila reinkarnacijom Nevroda, i bogom sunca - uvela ovaj kult sunca, kao i dan njegovog obeležavanja.

Nevrod je rođen 25 decembra.

Deo iz knjige:

PRAVO poreklo Božića

Ako je Božić stigao u naše krajeve preko Rimokatolika, a oni su ga preuzeli iz paganizma, odakle onda paganima taj praznik? Gde, kada i kako je nastao Božić?
Božić je glavni običaj izopačenog sistema koji svako biblijsko proročanstvo i učenje naziva VAVILONOM. Njegovo praktikovanje započelo je u prvobitnom Vavilonu, gde se taj običaj i razvio za vreme vladavine cara Nimroda! Da, Božić vuče korene iz civilizacije koja je nastala nedugo nakon velikog Potopa u Bibliji (Nojeve barke). Izvorni

osnivač vavilonskog sistema je u stvari Nimrod, unuk Nojevog sina Hama. Još od tog doba ovaj sistem dominira nad celim svetom. Vavilon predstavlja sistem organizovanog takmičenja među vladama i carstvima u kojima upravljaju smrtni ljudi i zasniva se na ekonomskoj praksi utrkivanja (konkurencije) i stvaranja profita. Nimrod je bio graditelj vavilonske kule - izvornog Vavilona, kao i Ninive - drevne asirske prestonice - i mnogih drugih gradova. On je organizator prvog svetskog carstva. Njegovo ime na hebrejskom dolazi od reči "Marad", što znači "onaj koji se pobunio" (Prva knjiga Mojsijeva 10:6, 8-12). Mnogi stari spisi sadrže obilje podataka o ovom čoveku, začetniku velikog, organizovanog, opštesvetskog otpada od Boga, koji i dan danas preovladava u celom svetu.

Nimrod beše veliki zlikovac. Za njega se tvrdi da se oženio rođenom majkom - Semiramidom. Nakon njegove iznenadne smrti njegova majka-žena počela je da propagira zlu doktrinu po kojoj je Nimrod navodno preživeo smrt tako što je postao duh. Semiramida je tvrdila da je preko noći iz jednog mrtvog panja izraslo razgranato zimzeleno drvo koje simboliše Nimrodovo rođenje u novi život. Propagirala je i to da Nimrod svake godine na svoj rođendan posećuje to zimzeleno drvo i ostavlja poklone na njemu. Dan Nimrodovog rođenja bio je 25. decembar! Upravo tu se krije pravo poreklo božićne jelke.


Spletkama i manipulacijama, Semiramida je uspela da postane vavilonska "carica nebeska", a Nimrod, mada pod raznim imenima, "nebeski božanski sin". U tom idolopokloničkom kultu Nimrod je, nakon navodne regeneracije, postao i lažni Mesija, sin paganskog boga Sunca - Vala! "Majka i sin" (regenerisani Nimrod i Semiramida) postali su glavni predmeti obožavanja u tom lažnom vavilonskom sistemu, a sam kult proširio se po celom svetu. U različitim zemljama i na različitim jezicima "majka i sin" nose različita imena. U Egiptu su poznati kao Izida i Oziris, u Aziji kao Cibela i Dijus, a u paganskom Rimu kao Fortuna i Jupiter. Krivotvorine Madone pronađene su čak i u Grčkoj, Kini, Japanu i Tibetu i to mnogo godina pre rođenja Isusa Hrista!

U četvrtom i petom veku stotine hiljada pagana u rimskom svetu "prihvataju" novopopularizovanu religiju - "hrišćanstvo", ali zadržavaju stare paganske običaje i verovanja pod plaštom IMENÂ koja zvuče hrišćanski. Tako je ideja o Madoni i slika "majke i deteta" stekla popularnost koja je naročito dolazila do izražaja za vreme Božića. Svi smo se rodili i bili vaspitani u ovom vavilonskom svetu. Duboko smo zagazili u sve te običaje koje, evo, praktikujemo već celoga života. Učili su nas da te običaje prihvatimo sa strahopoštovanjem, kao nešto presveto. Nikada nismo marili da otkrijemo odakle su nam došli ti običaji - iz Biblije ili iz paganskog idolopoklonstva!

Kada otkrijemo istinu obično budemo šokirani. Nažalost, čista istina vređa neke ljude! Međutim, Bog zapoveda svojim vernim propovednicima: "Viči iz grla, ne usteži se, podigni glas svoj kao truba, i objavi narodu mojemu bezakonja njegova". Ove činjenice su možda šokantne, ali to je čista istorijska i biblijska istina! Prava postojbina Božića je drevni Vavilon. Božić je sastavni činilac organizovanog otpada kojim je sotona držao prevareni svet u svojoj šaci tokom svih proteklih vekova! U Egiptu se oduvek verovalo da je sin boginje Iris (egipatsko ime za "caricu nebesku") rođen 25. decembra. Većina paganskog sveta slavila je taj čuveni rođendan mnogo vekova pre Roždenija Isusa Hrista.


25. decembar nije datum rođenja Isusa, istinitog Hristosa! Apostoli i rana istinita hrišćanska Crkva nikada nisu slavili dan Hristovog rođenja. Ne postoji nijedna zapovest, ni nalog u Bibliji o proslavi tog praznika. Naprotiv. Verovali ili ne, slavljenje rođendana je paganski, a ne hrišćanski običaj. Biblija nam ne nalaže da obožavamo "Majku i dete". Apostoli i rani istiniti hrišćani nikada nisu činili tako nešto! Sveto Pismo spominje da je anđeo rekao Mariji: "Raduj se, blagodatna! Gospod je s tobom", a u nastavku tog stiha piše: "Blagoslovena si ti među ženama" - dodatak koji u najverodostojnijim izvornim grčkim rukopisima ne postoji. Jelisaveta je rekla Mariji: "Blagoslovena si ti među ženama", a sama Marija: "Od sad će me zvati blaženom svi naraštaji" (Jevanđelje po Luci 1:28, 42, 48). Marija je dobila veliki blagoslov od Boga koji su zaista priznale sve potonje generacije, ali to ne znači da od nje treba praviti božanstvo, obožavati njenu ličnost ili je smatrati bogoslovom. Ona je obično ljudsko biće. Rasprostranjeno obožavanje Marije, "Majke Božije" i doktrina o bezgrešnom začeću (tvrdnja da je ostala devica do kraja života) načinili su od nje krivotvorenog posrednika između Boga i ljudi, što predstavlja nastavak drevnog vavilonskog idolopoklonstva koje se ustoličilo veštim obmanama Nimrodove žene Semiramide. Taj oblik idolopoklonstva neraskidivo je povezan sa idejom o "Božiću"! Tako su stare idolopokloničke "haldejske misterije" - čiji je rodonačelnik Nimrodova žena - preko paganskih religija dospele u katoličku crkvu, ali pod novim imenima koja zvuče hrišćanski. Iz katoličke crkve ove misterije su prenete na protestanske veroispovesti, nakon čega su se proširile i na sav današnji svet!

IZVOR: Srpski glas - prava istina o božiću (pdf)

------------------------------------------

Катабаза (силазак) богиње Иштар
Истом вечитом мишњу о животу и смрти прожет је и спев о слиаску богиње Иштар у загробни свет. Настојећи да нађе смисао смењивања годишњих доба, да схавти узрок смрти и васкрсења природе сваке године, становници старе Месопотамије створили су мит о смрти и васкрсењу бога природе Тамузе, кога васкрсава за нов живот његова другарица богиња Иштар. У песничкој легенди прича се о томе како Иштар после Тамузове смрти силази у подземи свет остављајући код сваког од чувара седморо врата један од својих украса. Заточени у загробном свету богови – Тамуза и Иштар – заустављају читав процес живота на земљи, што нагони богове да ослободе из подземног света богове природе Тамуза и Иштар. Спев се завршава описом празника васкрсења бога природе који умире и поново васкрсава.

У дане Тамузе свирајте на азурној фрули, Ударајте у колутове од корналина. Свирајте и ви са њима нарикаче, Да би мртви устали, опијени пријатним кадовима.


Овај спев стајао је у тесној вези са религијском драмом, које је приказивала смрт и васкрсење бога Тамуза и која је избођена по хрмовима о празницима тога бога вескрсле природе.


IZVOR: Wikipedija
 
Natrag
Top