hoče li novi pontifex nadmašiti svoje prethodnike u borbi za vlast nad dušama i tijelima ljudskim
da li če ovaj biti napokon ustoličen kao moralni vrhovni arbitar
pripremio sam jedan manji tekst koji govori o njihovim (ne) djelima
Razdor u crkvi sa svojim svađama i pokvarenošću pripremao je put reformaciji omogućivši narodu da upozna pravu prirodu papstva. U jednoj (13 John Lewis, History of the Life and Sufferings of J. Wiclif, str. 37. 14 Neander, General History of Bigné, book XVII, gl. 7; Neander, vol. V, sect. 2, str. 149. ) raspravi »O razdoru papa«, Viklif je pozvao svoje čitaoce da ozbiljno promisle ne govore li obje pape istinu kad jedan drugoga nazivaju antikristom. »Bog«, govorio je on, »nije htio duže trpjeti da neprijatelj vlada samo preko jednog takvog svećenika… nego je podijelio vlast među njih dvojicu, da bi vjerni, u Kristovo ime, mogli lakše pobijediti njih obojicu.«
Tri pape su se borile za prvenstvo, i njihove borbe ispunjavale su kršćanstvo zločinima i bunama. Pošto su postali nezadovoljni bacanjem prokletstva kao sredstva međusobne borbe latili su se svjetskog oružja. Svaki od njih nastojao je da nabavi oružje i prikupi vojsku, ali pošto je to iziskivalo velike svote novaca, prodavali su u tu svrhu crkvene položaje, povlastice i crkvene blagoslove. Svećenici, povodeći se za primjerom svojih pretpostavljenih, služili su se simonijom i ratom da bi ponizili svoje suparnike i ojačali svoju vlast.
Napokon je u daljini ugledao grad na sedam brežuljaka. Duboko dirnut, bacio se na zemlju i uzviknuo je: »Pozdravljam te, sveti Rime!« Ušao je u grad, posjećivao je sve crkve, slušao je čudnovate priče, koje su ponavljali svećenici i redovnici, i obavljao je sve propisane obrede. Svuda su njegove oči sretale prizore koji su ga ispunjavali čuđenjem i užasom. Vidio je da bezakonje vlada u svim redovima svećenstva. Slušao je nepristojne šale viših svećenika i zgražao se na njihovu strašnu bezbožnost, koju su pokazivali čak za vrijeme mise. Kada se pomiješao među svećenike i građane, sretao je svuda rasipnost i razvrat. Ma gdje se okrenuo, svuda je nalazio na bezbožnost umjesto na svetost. Kasnije je pisao:
»Nitko ne može ni da zamisli kakvi grijesi i kakva bezbožna djela se čine u Rimu: čovjek treba to da vidi i čuje kako bi mogao vjerovati. Zato s pravom neki kažu:
»Ako postoji pakako, onda je Rim na njemu sagrađen, to je bezdan odakle izlaze svi grijesi.« (5049 Ibid., knj. II, gl. 4. 50 Ibid., knj. II, gl. 6. )
Rimska crkva je trgovala Božjom milošću. Pored oltara bili su postavljeni stolovi mjenjača, i zrak je odjekivao od vike kupaca i prodavaca. Pod izgovorom da se sakupljaju prilozi za gradnju crkve Svetog Petra u Rimu, javno su se prodavale po nalogu pape, oproštajnice za grijehe. Cijenom zločina podizao se Bogu hram, čiji je ugaoni kamen počivao na bezakonju! Upravo sredstva kojima (51 Ibid., knj. V, gl. 2. ) se Rim služio u svrhu svog uzdizanja, prouzrokovala su smrtni udarac njegovoj sili i veličini. Upravo ovo trgovanje oproštajnicama podiglo je jednog od najodlučnijih i najuspješnijih neprijatelja papstva, izazvalo je bitku koja je uzdrmala papski prijesto i potresla trostruku krunu na glavi pontifleksa.
Redovnik koji je bio određen da u Njemačkoj prodaje oproštajnice – po imenu Tecel (Tetzel) – bio je okrivljen za najpodlije zločine protiv društva i Božjeg zakona; ali, izbjegavši zasluženu kaznu za svoje zločine, postavljen je da zastupa papine koristoljubive i nesavjesne interese. Velikom drskošću ponavljao je očigledne laži i čudnovate priče, kojima je zavodio neznalice, lakovjerne i sujevjerne. Da su oni imali Božju Riječ, ne bi tako lako bili prevareni. Ali Biblija im je bila zabranjenam, i papa ih je držao pod svojom kontrolom da bi povećali silu i bogatstvo častoljubivih vođa.«52
Kad je Tecel ulazio u neki grad, pred njime je išao glasnik koji je govorio:
»Milost Božja i svetoga oca je pred vašim vratima.« Narod je pozdravljao lukavog bogohulnika, kao da je sam Bog sišao sa neba među njih. Bestidna trgovina uvukla se u crkvu, a Tecel je sa propovjedaonice uzvisivao prodavanje oproštajnica kao najskupocjeniji Božji dar. Govorio je da će im se na osnovu njegovih potvrda o kupljenom oproštenju oprostiti svi grijesi, bilo da su ih učinili ranije ili će ih tek učiniti, i da »ni pokajanje nije neophodno potrebno.«53 »Što više, uvjeravao je slušaoce da oproštajnice imaju moć ne samo da spasu žive nego i mrtve; i da u istom trenutku kada na dnu njegovog sandučića zazveči novac, u čiju korist je novac dat, izlazi iz čistilišta i odlazi u nebo.«5455
Kada je Simon mađioničar ponudio apostolima novac da bi dobio vlast da čini čudesa, Petar mu je odgovorio: »Novci tvoji s tobom da budu u pogibao, što si pomislio da se dar Božji može dobiti za novce.« Djela 8, 20. Ali Tecelovu ponudu su hiljade njih željno prihvatili. Zlato i srebro je teklo u njegovu blagajnu.