Navigacije, mape, uređaji, uporedivanje i analiza mapa - here, tom tom, topmap

Učlanjen(a)
11.04.2010
Poruka
69
Hoću da kažem da iGo, što se tiče Srbije, daleko zaostaje što se tiče ažurnosti mapa u odnosu na većinu konkurentskih aplikacija. Jedini gori od njih je (od velikih igrača) Copilot, tu je negde i TomTom NDS, mada oni svaki čas ažuriraju mapu, ali nikako da ubace ono što je meni najvažnije (ne znam da li je Go verzija ažurnija, nisam probao). Konkretno ako na nekoj mapi nije rutabilan deo autoputa Surčin - Obrenovac koji je pušten u rad u decembru, aplikacija koja koristi te mape postaje neupotrebljiva za mene, jer često koristim taj pravac. I to će biti tako još godinu dana od puštanja deonice. A kad izbace novu verziju, verovatno će opet biti izgrađena neka nova deonica koju ćemo opet čekati sledećih godinu dana. Dakle, konstantno ćemo sa iGo imati app koja nas vodi okolnim putevima umesto najbržim mogućim. Usput, Sur - Obr je pušten negde oko 20.12., Here je ili krajem decembra ili u januaru izbacio rutabilnu mapu sa tom deonicom, Sygic čini mi se u februaru ili martu (TomTom mapa), Google još brže od Sygic čini mi se. Neuporedivo bolje od iGo, Copilot, TT NDS. I da, kako proizvođači mapa relativno brzo izbace ažurnu mapu - najpre, oni unapred znaju da se gradi nova deonica autoputa i kuda će ići. Pitanje je samo kada će biti puštena u rad i možda fali jos neki detalj. Oni to unapred ucrtaju - tako se i dešavaju gafovi gde nas pojedine app vode nezavršenim putem gde su radovi još u jeku.
 
Učlanjen(a)
13.03.2018
Poruka
494
Hoćeš da kažeš da Igo pravi mape od Here i Tomtom, ne koristi njihove gotove mape?

Послато са SM-N9005 помоћу Тапатока
 
Učlanjen(a)
11.04.2010
Poruka
69
Meni se čini da ti mene malo zezaš - mislim da je očigledan smisao mog posta. Što se tiče toga šta iGo radi, to ne znam, mogu samo da pretpostavim da kupe mape (izdanje od tog i tog datuma) od TomTom i onda ih prilagode svojoj aplikaciji, tj. konvertuju u njihov format. Ali nebitno za ovu priču.
 
Učlanjen(a)
13.03.2018
Poruka
494
Ни на крај памети ми није да било кога зезам. Сам ми није јасно зашто си толико оцрнио Иго, који користи мапе других произвођача. Да ли су те мапе другачије од оригиналних? Али, одговорио си у последњој реченици.

Послато са SM-N9005 помоћу Тапатока
 
Učlanjen(a)
11.04.2010
Poruka
69
Aha, izvini onda, ja sam mislio da me provociraš.
Сам ми није јасно зашто си толико оцрнио Иго, који користи мапе других произвођача.
E vidiš, ovo je ključ - iGo je najsporiji u usvajanju već postojećih mapa koje je TomTom učinio dostupnim proizvođačima aplikacija. Dakle, istog dobavljača mapa koristi Sygic, pa je njihovo kašnjenje u odnosu na realnu situaciju na terenu od mesec do max 3 meseca. I moram da dodam da nije samo iGo u pitanju - slična je situacija i sa Copilot i TomTom NDS.
 
Učlanjen(a)
15.08.2014
Poruka
916
Ko ima officijal iGO sa TomTom mape?
Druže, i ja sam svojevremeno postavio isto pitanje. Tada mi je drugar @Bocky72 objasnio, ako se dobro sećam, da iGO nije samo navigacija na Androidu, već da platformu iGO koriste mnoge fabričke (auto) navigacije, PNA/PND standalone uređaji , Malo sam se podsetio. NNG je zadužen za iGO firmer (hardver i softver) a sve te iGO varijante mapama snabdeva (pa i apdejtima) Naviextras. Dakle, fabričke navigacije na iGO platformi, PND imaju neke HERE mape, neke TomTom, neke TopMap (regionalne). U prilogu možeš videti čije mape nudi Naviextras pojedinim uređajima,
Ipak, pošto mi ovde pod terminom iGO podrazumevamo verziju na Android telefonu, mislim da si u pravu. iGO Primo (iGO NextGen) koristi isključivo HERE mape i TopMape (Turska, Mađarska, Kina...). PNA/PND uređaji se nude u prodaji i neki koristi mape oba najpoznatija provajdera, HERE i TomTom.
Sa drugarom @behemot78 se u potpunosti slažem. Android iGO navigacija je, i po mom mišljenju, mnogo izgubila na nekadašnjem kvalitetu. Navigacioni algoritam je dosta loš, to sam več objašnjavao na primeru rerutiranja u delu stare Rakovice. S druge strane, nije samo problem veliko kašnjenje sa ažuriranjem mapa već je veći problem loš program za konverziju mapa koje Naviextras (iGO) kupuje od provajdera. Loša konverzija nekada rezultira rutiranjem još neotvorenim putevima, nekada ne rutira već ucrtanim putevima. Za ovo drugo je odličan primer ucrtani deo auto-puta Surčin-Obrenovac koji nije rutabilan. Proverio sam u HERE Map Creatoru i razlog je loša konverzija HERE mape samo u delu Surčinske petlje. Petlja je POGREŠNO označena kontra smerovima iako je petlja u HERE mapi korektno prikazana sa jednosmernim trakama koje ispravno vode od i do Beogradske obilaznice na i sa dela auto-puta Surčin-Obrenovac... U prilogu se vidi kako bi trebalo da se sa Surčinske petlje vozi do Ljiga, prvi skrinšot. Na drugom skrinšotu, umesto da je traka petlje u smeru ka Obrenovcu, ona je u kontra smeru, i vraća nas na Beogradsku obilaznicu i tek posle nje skreće na Obrenovački put pa je do Ljiga sada potrebno čak 93km umesto 77km. Ovo je zaista nedopustivo....
 

Prilozi

  • naviextras HERE 2.jpg
    naviextras HERE 2.jpg
    81,5 KB · Pregleda: 13
  • naviextras KIA HERE.jpg
    naviextras KIA HERE.jpg
    82,5 KB · Pregleda: 12
  • naviextras KIA TT.jpg
    naviextras KIA TT.jpg
    77,9 KB · Pregleda: 11
  • Naviextras MIO HERE.jpg
    Naviextras MIO HERE.jpg
    84,4 KB · Pregleda: 11
  • Naviextras Samsung TT.jpg
    Naviextras Samsung TT.jpg
    75,9 KB · Pregleda: 11
  • naviextras TT 2.jpg
    naviextras TT 2.jpg
    82,6 KB · Pregleda: 11
  • naviextras TT HERE.jpg
    naviextras TT HERE.jpg
    67,6 KB · Pregleda: 12
  • naviextrasNNG Nextgen Milano.jpg
    naviextrasNNG Nextgen Milano.jpg
    74,6 KB · Pregleda: 16
  • Screenshot_20200610-171104.jpg
    Screenshot_20200610-171104.jpg
    45,2 KB · Pregleda: 16
  • Screenshot_20200610-171258.jpg
    Screenshot_20200610-171258.jpg
    47,5 KB · Pregleda: 16
Učlanjen(a)
05.12.2015
Poruka
1.258
Druže, i ja sam svojevremeno postavio isto pitanje. Tada mi je drugar @Bocky72 objasnio, ako se dobro sećam, da iGO nije samo navigacija na Androidu, već da platformu iGO koriste mnoge fabričke (auto) navigacije, PNA/PND standalone uređaji , Malo sam se podsetio. NNG je zadužen za iGO firmer (hardver i softver) a sve te iGO varijante mapama snabdeva (pa i apdejtima) Naviextras. Dakle, fabričke navigacije na iGO platformi, PND imaju neke HERE mape, neke TomTom, neke TopMap (regionalne).
Da li to onda znaci da nepravedno osudjujemo iGO jer u ovom slucaju koristimo TomTom mape koje uopste nisu namenjene njemu (Android aplikacijama na android uredjajima) vec su "ukradene" iz drugih uredjaja i na silu gurnute u iGO?
 
Učlanjen(a)
11.04.2010
Poruka
69
Nije meni postavljeno pitanje, ali ja ću napisati iz mog ugla. Do pre koji dan sam imao instalirane dve verzije iGo, jednu sa Here, drugu sa TomTom mapama. Ista je situacija kod obe - autoput pušten pre 6 meseci i dalje nije rutabilan. Ja nemam legalan iGo, ali drugar ima, sa Play Store, plaćen, i ista je situacija i kod njega. Pošto mi se kod iGo ne dopada ni interfejs (nema jedinstven "prozor" pretrage na jedan dodir dostupan za razliku od gotovo svih ostalih app, višestepena pretraga je isto stvar prošlosti...), a i najgore hvata satelite, definitivno sam shvatio da mi nije potreban, iako ima neke prednosti - napredna podešavanja itd. U ovom trenutku mi je i Yandex bolji, makar za Beograd i okolinu.
Ne znam ima li ko informaciju planira li Google da u Maps ubaci opciju izbegavanja makadama - ovo je poslednja stvar koja me sprečava da mi GMaps postane opcija broj 1, makar u Srbiji (i dalje nemam poverenja u offline sposobnosti na koje sam osuđen u romingu - izdale su me GMaps više puta u toj situaciji).
 
Učlanjen(a)
09.05.2009
Poruka
204
ja volim kod igo samo sto mogu da ubacim moguce patrole na ruti ka Cg kad idem kod ćaleta..
tom tom nds mi je ok, super rutira ali nema auto-puta od Surčina do Obrenovca,a GmAps volim po Bg jer izbegavam guzve.
i tako sve u svemu nema mi savrsene navigacije :)

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
 
Natrag
Top