Navigacije, mape, uređaji, uporedivanje i analiza mapa - here, tom tom, topmap

VIP
Učlanjen(a)
23.10.2012
Poruka
1.654
Imam mapu Albanije, već tri sedmice :)
Pročitaj PP

Edit, zaboravih:
Apropo bag ili politika, primetio sam da je NDS sa poslednjim apdejtom promenio rutiranje do cg-a. To je najverovatnije uslovljeno aktuelnom zabranom putvanja što će se zasigurno promeniti u par narednih inkrementalnih apdejta.
Isto važi i za druge softvere koji koriste sveže TT mape.

Uzgred, GMaps ne rutira ispravno preko Kosova. Osim toga, i dalje imam gomilu primedbi od drugih korisnika na njega u oflajn režimu. Toliko da su se neki zakleli da ga više neće koristiti :)
Nisu neupućeni korisnici u pitanju, ljudi već godinama koriste navije i žele sebi da maksimalno pojednostave stvari.
 
Poslednja izmena:
VIP
Učlanjen(a)
23.10.2012
Poruka
1.654
I mislio sam na apdejt mapa a ne softvera (pomenuo sam inkrementalni apdejt).

Ne vidim ni ja direktnu vezu, ali niko ne zna od čega se tačno sastoje mape. Trebalo bi da postoje ograničenja, nešto slično kao fsp/hsp fajlovi kod iGO-a, ili ko zna. Moguće je i da nisu stavljena na sve, već samo glavne saobraćajnice... čista nagađanja.
A možda je jednostavno samo bag u pitanju.
 
Član
Učlanjen(a)
19.11.2011
Poruka
320
Boki spomenu Gmaps Dodjem u Bijeljinu i trebam da nadjem ulicu i Gmaps kaze: krenite na sjeveroistok, nikako da kaze je li lijevo, desno ili pravo Kako da znam gdje je sjeveroistok. Od tada samo TT. Gmaps ne bih koristio nikad vise!

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Učlanjen(a)
15.08.2014
Poruka
920
Boki spomenu Gmaps Dodjem u Bijeljinu i trebam da nadjem ulicu i Gmaps kaze: krenite na sjeveroistok, nikako da kaze je li lijevo, desno ili pravo Kako da znam gdje je sjeveroistok. Od tada samo TT. Gmaps ne bih koristio nikad vise!
Drugari, zašto na ovom Balkanu sve moramo da posmatramo kao navijači: Zvezda-Partizan, Četnici-Partizani, TomTom-HERE, iGO-TomTom-Sygic.
@Rade Lukic, nije @Bocky72 pomenuo GMaps već sam ja izjavio da je najkorisnija (najbolja) navigacija. Boki je, kao i obično, neargumentovano izjavio "Osim toga, i dalje imam gomilu primedbi od drugih korisnika na njega u oflajn režimu. Toliko da su se neki zakleli da ga više neće koristiti :) ". Toj "gomili" si se pridružio i ti, a lajkovima i @HyperSnap i @goci027. Naravno, ja vidim da nema šanse da Balkance ubedim u bilo šta ako oni misle drugačije. Ali, smatrm da je izuzetno nekorektno da se daju ovakve paušalne izjave, bez ilustracije, bez ijednog dokaza. Smatram da smo, mi iz regiona, baš toliko zaostali i zbog toga. Drugari, morate svoje izjave potkrepiti dokazom: slikom, video snimkom... Boki, navedi bar dve primedbe tih "ozbiljnih korisnika navigacija". Rade, i ti si izjavio "Dodjem u Bijeljinu i trebam da nadjem ulicu i Gmaps kaze: krenite na sjeveroistok, nikako da kaze je li lijevo, desno ili pravo Kako da znam gdje je sjeveroistok. Od tada samo TT". Prijatelju dragi, pokaži mi kako ti to TT i koja navigacija kaže da ideš "LEVO, DESNO ili PRAVO". U kojoj ulici si podesio da te vodi u koju ulicu, da proverimo i mi... Uostalom, NIJEDNA NAVIGACIJA NE ZNA KAKO TI JE AUTOMOBIL OKRENUT ! Jedino kompas može da pomogne u startu vožnje i da te uputi u kom smeru da kreneš. Tako su i nastale navy, za one koji plove brodovima a tamo nema ulica, samo kompas i strane sveta. U prilogu su slike gde se vidi da sam okrenut u suprotnom smeru od smera koji mi IDENTIČNO nude 3 navigacije : GMaps, TomTom NDS i iGO sa HERE mapom. Jedino mi GMaps kaže da bi trebalo da krenem na Severo-Zapad prema ulici Aljehinova. NDS i iGO ćute. Čekaju da krenem pa da se izjasne... Sa sledeće lokacije (kod pekare) sam napravio video snimak i sve se čuje:

Početak vožnje

@Rade Lukic, molim te, nauči me da i ja znam da podesim navigaciju da mi od početne tačke kaže da idem levo ili desno ili pravo. Ako stojiš na sredini neke ulice, upišeš destinaciju, kako će navigacija znati na koju stranu da kreneš pravo. Dakle, to je nemoguće.

@Bocky72, možeš li bar u jednom postu da napišeš nešto što će koristiti i drugima. Recimo, @nens ti je "tamo" napisao da Sygic prepoznaje HERE mapu za Kosovo. Ti si to prevideo. Kažeš da "ti je njegova primedba dala odgovor". Koji je to odgovor ? Drugo, ja sam u temi NDS dokumentovao da GMaps daje DOBRU (uobičajenu) rutu od Pančeva do Bara, ti se "ubi" da objasniš da TomTom verovatno zbog korone onako rutira. Nije tačno. Imam telefon sa starim GO Mobile i starom mapom i rutira isto tako loše a tada nije bilo korone. I kako to korona utiče na rutiranje po Srbiji a ipak dozvoljava da se koristi granični prelaz Srbija-Crna Gora !?

Svim članovima se izvinjavam zbog opširnog komentara. Ali, izgleda da nekima "treba brknuti u oko" da bi nešto shvatili (videli). Zato, nemojte se ljutiti zbog možda svađalačkog tona. Nikako mi nije bila namera da polemišem. Isključivo da obrazujem NEKE nedovoljno upućene korisnike navigacija :) . Ton je samo takav da još jednom pokušam da vratim stvari na forumu u normalu. Bez slika, bez objašnjenja, drugari, slaba vajda od nuđenja novih verzija navigacija. Zato izuzimam od kritike drugare: @akineki, @chifta, @mirkolj, @nens, @pera.simic ... sigurno sam neke zaboravio i neka oproste.... koji su obično svoje komentare potkrepljivali slikama. A to, što ne želite da koristite GMaps, žao mi je jer ću ostati bez honorara za protežiranje jedine prave navigacije sa saobraćajem, naravno, samo PO MOM MIŠLJENJU :D. Ukoliko ponovo odgovor na sve ovo bude "GMaps i dalje ne rutira kroz Kosovo", ili "Zakleo sam se da nikada neću koristiti GMaps", to samo znači da smo nepopravljivi. Ili neki članovi ili ja...

Na kraju, kolega @Bocky72, veoma si me iznenadio u vezi sa TomTom rutiranjem do Bara. Kako si ti, nekada vatreni zagovornik iGO navigacije, sada "ispustio" da pomeneš da iGO sa HERE.2020.02 i TomTom.2019.12 korektno i IDENTIČNO vodi od Pančeva do Bara. Da li to nisi smeo da ne bi uvredio sadašnju "ljubav" TomTom. Naravno, malo se šalim, ali, kao što znaš, "u svakoj šali ima samo malo šale". Poslednje 3 slike u prilogu potvrđuju ovo.

Inače, da se ne bi stekao utisak da sam ja samo neobjašnjivo tvrdoglavi navijač GMaps, ponoviću: kupio sam novi PNA uređaj TomTom Start 42, imam plaćenu licencu za TomTom GO Navigation, plaćenu navigaciju Sygic sa dodacima. I sve njih koristim samo sa TomTom mapama. To me je naučio vlasnik Rent-a-car agencije na Rodosu kada mi je rekao da uz automobil samo nudi TomTom uređaje. Imao ih je tridesetak. Pitao sam ga za iGO i on je samo rekao "igračke ne nudim ozbiljnim gostima Rodosa"...
 

Prilozi

  • Screenshot_20200817-093208.jpg
    Screenshot_20200817-093208.jpg
    56,8 KB · Pregleda: 20
  • Screenshot_20200817-093229.jpg
    Screenshot_20200817-093229.jpg
    49,5 KB · Pregleda: 20
  • Screenshot_20200817-093237.jpg
    Screenshot_20200817-093237.jpg
    46,2 KB · Pregleda: 18
  • Screenshot_20200817-093318.jpg
    Screenshot_20200817-093318.jpg
    37,9 KB · Pregleda: 16
  • Screenshot_20200817-093327.jpg
    Screenshot_20200817-093327.jpg
    42,7 KB · Pregleda: 15
  • Screenshot_20200817-093438.jpg
    Screenshot_20200817-093438.jpg
    53,3 KB · Pregleda: 16
  • Screenshot_20200817-093442.jpg
    Screenshot_20200817-093442.jpg
    52,5 KB · Pregleda: 16
  • Screenshot_20200817-100540.jpg
    Screenshot_20200817-100540.jpg
    28,9 KB · Pregleda: 16
  • Screenshot_20200817-100552.jpg
    Screenshot_20200817-100552.jpg
    70,3 KB · Pregleda: 16
  • Screenshot_20200817-100754.jpg
    Screenshot_20200817-100754.jpg
    72,1 KB · Pregleda: 17
Član
Učlanjen(a)
19.11.2011
Poruka
320
Zao mi je sto moram sad da gubim vrijeme i tipkam ali moram stati u obranu TT.

1. Slika je iz TT navigacije gdje je ucrtan kruzni tok i ispravan smjer ulice Zrtava fasistickog terora (jednosmjerna ulica).

2. Slika je Gmpas gdje nema kruznog toga i pogresan smjer ulice.

Kako je nastala zabuna. Dolazim na ovaj kruzni tok i Gmaps me vodi desno dok je saobracajni znak na ulici da je zabranjen ulazak desno. Prolazim kruzni i pustam Gmaps da me vodi, pretpostavljajuci da ce naci drugu rutu. Medjutim vodi me drugim dijelom grada i ponovo me vraca na polovinu ulice Zrtava fas. terora i ponovo kaze da udjem u jednosmjernu ulicu sa pogresnim smjerom. Ja naravno ne ulazim u pogresan smjer, vracam se ka kruznom toku i stajem na sred ulice nekih 50 m prije kruznog toka da bi pokusao da vidim mapu gdje bih mogao ici u alternativama. Medjutim Gmaps kaze kreni na sjeveroistok, a nalazim se u jednosmjernoj ulici koja ulazi u kruzni tok iz koga imam tri izlaza.

Svaka navigacija ima svoje dobre i lose strane to je cinjenica. Po meni uvijek treba imati po 2 u slucaju nepredvidjenih situacija. Ovo sto se meni desilo mislim da je nedopustivo i mislim da Gmaps jos nije u rangu ozbiljnih navigacija.
1913f2ec521aa562e21c8e26a42fe540.jpg
14004e04d1156928cc315bfb3c510c6d.jpg


Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
UREDNIK
Učlanjen(a)
07.03.2011
Poruka
2.988
Svima - ako pisete o analizi, uporedivanju, vise navigacija, mapa, pisite u ovoj temi.
Teme nisu slucajno otvorene". Inace bi imali "svastaru".
 
VIP
Učlanjen(a)
23.10.2012
Poruka
1.654
Jao bre, gosn Srbo :)

Kad već pomenu Sigik "tamo"- dve stvari. Oficijalno koristi TT mape, zar ne. Here se kaleme kada je moguće, kada i samo sa izdanjem softvera koje kroz šake propusti MrDude. Osim toga, takođe sam napisao i da Sigikov klon nema problema sa njima i prepoznaje bez problema.
Diskusija je bila "tamo", ne vidim zašto bih je ovde prenosio niti kakve veze ima sa ovdašnjom.

Pored toga, član sam još nekoliko domaćih i ino foruma. Komuniciram sa stvarno mnogo ljudi, niti imam vremena niti ima potreba da od svakoga skupljam skrinšotove.
Uzgred, kada se nađeš u problemu (put, gužva), najmanje će ti pasti na pamet da praviš skrinšotove.
Ne većina već skoro svi korinici navigacije su pošli negde sa ciljem, nisu pošsli sa time da testiraju i upoređuju. Ni ja to ne radim. Napravim rutu pre puta, pogledam u ostalima koliko se podudara, proverim ključne tačke i teram.
One što sam pomenuo da su se zakleli, u pitanju su tvoji sadašnji sugrađani, igrom slučaja izjave od pre nekoliko dana, preneo sam njihove reči. Niti sam ih ja nešto pitao za GMaps, niti mi je palo na pamet.
Inače krenite na severoistok je neviđena glupost GMaps-a. Prava navigacija itekako dobro zna tvoj dosadašnji pravac kretanja i gde si se uputio. registrovaće i okretanje auta.

Nisam se ubijao da objasnim zašto se NDS ponaša kako se ponaša, nagađao sam.
Uzgred, tvoj standalone TT uređaj, niti GO (koji takođe imam na mobu) nemaju mogućnosti NDS-a.
Ako pogledaš malo bolje moj post, postavio sam samo jednu sliku - svoje aktuelne pozicije. U Nišu.
Nisam upoređivao sa drugim navijima, nije me interesovalo.

Rekoh i ponoviću - već duže vreme ne ubeđujem nikoga šta je najbolje. Kažem šta preporučujem i šta koristim pa i to samo kada me pitaju.
 
Učlanjen(a)
15.08.2014
Poruka
920
Zao mi je sto moram sad da gubim vrijeme i tipkam ali moram stati u obranu TT.
Ovo sto se meni desilo mislim da je nedopustivo i mislim da Gmaps jos nije u rangu ozbiljnih navigacija.
Rade, žao mi je što si morao da gubiš vreme. Zato ti hvala na trudu. Posebno ako imaš rodbinske veze sa mojim kolegom (elektro inženjerom) iz Bijeljine, koji je tada bio IT direktor u Termoelektrani Ugljevik i s kojim sam super sarađivao u projektu kontrole pristupa po sektorima elektrane i evidencije radnog vremena. Bila su to lepa vremena kada sam radio u jednoj privatnoj firmi... Jedino, ako ti nije prošlo vreme za EDIT, napiši ime ulice u koju si krenuo. Želeo bih da analiziram. Ako ne možeš editovati post, onda je nebitno.
Kažeš "Ovo sto se meni desilo mislim da je nedopustivo i mislim da Gmaps jos nije u rangu ozbiljnih navigacija". Slažem se da je OVO NEDOPUSTIVO. Ipak, to je greška mape a ne navigacije što je ozbiljna razlika. Ipak, kako nisi zaključio da je NEDOPUSTIVO DA NDS ONAKO RUTIRA DO BARA. To je mnogo značajniji problem. NDS vodi lošom rutom. Takođe, pošto sam ja nekada živeo u Nišu, pogledaj deo gde sam slikama opisao problem rutiranja HERE i TomTom do gradske kuće gde se obavljaju venčanja. Možeš li zamisliti nekoga sa iGO, NDS, Sygic... koji žure i pored Autobuske stanice krenu kako ih navigacija vodi a ne mogu da voze preko mosta. Tada će zakasniti na ceremonijal, deo posta #506 sa stranice 51

Pošto si poredio HERE i TomTom a Google mapu ne uzimaš za ozbiljno, izrutiraj ti meni kako bi od Banovine stigao do hotela Park u Nišu. Zar ti ne smeta da i TomTom i HERE smatraju da se sme voziti preko mosta kod Tvrđave. Google mapa vodi normalno, slika 8. Na devetoj slici TomTom rutira do hotela Sole, pored hotela Park, takođe od Keja Mike Paligorića... Dakle, dragi moj kolega, da li su možda problemi, koje iGO i sa TA (a i HERE) mapom ima, razlog za tvoju čudnu izjavu "Jednostavno, za mene, navigacije u lokalu nemaju nikakvu realnu vrednost". Ipak je razlog ozbiljniji. Ne poštuješ GMaps, niti njegov Real Time Traffic, i normalno je da ti ni HERE ni TomTom nisu potrebni u lokalu (gradu koji poznaješ)...

... Meni je to mnogo strašnije. Inače, i Google MAPA ima dosta felera i u Srbiji... Šta da se radi.

1) Uzgred, kada se nađeš u problemu (put, gužva), najmanje će ti pasti na pamet da praviš skrinšotove.

2)
One što sam pomenuo da su se zakleli, u pitanju su tvoji sadašnji sugrađani, igrom slučaja izjave od pre nekoliko dana, preneo sam njihove reči. Niti sam ih ja nešto pitao za GMaps, niti mi je palo na pamet.

3)Inače krenite na severoistok je neviđena glupost GMaps-a. Prava navigacija itekako dobro zna tvoj dosadašnji pravac kretanja i gde si se uputio. registrovaće i okretanje auta.
Rekoh i ponoviću - već duže vreme ne ubeđujem nikoga šta je najbolje. Kažem šta preporučujem i šta koristim pa i to samo kada me pitaju.
3) Boki, izvini, ti si sada izjavio nešto neshvatljivo. Pokaži mi kako i koja "prava navigacija" dobro zna moj dosadašnji pravac. Izgleda da ponovo paušalno daješ komentare. Nisi pogledao moj snimak iz #514. Ja sam se dovezao do Shop&Go ali nijedna navigacija me nije pratila kako sam se tu našao. Koja to prava navigacija registruje okretanje auta. Ponavljam, ja sam kupovao i seo u auto da se vraćam kući.
Svi tvoji postovi, kao i moji, su namenjeni ubeđivanju sagovornika da shvati šta je najbolje. Inače, što bi džabe gubili vreme. :D
2) Moji sugrađani koji su to izjavili su nabeđeni vozači. Oni sa navigacijama nemaju garantovano nikakve veze. U Beogradu je GMaps ubedljivo najcenjenija. Taksiste ne računam...
1) Tek kada se nađem u problemu, ja napravim skrinšotm da bih izbegao sličnu grešku. Ne paničim. I pravim Skrinšot ako želim da se "duvam"... uz veliki bunt moje žene. Jer ja sam ipak +70 :), matori vozač sa regularnim stažom od 52 godine...


EDIT
Boki, kako sada važi ovo : "Kad već pomenu Sigik "tamo"- dve stvari. Oficijalno koristi TT mape, zar ne. Here se kaleme kada je moguće, kada i samo sa izdanjem softvera koje kroz šake propusti MrDude".
Kada ja tvrdim da nisam video Android iGO NextGen koji se prodaje sa TomTom mapom, ti si me ubeđivao u suprotno. Zar i to nije kalemljenje :ludd/: Samo su HERE oficijelne mape za Nextgen, zar ne ?
 

Prilozi

  • Screenshot_20200815-124735.jpg
    Screenshot_20200815-124735.jpg
    36,2 KB · Pregleda: 18
  • Screenshot_20200815-132118.jpg
    Screenshot_20200815-132118.jpg
    34,8 KB · Pregleda: 19
  • Screenshot_20200815-140441.jpg
    Screenshot_20200815-140441.jpg
    42,4 KB · Pregleda: 20
  • IMG_20200815_074351.jpg
    IMG_20200815_074351.jpg
    144,7 KB · Pregleda: 19
  • Screenshot_20200817-135049.jpg
    Screenshot_20200817-135049.jpg
    52,4 KB · Pregleda: 19
  • Screenshot_20200817-135121.jpg
    Screenshot_20200817-135121.jpg
    29,4 KB · Pregleda: 22
Poslednja izmena:
VIP
Učlanjen(a)
23.10.2012
Poruka
1.654
Opet - ako sam vozio, i stao, do sada koristio navi, on zna gde sam.
Kada izlazim iz dvorišta, iGO uvek zna gde sam. Prceiznost prijemnika diktira položaj - zna da sam na toj strani ulice, i na njoj je smer samo jedan, zar ne.

Ne
Sigik od pre par god koristi samo TT mape, dok Sigik truck koristi Here. Kopilot je još ostao pri Here mapama

Naviextras.com... iGO za određena područja nudi izbor, hoćeš here ili TT, tvoj izbor, za neke samo jednog provajdera.
Postoje još uvek lokalni provajderi, za velika tržišta (Turska, Basar) ili za njihovo domaće (NNG)
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
09.02.2010
Poruka
63
Pozdrav, zanima me da li je moguce uraditi update navigacije marke Nozatec. Starija navigacija, kada se udje u informacijama o programu pise Nav N Go. Koristi mape iz 2015godine. Pa eto ako ima nacin da se one azuriraju molim za savet :)
 

Prilozi

  • Bez naslova.jpg
    Bez naslova.jpg
    78,4 KB · Pregleda: 27
  • thumbnail_20200822_201629.jpg
    thumbnail_20200822_201629.jpg
    90,2 KB · Pregleda: 29
  • thumbnail_20200822_195252.jpg
    thumbnail_20200822_195252.jpg
    134,4 KB · Pregleda: 25
Natrag
Top