Može li zakon spasiti ?čemu je dat zakon?

Član
Učlanjen(a)
19.07.2010
Poruka
1.691
Reci "Jer koji sav zakon održi a sagreši u jednom, kriv je za sve" ne znace da nije moguce odrzati zakon, vec da onaj ko sagresi jednu zapovest ustvari krsi sve zapovesti, i to je cinjenica.

To znaci i da je ispunjenje zakona kao celine jedino pred Bogom priznato, a ne ispunjenje samo nekih zapovesti.

Dakle, covek u Hristu ne krsi ni jednu zapovest, i jedino je u njemu to i moguce.

Ti si opet kontradiktoran, i nadam se da ces to jednom shvatiti, jer cas govoris da coovek koji je umro u Hristu ne moze gresiti i ne krsi zapovesti, a potom drugi put kazes da niko ne moze odrzati zakon..to je jasno uocljiva kontradikcija.


Covek ili krsi zapovesti ili ih ne krsi, ne postoji zlatna sredina.

Covek u Hristu dakle ne krsi ni jednu zapovest, jer ako krsi jednu a kaze da drzi ostalih devet, to je u stvari prekrsaj zapovesti, i to upravo rade mnogi Hriscani danas, jer oni kazu: "MI NE CINIMO PRELJUBE, NE KRADEMO, NE UBIJAMO, ALI NE PRIHVATAMO SUBOTU KAO CETVRTU ZAPOVEST"

Zapitaj se da li ti spadas u ovo.

I nemoj vise govoriti da je ne moguce ispuniti zapovesti, jer time snizavas Bozanska merila i sramotis Boga i njegovu moc da moze coveka potpuno ocistiti od greha i u njemu izgraditi svoj poruseni lik.

Ako ti licno ne mozes ispuniti zapovesti, onda je to tvoj licni problem jer se ne predajes u potpunosti Bogu i ne dopustas Duhu Svetome da te ocisti, vec se boris sam sa svojim slabostima i mislima koje te vuku i mame na greh - a ti im se ne mozes odupreti, jer nisi u Duhu Svetome.
To nije moja licna procena tvog stanja, vec procena koja je proistekla iz tvog licnog svedocanstva da je zapovesti ne moguce ispuniti - sto drugim recima znaci da ce ih covek ceo zivot krsiti, i u carstvo Bozje uci kao gresnik.
To je kvarna filozofija - jer biblija govori o covekovoj potpunoj svetosti i pravdi.

Blago čoveku koji pretrpi napast; jer kad bude kušan primiće venac života, koji Bog obreče onima koji ga ljube.
Nijedan kad se kuša da ne govori: Bog me kuša; jer se Bog ne može zlom iskušati, i On ne kuša nikoga;
Nego svakog kuša njegova slast, koja ga vuče i mami.
Tada zatrudnevši slast rađa greh; a greh učinjen rađa smrt.
Ne varajte se, ljubazna braćo moja!
Svaki dobri dar i svaki poklon savršeni odozgo je, dolazi od Oca svetlosti, u kog nema promenjivanja ni menjanja videla i mraka"
( Jakov 1. 12 - 17 )
pA TI SI LAODIkeja konradiktoran ,polako preuzimaš moje postove,a mene kriviš da mislim drugačije od svojih postova. ui Hristu je jedfino moguće održati zakon,ne mi,već on je to učinio za nas. stoga moramo ostati u njemu,a ne reći evo ja ću da držim mojsijev zakon,a kad logično padnem na tom ispitu posudiću od Hrista milost. van Hrista ,znači van Hrista je svaki koji se obaveže da će on da održi zakon. ti se zalažeš van Hrista da si moćan da se obavežeš na držanje mojsijevog zakona. to je apsurd svih apsurda. izigravaš mesiju.ko ostaje u Hristu on ne greši jer je u Hristu. ako li sagreši,što se po telu događa ,Isus je naš posrednik.to je u Hristu. a osim Hrista ti si izgubljen po tom istom zakonu. tu nema kontraditktornosti.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Ovo je pogresno "DA SE JA ZALAZEM VAN HRISTA DA SAM MOCAN DA SE OBAVEZEM NA DRZANJE MOJSIJEVOG ZAKONA" to jest Adventisti navodno zele da drze zakon bez Hrista i da se njime spasu.

Ja sam upravo upucivao na suprotno, da covek nema svoje sile da odrzi zakon jer se po prirodi radja gresan.
Da bi covek ziveo u potpunosti u skladu sa moralnim principima zapisanim u zakonu, on mora da sebe potpuno preda Bogu i da mu dopusti da on u njemu izvrsi promenu koju biblija naziva "NOVORODJENJE DUHOM SVETIM"
Jednostavno receno, kada covek potstaknut Duhom Svetim shvati svoje gresno stanje, on dolazi Hristu koji je polozio svoj zivot za grehe ljudske, u pokajnickoj molitvi pada pred Isusove noge, kaje se, priznaje svoj greh, i odbacuje ga sa namerom da vise ne gresi.
Tada Isus prilaze zasluge svoje prolivene krvi pred kovcegom zaveta u svetinji nad svetinjama na nebu ( gde se cuvaju originalne ploce sa ispisanih deset zapovesti ), i opravdava i cisti coveka od proslih greha, oblaci ga u haljine svoje sopstvene pravednosti, i daje mu silu Svetoga Duha da od tog trenutka svaka zapovest nadje svoje potpuno ispunjenje u coveku, ne covekovom silom - jer on nema sile da sam odrzi zapovesti, vec silom Duha Svetoga koji se nastanjuje u ljudskom srcu kroz svakotrenutacno posvecenje, i covek raste duhovno u visinu mere rasta Hristova.

Bog znajuci nasu slabu ljudsku prirodu koja je i u takvom stanju potpunog predanja i posvecenja sklona da katkad pogresi, sto ne mora u svakom slucaju da bude "slucaj" ako se covek predaje Bogu svakodnevno i ne kida zajednicu sa Hristom, dakle ona znajuci to - kaze "DECICE PISEM VAM DA NE GRESITE, ALI AKO KO SAGRESI IMAMO ZASTUPNIKA KOD OCA ISUSA HRISTA PRAVEDNIKA, I ON OCISCA GREHE NASE"

Dakle, covek predan Bogu "NE GRESI" cak sta vise biblija kaze "NE MOZE GRESITI" ali napominje - da ako se desi da ko i sagresi, da on treba odmah da ustane i da nastavi gde je stao, jer ce Isus koji posreduje u svetinji taj nemaran greh pokriti.
Ovde se iskljucivo radi o nemarnom grehu, a ne o konstantnom svakodnevnom zivotu u grehu, gde je covekov stav da ce gresiti kroz ceo zivot, i ceo zivot se kajati.
To nije biblijski stav o grehu.
Biblija govori o zivotu u grehu - pre obracenja, i o zivotu u pravdi i svetosti - nakon obracenja, gde se moze desiti da covek pogresi, ali potom ustaje, izrazava u molitvi zaljenje zbog ucinjenog greha, kaje se, ostavlja, i nastavlja dalje gde je stao.

Ovo je tako jednostavna i precista biblijska nauka - da je moze razumeti i malo dete.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
19.07.2010
Poruka
1.691
Ovo je jedna gnusna i bezobzirna laz koju si mi pripisao ( citiram tvoje reci ): "DA SE JA ZALAZEM VAN HRISTA DA SAM MOCAN DA SE OBAVEZEM NA DRZANJE MOJSIJEVOG ZAKONA"

Ti si svestan da si izgovorio laz, ali si to namerno ucinio, da bi prikazao kao da ja - to jest Adventisti navodno zele da drze zakon bez Hrista i da se njime spasu.

Ja sam upravo upucivao na suprotno, da covek nema svoje sile da odrzi zakon jer se po prirodi radja gresan.
Da bi covek ziveo u potpunosti u skladu sa moralnim principima zapisanim u zakonu, on mora da sebe potpuno preda Bogu i da mu dopusti da on u njemu izvrsi promenu koju biblija naziva "NOVORODJENJE DUHOM SVETIM"
Jednostavno receno, kada covek potstaknut Duhom Svetim shvati svoje gresno stanje, on dolazi Hristu koji je polozio svoj zivot za grehe ljudske, u pokajnickoj molitvi pada pred Isusove noge, kaje se, priznaje svoj greh, i odbacuje ga sa namerom da vise ne gresi.
Tada Isus prilaze zasluge svoje prolivene krvi pred kovcegom zaveta u svetinji nad svetinjama na nebu ( gde se cuvaju originalne ploce sa ispisanih deset zapovesti ), i opravdava i cisti coveka od proslih greha, oblaci ga u haljine svoje sopstvene pravednosti, i daje mu silu Svetoga Duha da od tog trenutka svaka zapovest nadje svoje potpuno ispunjenje u coveku, ne covekovom silom - jer on nema sile da sam odrzi zapovesti, vec silom Duha Svetoga koji se nastanjuje u ljudskom srcu kroz svakotrenutacno posvecenje, i covek raste duhovno u visinu mere rasta Hristova.

Bog znajuci nasu slabu ljudsku prirodu koja je i u takvom stanju potpunog predanja i posvecenja sklona da katkad pogresi, sto ne mora u svakom slucaju da bude "slucaj" ako se covek predaje Bogu svakodnevno i ne kida zajednicu sa Hristom, dakle ona znajuci to - kaze "DECICE PISEM VAM DA NE GRESITE, ALI AKO KO SAGRESI IMAMO ZASTUPNIKA KOD OCA ISUSA HRISTA PRAVEDNIKA, I ON OCISCA GREHE NASE"

Dakle, covek predan Bogu "NE GRESI" cak sta vise biblija kaze "NE MOZE GRESITI" ali napominje - da ako se desi da ko i sagresi, da on treba odmah da ustane i da nastavi gde je stao, jer ce Isus koji posreduje u svetinji taj nemaran greh pokriti.
Ovde se iskljucivo radi o nemarnom grehu, a ne o konstantnom svakodnevnom zivotu u grehu, gde je covekov stav da ce gresiti kroz ceo zivot, i ceo zivot se kajati.
To nije biblijski stav o grehu.
Biblija govori o zivotu u grehu - pre obracenja, i o zivotu u pravdi i svetosti - nakon obracenja, gde se moze desiti da covek pogresi, ali potom ustaje, izrazava u molitvi zaljenje zbog ucinjenog greha, kaje se, ostavlja, i nastavlja dalje gde je stao.

Ovo je tako jednostavna i precista biblijska nauka - da je moze razumeti i malo dete.
ne moraš me nazovati lažcem ako nešto nisi razumeo,ja tebe tako nisam nazivao imajuć poverenje da si ipak bogobojazan!
pogledaj postove i ovaj sad,upravo sve vreme mi se tu ne razumemo u tvojoj svakoj tvrdnji je suština da ipak se obavezuješ pod zakon a onda ideš u pomoć za milost. za to sam rekao da je jedan apsurd. ili izigravati mesiju.svaki koji se obaveže da će držati mojsijev zakon je van Hrista nisti čas. to što ti to ne možeš razumeti to je druga stvar.
dakle,svako obavezivanje na zakon je automatsaki i obaveza da sav zakon moraš ispuniti u jednu titulu . budući da to niko osim mesije ne moće ti si po tom zakonu kriv. jer je jasno napisano na više mesta u pavlovim poslanicama da ko se obaveže na zakon plata ide po delima zakona a ne po milosti. jasno kao dan satoji da plata ne ide po milosti. ako ne ide po milosti onda za tebe ne važi tvoja verzija ja ću pasti pred Hrista i iskati milost. ne platu moraš uzeti pozakonu a to je smrt.zato poavle kaže da takima Isus ništa ne moće više pomoći. to što si napisao je još jedan apsurd svih apsurda. navodno Isus onda dolazi sa svojom krvlju i svaki puta tako...oće se reći Isauas prilaže svoju krv za takoga. jasno je što stoji iza toga. ne moćer se priložiti nešto ako se ponovo ne digne NA KRST. ALI PISANO JE DA JE ON SAMO JEDNOM UZEO TO NA KRSTU I PRIKOVAO. KADA POINOVO DOBROVOLJNO SVOJOM ODLUKOM OČEŠ POD ROPSTVO ZAKONA ILI POD PROKLESTVO,I KADA NEMINOVNO SAGREŠIŠ ,ONDA ISUS MORA PONOVO NA KRST DA TO PRIKUJE INAČE NEMA TZI SPASA. DA LI JE TO MOGUĆE?
to je tvoja verzija primanja plate po milosti a obavezivanja na rad na zakon!!!!
bitzi u Hristu znači kako je pisano biti slobodan od zakona,naravno aP.PAVLE KAŽE,ALI DA TO NE BUDE NA SLOBODU da grešimo samo. u tom kontekstu Isus je za nas održao svaku jednu titulu nzakona i ona se u njemu jedino ispunjava. ako u tom kontekstu u njemu budući u telu ovoime sačinimo prestupak ili oglušak on će posredovati. van njega on se nije obavezao . to je naša lična odluka da van njega se našemo kao čovek van grada utočišta i da budemo automatski pod osvetnikom kažnjeni po tom istom zakonu. svaki puta mi ignorišemo žrtvu kad oćemo sami sebe obavezati na držanje zakona. svaka PRIČA DA je to normalno jer se uzima milost kad se pada je nemoguće,jer plata ide samo po radu,ne po milosti. tako da onaj ko je u Hristu ne odbacuje zakona kaže pavle,već ga tek tada ispunjava u Hristu. opasnost zakonika je što odbacuju Hrista na taj način a da nisu svesni toga.sve ostalo je sasvim u redu i ne odbacuje zakona kako kaže pavle.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
To jeste bila laž, jer ti znaš da ja takvu ideju koju si mi pripisao ne propagiram.
Ali evo, izbrisao sam tu optužbu na tvoj račun u prethodnom komentaru, a ti se takođe moli Bogu za više poštenja i istinoljubivosti.

Što se tiče slobode o kojoj Pavle govori, on tu ne upućuje na slobodu od poslušnosti zapovestima, već o slobodi od osude koju je zakon donosio čoveku koji ga je kršio.

Da je Pavle govorio o slobodi od poslušnosti, onda bi on propovedao neposlušnost - odnosno, da čovek može slobodno da se klanja drugim Bogovima, da krade, čini preljube, ubija, ne poštuje roditelje, jer to su osnovne slabosti ljudskog bića koje postoje kako u starom tako i novom zavetu.

Čovek se ne "obavezuje" da će držati zakon, već je čovekovo predanje Bogu i promena koju je on učinio u ljudskom srcu i umu proizvela poslušnost.
Milost je proizvela rod poslušnosti, a nije poslušnost prethodila milosti, i zato što je navodno čovek bio poslušan - Bog ga je pogledao i bio mu milostiv.

Dakle, mi Bogu dolazimo takvi kakvi jesmo - grešni i prljavi, bez sopstvenih dela pravde kojim bi mogli sebe da preporučimo Bogu da nas primi, već nas Bog prima takve kavi jesmo, menja nas svojim Duhom, i čini da njegovo prebivanje u našem srcu rodi rod poslušnosti, da greh više ne caruje u našem biću, već da se svaka zapovest tako prirodno ispunjava u čoveku Duhom Svetim koji mu je dat.

Takav čovek nije pod obavezom da drži zakon - jer obaveza je usiljena, već on to želi, on se raduje da ispuni Božju volju i da postigne savršenu čistotu i svetost i da bude sličan svom Gospodu koji je iz ljubavi položio svoj život za njega.

Kada se potpuno predaš Bogu i doživiš iskustvo o kome govorim - shvatićeš ne samo razumom, već i iskustveno - šta znači život sa Hristom, i kakve efekte proizvodi zajednica sa njim.

Pozdrav.
 
Član
Učlanjen(a)
19.07.2010
Poruka
1.691
To jeste bila laž, jer ti znaš da ja takvu ideju koju si mi pripisao ne propagiram.
Ali evo, izbrisao sam tu optužbu na tvoj račun u prethodnom komentaru, a ti se takođe moli Bogu za više poštenja i istinoljubivosti.

Što se tiče slobode o kojoj Pavle govori, on tu ne upućuje na slobodu od poslušnosti zapovestima, već o slobodi od osude koju je zakon donosio čoveku koji ga je kršio.

Da je Pavle govorio o slobodi od poslušnosti, onda bi on propovedao neposlušnost - odnosno, da čovek može slobodno da se klanja drugim Bogovima, da krade, čini preljube, ubija, ne poštuje roditelje, jer to su osnovne slabosti ljudskog bića koje postoje kako u starom tako i novom zavetu.

Čovek se ne "obavezuje" da će držati zakon, već je čovekovo predanje Bogu i promena koju je on učinio u ljudskom srcu i umu proizvela poslušnost.
Milost je proizvela rod poslušnosti, a nije poslušnost prethodila milosti, i zato što je navodno čovek bio poslušan - Bog ga je pogledao i bio mu milostiv.

Dakle, mi Bogu dolazimo takvi kakvi jesmo - grešni i prljavi, bez sopstvenih dela pravde kojim bi mogli sebe da preporučimo Bogu da nas primi, već nas Bog prima takve kavi jesmo, menja nas svojim Duhom, i čini da njegovo prebivanje u našem srcu rodi rod poslušnosti, da greh više ne caruje u našem biću, već da se svaka zapovest tako prirodno ispunjava u čoveku Duhom Svetim koji mu je dat.

Takav čovek nije pod obavezom da drži zakon - jer obaveza je usiljena, već on to želi, on se raduje da ispuni Božju volju i da postigne savršenu čistotu i svetost i da bude sličan svom Gospodu koji je iz ljubavi položio svoj život za njega.

Kada se potpuno predaš Bogu i doživiš iskustvo o kome govorim - shvatićeš ne samo razumom, već i iskustveno - šta znači život sa Hristom, i kakve efekte proizvodi zajednica sa njim.

Pozdrav.
ne znam zašto onda pavle kaže jao meni,misleći na zakon,kad ti to nazivaš radošću. da li je meni dobra bila smrt. tako pavle pitaa ti misliš da pavle preteruje da je trebao u smrti imati ipak radost.
moraš jednom da shvatiš da zakon ne može očekivati platu po milosti i to je zadnja Božja reč.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Tvoje vankontekstualno pogresno tumacenje Pavlovih izjava po pitanju zakona je proizvelo konfuziju u tebi, i ja te razumem, jer i ja u pocetku nisam potpuno razumeo Pavlove izjave, ali sam se molio Bogu da mi razjasni o cemu on tu govori, i on mi je sam svojim Duhom dao pravilno razumevanje

Naime, u Pavlovim izjavama postoje tri aspekta koje on pominje u odnosu na zakon.

Prvi aspekt su njegovi govori protiv OBREDNOG ZAKONA - koji je po njegovim recima TIPOS / Sen ili simbol onoga sto je trebalo da dodje, a to je Hristos koji se zrtvovao za ljudske grehe, i time uklonio obredna pravila i pojedine elemente koji su ukazivali na njega.

Drugi aspekt je taj, da apostol govori o Bozjem zakonu kroz dva ljudska stanja 1. STANJE GREHA - u kome zakon osudjuje coveka jer ga covek krsi.
2. STANJE PRAVDE ILI OPRAVDANJA - gde je dolaskom Hrista on ovu osudu primio na sebe i time oslobodio coveka od ove osude obukavsi ga u haljine svoje pravednosti, pri cemu Sveti Duh menja coveka i daje mu silu da u potpunosti svoj zivot uskladi sa nacelima Bozje pravde zapisane u njegovim zapovestima.

Treci aspektje taj - da apostol Pavle govoreci o Bozjem zakonu - deset zapovesti - za koga on kaze "DA JE DOBAR, DA JE DUHOVAN, DA SE ON RADUJE BOZJEM ZAKONU I DA MU SLUZI" on govoreci sve ovo za Bozji zakon, kaze da vidi jedan drugi zakon u svojim udovima - a to je po njegovim recima GREH koji ga navodi da cini zlo i onemogucava da ispuni Bozji zakon.

Znamo, naime, da je zakon duhovan, a ja sam telesan, i kao takav prodan pod greh.
Tako, ne znam šta činim; jer ne činim što želim, nego što mrzim - to činim.
Ako pak činim što ne želim, slažem se sa zakonom i priznajem da je dobar.
Jer to sad ne činim više ja, nego greh koji obitava u meni.
Znam, naime, da u meni, to jest, u mome telu, dobro ne obitava; jer hteti - toga ima u meni, ali činiti dobro - toga nema.
Jer ne činim dobro koje želim, nego zlo, koje ne želim, to činim.
A kad činim ono što ne želim, to već ne činim više ja, nego greh koji u meni obitava.
Želeći, dakle, da činim dobro, nalazim da za mene važi zakon - da je zlo u meni.
Tako se po unutrašnjem čoveku radujem Božijem zakonu, ali vidim jedan drugi zakon u svojim udovima, koji vojuje protiv zakona moga uma i zarobljava me zakonom greha, koji je u mojim udovima.
Bedan sam ja čovek; ko će me izbaviti od ovog smrtnog tela?
Bogu hvala kroz Isusa Hrista, Gospoda našega. Tako, dakle, ja sam umom služim Božijem zakonu, a telom-zakonu greha" ( Rimljanima 7. 14 - 25 )

Ova tri aspekta su potpuno nezavisna jedan od drugog, i u kontekstu biblije ukazuju na potpuni biblijski stav po pitanju zakona, samo treba pazljivo citati i moliti se Bogu da on uputi coveka na pravilno razumevanje, gde svaki elemenat pronalazi svoje mesto u savrsenoj strukturi biblijske celine.

Sto se tice suda, covek ne moze gresiti kroz ceo zivot sa nadom da ce mu Bog na kraju biti milostiv i uvesti ga u carstvo svoje kao gresnika.
To nije biblijsko ucenje.
Po bibliji - covek mora kroz predanje Bogu i posvecenje Duhom Svetim biti potpuno ociscen od greha i postici savrsenu svetost i pravdu po uzoru na Isusa Hrista u visini mere rasta Hristova.

Jedino ce covek koji je sebe potppuno predao Bogu i pobedio svaki greh moci da na sudu bude proglasen pravednim, dok ce gresnik koji se nije predavao Bogu i pobedio greh, i krsio moralne principe zapisane u Bozjim zapovestima - biti proglasen krivim.

"Nego svojom drvenosti i nepokajanim srcem sabiraš sebi gnev za dan gneva u koji će se pokazati pravedni sud Boga,
Koji će dati svakome po delima njegovim:
Onima, dakle, koji su trpljenjem dela dobrog tražili slavu i čast i neraspadljivost, život večni;
A onima koji se uz prkos suprote istini, a pokoravaju se nepravdi, nemilost i gnev" ( Rimljanima 2. 5 - 8 )

"Ovde je trpljenje svetih, koji drže zapovesti Božije i veru Isusovu" ( otkrivenje 14. 12 )
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
19.07.2010
Poruka
1.691
Tvoje vankontekstualno pogresno tumacenje Pavlovih izjava po pitanju zakona je proizvelo konfuziju u tebi, i ja te razumem, jer i ja u pocetku nisam potpuno razumeo Pavlove izjave, ali sam se molio Bogu da mi razjasni o cemu on tu govori, i on mi je sam svojim Duhom dao pravilno razumevanje

Naime, u Pavlovim izjavama postoje tri aspekta koje on pominje u odnosu na zakon.

Prvi aspekt su njegovi govori protiv OBREDNOG ZAKONA - koji je po njegovim recima TIPOS / Sen ili simbol onoga sto je trebalo da dodje, a to je Hristos koji se zrtvovao za ljudske grehe, i time uklonio obredna pravila i pojedine elemente koji su ukazivali na njega.

Drugi aspekt je taj, da apostol govori o Bozjem zakonu kroz dva ljudska stanja 1. STANJE GREHA - u kome zakon osudjuje coveka jer ga covek krsi.
2. STANJE PRAVDE ILI OPRAVDANJA - gde je dolaskom Hrista on ovu osudu primio na sebe i time oslobodio coveka od ove osude obukavsi ga u haljine svoje pravednosti, pri cemu Sveti Duh menja coveka i daje mu silu da u potpunosti svoj zivot uskladi sa nacelima Bozje pravde zapisane u njegovim zapovestima.

Treci aspektje taj - da apostol Pavle govoreci o Bozjem zakonu - deset zapovesti - za koga on kaze "DA JE DOBAR, DA JE DUHOVAN, DA SE ON RADUJE BOZJEM ZAKONU I DA MU SLUZI" on govoreci sve ovo za Bozji zakon, kaze da vidi jedan drugi zakon u svojim udovima - a to je po njegovim recima GREH koji ga navodi da cini zlo i onemogucava da ispuni Bozji zakon.

Znamo, naime, da je zakon duhovan, a ja sam telesan, i kao takav prodan pod greh.
Tako, ne znam šta činim; jer ne činim što želim, nego što mrzim - to činim.
Ako pak činim što ne želim, slažem se sa zakonom i priznajem da je dobar.
Jer to sad ne činim više ja, nego greh koji obitava u meni.
Znam, naime, da u meni, to jest, u mome telu, dobro ne obitava; jer hteti - toga ima u meni, ali činiti dobro - toga nema.
Jer ne činim dobro koje želim, nego zlo, koje ne želim, to činim.
A kad činim ono što ne želim, to već ne činim više ja, nego greh koji u meni obitava.
Želeći, dakle, da činim dobro, nalazim da za mene važi zakon - da je zlo u meni.
Tako se po unutrašnjem čoveku radujem Božijem zakonu, ali vidim jedan drugi zakon u svojim udovima, koji vojuje protiv zakona moga uma i zarobljava me zakonom greha, koji je u mojim udovima.
Bedan sam ja čovek; ko će me izbaviti od ovog smrtnog tela?
Bogu hvala kroz Isusa Hrista, Gospoda našega. Tako, dakle, ja sam umom služim Božijem zakonu, a telom-zakonu greha" ( Rimljanima 7. 14 - 25 )

Ova tri aspekta su potpuno nezavisna jedan od drugog, i u kontekstu biblije ukazuju na potpuni biblijski stav po pitanju zakona, samo treba pazljivo citati i moliti se Bogu da on uputi coveka na pravilno razumevanje, gde svaki elemenat pronalazi svoje mesto u savrsenoj strukturi biblijske celine.

Sto se tice suda, covek ne moze gresiti kroz ceo zivot sa nadom da ce mu Bog na kraju biti milostiv i uvesti ga u carstvo svoje kao gresnika.
To nije biblijsko ucenje.
Po bibliji - covek mora kroz predanje Bogu i posvecenje Duhom Svetim biti potpuno ociscen od greha i postici savrsenu svetost i pravdu po uzoru na Isusa Hrista u visini mere rasta Hristova.

Jedino ce covek koji je sebe potppuno predao Bogu i pobedio svaki greh moci da na sudu bude proglasen pravednim, dok ce gresnik koji se nije predavao Bogu i pobedio greh, i krsio moralne principe zapisane u Bozjim zapovestima - biti proglasen krivim.

"Nego svojom drvenosti i nepokajanim srcem sabiraš sebi gnev za dan gneva u koji će se pokazati pravedni sud Boga,
Koji će dati svakome po delima njegovim:
Onima, dakle, koji su trpljenjem dela dobrog tražili slavu i čast i neraspadljivost, život večni;
A onima koji se uz prkos suprote istini, a pokoravaju se nepravdi, nemilost i gnev" ( Rimljanima 2. 5 - 8 )

"Ovde je trpljenje svetih, koji drže zapovesti Božije i veru Isusovu" ( otkrivenje 14. 12 )
kad se nema kud onda ide stara priča u krug delenje zakona na tri dela. ali pavle u poslanici galatima i rimljanima jasno navodi ne ubij ne ukradi itd,i onda razlaže suštinu toga na sebi. tako ako je tebi ne ubij ne ukradi ne kurvaj obredni zakon onda neka ti bude. kada pavle u galatima kaže da je tip agare gora sinaj a na sinaju je mojsije doneo dve ploče zaveta i ako pavle kaže da je to to a sara da je zakon slobode ili milost i da te dve stvari ne mogu skupa da naslede nebo onda neka ti bude. u sve ovo se redovno citira otkr. 12. što se želi ovim postići? da se dokaže kontraditktonost između apostola? BoŽje zapovesti i Isusova vera zna se na što se misli.sigurno ne na mojsijev zakon. već na Isusovu reč koju svako od nas treba u Hristu da drži bez dvojbe.
nije nikaka tajna da vas muči subota. vi 70. posto zakona kršite ali sve to nije bitno,važno je da se priča priča o suboti.- za vas je sav zakon samo jedna zapovest sedneš ili spavaš na dan subotni i to je nebo. da nije subote ,vi bi lako prihvatili smisao zakona.ovako naturanje zakona da se on drži i ako ga niko ne održa je za mnoge pogibao. izgubili su taki Hrista i na sve to ide neminovni sud. u međuvremenu umišljate da ste kršteni Duhom a to je daleko od toga ,a vodom krštenje je van konteksta kroz trojstvo. tako vaM JE ZAKON POSTAO UPRAVO JEDNO POKRIVALO DA NE VIDITE HRISTA KAKO PAVLE I KAŽE U KORINĆANIMA POSLANICI.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Nisi me razumeo.

Pavle na nekim mestima govori o deset zapovesti, na drugim o obrednom zakonu, a na trecim o zakonu Bozjem i grehu koji ga onemogucuje da ispuni taj zakon kome se on raduje i sluzi mu.

Dakle, Bog je taj koji vodi coveka da razume u kontekstu ove Pavlove izjave, i na koji zakon tu Pavle misli.

Ja cu licno napraviti selekciju ovih Pavlovih govora - pa cu priloziti na ovom mestu.
 
Član
Učlanjen(a)
19.07.2010
Poruka
1.691
Nisi me razumeo.

Pavle na nekim mestima govori o deset zapovesti, na drugim o obrednom zakonu, a na trecim o zakonu Bozjem i grehu koji ga onemogucuje da ispuni taj zakon kome se on raduje i sluzi mu.

Dakle, Bog je taj koji vodi coveka da razume u kontekstu ove Pavlove izjave, i na koji zakon tu Pavle misli.

Ja cu licno napraviti selekciju ovih Pavlovih govora - pa cu priloziti na ovom mestu.
zakon je de fakto nedeljiv. deljivost zakona su izmislili teoretičari. pavle kada govori o suštini zakona misli isključivo na dekalog. zašto bi galatima pavle pominao obredni zakon? to nisu bili jevreji.to nema nikaku svrhu ni podlogu u tom iskazu apostola pavla.
pavle čak citira u posl. rimljanima 14.gl.isaiju pod zakon.čak i proroke,a kamoli da deli zakon na tri dela.mislim da je to laodikeja suvišno. niko ne odbacuje zakaona samo mu jednostavno postavlja smisao na pravo mesto do Hrista. i nema ovde nikake svrhe umišljati da eko negira Reč Božju te da NAVODI LJUDE na greh. reč je o kontekstu ,što znači vratiti se na obavezivanje na mojsijev zakon i što znači biti u Hristu slobodan od kletve zakonske. pavle je sve vreme oko toga vodio dijalog sa zakonicima.tu nema dvojbe da neko ovde menja smisao Boćjeg nauma i da sad moćemo grešiti ve
 
Član
Učlanjen(a)
25.12.2012
Poruka
1.901
@mrsavkic
dragi moj kolega
tko je , kada i gdje ukinuo Božji Zakon 10.zapovijedi da bi ljudi mogli griješiti ??

tvrditi da je Božji Zakon, ustav Svemira i prijepis Božje volje, objava Njegova savršena karaktera, nama grešnicima nepotreban - najdeblje je pokrivalo koje je antikrist uspio naviči ljudima na zdrave oći
jer
zna sotona vrlo dobro kada odvoji grešnika od poštivanja Božjeg Zakona, nemože se izgraditi karakter Isusa Krista
tko ne postane u svemu sličan Spasitelju a to može samo kroz poštivanje Zakona, neče vidjeti Nebo

točno je da mi ljudi nemožemo održati Zakon, ali se moramo truditi svim silama
koji budu ustrajni, vjerom če primiti milost i tamo gdje su god pogriješili biti če izbrisan njihov grijeh a na to mjesto biti če ubačen naš Spasitelj kako drži Zakon za nas

tko ne nosi vjerno križ, neče primiti ni krunu
križ je danas svetkovanje subote onako kako Bog zapovijeda
a
kruna je vječni život u kraljevstvu Nebeskom
 
Natrag
Top