Može li zakon spasiti ?čemu je dat zakon?

VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Poznavanje pisma je osnov Hriscanskog iskustva, i to treba da bude prioritetni cilj svakog coveka u ovom zivotu, posebno kada su u pitanju istine koje se ticu naseg licnog spasenja.

Do sada je dosta toga postavljeno kao dokaz da je zakon oduvek - i u starom i u novom zavetu bio merilo pravde po kome ce Bog suditi ljudima na kraju istorije sveta, sve dok se ne okonca Bozji plan spasenja a koji je u celosti vezan za svetinju.

S tim u vezi, u bibliji u starom zavetu, postoje praznici i obredno ritualni elementi koje je Bog uspostavio u svetinji, a koji su dati da bi ukazivali na buduce dogadjaje vezane za pojavu Mesije i novozavetno doba do kraja istorije sveta.

Ova svetinja i starozavetni elementi pretstavljaju plan spasenja u osnovi, a o oni su kao sto je napomenuto vezani za svetinju, i ovaj plan je odpoceo u starom zavetu i jos uvek nije zavrsen vec ce to biti tek na kraju istorije sveta, kada verni udju u vecnost, tako da i ovi elementi vezani za svetinju jos uvek nisu nasli svoje potpuno ispunjenje, pa time ni zakon koji je sam centralni deo svetinje i sustina ovog Bozanskog plana spasenja.

Dao bih samo jednu analizu koja prikazuje ove starozavetne elemente kao simbole buducih dogadjaja, pa time i na zakon kao vecno merilo pravde po kome ce Bog suditi ljudima.

PRAZNICI

PASHA - slavila se kao uspomena na izlazaj Izrailjskog naroda iz Egipatskog ropstva.
Ona simbolicno pretstavlja izlazak coveka iz ropstva greha.
Pashalno jagnje koje se jelo za vreme ovog praznika, u svojoj tipoloskoj slici pretstavlja Gospoda Isusa Hrista koji je umro za ljudske grehe na krstu kao jagnje Bozje.

PRAZNIK PRESNIH HLEBOVA -
slavio se kao uspomena na zurbu kojom su Jevreji napustili Egipat.
Beskvasni hlebovi koji su se jeli tom prilikom su simbolicno predstavljali Hrista kao hleba zivota koji u coveku stvara novi zivot bez greha koji je simbolicno prikazan kvascem.
O tome govori apostol Pavle u 1 Korincanima poslanici 5. 8 "ZATO DA PRAZNUJEMO NE U STAROM KVASCU NI U KVASCU PAKOSTI I LUKAVSTVA, NEGO U PRESNOME HLEBU CISTOTE I ISTINE"

PRAZNIK PEDESETNICE ( praznik zahvalnosti za zetvu ) - slavio se kao uspomena na dan kada je Gospod preko Mojsija objavio deset zapovesti na Sinajskoj gori, pedeset dana nakon izlaska iz Egipatskog ropstva.
Ovaj praznik simbolicno pretstavlja izlivanje Svetog Duha i Hristovu posrednicku sluzbu za coveka u nebeskoj svetinji nad svetinjama.

DAN TRUBA ( priprema za dan ociscenja i dan ociscenja ) - ovi dani su za Jevreje bili dani suda.
Tada je svaki covek morao da preispita svoj odnos sa Bogom i bliznjima u svetlosti Bozjeg zakona, da se pokaje za svaki greh i da se ocisti.
Ciscenje zemaljske svetinje tom prilikom kao posebnom vrstom sluzbe, simbolicno predstavlja ciscenje nebeske svetinje, kao i konacni dan suda Bozjeg na kraju istorije sveta, kada ce Bog u svetlosti Bozjeg zakona suditi svim ljudima.

PRAZNIK SENICA -
potsecao je Jevreje na putovanje po pustinji u kojoj su prebivali pod senicama i satorima.
Ovaj praznik simbolicno ukazuje na Hrista koji verno vodi svoj narod u pustinji ovoga sveta, kao i potsecanje da smo svi na ovoj zemlji samo
putnici.
On ukazuje i na Hrista kao vodu zivota koja je potekla iz stene koju je Mojsije na zapovest Bozju udario stapom, i hleb zivota ili Manu koju je Bog spustao sa neba.

ZRTVE

KRVNE ZRTVE PALJENICE
- u svojoj simbolici su pretstavljale Hrista kao jagnje Bozje koje ce se zrtvovati na krstu za ljudske grehe.
Zrtva koju su Izrailjci prinosili morala je biti cista i bez mane, sto je simbol Hristove cisote i nevinosti, koji se kao nevino Bozje jagnje zrtvovao za ljudske grehe.
Prinosenje zrtava je bio cin dragovoljnog predanja i posvecenja celokupnog bica Bogu.

JESTIVE ZRTVE -
ovom vrstom zrtava od zemaljskih plodova ( brasna, ulja, zita, vina i soli ), darivalac je priznavao Boga za svog gospodara, dok je sebe smatrao samo upraviteljem nad dobrima koja mu je Bog poverio.
Prinosi u vidu belog brasna i ulja, kao i beskvasne pogace i kolaci premazani uljem, davali su Izrailjcima pouku da je bog onaj koji odrzava sav zivot, i da su oni zavisni od njega u pogledu svakodnevne hrane.

So je simbol Bozje sile koja nas cuva, i predstavlja savez izmedju Boga i coveka

Belo brasno predstavlja talente ili darove koje Bog daje coveku za svoj duhovni napredak i napredak Bozjeg carstva.

Ulje je simbol Svetog Duha, a ulje pomesano sa brasnom pretstavlja spoj ljudskog i Bozanskog, gde covek uz pomoc sile Svetoga Duha razvija talente, i jedino tako moze biti na blagosov sebi i drugima i napredovati u duhovnom zivotu.

Ovo je analiza koja pokazuje, da plan spasenja koji je simbolicno prikazan kroz elemente prisutne u svetinji a koji ukazuju na buduce dogadjaje koji jos uvek traju, nije jos okoncan, i da prema tome ni zakon koji je centralni deo svetinje, nije uklonjen, vec da ostaje do kraja istorije sveta, kada greh koji je posledica krsenja zakona, pa time i sotona koji navodi ljude da ga krse budu uklonjeni, a verni konacno budu oslobodjeni i udju u vecnost.

Cela starozavetna svetinja u osnovi je simbol jedne druge svetinje koja se nalazi na nebu, u kojoj Hristos danas posreduje za coveka kao novozavetni prvosvestenik pred kovcegom u kome su smestene ploce sa originalnih deset zapovesti, prinoseci zasluge svoje prolivene krvi za ljudske grehe.

Ukloniti zakon znacilo bi ukloniti plan spasenja, i onemoguciti coveku da kroz duhovnu obnovu izgradi sebe za carstvo nebesko, radi cega su zakon i plan spasenja i stvoreni, da spasu coveka i obezbede srecu celom svemiru.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
11.05.2011
Poruka
1.251
Miko pa kad se toliko uzdas u dekalog zasto onda krsite 1 zapovest: Ја сам Господ Бог Твој; немој имати других богова осим мене.???? a postujete 4: Сећај се дана одмора да га светкујеш; шест дана ради и сврши све своје послове, а седми дан је одмор Господу Богу твојему.


Faky, gde si ti nasao da se ja "uzdsam u zakon?"
Ako se ti uzdas u zakon ja se sigurno u njega ne uzdam. Razmisli malo pre nego sto lupis tako nesto.
Ja se u Hrista uzdam i to mi je dovoljno.

 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Miko pa kad se toliko uzdas u dekalog zasto onda krsite 1 zapovest: Ја сам Господ Бог Твој; немој имати других богова осим мене.???? a postujete 4: Сећај се дана одмора да га светкујеш; шест дана ради и сврши све своје послове, а седми дан је одмор Господу Богу твојему.


Faky, gde si ti nasao da se ja "uzdsam u zakon?"
Ako se ti uzdas u zakon ja se sigurno u njega ne uzdam. Razmisli malo pre nego sto lupis tako nesto.
Ja se u Hrista uzdam i to mi je dovoljno.



Drugim recima, uzdam se u Gospoda da me moze sacuvati od svakog prestupa i greha, da ne cinim nista od onoga sto zapovesti osudjuju, vec da me ocisti i pomogne da vec u ovom zivotu zivim potpuno u zajednici sa njim ispunjavajuci svaku pravdu, kako bi na kraju cist i svet stao pred njegovim svetim licem.


"Uklanjajte se od svakog zla.
A sam Bog mira da posveti vas cele u svačemu.
I ceo vaš duh i duša i telo da se sačuva bez krivice za dolazak Gospoda našeg Isusa Hrista.
Veran je Onaj koji vas dozva, koji će i učiniti" ( 1 Solunjanima 5. 21 - 24 )


"Многи ће се очистити, убелити и окушати; а безбожници ће радити безбожно, нити ће који безбожник разумети, али ће разумни разумети" ( knjiga proroka Danila 12. 10 )

"Благо онiмa који твори заповести Његове, да им буде власт на дрво живота, и да уђу на врата у град.
А напољу су пси и врачари и курвари и крвници и идолопоклоници и сваки који љуби и чини лаж" ( otkrivenje 22. 14 - 15 )


Amin!
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
19.07.2010
Poruka
1.691
najveći problem ovde su tvoje izjave,koje na moju i izjavu gere i fakija te ostalih jasno kažu, DA NIKO NE GOVORI DA SAD U HRISTU ISUSU MOŽEMO KRŠITI ZAPOVESTI,ČIJNITI PRELJUBU ,LAGATI ,KRASTI,UBIJATI ITD. dokle će ovde ići ta izvrnuta priča i sa kojim ciljem? zakon je ispunjen u Hristu.ko je Hristov on neće grešiti.Odgovor:Mrsakvicu, apslolutno se slazem sa tobom.U prvu si da onaj koji je u Hristu on ne gresi!Sta je greh? Greh je prestup Bozjeg zakona a greh ucinjen radja smrt.Slazem se sa tobom da onaj koji je u Hristu ne cini preljubu, ne laze, ne krade ne klanja se idolima, praznuje sedmi dan kako je Bog odredio, i ne zeli sto nije njegovo.E pa prijatelju, to je ispunjenje zakona. Dakle, rodovi zivota vernika svedoce da li je on u Hristu i Hristos u njemu.To je ono sot je Isus rekao: "Po rodovima njihovim poznacete ih".Pa o tome i Laodikejac neprestano govori i drago mi je da si se i ti s njim slozio.! ovde je problem što vi ne možete videtim od tog duha prevare unutar crkve suštinu milosti i zakona. zakon je sud.zakon nikoga ne može spasiti,većsamo osuditina smrt.Mrsavkicu, naprotiv, ti ne viudis sustinu milosti i zakona, a mi ga dobro vidimo.ZAKON NIJE SUD, NEGO JE SMAO MERILO BOZJE PRAVDE NA SUDU.Potpuno se slazem da zakon ne spasava, njegova uloga je da nam pokaze sta je istina a sta laz, sta je prvada Bozja a sta je bezakonje?--------------------- čas kažeteda zakon se sav možeodržati,a onda kažete da Isus treba kad sagrešimoi da nas zastupi,od čega ako tvrdite da se zakon.Ponovo se slazem sa tobom da zakon OSUDJUJE PRESTUPNIKA NA SMRT, TO I JESTE NJEGOVA ULOGA. ALI TAJ ISTI ZAKO NE OSUDJUJE NA SMRT ONOGA KO GA NE PRESTUPA. DA LI SI NAJZAD SHVATIO RAZLIKU?OBRATI PAZNJU NA ONO STO KAZE BOZJA REC, A NE NA ONO SOT TE JE NEKO POGRESNO NAUCIO:"I RAZGNEVI SE ZMIJA NA ZENU I OTIDE SA SE POBIJE SA POTOMSTVOM NJEZINIM, KOJI DRZE ZAPOVBESTI BOZJE I ima svedocanstvo Isusa Hrtista." Otkrivrenje 12,17. "Ovde je trpljenje svetih koji drze zaovesti Bozje i veru Isusovu." Otkrivenje 14,12,Ako ti zastupas samo jedno od ovoga znaci da si na toj suprotnoj strani.Prijatelju, zar ne vidis protiv koga se sotona bori, protiv onih koji imaju oboje, drze zapovesti Bozje i imaju veru Isusovu. Sarstvo Bozje obecano je onima koji postuju i izvrsuju zakon Bozji a ne bezakonicima:"Blago onima koji TVORE ZAPOVESTI Njegove, da im bude vlast na drvo zivota i da audju na vrata u grad." Otkrivenje 22,14.Isus je rekao Bogatom mladicu: "AKO ZELIS UCI U ZIVOIT DRZI ZAPOVESTI." Matej 19,17.A sta ti klazes? Nije potrebno! Isus je od mladica trazio nemoguce! D ali je tako?"Nece svaki koji mi govori: Gospode! Gospode! uci u cartvo nebesko, no koji cini po volji Oca mojega koji je na nebesima." Matej 7,21.Volja Bozja izrazena je u Dekalogu.Mrsavkicu, da li ti citas ove tekstove ili ne? Zapamti da su ovo Hristove reci a ne moje.Samo jos jedan podsetnik za moga vrata Mrsavkica:"JER NAM SE SVIMA VALJA JAVITI NA SUDU HRISTOVU, DA PRIMIMO SVAKI STO JE KOJI U TEKU CINIO ILI DOBRO ILI ZLO." 1. Korincanima 5,10.Mrsvakicu, dali si zapazio. SWVIM JAVITI NA SUDU HRISTOVU,Vidis da ti ovo nije do sada bilo poznato, je li tako?
svakako da vidim,samo morašimati sav kontekst napisnaog u Duhu. ne može Gospod da kaže da nema osuđenja koji su u hristu Isusu i da potom kaže svima nam se valja javiti na sudu Hristovu....ovo znači sledeće,da pavle opominje one koji misle da ćeproći ne držeć Reč živoga Boga,da neće proći već se svima takima valja javiti na sud Hristov da dadu odgovor za počinjeno. ali u Hristu Isusu kako jovaan kaže ko je od Boga ne greši,jer u njemu je smeem Reči ili seme Božje i ne može grešiti a ko je od zloga on greši jer đavo gređši od početka. mislim da nisi dobnro sredio pojmove idlaje sa LAODIKEJOM . zakon je strogo donet da nas osudi sve. da nema niti jednog pravednog. da nas sve stavi pod greh. a plata je smrt. nema šanse da kako kjaže aLAODIKEJA mi ipak možemo održati sav zakon onda je Bog lažac! mi D uhom održavamo zakon koliko nam je moguće ali da se pohvalimo da ga mođemo komplet u potpunosti održati to nema šanse.to je samo Isusu bilo moguće. niti jednom drugom stvorenju to je nemoguće. ja sam jasan bio. adventiste ne prezirem,naprotiv nikog ne prezirem,ali vi prvi kršite zakon,prvu zapovest pričom da je Bog trojedini,potom dvobračnost koja je dozvoljena,mnogi čak jedete idolsko a neki i slave ,sreo sam take,mada navodno samo arhanđela,jer je kako kažu on sa neba,a to je idolstvo. kršite zakon jer u njemu srtoji pavle kaže da žebni zabranjuje da uči. da ne pričam jer dobro znam da možete imati i blud ,oni neoženjeni a da nisu izbačeni van crkve,gledati tv,seći kose,šminkatiu se,nositi mušku odeću mini suknje ,ići na ropkenrol koncerte i sada ako vi to zovete svetom gurpom ili držanjem reči ili ako oćete zakona onda ja ne znam što da mislim dalje. i još kažete da možete održati sav zakon!
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Ako smatras da krsimo zakon mi ce mo biti osudjeni, sta ti licno imas sa tim, to je licna stvar svakog coveka, i niko nema pravo da osudjuje drugoga, Bog je sudija.

Ja tvrdim da ti iznosis kontradikcije, jer prvo kazes da covek u Hristu ne gresi, a potom da se zakon ne moze odrzati.
Ako covek u Hristu ne gresi, kako onda ne moze da odrzi zapovesti.

Ja kazem iz licnog iskustva, da covek moze pstici potpuno ociscenje od greha i dostici stanje savrsene pravednosti i poslusnosti.
To je ne moguce samo coveku koji se nije predao Bogu i odrekao greha, i svaku misao polozio pod Hristovu upravu i doppustio da ga on Duhom Svetim promeni.

Uslov spasenja je uvek bio nepromenjen, a to je vera u Hrista i drzanje Bozjih zapovesti.
Bez toga niko nece uci u carstvo nebesko, jer ce merilo pravde na Bozjem sudu biti upravo vecni nepromenjivi Bozji zakon, to je jasno biblijsko ucenje:

"Glavno je svemu što si čuo: Boga se boj,
i zapovesti Njegove drži, jer to je sve čoveku.
Jer će svako delo Bog
izneti na sud i svaku tajnu, bila dobra ili zla" ( knjiga propovednika 12. 13 - 14 )

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

DRZANJE ZAPOVESTI USLOV SPASENJA:

`I zapita ga jedan knez govoreći: učitelju blagi! šta da učinim da naslijedim život vječni?
A Isus reče mu: što me zoveš blagijem? niko nije blag osim jednoga Boga.
Zapovijesti znaš: ne čini preljube; ne ubij; ne ukradi; ne svjedoči lažno; poštuj oca i mater svoju.
A on reče: sve sam ovo sačuvao od mladosti svoje.
A kad to ču Isus reče mu: još ti jedno nedostaje: prodaj sve što imaš i razdaj siromasima; i imaćeš blago na nebu; i hajde za mnom.
A kad on ču to postade žalostan, jer bješe vrlo bogat.
A kad ga vidje Isus gdje postade žalostan, reče: kako je teško ući u carstvo Božije onima koji imaju bogatstvo!
Lakše je kamili proći kroz iglene uši negoli bogatome ući u carstvo Božije.
A oni koji slušahu rekoše: ko se dakle može spasti?
A on reče: što je u ljudi nemoguće u Boga je moguće. ( Jevandjelje po Mateju 19. 16-26 ).

DRZANJE ZAPOVESTI DOKAZ LJUBAVI PREMA ISUSU:

Po tom znamo da ljubimo djecu Božiju kad Boga ljubimo i njegove zapovijesti držimo.
Jer je ovo ljubav Božija da zapovijesti njegove držimo; i zapovijesti njegove nijesu teške. (1 poslanica Jovanova 5. 2-3 )

DRZANJE ZAPOVESTI DOKAZ POZNANSTVA SA ISUSOM:

I po tom razumijemo da ga poznasmo, ako zapovijesti njegove držimo.
Koji govori: poznajem ga, a zapovijesti njegovijeh ne drži, laža je, i u njemu istine nema; (1 poslanica Jovanova 2. 3-5 ).

DRZANJE ZAPOVESTI USLOV USLISENJA MOLITVE:

Ljubazni! ako nam srce naše ne zazire, slobodu imamo pred Bogom;
I što god zaištemo, primićemo od njega, jer zapovijesti njegove držimo i činimo što je njemu ugodno.
I ovo je zapovijest njegova da vjerujemo u ime sina njegova Isusa Hrista, i da ljubimo jedan drugoga kao što nam je
dao zapovijest. ( 1 poslanica jovanova 3. 21-23 ).

DRZANJE ZAPOVESTI DOKAZ ISUSOVOG PRISUSTVA U SRCU POSREDSTVOM SVOGA DUHA:

I koji drži zapovijesti njegove u njemu stoji, i on u njemu. I po tom poznajemo da stoji u nama, po Duhu koga nam je dao. ( Jovanova poslanica 3. 24. ).

JEDINSTVO SVIH 10 ZAPOVESTI-NAZVAN ZAKON SLOBODE KOJIM CE SE SUDITI SVETU:

Jer koji sav zakon održi a sagriješi u jednome, kriv je za sve,
Jer onaj koji je rekao: ne čini preljube, rekao je i: ne ubij. Ako dakle ne učiniš preljube a ubiješ, postao si prestupnik
zakona.
Tako govorite i tako tvorite kao oni koji će zakonom slobode biti suđeni; ( Jakovljeva poslanica 2. 9-11 ).

DRZANJE ZAPOVESTI OBELEZJE BOZJE CRKVE POSLEDNJEG VREMENA:

Ovdje je trpljenje svetijeh, koji drže zapovijesti Božije i vjeru Isusovu. ( Otkrivenje Jovanovo 14. 12 ).

ISUS NIJE DOSAO DA UKINE ZAKON- ZAPOVESTI ZAKONA OSTAJU DO KRAJA SVETA:

Ne mislite da sam ja došao da pokvarim zakon ili proroke: nijesam došao da pokvarim, nego da ispunim.
Jer vam zaista kažem: dokle nebo i zemlja stoji, neće nestati ni najmanjega slovca ili jedne title iz zakona dok se sve ne
izvrši.
Ako ko pokvari jednu od ovijeh najmanjijeh zapovijesti i nauči tako ljude, najmanji nazvaće se u carstvu nebeskome; a
ko izvrši i nauči, taj će se veliki nazvati u carstvu nebeskome. ( Jevandjelje po Mateju 5. 17-19 ).
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
31.12.2011
Poruka
1.534
Procitaj ovo jos jednom Laodikeja,vise puta dok ne shvatis! Isus je jedini koji je ispunio zakon a ispunio ga je na krstu i rece Svrsilo se!!!


Ne mislite da sam ja došao da pokvarim zakon ili proroke: nijesam došao da pokvarim, nego da ispunim.
Jer vam zaista kažem: dokle nebo i zemlja stoji, neće nestati ni najmanjega slovca ili jedne title iz zakona dok se sve ne
izvrši.
(Isus je jedini koji ga je ispunio i takvog nema vise)

Ako ko pokvari jednu od ovijeh najmanjijeh zapovijesti i nauči tako ljude, najmanji nazvaće se u carstvu nebeskome; a
ko izvrši i nauči, taj će se veliki nazvati u carstvu nebeskome. ( Jevandjelje po Mateju 5. 17-19 ). Isus je dao ljudima samo dve zapovedi koje su u stvari sazete iz deset u dve.Da bi pokazao blagodat pred jevreima cinio je cuda cak i u subotu jer je znao da ce se sa smrcu na krstu sve izvrsiti odnosno svi zakone pred Bogom,od dana vaskrsenja mi smo pod blagodacu ali to ne znaci da netrebamo da postujemo dve najvece zapovesti koje su ikada date ljudima,Ime koje je takodje ikada dato ljudima (Isus Hrist)

Pises o jevrejskoj pashi,praznicima?to je za jevreje tako je bog kazao! Isus je kazao:Novi vam zavet dajem, samim tim i novu pashu-oslobodjenje od ropstva grehu-zakonu kroz blagodat Pavle je vrlo jasan u tome, to je to sto vi adventisti necete nikad da shvatite.

Pozdrav od Gere.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
19.07.2010
Poruka
1.691
Ako smatras da krsimo zakon mi ce mo biti osudjeni, sta ti licno imas sa tim, to je licna stvar svakog coveka, i niko nema pravo da osudjuje drugoga, Bog je sudija.

Ja tvrdim da ti iznosis kontradikcije, jer prvo kazes da covek u Hristu ne gresi, a potom da se zakon ne moze odrzati.
Ako covek u Hristu ne gresi, kako onda ne moze da odrzi zapovesti.

Ja kazem iz licnog iskustva, da covek moze pstici potpuno ociscenje od greha i dostici stanje savrsene pravednosti i poslusnosti.
To je ne moguce samo coveku koji se nije predao Bogu i odrekao greha, i svaku misao polozio pod Hristovu upravu i doppustio da ga on Duhom Svetim promeni.

Uslov spasenja je uvek bio nepromenjen, a to je vera u Hrista i drzanje Bozjih zapovesti.
Bez toga niko nece uci u carstvo nebesko, jer ce merilo pravde na Bozjem sudu biti upravo vecni nepromenjivi Bozji zakon, to je jasno biblijsko ucenje:

"Glavno je svemu što si čuo: Boga se boj,
i zapovesti Njegove drži, jer to je sve čoveku.
Jer će svako delo Bog
izneti na sud i svaku tajnu, bila dobra ili zla" ( knjiga propovednika 12. 13 - 14 )

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

DRZANJE ZAPOVESTI USLOV SPASENJA:

`I zapita ga jedan knez govoreći: učitelju blagi! šta da učinim da naslijedim život vječni?
A Isus reče mu: što me zoveš blagijem? niko nije blag osim jednoga Boga.
Zapovijesti znaš: ne čini preljube; ne ubij; ne ukradi; ne svjedoči lažno; poštuj oca i mater svoju.
A on reče: sve sam ovo sačuvao od mladosti svoje.
A kad to ču Isus reče mu: još ti jedno nedostaje: prodaj sve što imaš i razdaj siromasima; i imaćeš blago na nebu; i hajde za mnom.
A kad on ču to postade žalostan, jer bješe vrlo bogat.
A kad ga vidje Isus gdje postade žalostan, reče: kako je teško ući u carstvo Božije onima koji imaju bogatstvo!
Lakše je kamili proći kroz iglene uši negoli bogatome ući u carstvo Božije.
A oni koji slušahu rekoše: ko se dakle može spasti?
A on reče: što je u ljudi nemoguće u Boga je moguće. ( Jevandjelje po Mateju 19. 16-26 ).

DRZANJE ZAPOVESTI DOKAZ LJUBAVI PREMA ISUSU:

Po tom znamo da ljubimo djecu Božiju kad Boga ljubimo i njegove zapovijesti držimo.
Jer je ovo ljubav Božija da zapovijesti njegove držimo; i zapovijesti njegove nijesu teške. (1 poslanica Jovanova 5. 2-3 )

DRZANJE ZAPOVESTI DOKAZ POZNANSTVA SA ISUSOM:

I po tom razumijemo da ga poznasmo, ako zapovijesti njegove držimo.
Koji govori: poznajem ga, a zapovijesti njegovijeh ne drži, laža je, i u njemu istine nema; (1 poslanica Jovanova 2. 3-5 ).

DRZANJE ZAPOVESTI USLOV USLISENJA MOLITVE:

Ljubazni! ako nam srce naše ne zazire, slobodu imamo pred Bogom;
I što god zaištemo, primićemo od njega, jer zapovijesti njegove držimo i činimo što je njemu ugodno.
I ovo je zapovijest njegova da vjerujemo u ime sina njegova Isusa Hrista, i da ljubimo jedan drugoga kao što nam je
dao zapovijest. ( 1 poslanica jovanova 3. 21-23 ).

DRZANJE ZAPOVESTI DOKAZ ISUSOVOG PRISUSTVA U SRCU POSREDSTVOM SVOGA DUHA:

I koji drži zapovijesti njegove u njemu stoji, i on u njemu. I po tom poznajemo da stoji u nama, po Duhu koga nam je dao. ( Jovanova poslanica 3. 24. ).

JEDINSTVO SVIH 10 ZAPOVESTI-NAZVAN ZAKON SLOBODE KOJIM CE SE SUDITI SVETU:

Jer koji sav zakon održi a sagriješi u jednome, kriv je za sve,
Jer onaj koji je rekao: ne čini preljube, rekao je i: ne ubij. Ako dakle ne učiniš preljube a ubiješ, postao si prestupnik
zakona.
Tako govorite i tako tvorite kao oni koji će zakonom slobode biti suđeni; ( Jakovljeva poslanica 2. 9-11 ).

DRZANJE ZAPOVESTI OBELEZJE BOZJE CRKVE POSLEDNJEG VREMENA:

Ovdje je trpljenje svetijeh, koji drže zapovijesti Božije i vjeru Isusovu. ( Otkrivenje Jovanovo 14. 12 ).

ISUS NIJE DOSAO DA UKINE ZAKON- ZAPOVESTI ZAKONA OSTAJU DO KRAJA SVETA:

Ne mislite da sam ja došao da pokvarim zakon ili proroke: nijesam došao da pokvarim, nego da ispunim.
Jer vam zaista kažem: dokle nebo i zemlja stoji, neće nestati ni najmanjega slovca ili jedne title iz zakona dok se sve ne
izvrši.
Ako ko pokvari jednu od ovijeh najmanjijeh zapovijesti i nauči tako ljude, najmanji nazvaće se u carstvu nebeskome; a
ko izvrši i nauči, taj će se veliki nazvati u carstvu nebeskome. ( Jevandjelje po Mateju 5. 17-19 ).
paepo si doneo priču oko bogataša. Isus je znao srca znao je ko stoji pred njime i zato mu je rekao da kad je sve održao jošjednu stvar treba prodati sve i dati siromasima,otišao je žaostan. dakle niko samo još tu jednu ne može daodrži osim Hrista. u tome i jeste stvar. ja kada kažem da držimo Duhom reč to znači to. i Isus to prima. ali ako oćemo to što držimo staviti pod vlaast zakona kao vi,onda nema nade da se ne nažemo krivi,jer niko ne može reći da nije nekad digao glas na nekoga! je li to tgačno. to nije smrtni greh u Hristovom milosrđu,ali po zakonu to je za sud. jer zakon nema milosti. u tome je razlika. ako je sigurno da ma kar kad si u malom sagrešio kriv si za sav uzakon i ako si se obavezao da to središ po zakonu sams ebe si stavio pod sud. ako sise obavezao na milosrđe kroz Hrista onda ti on pronosi. zakon nema vlast da pronese već da osudi. u tome je tajna zakona i milosti. kojem gospodaru samo se odlučiš sluižiti taj će te ili suditi ili pravdati! da li je naopokon sad jasno? niko ne kaže ovde da neće biti suđen ako kurva ,itd. Bog je rekao da za greh k smrti čak ne molimo jer to sudi Bog. a ako brat neće da posluša brata ide pred crkvu i crkva mu može reći izmiri se jer to je put ka grehu i smrti i ako posluša crkve dobio si brata nazad,ako ne posluša ni crkve onda je kao neznabožac dakle on ostaje u mržnji ka bratu i to mu je kao smrtni greh ubistva i on je kao nevernik i sudiće mu se kao da je ubio . ali ako oposluša crkve neće biti iziopšten i proneće mu se. jer kajind a je poslušao savet Božji ne bi ubio kasnije i bio bi primljen. crkva pak ako neko kurva nema vlast da oslobađa jer je to greh k smrti i on ide na sud. ako pak kroz zakon dođe da ti se sudi što imaš na brata bićeš suđenb smrrću ,tu milost ne može da se primeni jer zakon ne nudi milost većosudu za najmanji greh. onda da li sad biva jasno u čemu je suština ponovo ići pod zakon koji donosi proklestvo kako piše a što znači ići pod milost. sud i milost ne mogu skupa. sud je sud i to donosi kaznu a milost donosi praštanje. milost nas ne oslobađa da grešimo smrtne grehe,naravno,ali svaku nepravdu može ipak pokriti miloasrđem. no zakon ne pravi razliku ni u čemu jer samo sud donosi.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Gero, pogrešno si predstavio Isusove reči onako kako ih on nije izgovorio.

Prvo sto je Isus rekao u ovom tekstu je da nije došao da POKVARI, odnosno ukine zakon ili proroke, već da ISPUNI, odnosno da sam u svom životu održi svaku zapovest.
Izraz iSPUNITI ne znači UKINUTI ili UKLONITI, vec sprovesti u lični život.
To Isus sam potvrđuje kada na drugom mestu kaže "JA ODRŽAH ZAPOVESTI OCA SVOJEGA"

Dalje, u ovom tekstu Isus napominje da do kraja istorije sveta neće nestati ni jednoga slovca ili title iz zapovesti, što znači da je zakon dat svim ljudima u novozavetnom periodu da održe svaku zapovest kao što je to učinio sam Isus u svom životu.

Takođe, on kaže da ko u novozavetnom periodu bude ukinuo i jednu zapovest i učio ljude da ne treba držati zapovesti, on će se najmanji nazvati u carstvu nebeskom, a ko uputi na držanje zapovesti on će se veliki nazvati u carstvu nebeskom.

Ne mislite da sam ja došao da pokvarim ( UKINEM, UKLONIM ) zakon ili proroke: nijesam došao da pokvarim, nego da ispunim -( ODRŽIM; SPROVEDEM U LIČNI ŽIVOT )
Jer vam zaista kažem: dokle nebo i zemlja stoji - (
DO KRAJA ISTORIJE SVETA ) neće nestati ni najmanjega slovca ili jedne title iz zakona dok se sve ne izvrši.
Ako ko pokvari jednu od ovijeh najmanjijeh zapovijesti i nauči tako ljude, najmanji nazvaće se u carstvu nebeskome; a ko izvrši i nauči, taj će se veliki nazvati u carstvu nebeskome. ( Jevandjelje po Mateju 5. 17-19 ).

Sta mislite, po ovim Isusovim recima "Ako ko pokvari jednu od ovijeh najmanjijeh zapovijesti i nauči tako ljude, najmanji nazvaće se u carstvu nebeskome; a ko izvrši i nauči, taj će se veliki nazvati u carstvu nebeskome. ( Jevandjelje po Mateju 5. 17-19 ). ko danas grsi, da li Adventisti koji upucuju na poslusnost zapovestima i na jedan moralan posten zivot u skladu sa zapovestima, ili vi koji govorite da je Isus uklonio - ukinuo zapovesti i da ih nije potrebno ispunjavati?

Molim odgovor.

Još jedna bitna stvar je vezana za tekst koji sam postavio u prethodnom komentaru a koji glasi: "Glavno je svemu što si čuo: Boga se boj, i zapovesti Njegove drži, jer to je sve čoveku.
Jer će svako delo Bog
izneti na sud i svaku tajnu, bila dobra ili zla" ( knjiga propovednika 12. 13 - 14 )

Na koje zapovesti starozavetni pisac ovde misli kada kaže da će Bog suditi ljudima na kraju istorije sveta po tome da li su držali zapovesti ili ih kršili?
Naravno, misli se na Božji zakon deset zapovesti.
Pisac ne kaže " VI SADA DRŽITE ZAKON, ALI KADA DOĐE MESIJA ON ĆE UKINUTI ZAPOVESTI I VI ĆE TE NA SUDU BITI SUĐENI NA OSNOVU BOŽJE MILOSTI" već jasno kaže "DRŽI ZAPOVESTI I SPROVODI IH U ŽIVOT, JER ĆE BOG SVAKO DELO IZNETI NA SUD I SUDITI PO TOME DA LI SI DRŽAO ZAPOVESTI ILI NE"

Odgovor a Mrsavkića:

Ja veru ne gradim na ljudskim filozofijama i ljudskim logičkim zaključivanjima, već na kontekstu Božje reči, a ona je iz do sada iznetog po pitanju držanja zapovesti jasna i nedvosmislena.

Pozdrav.



 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
19.07.2010
Poruka
1.691
Gero, pogrešno si predstavio Isusove reči onako kako ih on nije izgovorio.

Prvo sto je Isus rekao u ovom tekstu je da nije došao da POKVARI, odnosno ukine zakon ili proroke, već da ISPUNI, odnosno da sam u svom životu održi svaku zapovest.
Izraz iSPUNITI ne znači UKINUTI ili UKLONITI, vec sprovesti u lični život.
To Isus sam potvrđuje kada na drugom mestu kaže "JA ODRŽAH ZAPOVESTI OCA SVOJEGA"

Dalje, u ovom tekstu Isus napominje da do kraja istorije sveta neće nestati ni jednoga slovca ili title iz zapovesti, što znači da je zakon dat svim ljudima u novozavetnom periodu da održe svaku zapovest kao što je to učinio sam Isus u svom životu.

Takođe, on kaže da ko u novozavetnom periodu bude ukinuo i jednu zapovest i učio ljude da ne treba držati zapovesti, on će se najmanji nazvati u carstvu nebeskom, a ko uputi na držanje zapovesti on će se veliki nazvati u carstvu nebeskom.

Ne mislite da sam ja došao da pokvarim ( UKINEM, UKLONIM ) zakon ili proroke: nijesam došao da pokvarim, nego da ispunim -( ODRŽIM; SPROVEDEM U LIČNI ŽIVOT )
Jer vam zaista kažem: dokle nebo i zemlja stoji - (
DO KRAJA ISTORIJE SVETA ) neće nestati ni najmanjega slovca ili jedne title iz zakona dok se sve ne izvrši.
Ako ko pokvari jednu od ovijeh najmanjijeh zapovijesti i nauči tako ljude, najmanji nazvaće se u carstvu nebeskome; a ko izvrši i nauči, taj će se veliki nazvati u carstvu nebeskome. ( Jevandjelje po Mateju 5. 17-19 ).

Sta mislite, po ovim Isusovim recima "Ako ko pokvari jednu od ovijeh najmanjijeh zapovijesti i nauči tako ljude, najmanji nazvaće se u carstvu nebeskome; a ko izvrši i nauči, taj će se veliki nazvati u carstvu nebeskome. ( Jevandjelje po Mateju 5. 17-19 ). ko danas grsi, da li Adventisti koji upucuju na poslusnost zapovestima i na jedan moralan posten zivot u skladu sa zapovestima, ili vi koji govorite da je Isus uklonio - ukinuo zapovesti i da ih nije potrebno ispunjavati?

Molim odgovor.

Još jedna bitna stvar je vezana za tekst koji sam postavio u prethodnom komentaru a koji glasi: "Glavno je svemu što si čuo: Boga se boj, i zapovesti Njegove drži, jer to je sve čoveku.
Jer će svako delo Bog
izneti na sud i svaku tajnu, bila dobra ili zla" ( knjiga propovednika 12. 13 - 14 )

Na koje zapovesti starozavetni pisac ovde misli kada kaže da će Bog suditi ljudima na kraju istorije sveta po tome da li su držali zapovesti ili ih kršili?
Naravno, misli se na Božji zakon deset zapovesti.
Pisac ne kaže " VI SADA DRŽITE ZAKON, ALI KADA DOĐE MESIJA ON ĆE UKINUTI ZAPOVESTI I VI ĆE TE NA SUDU BITI SUĐENI NA OSNOVU BOŽJE MILOSTI" već jasno kaže "DRŽI ZAPOVESTI I SPROVODI IH U ŽIVOT, JER ĆE BOG SVAKO DELO IZNETI NA SUD I SUDITI PO TOME DA LI SI DRŽAO ZAPOVESTI ILI NE"

Odgovor a Mrsavkića:

Ja veru ne gradim na ljudskim filozofijama i ljudskim logičkim zaključivanjima, već na kontekstu Božje reči, a ona je iz do sada iznetog po pitanju držanja zapovesti jasna i nedvosmislena.

Pozdrav.



to što ti govoriš oko zakona uz citiranu rečja respektujem i ako uviđam da ima toliko nepoznanica unutar tvojeg razmišljanja.
Isus nije rekao ništa što ovde nekood nas neka.držati zapovesti koje je on dao u novozavetnom kontekstu su savim na mestu. ali ako ti odbacišstotine donešenih promisli Duhom Božjim onda si ti kao sotona u pustinji koji donosi selektivno stihove i svaki put to piše i činis eda je sve tako ali zato odbaciš sledećešto pišei dobiješ konkretno prevaru. šta umišljaš ,šta bi se desilo da je Isus uzeo zdravo za gotovo ono štoje sotona citirao iz psalma u iskušenju u pustinji?
ako je kazao da zakona niko održati ne može onda je to jasno takođe. ako je kazano da su zakon i proroci DO JOVANA ONDA SU DO JOVANA. ALI TO TEBE NE ZANIMA. tene zanima samo jedan deo napisanog. akoje kazao da je došao ne da uine nego da ispuni zakon onda to znači da je on zakon jedini ispunio. zato je i došao da ga ispuni ,i to smrću na krstu gde je time ukinuo uredbve koje su nas osuđivale sve do njegove smrti na krstu i sada ako bi on kao i ti ponovo nas obavezao na takav način držanja zakona uredbi onda bi on nas opet svalio pod kletvu. tako zakon je imao smisao pedagoga do Hrista ili namesnika dok je naslednik mlad i to mu je bila mera.
najposle kako vi možete znati suštinu zakona ljudskim duhom,to je ovde osnovno pitanje? Isus nije počeo učiteljsku službu dok nije primio pomazanje na jordanu svetim Duhom,a vi oćete ljudskim pomazanjem bez Božjeg pomazanja ,tj. odbijanjem krštenja Duhom biti učitelji reči,zar ste vi adventisti veći od Hrista?kako onda da nemate otkrivenu prvu zapovest da je Bog Jedan a ne trojedan?nemate stenu na kojoj bi zidali za nebo već zidate na pesku.
zašto se stalno upinjete da dokažete držanje zakona kada ga konstantno kršte kao što sam već dokazano pisao o tome. i vi to nazivate mojom osudom,a i dalje dokazano 90 posto vas unutar crkve katastrofalno ličite na jedan holivud a ne na crkvu Hrista,koja treba biti devica nedotaknuta do ovog sveta. oni koje vi pokušavate poučiti zakonu bolje drže isti od vas.zapovesti Isusa hrista su život dragi moji,a vi ih apsolutno ne držite. i mesto da se kajete vise ovde danima raspravljate o zakonu,a osnovica vašeg upinjanja jeste sjubota koju navodno neki krše,a vi ne,a u suštinji vi nemate otkrivenje večnog pokoja istog tog vođe u svakoj istini ,krštenja svetim Duhom,tako da je vaše umovanje ljudsko i bez konačnog smisla za spašenje.
 
Član
Učlanjen(a)
11.05.2011
Poruka
1.251
to što ti govoriš oko zakona uz citiranu rečja respektujem

Postovanje prijatelju Mrsavkicu,
visoko cenim tvoje razmisljanje u vezi zakona kao i tvoju iskrenost, jer po svemu se vidi da si iskren i posten covek.
Medjutim, ima dosta toga sto jos nisi uspeo da razumes.

Prvo, Bozji zakon Dekalog, je izras Bozje volje i Njegove pravednosti. Tako je Bog nasao za dobro da ljudima otkrije svoju vilju, jer to je temelj Bozje pravde. Nikada ne\ces doci vreme kada ce Bog opozvati ijednu od svojih zapovesti, jer on se ne menja, ono sto je bilo pravedno i posteno za vreme Adama, Avrama, Noja, Isaije i Danila za sva vremena bice pravedno i za sve ljude na zemlji.

-----------------

ako je kazao da zakona niko održati ne može onda je to jasno takođe.

Upravu si, jeste tako kazao, a to znaci da se drzanjem zakona niko ne moze iskupiti od greha.
Medjutim, On nije rekao posto se zakon ne moze odrzati zivite kao bezakonici, cinite sto vam je drago.
Slazes se da to nije tako rekao. Ipak je pozvao svoje sledbenike da drze zapovesti Gospodnje, ali tim drzanjem
ne mogu u potpunosti ispuniti Bozju pravdu.

Ipak je rekoa da ce u carstvo "uci oni koji drze zapovesti i imaju veru Isusovu." Otkrivenje 22,14,
-------------

ako je kazano da su zakon i proroci DO JOVANA ONDA SU DO JOVANA.

I u tome si u prvu. Jeste tako kazao. Ali sta to znaci? Da je jevanjdelje do Jovana propovedano zakonom i prorcicima, a od sada se propoveda Jevandjelje. Vidis da nije rekao da od Jovana ne terba postovati Bozji zakon. Zasto to po svom nahodjenu dodajes?
----------

ALI TO TEBE NE ZANIMA. tene zanima samo jedan deo napisanog. akoje kazao da je došao ne da uine nego da ispuni zakon onda to znači da je on zakon jedini ispunio.

I ovde si u pravu. Medjutim, da li mislis da je Hristos trebao da ispuni zakon a mi ga slobodno mozemo prestupati?
Naravno da nije tako. Hristos je nas primer, ako je On vladao se po zakon, time je nama ostavio primer da i mi tako cinimo.
---------------

zato je i došao da ga ispuni ,i to smrću na krstu gde je time ukinuo uredbve koje su nas osuđivale sve do njegove smrti na krstu i sada ako bi on kao i ti ponovo nas obavezao na takav način držanja zakona uredbi onda bi on nas opet svalio pod kletvu.

Ovde si totalno skrenuo sa onoga sto Pismo uci,
Prvo, Isus nije na krstu ukinuo zakon, uredbe, zakon je i dalje na snazi.

A sta je Isus ukinuo na krstu? Ukinuo je osudu koju zakon izrice nad svima nama zbog prestupa koje cinili.
Dakle u originalu kaze "UKINUVSI OBAVEZNICU KOJA JE PROTIV NAS", a ne uredmu ili zapovest.

Isplativsi kaznu koja je lebdela nad svima nama, Hristos nas je na taj nacin oslobodio kletve (osude) zakona.
Da je postojala mogucnost ukidanja zakona, Hristos ne bi umro na krstu. Medjutim da bi pravda zkaona bila zadovoljena Hristos je platio cenu naseg otkupljenja, jer je umro na mesto nas, tako je zadovoljio zahtev zakona, a nije ga unistio nego zakon i dalje ostaje na snazi.
Bozje carstvo uvek ce pocivati na moralnim stubovima pravde, a nikad na bezakonju.
-----------------
tako zakon je imao smisao pedagoga do Hrista ili namesnika dok je naslednik mlad i to mu je bila mera.
najposle kako vi možete znati suštinu zakona ljudskim duhom,to je ovde osnovno pitanje? Isus nije počeo učiteljsku službu dok nije primio pomazanje na jordanu svetim Duhom,a vi oćete ljudskim pomazanjem bez Božjeg pomazanja ,tj. odbijanjem krštenja Duhom biti učitelji reči,zar ste vi adventisti veći od Hrista?

Izvini prijatelju, ali ovo ti ni nasto ne lici.
Hristos je po jevrejskom zkaon morao imatyi 30 godina da bi mogao biti ucitelj, i On je cekao dok se to vreme nije navrsilo.

Drugo, otkuda ti znas ko je krsten Svetim Duhom, a ko nije. Milsis li da si ti krsten Duhom?
Uvek prilikom vodenog krstenja staresine Crkve mole se i za duhovno krstenje.
A tebe nije niko postavio za sudiju da se hvalis kako si samo ti pomazan duhom a drugi nisu.
Zato ti kazem da ti je ova misao besmislena i neosnovana.

--------------
zapovesti Isusa hrista su život dragi moji,a vi ih apsolutno ne držite.

Pa slazem se da su deo hriscanskog zivota ZAPOVESTI GOSPODNJE, i da hriscani zaista tako i zive a ne pozivaju ljude da budu bezakonici, prestupnici Bozje volje. Kojoj onda grupi ti pripadas?
----------------

i mesto da se kajete vise ovde danima raspravljate o zakonu,a osnovica vašeg upinjanja jeste subota

Prijatelju, pa ko je pokrenuo temu o ZAKONU mi ili ti? Vidis da sam sebe osudjujes. Kad tako kazes vidimo da ne znas sta je srz naseg verovanja.
Osnova vere nije zakon ni subota, nego VERA U GOSPODA ISUSA HRISTA.
Ali oni koji postuju pravu veru, postovace Boga u svemu i bice poslusni Njegovom zakon.

Dakle, svima je dato na izbor, ili da budemo verni Bogu, poslusni i ponizni pred Bogom postujuci Njegovu volju ili da budemo bezakonici da cinimo ono sot mi zelimo. Sta si ti izabrao?
 
Natrag
Top