Lekovita ulja i aromaterapija

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Ulje origana - pomoć kod bakterija i gljivica

Ulje origana - pomoć kod bakterija i gljivica

oregano2.jpg

Origano ili mravinac je samonikla mediteranska biljka koja slovi kao jedna od najljekovitijih biljaka svijeta.
Osobito je cijenjeno njegovo ulje, koje se dobiva od divljih vrsta origana posebnim procesom destilacije da bi se sačuvala sva ljekovita svojstva.
Postoji preko 40 vrsta origana. U kulinarstvu najčešće koristimo Origanum Vulgare.
Međutim, najljekovitijom vrstom se smatra ulje Origanum Minutiflorum, koje sadrži i do 90% aktivnog ljekovitog sastojka karvakrola.
Stari Grci primjenjivali su ulje origana za liječenje rana, zmijskih ugriza i tegoba dišnih puteva.
U Srednjem vijeku postalo je popularno u Europi gdje se koristilo za liječenje infekcija.

Ljekovita svojstva ulja origana


Najvrednija ljekovita tvar u ulju origana je karvakrol - sastojak koji ima snažna antibakterijska svojstva.

Britanski znanstvenici u istraživanjima su potvrdili da je ulje origana učinkovito protiv 25 različitih bakterija.
Djelotvorno je protiv većine bakterija koje uzrokuju infekcije debelog crijeva i urinarnog trakta, tifusa, kolere, čireva i kožnih infekcija.
Osim što uništava bakterije, ulje origana ima snažno antivirusno djelovanje te učinkovito štiti od gripe, prehlade, vodenih kozica, zaušnjaka i ospica.
Činjenica je da može zaustaviti bolest već kad se simptomi pojave.

Uništava i tvrdokorne bakterije


Dokaza o ljekovitim svojstvima ulja origana sve je više. Između 52 testirane biljke, samo je ulje origana djelovalo na Candidu Albicans, E-coli, Salmonellu i Pseudomonas aeruginosa.

Pseudomonas je vrsta bakterije koju je posebno teško liječiti, jer su neki sojevi imuni na antibiotike.
Rast bakterija otpornih na antibiotike zabrinjava medicinske stručnjake. Mnoge bakterije već pokazuju otpornost i na vankomicin, posebice crijevne bakterije poput Enterokoka.
Vankomicin se smatra najjačim postojećim antibiotikom, koji se koristi samo u krajnjem slučaju.
Jedna doza vankomicina košta 16 dolara, a doza najčišćeg ulja origana – jedan dolar. Za razliku od vankomicina, bakterije ne mogu razviti imunitet na prirodne antibiotike poput ulja origana.

Agresivno napada gljivice


Ulje origana djeluje na mnoge vrste bakterija, virusa i gljivica koji mijenjaju oblike i otežavaju liječenje.

Agresivna antigljivična svojstva ulja origana sprečavaju tvrdokorne infekcije poput kandidijaze, gljivica na noktima i vlasištu te atletsko stopalo.
Kod kandidijaze ulje se pije, a kod gljivica na noktima može se primjenjivati lokalno.
U slučaju gljivica na vlasištu koje uzrokuju perut preporučuje se dodati par kapi ulja kod šamponiranja.

Potencijalno djelovanje protiv raka


Ulje origana moglo bi postati dio terapije za liječenje raka. Znanstvenici su testirali djelovanje karvakrola na stanice raka prostate.

Ispostavilo se da karvakrol izaziva stanje zvano "apoptoza" - samouništenje stanica raka.
Apoptoza je jedan od načina na koji se tijelo rješava nefunkcionalnih ili malignih stanica, poput onih koje se nalaze u tumorima.
Znanstvenici su se pozabavili djelovanjem origana na maligne stanice. Jedno je istraživanje predstavljeno u travnju 2012. na skupu eksperimentalne biologije u San Diegu.
Dr. Supriya Bavadekar, sa sveučilišta Long Island u New Yorku, pohvalio je origano: "Prednost origana je u tome da je to često korištena biljka i da je njegova upotreba sigurna za zdravlje."

Sprečava alergije


Ulje origana sadrži ružmarinsku kiselinu, koja je snažan antihistaminik i moćniji antioksidans od vitamina E.

Ružmarinska kiselina najčešće se koristi u liječenju alergijskih reakcija, bronhijalne astme, reumatoidnog artritisa i gingivitisa.
Već samo inhaliranje ulja pomaže kod alergije.

Usporava starenje


Antioksidativna svojstva ulja origana blagotvorna su za dugotrajno očuvanje zdravlja. Ona štite od slobodnih radikala i popravljaju već nastala oštećenja stanica.

Antioksidansi usporavaju starenje, štite od raka, sprječavaju makularnu degeneraciju, gubitak vida i sluha, živčane poremećaje i mnoge druge bolesti vezane uz djelovanje slobodnih radikala.

Prva pomoć kod ugriza


Ulje origana ima moć neutraliziranja otrovnih ugriza, poput pčelinjih, zmijskih i paukovih. To ga čini neprocjenjivom prvom pomoći u takvim situacijama.

Ujedno je korisno za sprečavanje infekcija, smanjivanje upala i bolova od ubodnih rana i ugriza životinja.

Pomaže kod sportskih ozljeda


Ulje origana dobar je saveznik tjelesno aktivnih osoba, jer olakšava grčeve i bol u mišićima, pospješuje zacjeljivanje ozljeda, uganuća, upala tetiva i slično.

Njegova protuupalna svojstva ujedno ga čine i moćnim lijekom za artritis.

Ljekovita svojstva ulja origana:


  • štiti od virusa, gljivica i bakterija
  • pomaže kod psorijaze, ekcema i dermatitisa
  • usporava proces starenja
  • štiti od nekolikih vrsta raka
  • pomaže kod prekomjernog znojenja i lošeg zadaha iz usta
  • tjera parazite
  • pomaže kod upale mišića, tetive, zglobova
  • sprečava infekcije
  • koristi se kao prva pomoć kod ugriza zmija i insekata
Primjena

Preporučena doza je jedna do četiri kapi tri puta dnevno (ukupno maksimalno 12 kapi dnevno, nikada u jednoj dozi). Ima jak okus pa ga obavezno razrijedite u baznom ulju, soku ili čaju.

Za vanjsku primjenu i inhalaciju također ga je potrebno razblažiti. Nemojte nanositi ulje na intimna područjima! Ulje od divljeg origana mogu uzimati djeca uzrasta od šest i više godina.
Ulje origana mora biti proizvedeno od divljeg origana, sa što većim postotkom karvakrola (iznad 70%). Vrste s niskim udjelom karvakrola nemaju potrebnu djelotvornost.
Ulja sa sintetičkim karvakrolom mogu biti otrovna! Kupujte samo prirodno ulje origana, od provjerenog proizvođača.

Od svih vrsta origana, tri vrste su najljekovitije: Origanum Vulgare, Origanum Onites i Origanum Minutiflorum.

Origanum Vulgare i Origanum Onites sadrže 30-60% karvakrola, dok Origanum Minutiflorum sadrži čak 80-90% ovog aktivnog sastojka. Zbog visokog sadržaja karvakrola od Origanum Minutiflorum se najčešće i pravi ljekovito ulje.

Izvor: Alternativa
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
7 eteričnih ulja protiv glavobolje

7 eteričnih ulja protiv glavobolje

Aromaterapija kao analgetik

aromaterapija-glavobolja2.jpg

Glavobolja vas može obuzeti kad najmanje očekujete i pretvoriti najlakše zadatke u mučne napore.
Eterična ulja pomoći će vam ukloniti glavobolju i smanjiti potrebu za analgeticima.
U nastavku vam predstavljamo niz najčuvenijih ulja koja se širom svijeta koriste protiv glavobolje.
Neka od ovih ulja pomoći će vam zadržati pažnju i koncentraciju, ako planirate i dalje ostati budni, dok će vas druga – uz uklanjanje glavobolje – i uspavati.

1. Ulje eukaliptusa (lat. Eucalyptus radiata ili Eucalyptus globulus)
Ulje eukaliptusa sadrži značajne količine oksida 1,8-cineola. Ovaj spoj djeluje protuupalno i potiče čišćenje nazalne sluznice. Zahvaljujući ovom spoju, eukaliptusovo ulje najjače djeluje protiv glavobolja izazvanih upalom sinusa.

2. Lavanda (lat. Lavandula)
Lavanda posjeduje visok udio linalil acetata te stoga ima protuupalne i smirujuće učinke. Lavandino je ulje najbolje koristiti u slučaju večernjih ili noćnih glavobolja, jer objedinjuje analgetska i uspavljujuća svojstva.

3. Rimska kamilica (lat. Chamaemelum nobile)
Rimska kamilica puna je estera te osigurava protuupalne i sedativne učinke. Najviše se preporučuje vrlo osjetljivim ljudima koji imaju "kratak fitilj".
Pomoći će vam da prihvatite ograničenja i napustite prevelika očekivanja. Ima umirujuće djelovanje, pa je, slično lavandinom ulju, najkorisnije protiv glavobolje u večernjim i noćnim satima.

4. Ulje grejpa (lat. Citrus paradisi)
Ulje grejpa uživa ugled diuretika i sredstva za čišćenje. Pokazalo se djelotvornim kod glavobolja izazvanih frustracijom, razdraženošću i osjećajem krivnje. Uklanja bolove tako što razbistruje um i smanjuje potrebu za brzim zadovoljenjem emocija.

5. Sandalovina (lat. Santalum album)
Sandalovina smiruje i opušta središnji živčani sustav pa je optimalna kod glavobolja izazvanih duševnom napetošću, uzrujanošću i iscrpljenošću. Daje unutrašnju snagu, koja razbistruje um i donosi spokoj. Upotrebljavajte je umjereno, jer je sandalovina na spisku ugroženih biljaka.

6. Paprena metvica ili pepermint (lat. Mentha piperita)
Paprena metvica bogata je mentolom. Mentol je poznat po tome da opušta mišiće i stoga ublažava glavobolje povezane s napetošću.
Osobito je koristan kod glavobolje povezane s probavnim i jetrenim tegobama. Iako djeluje opuštajuće na tjelesnom planu, stimulira psihu pa ovo ulje nemojte koristiti prije spavanja.

7. Zelena metvica (lat. Mentha spicata)
Zelena metvica sadrži još više mentola od svoje paprene rođakinje te je još učinkovitija kod glavobolje. Neki poznavatelji aromaterapije miješaju zelenu i paprenu metvicu, čime postižu još snažniji terapijski učinak.

Protiv glavobolje također djeluju matičnjak, jasmin i ružmarin. Ako vam više gode njihovi mirisi, možete se poslužiti i njima.

Kako primjenjivati ulja

Najpopularnija tehnika primjene ulja protiv glavobolje je masiranje sljepoočica, čela i eventualno poleđine vrata s nekim od spomenutih ulja ili s uljnom smjesom.

Uz to, možete mirisati komadić vate na koje ste nakapali ulje ili smjesu, raspršiti odabrana ulja iz raspršivača po prostoriji u kojoj se nalazite ili nanijeti par kapljica ulja na jastuk.
Također preporučujemo i mirisnu kupku, ali vodite računa da nakon kupanja u toploj vodi možete biti jako pospani, pa biste tople kupke trebali izbjegavati želite li još dugo ostati budni.

Mješavina ulja protiv jake glavobolje

Napunite dvije trećine bočice s uljem od slatkog badema i dodajte:

  • šest kapljica lavandinog ulja (protiv glavobolje)
  • dvanaest kapljica metvičinog ulja (protiv glavobolje)
  • šest kapljica ulja muškatne kadulje (protiv tjeskobe)
  • šest kapljica ulja kamilice (protiv nesanice)
Začepite grlić bočice (možete i s prstom) i protresite. Zatvorite bočicu.
Koristite ovu smjesu tako da nakapate par kapi na prste i masirajte sljepoočice i druga bolna mjesta glave kao što su čelo, područje između obrva i obje strane nosa. Masirajte lagano.
Usput, nanesite par kapi na poleđinu ruke tako da tijekom masaže udišete ovu blagotvornu smjesu.

Najčešći uzroci glavobolje

Glavobolja može biti akutna posljedica neke blaže smetnje, ali i simptom ozbiljnijeg poremećaja.
Aromaterapija vam može poslužiti kod rjeđih, blažih glavobolja, ali neće izliječiti uzroke koji se nalaze u temelju čestih, kroničnih ili težih glavobolja. Trpite li od ovakvih smetnji, obratite se liječniku.

Česti uzroci glavobolje:

  • stres
  • umor
  • nedostatak sna
  • zlouporaba alkohola
  • neki lijekovi
  • glad
  • alergija
  • ozljede glave
  • zubne bolesti
  • neurološke bolesti
Izvor: Alternativa
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
12 eteričnih ulja za više energije

12 eteričnih ulja za više energije

aromaterapija-za-energiju.jpg

Kad idući puta budete bezvoljni i pospani, udahnite budnost i svježinu iz stimulirajućih eteričnih ulja.
Ona bi vam mogla pomoći bolje od energetskih pića.

Neka eterična ulja podižu energiju, vitaliziraju i potiču aktivnost.

To čine zahvaljujući molekulama koje kroz nosnice dopiru do mozga i stimuliraju središnji živčani sustav.

Eterična ulja sa stimulativnim djelovanjem


Eterična su ulja dobra alternativa za dizanje energije, umjesto kave ili pločice čokolade.

Najpogodnija ulja za ovu namjenu su ona s citričnim ili ljuto-gorkim mirisom.

Sjetite se kako vas već i miris narančinog soka ujutro razbuđuje. Eterična ulja to čine još uspješnije.

Istraživanja pokazuju da izloženost izvjesnim uljima podiže budnost, energiju i izdržljivost.
Naprimjer, japanska su istraživanja utvrdila da je eterično ulje limuna djelotvorno u povećanju produktivnosti uredskih radnika.
Studija u Miamiju otkrila je da ulje ružmarina smanjuje umor i odgađa potrebu za snom.

Najpopularnija ulja s potvrđenim stimulativnim učinkom:


  • limun
  • limunova trava
  • grejp
  • mandarina
  • naranča
  • bergamot
  • đumbir
  • menta
  • jasmin
  • eukaliptus
  • ružmarin
  • bosiljak
Načini primjene ulja

Ne preporučujemo udisanje ulja direktno iz bočice, jer u trenutku nespretnosti može se dogoditi se da vam poneka kap završi u nosnoj sluznici ili u ustima, što je vrlo neugodno iskustvo - suprotno od ugode koju pruža miris eteričnih ulja.

Umjesto udisanja iz bočice, stavite par kapi ulja na komadić vate ili na platnenu maramicu i njuškajte je u serijama od po četiri ili pet dubokih udisaja.
Ili nakapajte par kapi na zapešće ili dlan, protrljajte ruke i pustite da vam molekule ulja uđu u nosnice. Ograničite se na par kapi, jer bi više od toga moglo škoditi koži.
Eterična se ulja ne smiju u velikim količinama nanositi neposredno na kožu, jer mogu uzrokovati iritaciju.
Zato ih treba prvo razrijediti u temeljnom ulju kao što je bademovo ili kantarionovo.
Tako razrijeđeno ulje smijete slobodnije nanositi na kožu. Ispravan omjer je šest kapi eteričnog ulja u žlici temeljnog ulja.

Raspršivači


Uljne lampe i raspršivači još su dva načina za širenje spasonosnih molekula ulja koja okrepljuju i osnažuju.

U posudu od aroma lampe ili u bočicu od raspršivača nalijte mješavinu eteričnog i temeljnog ulja, odnosno vode.
Postoje i električni raspršivači koji ne rade po principu spreja, nego topline. To su male naprave u koje se ulije ulje ili smjesa te ih se ukopča u struju. Kad se aparat zagrije, molekule ulja otpuštaju se u prostoriju.
Mirisna kupka je najomiljenija tehnika primjene aromaterapije, jer spaja užitak izležavanja u kadi s opojnim mirisima eteričnih ulja.
Za pripremu aromaterapijske kupke za odrasle nakapajte pet do deset kapi odabranih ulja u žlicu temeljnog ulja, a zatim tu mješavinu dodajte u kupku.

Smjese ulja


Eterična je ulja moguće miješati radi dobivanja združenog učinka.

Predlažemo vam nekoliko smjesa za podizanje energije.

Ružmarin i grejp

  • 2 - 3 kapi ružmarina (Rosmarinus officinalis)
  • 2 - 3 kapi grejpa (Citrus paradisi)

Ružmarin poboljšava krvotok, ublažava bol u mišićima, potiče limfni sustav i pomaže protiv celulita.

Grejp također aktivira limfni sustav, smanjuje zadržavanje tekućine, ubrzava oporavak mišića nakon vježbe, a i razvedruje duh.

Bor, eukaliptus i ružmarin

  • 2 kapi bora (Pinus sylvestris)
  • 2 kapi eukaliptusa (Eucalyptus radiata ili citriodora).
  • 2 kapi ružmarina
Bor ima osvježavajući šumski miris koji ne samo da energizira, nego i odčepljuje nos, krijepi mišiće i daje vam poticaj kad ste onemoćali i bezvoljni.
Eukaliptus je također blagotvoran po dišne puteve i mišiće, a ujedno ima antivirusno i antibakterijsko djelovanje.

Menta, grejp i majčina dušica

  • 1-2 kapi metvice (Mentha piperita)
  • 2 kapi majčine dušice (Thymus vulgaris)
  • 2-3 kapi grejpa
Vrlo hvaljena smjesa koja ubrizgava visoke doze energije onima koji se osjećaju "pregaženo". Dodatna je pogodnost njeno djelovanje protiv prehlade ako se primijeni dovoljno rano.

Dok je rast energije posljedica mente i grejpa, protuprehladna je zaštita ponajviše zasluga majčine dušice, koja diže imunitet.
Sve ove smjese i pojedinačna ulja najbolja je koristiti ujutro ili popodne, dok ih uvečer izbjegavajte osim ako ne morate ostati budni.

Izvor: Alternativa
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Top 7 eteričnih ulja protiv alergije

Top 7 eteričnih ulja protiv alergije

alergija-ulja.jpg

U moderniziranom svijetu ljudski organizam postao je osjetljiv na brojne vanjske podražaje: pelud, perje, grinje, prašinu i razne kemikalije.
Osjetljivim ljudima navedene tvari uzrokuju tegobe poput...

  • otečene nosne sluznice,
  • curenja iz nosa,
  • kihanja,
  • crvenila,
  • peckanja i suzenja iz očiju
Sve su ovo dobro poznati simptomi alergije.
Za alergijsku reakciju odgovoran je pojačano osjetljiv imunitet, koji se aktivira pri doticaju s određenim tvarima.
Kad je tako osjetljiv organizam izložen alergenima, reagira pojačanim lučenjem histamina, koji izaziva oticanje sluznice i druge alergijske tegobe.

Što je histamin


Histamin je prirodna tvar koju imunosni sustav proizvodi u sklopu borbe s opasnim tvarima.

Histamin povećava propusnost kapilara za bijela krvna zrnca i obrambene bjelančevine, čime im omogućuje da u većem broju i efikasnije napadaju patogene u zaraženim tkivima.
Nažalost, kod alergičnih ljudi, ovaj se proces događa i kad je organizam u doticaju s neškodljivim tvarima.
Zahvaljujući tome, njihov imunitet napada alergene kao što bi napao viruse i bakterije.
Da bi si olakšali život, mnogi ljudi žive na antihistaminicima, protuupalnim lijekovima i sredstvima za odčepljivanje nosnica.
Drugi nekoliko puta godišnje primaju injekcije protiv alergije, čime si dižu otpornost na alergene.
Međutim, postoje brojni prirodni lijekovi protiv alergija, a među najpopularnijima su eterična ulja.

7 najdjelotvornijih ulja protiv alergije


Ulje lavande najdjelotvornije je protiv alergije. Ovo ulje djeluje protuupalno, uravnotežuje imunitet, olakšava bol u glavi i djeluje kao prirodan antihistaminik.

Ima vrlo smirujući i opuštajući učinak na središnji živčani sustav.
Prestresiranost je jedan od uzroka povišenog nivoa histamina. Opuštanje uz pomoć lavande podiže otpornost na stres i alergiju.

Metvica olakšava disanje otvaranjem sinusa i dišnih putova.

Dezinficira, ublažava upalne procese te smanjuje bol u glavi i mišićima.
Protiv glavobolje, nanesite ulje na sljepoočice. Protiv napetosti i stresa, nanesite ga na potiljak.

Eukaliptus pomaže rastvoriti začepljene nosnice i ublažiti glavobolju.

Djeluje protiv upale i infekcije te pospješuje izlučivanje sluzi iz sinusa.

Rimska kamilica djeluje protuupalno, analgetski i opuštajuće.

Sprječava, čak i kompletno zaustavlja grčenje mišića te se može primijeniti kod napada astme. U tom slučaju, protrljajte par kapi na solarni pleksus - područje na sredini trbuha, na zapešća i sljepoočice.

Čempres dezinficira i ublažuje grčenje.

Suzbija nagon za kašljanjem i olakšava tegobe s disanjem. Može biti od koristi kod astme.

Đumbir ima analgetsko i poticajno djelovanje. Ublažava respiratorne smetnje kao što su teško disanje, hripanje i kašljanje.


Limun osnažuje imunitet i olakšava probleme s disanjem.

Pokazuje snažno antibakterijsko djelovanje, zbog čega je pogodno za upale dišnih puteva. Čisti dom od patogenih mikroorganizama.

2.jpg

Kako koristiti ulja

Ulja se protiv alergije primjenjuju na mnoge načine: nanošenjem na kožu, direktnom inhalacijom, raspršivanjem i u kupkama.

Jednostavan čin udisanja ulja dovodi do gotovo trenutačnih rezultata. Isparavanje ulja otvorit će vam sinuse, odčepiti nosnice i potaknuti duboko disanje.
Možete inhalirati ulje iz posude s vodom, s jastuka, rupčića ili vate ili direktno iz bočice s uljem - ako imate volje držati bočicu u ruci.
Nakapajte par kapi na maramicu ili na vatu te nekoliko puta dnevno inhalirajte ulje s nje.
Ili, nakapajte par kapi metvice ili lavande na jastuk ili na posteljinu u prostoriji u kojoj se nalazite.
Primijenite li tu metodu uvečer, ova dva ulja pomoći će vam da brže zaspete.
Možete proširiti ulje zrakom putem raspršivača ili iz zagrijane posude. Osim što ćete i tako udisati molekule ulja, usput ćete i osloboditi prostoriju neugodnih mirisa i očistiti zrak od patogena.
Ulja se mogu nanositi i na kožu – iza ušiju, na čelo, sljepoočnice, poleđinu vrata, dlanove ili tabane.
Da biste izbjegli iritaciju, pomiješajte kap-dvije ulja s neutralnim, temeljnim uljem.
Pomiješano s uljem od grožđanih sjemenki, jojobe ili masline, možete sigurno nanijeti esencijalno ulje na kožu, pa čak i na rub nosnica.

Ako razrijeđeno ulje i dotakne sluznicu, neće je jako nadražiti, za razliku od intenzivnog i visoko koncentriranog čistog eteričnog ulja.

Smjese za združeni učinak


Ulja se mogu miješati radi postizanja jačeg učinka. Nakapajte po dvije kapi metvice, eukaliptusa i limuna u zdjelu s vrućom vodom.

Nagnite se nad zdjelu, zatvorite oči, prekrijte glavu ručnikom i duboko udišite.

(Alternativa)
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Ulje koje liječi sve osim smrti

Ulje koje liječi sve osim smrti

ulje-crnog-kima.jpg

Kroz stotine i tisuće godina čovječanstvo je tragalo za panacejom - čudotvornim lijekom koji bi mogao izliječiti sve ljudske boljke.
Postoji li prirodan lijek koji djeluje na toliko široki spektar bolesti da zaslužuje status panaceje?
Ako bismo među najmoćnijim lijekovima svijeta morali izabrati jedan, najdjelotvorniji, taj status bi bez sumnje pripao ulju crnog kima.
Crni kim spada među najljekovitije biljke svijeta.
Za njega je prorok Muhamed rekao da "liječi sve osim smrti", a kroz stoljeća su ga koristili mnogi poznati liječnici.
Sjeme crnog kima bilo je pronađeno u grobnici faraona Tutankamona. Ova biljka spominje se u Bibliji i Hadithu.
Latinsko ime mu je Nigella sativa, a najčešći popularni nazivi su crni kim, crni kumin, čurekot ili kalinji.
Nemojte ga zamijeniti s kuminom (lat. Cuminum cyminum) - popularnim začinom koji možete pronaći u svakoj trgovini.
Kroz stoljeća upotrebe, ovo ulje je prepoznato kao nevjerojatan lijek za bezbroj bolesti.

Sastav i ljekovitost ulja


Postoji na stotine ljekovitih i nevjerojatnih zdravstvenih dobrobiti ulja crnog kima.

Smatra se da zbog sinergije svojih njegovih sastojaka ovo ulje posjeduje gotovo čudesnu iscjeljujuću moć.
Među glavnim sastojcima su:

  • nigelon
  • timokinon
  • beta sitosterol
  • bjelančevine
  • vitamini B1, B2 i B3,
  • folna kiselina,
  • kalcij, željezo, bakar, cink, fosfor.
  • alfa linoleinska kiselina
  • antiupalne omega 3 i omega 6 masne kiseline
  • miristinska, palmitinska, palmitoleinska, stearinska, oleinska, linoleinska i arahidonska kiseline

Snizuje kolesterol i glukozu

Studije su dokazale da ulje crnog kima značajno smanjuje razine kolesterola i glukoze u krvi.

Ispitanici su nakon pet mjeseci uzimanja pola žličice ulja smanjili razine štetnog LDL kolesterola s 12,7 na 8,5, a povisili "dobar" HDL kolesterol s 41,7 na 83,42.
U drugoj četverotjednoj studiji pacijenti s dijabetesom uzimanjem dvije žličice ulja tri puta na dan smanjili su koncentraciju glukoze u krvi s 21,7mmol/l na 9,9mmol/l.

Štiti od raka


Provedeno je preko 200 istraživanja ljekovitosti crnog kima, a mnoga od njih su usredotočena na njegovo antikancerogeno djelovanje.

Otkriveno je da zahvaljujući sterolu i beta-sitosterolu, koji imaju antitumorska svojstva, crni kim je odličan način prevencije svih vrsta raka.
Jedno od najuzbudljivijih otkrića jest da uništava stanice jednog od najtežih oblika karcinoma – raka gušterače.
Istraživanja jordanskih i američkih znanstvenika potvrdila su da djeluje i protiv leukemije.
Ulje crnog kima sadrži do 25% timokinona koji potiče uništenje tumorskih stanica, te je odlična prevencija kod osoba s visokim rizikom za razvoj raka.
Ujedno, ovo ulje značajno smanjuje posljedice radiološke terapije.

Prirodni antihistaminik


Ulje crnog kima je prirodan antihistaminik i jedan od najpopularnijih prirodnih lijekova za liječenje i prevenciju alergija.

Potrebno ga je početi koristiti nekoliko mjeseci prije sezone alergija, da bi se organizam unaprijed pripremio.
Njegova dugoročna upotreba dovodi do znatnog smanjenja simptoma, pa čak i kompletnog izlječenja.
Djelotvorno je i u liječenju bolesti dišnih organa uključujući astmu, hripavac, bronhitis i upalu grla.

Uspostavlja pravilan rad imuniteta

Jak imunitet najbitnija je stavka u obrani od većine bolesti. Ako je imunitet slab, tijelo postaje podložno bolestima.

Crni kim ima imunomodulatorno djelovanje - što znači da pojačava ili smanjuje reakciju imuniteta, ovisno o stanju organizma.
Jačanje rada imuniteta je ključno za obranu protiv vanjskih napadača - virusa, bakterija, gljivica i parazita.
Međutim, kod nekih ljudi reakcija imuniteta je pretjerana, pa dolazi do autoimunih bolesti.
Snažno imunomodulatorno djelovanje ulja crnog kima ključno je i u tretiranju alergija, multipla skleroze, Crohnove bolesti, dijabetesa, dermatitisa i psorijaze.
Crni kim učinkovit je i u liječenju artritisa i reume, hipotireoidizma, sistemskog lupusa i skleroderme.

Djeluje protiv patogenih mikroorganizama


Crni kim je prirodni antibiotik koji nema štetnih posljedica. Koristi se kod različitih infekcija i upala, a djelotvoran je i protiv gljivica i parazita.

Pokazao se učinkovitim protiv E.coli, pa se primjenjuje i u liječenju urinarnih infekcija.

Uravnotežuje probavu


Ulje crnog kima pomaže održavati zdravlje mikroflore želuca i crijeva te stimulira rad bubrega i jetre.

Pročišćava probavni sustav (posebice detoksicira crijeva te ubija parazite u njima).
Često se koristi u borbi protiv gljivičnih oboljenja poput kandide, gdje opet dolazi do naglaska njegov učinak na imunitet. U tom se slučaju uzima lokalno i oralno.

Njeguje kožu, kosu i nokte


Ulje crnog kima koristi se u njezi kože, kose i noktiju te pomaže kod njihovih oboljenja.

Vanjska primjena djeluje kod gljivica na noktima i stopalima, dermatitisa, neurodermatitisa, gubitka kose, psorijaze, impetiga, akni te kroničnih i alergijskih upala.
Redovna upotreba na licu čini ten čišćim, ublažava bore i njeguje sve tipove kože, a posebice suhu.
Pakunzi za kosu s uljem crnog kima jačaju kosu i daju joj sjaj, a zbog svog djelovanja protiv gljivica i bakterija, smanjuju i perut.
Ulje možete koristiti kao pakung za kose ili nakon svakog pranja kose utrljati jednu do dvije kapi na vlasište i posušiti kosu.

Ljekovita svojstva ulja crnog kima:


  • jača imunitet
  • tjera parazite
  • sprječava urinarne infekcije
  • štiti od nekolikih vrsta raka
  • pomaže kod alergija i astme
  • ima antibakterijsko i antigljivično djelovanje
  • poboljšava probavu
  • čuva zdravlje srca i krvnih žila
  • pomaže kod artritisa i reume
  • regulira visoki tlak
  • smanjuje razinu štetnog kolesterola
  • regulira razinu šećera
  • pomaže kod bolesti zubi i desni
  • pospješuje lučenje mlijeka kod dojilja
  • pomaže kod problematične kože
  • poboljšava pamćenje
  • sprječava gubitak kose i prerano sjedenje kose
  • otapa žučne kamence
Primjena

Ulje crnog kima dostupno je u obliku ulja ili kapsula. Preporučena dnevna količina je jedna čajna žličica 3 puta dnevno.

Ulje može se koristiti i lokalno - za njegu problematične kože i vlasišta, kod artritisa i reume te kod migrena.
U mnogim receptima, preporučuje se promiješati ulje crnog kima s medom i tako ga popiti. Med pojačava ljekovito djelovanje crnog kima i njegovu apsorpciju u organizmu.
Kod bolesti uha, ulje crnog kima razrijeđeno s maslinovim ulje kapa se direktno u uho, a kod bolesti oka - nanosi se na oko.
Kupujte samo kvalitetno, nerazrijeđeno ulje crnog kima.
Najbolje ulje crnog kima dolazi iz južne i jugozapadne Aziji, najčešće iz Egipta - zemlje odakle ta biljka izvorno potječe.

Izvor: Alternativa za Vas

 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Ulje noćurka regulira rad hormona i čuva zdravlje srca

Ulje noćurka regulira rad hormona i čuva zdravlje srca

Nocurak.jpg

Noćurak (lat. Oenothera biennis) dvogodišnja je biljka grmolikog oblika visoka do 150cm.
Prekrasni žuti cvjetovi otvaraju se tek u mraku i ostaju otvoreni tijekom čitave noći.
Privlače brojne kukce, a za oprašivanje se brinu noćni leptiri.
Prije jutra cvjetovi uvenu, a već sljedeće večeri novi cvjetovi krase biljku.
Po tome je i dobio narodni naziv noćurak.
Porijeklom je iz Sjeverne Amerike gdje raste na pješčanom tlu na središnjem i istočnom dijelu kontinenta.
Izvan svog prirodnog staništa, biljka je naturalizirana i u Europi.
Cvate od ranog proljeća do kasnog ljeta.
Biljka je ljekovita, a mladi listovi i korijen biljke su jestivi.
Tradicionalno su ga koristili Indijanci kao prirodan lijek za ublažavanje kožnih tegoba i zacjeljivanje rana, te kod astme, prehlade i gripe.

Što čini ulje noćurka tako posebnim


Ulje žutog noćurka sadrži dvije važne nezasićene masne kiseline: cis-linolensku (do 70%) i gama-linolensku kiselinu (do 15%).

Stoga se ova biljka može smatrati najbogatijim prirodnim izvorom esencijalnih masnih kiselina.
Od ostalih sastojaka tu su i amino kiseline, kalcij, željezo, magnezij, fosfor, kalij, cink i vitamin E.
Važno je napomenuti da cis-linolensku kiselinu naš organizam ne može sam proizvesti pa ju je nužno unositi hranom.
Gama-linolensku kiselinu, pripadnicu omega 6 masnih kiselina, organizam može proizvoditi iz sirovina koje se nalaze u hrani, ali samo u idealnim uvjetima.
Nažalost, užurban način života i nezdrava prehrana nam ne osiguravaju dovoljnu količinu nezasićenih masnih kiselina u organizmu.

Blagotvorni učinci na organizam


Ulje noćurka snižava kolesterol i krvni tlak te smanjuje mogućnost pojave krvnih ugrušaka čime štiti organizam od srčanih bolesti i srčanog udara.

Ima antidepresivni učinak pa je vrlo koristan kod odvikavanja od alkoholizma koji je vrlo često povezan s depresijom.
Predstavlja svojevrsnu zaštitu bubrega i jetre jer sprječava blokadu enzima izazvanu alkoholom.
Preporučuje se dijabetičarima zbog dijabetičke neuropatije koja može uzrokovati bol i trnce u rukama i nogama.
Poboljšava koncentraciju i ponašanje djece s poremećajem hiperaktivnosti i deficitom pažnje.
Regulira ravnotežu spolnih hormona – estrogena i testosterona.
Jedan je od saveznika u borbi protiv neplodnosti i impotencije jer poboljšava cirkulaciju i omogućava bolji protok krvi u cijelom organizmu.
Nezasićene masne kiseline poboljšavaju funkciju maternice što također može pomoći pri začeću.
Terapija uljem noćurka učinkovita je protiv kroničnog umora.
Olakšava simptome reumatoidnog artritisa i multiple skleroze.
Posjeduje antioksidativno djelovanje. Sprječava nastajanje i djelovanje slobodnih radikala, koji su najčešći krivci za starenje organizma i nastanak mnogih degenerativnih bolesti.
Pomaže pri reguliranju tjelesne težine.

Žensko zdravlje


Ulje noćurka naročito dobro djeluje na ženski organizam.

Ublažava menstrualne tegobe (bolne i neredovite menstruacije). Smanjuje pojavu depresivnih stanja, promjene u raspoloženjima i glavobolje.
Ublažava osjetljivost dojki te naticanje i nadutost.
U menopauzi se može koristiti umjesto hormonske terapije.

Spas za kožu


Ulje noćurka je glavni saveznik u borbi protiv kroničnih upalnih bolesti i kožnih tegoba poput psorijaze, ekcema i neurodermatitisa.

Odlično njeguje suhu i zrelu kožu te usporava proces starenja.
Pomaže ljuskavoj i ispucaloj koži sklonoj svrbežu. Odlično djeluje i na kosu i nokte. Sprječava nastanak prhuti i ubrzava zarastanje rana.

Način korištenja


Ulje noćurka dobiva se hladnim prešanjem zrelih sjemenki.

Ulje je klinički je ispitano i sigurno za oralnu upotrebu. Na tržištu ga možete pronaći u tekućem obliku ili u kapsulama.
U pravilu, noćurak se uzima u dozi od jedne čajne žličice, tri puta na dan nakon jela.
Za još bolji učinak preporučuje se i paralelno uzimanje nekih nutritivnih tvari koje djeluju sinergijski. To su primjerice vitamin C i B6, magnezij, cink te niacin.
Nakon jednog ciklusa uzimanja (1 ciklus = 21 dan) preporučuje se napraviti pauzu od najmanje 2 tjedna.
Kod liječenja kožnih tegoba, najbolji rezultati se postižu ako se koristiti i oralno i lokalno direktno na kožu.
Nuspojave su jako rijetke, a mogu očitovati pojavom mučnine, osipa ili prolijeva.
Epileptičari ne bi trebali uzimati ulje noćurka.
Ulje noćurka zbog velikog udjela nezasićenih masnih kiselina manje je stabilno od ostalih ulja i podložan je bržem kvarenju.
Čuvanje je obvezno na suhom, hladnom i tamnom mjestu.

Mješavina za terapiju kod akni i rozaceje


  • 20 ml macerata nevena u bademu

  • 5 ml biljnog ulja ploda divlje ruže

  • 5 ml biljnog ulja noćurka
  • 4 kapi eteričnog ulja bušina

  • 6 kapi eteričnog ulja sjemenki mrkve

  • 4 kapi eteričnog ulja njemačke kamilice
  • 4 kapi eteričnog ulja rimske kamilice
Dobro promiješati, nanositi na kožu 2 puta dnevno.

Izvor: Alternativa
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
3 trika za njegu kože prirodnim uljima

3 trika za njegu kože prirodnim uljima

Avocado.jpg

Probate li jednom njegovati kožu prirodnim uljima, teško da ćete se vratiti kremama na koje ste bili naviknuli.
Njega kože biljnim uljima daleko je najpovoljniji i najprirodniji način da svoju kožu održite mladolikom, hidratiziranom, čistom i zdravom.
Prirodnim biljnim uljima možete riješiti mnoge dermatološke probleme uz samo malo upornosti.

Što su prirodna biljna ulja


Ponajprije moramo znati da eterična ulja i prirodna biljna ulja nisu sinonimi.

Eterična ulja su skup prirodnih tvari iz biljaka i dobivamo ih destilacijom.
Vrlo su koncentrirana, a kada se koriste samostalno na koži mogu uzrokovati iritacije.
Za razliku od njih, prirodna biljna ulja su masnoće dobivene iz ploda, sjemenki ili drugih dijelova biljaka, najčešće hladnim prešanjem.
Prirodna biljna ulja mogu se u njezi kože koristiti samostalno i vrlo su djelotvorna.
U aromaterapiji se ova ulja često nazivaju baznima jer služe kao baza za dodavanje eteričnih ulja.
Svaka kapljica prirodnih biljnih ulja sadrži isključivo prirodne tvari i spojeve iz biljaka.

1. Ulja za masnu i mješovitu kožu


Užasavate se pomisli da na svoju masnu/mješovitu kožu nanosite ulje?

Ne trebate se bojati - prirodna će ulja vašoj koži podariti elastičnost, riješiti vas viška sebuma i ukloniti s nje pigmentacijske mrlje ili ožiljke od akni (što je vrlo čest problem kod masne i mješovite kože).
Koja je ulja najbolje koristiti za ovaj tip kože?
Ulje lješnjaka učinkovito će hidratizirati masnu i mješovitu kožu. Katehini i tanini čine ovo ulje „suhim“ pa je ono izvrsno za regulaciju lučenja masnoća.
Ulje lješnjaka smanjuje pore i izvrsno je za tretiranje akni.
Ovo ulje ima pomlađujući učinak na svaki tip kože, jedno je od rijetkih prirodnih ulja koje sadrži UV zaštitu te djeluje kao antioksidans.
Lješnjakovo ulje pogodno je i za osjetljivu kožu. Budući da je vrlo nježno postoji tek minimalna opasnost od iritacija.
Ulje suncokreta riješit će problem proširenih pora. Poznato je da su pore na masnoj koži šire nego što je to slučaj kod normalne ili suhe kože.
Često se zna dogoditi da se upravo zbog svoje proširenosti pore začepe sebumom i nečistoćama pa tako nastaju prištići. Ovo će ulje vašu kožu učiniti glatkom, čistom i podatnom.
Arganovo ulje je mnogima najpoznatije po tome što slavne osobe njime njeguju kosu te je ona, kao rezultat toga, sjajna i zdrava. Međutim, ulje argana itekako je pogodno i za njegu masne kože.
Ovo je ulje bogato vitaminom E, nezasićenim masnim kiselinama te karotenima. Arganovo ulje se brzo upija i lagano je, a masnoj će koži pomoći da zablista prirodnim sjajem.
Nove će majke sigurno obradovati vijest da se ovo ulje često koristi i za njegu dječje kože te je potpuno sigurno za bebe.
Ulje jojobe zapravo i nije ulje. Ono se prirodno nalazi u nešto krućem stanju pa ga nazivamo voskom.
Ne preporučuje se koristiti ga samostalno, već ga u omjeru od najviše 30% miješati s drugim biljnim uljima.
Jojoba će vašoj koži dati vlagu i elastičnost, a istovremeno štiti od akni.

2. Svaki tip kože voli ulje avokada


Ulje avokada odličan je izbor za njegu svih tipova kože. Ovo ulje...

  • bogato je vitaminima A, D i E
  • sadrži kalij koji je poznat kao mineral mladosti
  • obiluje beta-karotenima i nezasićenim masnim kiselinama
  • uklanja pigmentacijske mrlje, pjege, oštećenja od sunca i ožiljke
  • značajno povećava proizvodnju kolagena – najboljeg saveznika mladolikog izgleda
  • pogodno je za njegu kože lica, tijela i kose
  • upija se duboko u tkiva i zaglađuje kožu što ga čini idealnim za njegu zrele kože
  • pomaže protiv ljuštenja kože kod stanja kao što su psorijaza i ekcem
  • ljeti će spriječiti isušivanje kože uzrokovano suncem i visokim temperaturama
3. Ulja za njegu suhe i zrele kože

Bademovo ulje vrlo će brzo smiriti iziritiranu suhu kožu. Ima zaglađujući efekt pa će suha koža uskoro postati meka, podatna i zategnuta.
Suha koža sklona je svrbežu i oteklinama, a ulje badema spriječit će ove neugodne pojave.
Kako pokazuju novija istraživanja, bademovo ulje je odlična zaštita od UV zračenja koje ubrzava starenje kože.
Ne samo da ovo ulje štiti vašu kožu, njime možete i poništiti znakove starenja kože.
Maslinovo ulje ne koristi se samo u kulinarstvu. Još od davnih vremena poznato je da je ulje masline djelotvorno u njezi kože.
Ovo ulje ostavlja suhu kožu svilenkastom i glatkom te ne izaziva alergije i iritacije koje su tipične za ovaj tip kože.
Ulje ploda divlje ruže najblagotvornije je kada se radi o suhoj i zreloj koži. Esencijalne masne kiseline i velik postotak vitamina A čine ovo ulje idealnim za regeneraciju kože.
Zrela koža voli ulje ploda divlje ruže jer zaglađuje bore, uklanja pigmentacijske mrlje i izrazito je hranjivo.
Pušačima će ovo ulje pomoći da njihov ten više ne bude žućkast.
Ulje sjemenki pamuka djelotvorno je kod hidratacije suhe kože sklone crvenilu i svrbežu.

Bogato omega-6 masnim kiselinama, ovo ulje učinit će i najsušu kožu mekanom na dodir.
Fitosteroli kojima obiluje ulje sjemenki pamuka, stvaraju zaštitni sloj na koži omogućujući joj da zadrži vlagu.

Postupak njege kože prirodnim biljnim uljima


Temeljito operite lice proizvodom koji ne sadrži alkohol. Ovlaš ručnikom posušite kožu, ali neka ostane malo vlažna.

Na dlan nakapajte željenu mješavinu ulja u jednakim omjerima (potrebno vam je svega nekoliko kapljica).

Pažljivo umasirajte ulje u kožu i pričekajte 5-10 minuta da se upije. Maramicom uklonite višak masnoće. Postupak ponavljajte svako jutro i večer.
Prirodna su ulja daleko najbolji proizvodi koje možete priuštiti svojoj koži.
Obično dolaze u ambalaži od 100 ml, pa će vam jako dugo trajati. Kada jednom počnete koristiti prirodna ulja, preporod koji će doživjeti vaša koža biti će nevjerojatan.
Vrijeme je da se prirodnim uljima počnete boriti za prirodno zdravu kožu.

Izvor: Alternativa za Vas
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Aromaterapija

Aromaterapija

Terapija eteričnim uljima biljaka je jedna od najpopularnijih oblasti prirodne medicine. Iako poznata od davnina, tek sredinom dvadesetog veka je počelo naučno istraživanje sastava i dejstva eteričnih ulja. Posebno je bitno njihovo baktericidno i antivirusno dejstvo u suzbijanju infekcija otpornih na metode konvencionalne medicine. Neka eterična ulja stimulišu obnavljanje i rast zdravih ćelija, a takođe regulišu fizičku, emocionalnu i psihičku ravnotežu čoveka. Podstiču regeneraciju kompletnog našeg biosistema i jačaju imunitet, osvežavaju umorni organizam, smiruju prenadražene nerve i poboljšavaju raspoloženje.

Aromaterapija je bliska masaži i lečenju dodirom, jer ulja pomažu i pojačavaju delovanje ovih metoda isceljivanja i uspostavljanja energetske ravnoteže u čoveku. Eterična ulja vrlo brzo preko kože prodiru u krvotok, koji lekovite čestice raznosi po celom organizmu i donose mu blagotvorni uticaj. Ni jedno ulje ne deluje samo na jednu oblast, jedan organ ili problem i tip tegoba, već je njihovo dejstvo često višestruko i svestrano. Njihova osnovna funkcija je antiseptična, a takođe i nervno-psihološka, bez loših nus pojava, jer ulja uništavaju štetne klice, ali ne oštećuju tkiva organa i nervne ćelije.


Opšte osobine ulja su: intenzivan i specifičan miris, isparljivost, boja, rastvorljivost u alkoholu, nemastnost. Takođe imaju specifičan ukus, ljutinu, gorčinu ili slatkost. Dejstvo im je trenutno ili brzo, od 20 do 70 minuta se već mogu naći u mokraći i tkivima. Ona su vrlo prodorna i delotvorna, jer su esencije biljaka od kojih se dobijaju destilacijom ili ekstrakcijom. Metoda dobijanja esencija destilacijom delova biljaka pod dejstvom vodene pare se najčešće koristi jer je najjednostavnija. Uz ovu, koristi se i metoda ceđenja citrusnih esencija iz kore limuna, pomorandže, mandarine i bergamota.


Aromatične esencije se mogu inkorporirati u biljno ulje za masažu ili u alkoholni preparat, a takođe razređene prvo u alkoholu pa u vodi kod inhalacije, kupki, oblogama ili raspršivačima za prostor. Veoma je važno voditi računa o doziranju, tako da je bolje staviti manje, nego više esencijalnih ulja u mešavine. Nekada prekomerna doza može biti opasna, kao u slučaju žalfije i ruzmarina koji mogu izazvati epilepsiju kod osetljivih ljudi. Majoran može imati narkotički efekat, a nana može izazvati vrtoglavicu. Za jednu upotrebu za jednu osobu dovoljno je 10-15 kapi jedne esencije ili mešavine nekoliko esencija, razređenih u nosećem ulju za masažu ili u alkoholu i vodi za inhalaciju, obloge i sl.


Ulja se čuvaju u tamnim bočicama, jer ih svetlost kvari. Takođe je bitno da boce budu dobro zatvorene, da esencije ne bi vetrile. Bolje kupujte manje količine, jer se eterična ulja ne troše mnogo, a ne ostaju dugo sveža ako se ne čuvaju kako treba. Citrusna se mogu čuvati u frižideru, jer na toplom brzo isparavaju.


Eterična ulja nisu masna, ne rastvaraju se u vodi, ali zato se dobro rastvaraju u alkoholu, a još bolje se mešaju sa biljnim uljima i voskom. Bolje je kupovati proverena i skuplja ulja, ali čista i kvalitetna, od poznatih proizvođača.


Nerazređena eterična ulja se ne smeju nanositi direktno na kožu, već razblažena u nosećem ulju ili alkoholu i vodi. Izuzetak je lavandino ulje, naročito blagotvorno kod opekotina. Kao noseća ulja najčešće se koriste hladno ceđena: maslinovo za normalnu i suvu kožu i suncokretovo za masnu kožu. Takođe su dobra ulja dobijena ceđenjem: pšeničnih klica, kukuruznih klica, sojino i susamovo svetlo ulje, avokadovo, jojobino i bademovo. Noćurkovo je dosta skupo, ali blagotvorno za kožu, kao i ulja od semenki grožđa, lorbera i breskve. Ova mogu da se dodaju u manjim količinama.


Željenu mešavinu ćemo najlakše pripremiti ako uzmemo bočicu, sipamo 20 ml nosećeg ulja ili mešavine više nabrojanih vrsta osnovnog ulja, pa zatim nakapamo 10 do 15 kapi aromatičnih esencija. Preporučena doza za lice je 1-3%, a za telo 2-5% u osnovnom ulju, što znači da na 100 ml osnovnog ulja dolazi 2-5 ml esencije. Nemojte mešati više od pet esencija, jer će se izgubiti njihovo sinergističko dejstvo. Najbolja kombinacija je dva do tri esencijalna ulja, različite isparljivosti, na primer: limun, lavanda i kleka za stimulaciju raspoloženja i rad žlezda sa unutrašnjim lučenjem. Ili bosiljak, kleka i sandal za smirenje. Možete za svakog klijenta praviti različite mešavine i kada napravite veću količinu, stavite etiketu, pa ako se nekom naročito dopadne jedna kombinacija, nemojte je menjati, već opet upotrebite. Nekad će za iste tegobe raznim osobama prijati različite kombinacije mirisa, tako da dobro vodite računa i o terapeutskom dejstvu ulja na psihu.


Masaža je najvažniji postupak u aromaterapiji i najdelotvorniji, jer tokom masaže ulja najpotpunije prodiru u tkiva i organe putem krvotoka i limfe. Kontakt eteričnog ulja i nerava u koži izaziva trenutnu reakciju nervnog sistema.


Aromatične komprese (obloge) mogu ublažiti problem sa kožom, bolove u mišićima i zglobovima. Eterično ulje (5–10 kapi ) prvo razredite u kašičici alkohola, pa dodajte u 100 ml vode. U mešavinu umočite gazu ili peškir i stavite na kožu. Prekrijte suvim peškirom i držite ½ časa do sat. Obloge za reumatske bolove, bolove u mišićima, bolne menstruacije, upalu bešike, treba da budu tople, dok za sveža uganuća, opekotine, otoke i glavobolju primenjujte hladne obloge.


Kada je potrebno brzo olakšanje tegoba disajnih organa, stresova ili glavobolje kapnite nekoliko kapi eteričnog ulja na maramicu i nekoliko puta duboko udahnite.


Za inhalaciju: u šerpicu vrelog čaja od kamilice ili nane sipajte nekoliko kapi odgovarajućeg eteričnog ulja, najbolje nane ili eukaliptusa, bergamota ili bosiljka ako su prehlade u pitanju. Isparenja udišite desetak minuta, dok se nosni kanali ne otpuše i počnete lakše da dišete.


INDEX ULJA U AROMATERAPIJI


BERGAMOT je vrsta pomorandže, ulje je žućkasto zeleno, slatkastog mirisa. Izvrstan je antiseptik, snižava temperaturu, a podiže duh, odnosno poboljšava psiho-emotivno stanje. Koristi se za sve vrste infekcija, prehlada, bronhitis, astmu, zapaljenje grla, kože, bešike i polnih organa, sve probleme vezane za kožu, nervni stres. Dobro se meša sa cvetnim uljima, jasminom, lavandom, nerolijem i čempresom.


BIBER
je vrlo cenjen začin, a kao ulje je zelene boje, karakterističnog mirisa i ima stimulativno dejstvo, antiseptičko, diuretičko i imunološko. Takođe smiruje grčeve, bolove u kostima i mišićima, jer zagreva, a dobar je za prehlade, kašalj, teškoće sa varenjem, anemiju, apatiju, depresiju i neuralgiju. Dobro se meša sa tamjanom i sandalom.


BOR
ima svež, oštar miris. Ulje je bezbojno ili svetložuto. Ima stimulativno i osvežavajuće dejstvo, ublažava bolove u mišićima, podstiče cirkulaciju, povećava otpornost organizma. Dobro je za infekcije disajnog aparata, zamor, hormonske probleme. Pogodno je za mešanje sa žalfijom, lavandom i eukaliptusom.


BOSILJAK
je izvanredno sredstvo protiv bolova u svim oblicima. Ulje je žute boje, ima stimulativno dejstvo i osnažuje umno i fizički zamoren organizam. Podstiče koncentraciju i osvežava, ublažava napetost i depresiju. Dobar je antiseptik kod svih vrsta zapaljenja i prehlade. Dobro se meša sa lavandom, nerolijem, melisom, majoranom.


CIMET
je izuzetno prijatan kao začin i ulje ima prepoznatljiv miris i crveno smeđu boju. Poznat je po antiseptičkom dejstvu, diuretičkom i tonizirajućem. Koristi se za prehlade, virusne infekcije, lošu cirkulaciju i reumu, artritis, probavne smetnje.


ČAJAVAC
je najčešće žućkastozelene boje, lako isparljiv i osvežava. Suzbija različite infekcije, izuzetan antiseptik, povećava otpornost organizma. Uz to smiruje i ublažava stanja šoka, nervnog rastrojstva i histerije. Ublažava opekotine. Dobro se meša sa lavandom, citrusima i ruzmarinom.


ČEMPRES
ima smolast miris, opor, boja mu je žućkasta ili braon. Ublažava astmatične probleme, smiruje, opušta i uspavljuje, jača imunološki sistem. Smanjuje grčeve, proširene kapilare, vene, hemoroide, celulit, trnjenje, prehlade, krvarenja, prekomerno znojenje. Dobro se meša sa klekom, lavandom, borom, sandalom, citrusima. Odličan je za dezinfekciju prostora.


ĐUMBIR
ima zeleno žutu boju, brzo vetri, osvežava, sličan mirisu kamfora. Posebno dobar za izbacivanje viška tečnosti i sluzi. Ima analgetsko dejstvo, za koštane bolove, ozlede, prehlade, mučninu, probleme sa varenjem, alkoholizmom. Ide uz citruse i korenska ulja.


EUKALIPTUS
ima svež i prodoran miris, boja mu varira od žute do crvene, brzo isparava. Vrlo je popularno sredstvo za iskašljavanje i osvežavanje daha, jer ima snažno antiseptično dejstvo, diuretično, stimulativno, snižava temperaturu, ublažava bolove kod upale mišića i reumatske. Korisno je kod svih problema disajnih organa, infekcija grla, urinarnog sistema, umora. Dobro se meša sa izopom, lavandom, limunom, melisom, borom i ružom. Delotvoran za dezinfekciju prostora u slučajevima virusnih i bakterijskih epidemija. Obloge su blagotvorne za opekotine.


GERANIJUM
ima jak sladak miris, sličan ruži, svetlozelene je boje. Antidepresivno i antiseptički deluje. Stimuliše lučenje adrenalina i limfnu drenažu, diuretik je i zato smanjuje otoke i celulit. Ublažava šećernu bolest, nervnu napetost, gojaznost, depresiju, seksualne probleme, kožne: suvi ekcem, perut, čireve, opekotine, afte. Lepo deluje uz citruse, lavandu i bosiljak.


GREJPFRUT
vrlo osvežavajuće deluje, antidepresivno i tonizirajuće. Ublažava bolove glave, probleme jetre i bubrega, stimuliše varenje i limfu, izbacivanje tečnosti. Opušta i smiruje. Lepo se meša sa citrusima, geranijumom i kedrom.


ILON-ILON ima slatkast egzotičan miris, žućkaste je boje i gusto, slabo isparljivo. Zajedno sa jasminom je najpouzdaniji afrodizijak. Deluje antidepresivno i sedativno, smiruje visok pritisak. Ublažava nemir i nesanicu, strahove, srčane tegobe, grčeve, stanje šoka. Dobro se meša sa svim uljima. Štedljivo ga dozirajte jer prejak miris može da izazove glavobolju.


IVANjSKO CVEĆE
je prozirno sa sladunjavom cvetnom notom. U parfimeriji i kozmetici koristi se kao fiksativ. Ima sedativno i relaksirajuće dejstvo, snižava krvni pritisak, ublažava grčeve, bolove, reguliše ciklus, afrodizijak je, deluje euforično. Opušta mišićnu i nervnu tenziju, podstiče imunitet. Pogodno je za mešanje sa kedrom, citrusima, tamjanom, jasminom, klekom, geranijumom, lavandom i sandalom.


IZOP
ima prijatan miris koji podseća na žalfiju i majoran. Grci i Jevreji su izop smatrali svetom biljkom i čistili njim svetilišta. Ima mukolitično dejstvo, smiruje kašalj, razne infekcije, nervnu napetost, jača imunitet, stimuliše um. Reguliše pritisak i rad hormona, dobar za rane i ekceme. Lepo se meša sa citrusima, lavandom , ruzmarinom i žalfijom.


JASMIN
ima senzualan i egzotičan miris, ulje je smeđe boje i teže isparljivo. Veoma je skupo i česti su falsifikati. Deluje sedativno, antidepresivno, stimulativno, dragoceno kod svih psihičkih i psihosomatskih tegoba: apatije, depresije, bolova svih vrsta. Opušta, uliva samopouzdanje. Dobro se meša sa svim uljima, često se koristi u parfemima.


KAMILICA
ima osvežavajući miris, ulje je plave boje. Sadrži azulin, izvanredno sredstvo protiv upala. Ima sedativno, antidepresivno dejstvo, ublažava bolove u mišićima, grčeve. Istovremeno deluje i stimulativno i umirujuće. Pogodno za glavobolju, zubobolju, neuralgiju, opekotine, dermatitis, razdražljivost. Sjajne su mešavine sa pačulijem, ružom, geranijumom, lavandom.


KEDAR
ima gusto, lepljivo ulje, balzamičnog mirisa, žutosmeđe boje, sporo isparava. Ima antiseptičko, stimulativno i tonizirajuće dejstvo, ublažava stres i napetost. Uz to deluje diuretički mukolitički, pomaže kod reume i artritisa. Takođe dobro služi u slučajevima kožnih infekcija, opekotina, ekcema i dermatitisa. Pogodan za mešanje sa čempresom, jasminom, klekom.


KEDžPUT
ima jak, čist, osvežavajući miris, a bezbojno ili bledo zelenožuto ulje je jak antiseptik. Snažno deluje na disajne organe i povoljno je za sve vrste prehlada, hormonskih problema i bolnih stanja. Otklanja zamor, osvežava.


KLEKA
ima smolasto oštar miris, bledozelene boje, antiseptičkog dejstva. Podstiče eliminaciju mokraćne kiseline i toksina iz organizma, zato dobro čisti, deluje antireumatski i diuretično. Sprečava razvoj gljivica i bakterija, smiruje, olakšava nesanicu, povećava otpornost.. Ovo ulje se dobro meša sa bergamotom, čempresom, sandalom, geranijumom i ruzmarinom.


LAVANDA
ima snažan umirujući miris, ulje je prozirno zelenožućkasto. Namena mu je svestrana, dobro se meša sa većinom drugih esencija pa je zato nezaobilazno u parfemima. Ima lekovito dejstvo na širok spektar bolesti: ublažava bolove, ima antibiotsko, sedativno i antidepresivno dejstvo, pročišćava, odbija insekte i gamad. Uspostavlja poljuljanu fizičku i psihičku ravnotežu, podstiče imunitet i regeneraciju tkiva i celokupnog organizma. Jedino ulje koje možemo nerazblaženo nanositi na kožu, jer ima snažno antiseptičko dejstvo, pa služi umesto alkohola za dezinfekciju rana, ozleda i opekotina, a uz to ne peče.


LIMUN
ima prijatan, svež miris, ulje je žućkastozelene boje. Ima široku primenu u kozmetici, farmaciji, prehrambenoj industriji. Deluje antiseptički, diuretički, antireumatično i tonizirajuće, smiruje i stimuliše organizam na isceljenje. Snižava temperaturu i krvni pritisak, zaustavlja krvarenja. Sjajne su mešavine sa lavandom, kamilicom, eukaliptusom, nerolijem, tamjanom.


LOVOR
ima prodoran začinski miris, ulje od žute do tamnosmeđe boje. Utiče povoljno u slučajevima prehlade, kod bolesti pluća, zapaljenja sinusa, podstiče odbambene sposobnosti organizma, popravlja psihičko stanje i raspoloženje.


LjUBIČICA
(lišće) je tamnozeleno gusto ulje predivnog mirisa, dobar je antiseptik i diuretik. Pomaže iskašljavanje i otežano disanje. Ublažava akne.


MAJORAN
ima sladak, prodoran i papren miris, ulje je žućkasto do braon. Ima sedativni, analgetski, uspavljujući efekat, ublažava osećanja tuge i usamljenosti. Blagotvorno utiče na nervni sistem, disajne i organe za varenje. Ublažava grčeve, bolove u zglobovima i kostima, snižava krvni pritisak, širi krvne sudove. Pogodno je za mešanje sa ruzmarinom, čempresom…


MANDARINA
poseduje poznati prodorni miris koji ublažava nervnu napetost, smiruje razdražljivost, nesanicu, strahove, grčeve. Pomaže kod slabosti i umora, snižava krvni pritisak, osvežava, aktivira probavu, inspiriše, budi životnu radost. Još bolje deluje sa nerolijem, citrusima.


MELISA
(matičnjak) ima svež miris koji podseća na limun, često se kombinuju. Upotrebljava se od davnina za jačanje organizma, protiv depresije, umiruje i snižava krvni pritisak. Posebno je dobro (uz rimsku kamilicu) za alergije manifestovane kroz probleme sa kožom i disanjem. Suzbija gljivične i bakterijske infekcije kože, lišajeve, ekceme, osipe. Meša se sa klekom, nerolijem, ilon-ilonom, geranijumom.


MIRTA ima miris koji podseća na eukaliptus, ulje je žute boje. Deluje baktericidno i antiseptično, naročito kod infekcija disajnih i mokraćnih puteva, pogodno za lečenje kašlja kod dece. U malim dozama deluje blago umirujuće, pogodno za masažu grudi i inhalacije.


MUŠKAT
ima oštar, začinski miris, prozirno ulje koje odlično stimuliše rad srca i cirkulaciju, ublažava stres i napetost, jača odbrambeni sistem, antiseptik je i analgetik, afrodizijak, ublažava mučninu. Blagotvorno utiče na artritis i reumatizam, bolove u mišićima, nervozu i nesanicu, psihički umor, neuralgije. Sjajne su njegove mešavine sa drugim začinskim uljima.


NANA miriše čisto i osvežavajuće, ulje je prozirno. Primenjuje se u farmaciji, kozmetici i prehrambenoj industriji, antiseptično je, osvežavajuće i analgetično. Otklanja umor, stres i napetost, deluje antidepresivno, snižava temperaturu, ublažava zapaljenja. U manjim dozama ima stimulativni, a u većim sedativni efekat. Lepo deluje uz lavandu, ruzmarin, melisu, biber.


NEROLI
je gorka pomorandža, slatkog i euforičnog mirisa. Ulje je antidepresivno, antiseptično, sedativno, ublažava grčeve, naročito organa za varenje, dobar afrodizijak, jer smiruje svaku nervnu napetost. Dobro se meša sa većinom ulja, a naročito sa ružom, jasminom, geranijumom.


NIAULI miriše slično kamforu, a pomaže kod oboljenja disajnih organa, gripa, raznih infekcija. Ublažava reumatične bolove, pomaže zaceljivanje rana, povreda i opekotina, čisti atmosferu.


PAČULI ima snažan orijentalni miris, slabo isparljiv, ulje je gusto žutosmeđe. Upotrebljava se dosta na Istoku kao antiseptik i antipiretik, kao stimulativno i tonizirajuće sredstvo, za negu kože. Deluje baktericidno, fungicidno, kao i diuretički, a u malim dozama stimuliše nervni sistem, dok u većim utiče sedativno. Regeneriše tkiva i jača otpornost organizma. Pogodno je za mešanje sa bergamotom, geranijumom, klekom, ružom, borom, mirom i nerolijem.


PETRIGEN
miriše sveže i okrepljujuće, stimulativno je i antiseptično. Tonizira, bistri misli i poboljšava pamćenje. Smiruje nervni sistem, odlično neguje kožu i dezodoriše. Deluje antidepresivno, posebno kod nesanice i strahova. U raspršivaču sjajno osvežava prostor.


POMORANDžA ima topao miris juga, ulje je zlatnožute boje i kao svi citrusi brzo vetri, što znači da ima stimulativno i osvežavajuće dejstvo, a takođe i antiseptično. Korisno je u slučaju depresije, nervne i mišićne napetosti, nesanice, groznice i grčeva, loše probave, dermatitisa i celulita. Pogodno je za mešanje sa orijentalnim, začinskim mirisima i citrusima.


RIMSKA KAMILICA
miriše osvežavajuće oštro, ulje je plave boje, služi za ublažavanje svih iritacija kože, opekotina i za disajne probleme. Uz to smanjuje bolove i jača imunitet. Na psihičkom planu dobro deluje na depresiju, histeriju, nesanicu, nervnu napetost. Dobro se meša sa citrusima, nerolijem, ružom i majoranom.


RUZMARIN
miriše mediteranski, prodorno okrepljujući. Antiseptična svojstva biljke i ulja odavno su poznata, pa se dosta koristio za vreme raznih epidemija. Stimulativno deluje na nervni sistem, rad srca, disanje i varenje, podstiče rad bubrega, jetre i limfnih i adrenalnih žlezda. Pored svega ublažava koštane i mišićne bolove, reguliše psihofizičku stabilnost, aktivira metabolizam. Povoljno utiče i na kožne infekcije i rane, proširene vene, celulit. Sjajno se meša sa bosiljkom, citrusima, nanom, lavandom, kedrom i tamjanom.


RUŽA
je veoma skupa u esenciji, ulje je gusto i sporo isparava pa se koristi za smirenje i opuštanje. Odličan je antiseptik, posebno za kožne infekcije. Otklanja depresivne tegobe, negativna osećanja kao bes i ogorčenost, mamurluk. Služi i kao lokalni anestetik, i kao afrodizijak. Nekoliko kapi ružinog ulja popravlja raspoloženje i sjajno miriše u svim kombinacijama.


RUŽINO DRVO
je poreklom iz Južne Amerike, slatkastog je mirisa. Deluje baktericidno i tonizirajuće, smiruje. Blago je sredstvo protiv bolova, posebno glavobolje i jakog kašlja. Antidepresivno je, vraća psihičku ravnotežu. Korisno je za negu kože. Dobro se meša sa većinom ulja.


SANDAL
je sveto indijsko drvo orijentalnog mirisa, ulje je gusto i žuto, sporo isparava, koristi se u hramovima i kućama za smirivanje i opuštanje. Ima izrazito sedativni uticaj, uspavljuje, reguliše lučenje hormona, stimuliše imunitet. Dobro za sve vrste napetosti, strahove, depresiju, kašalj. Sjajne su mešavine sa biberom, čempresom, ilon-ilonom, nerolijem.


STIRAKS
ima topao, težak miris, gusto ulje, koje snažno deluje diuretički, pomaže kod disajnih i kožnih oboljenja.


TAMJAN
ima karakterističan smolast miris, ulje je žuto, sporo isparava i zato smiruje i opušta. Kao antiseptik posebno se primenjuje kod plućnih infekcija i zapaljenskih procesa na koži.


TIMIJAN
(majčina dušica) ima zelen miris koji osvežava. Ulje ima mnoga terapeutska svojstva poput lavande. Izvrstan je antiseptik, pospešuje zarastanje rana, ublažava bolove, stimuliše krvotok, varenje, psihičke procese, kao pamćenje i brže mišljenje. Otklanja umor, nesanicu, neraspoloženje. Takođe se primenjuje kod bakterijskih i virusnih infekcija, svih vrsta prehlada, infekcija mokraćnih puteva, reume, artritisa, povreda i rana. Pogodno je za mešanje sa bergamotom, limunom, ruzmarinom, melisom. Odlično za dezinfekciju prostora i negu lica i tela.


VETIVER
ima korenast, prodoran miris, vrlo atraktivan. Deluje pre svega smirujuće.


ŽALFIJA ima svež zelen miris, od davnina je poznata u narodnoj medicini, kao antiseptik, naročito protiv upala grla i usne duplje. Snažno stimuliše rad žlezda sa unutrašnjim lučenjem, posebno adrenalnih i polnih, povišava krvni pritisak, reguliše bolove u mišićima i kostima. Dobro se meša sa mediteranskim biljkama, nanom i melisom. Lepo osvežava prostor.
Pošto sam nabrojala ulja koja se najčešće koriste u različitim tretmanima, objasniću vam koji sve načini upotrebe postoje. Već sam pominjala inhaliranje, kupke, obloge i masažu.

Aromaterapijska masaža
deluje pre svega na autonomni nervni sistem i snažno relaksira, pomažući da se otklone posledice stresa. Blagotvorno dejstvo eteričnih ulja i masažnih pokreta harmonizuju telo i psihu, stimulišu sve telesne funkcije i poboljšavaju zdravlje. Prema potrebi korisnika masaže, možete praviti različite mešavine bazičnih ulja sa dodatkom eteričnih i upustiti se u istraživanje njihovog delovanja. Pre upotrebe, odnosno pre nego što započnete masažu, ponudite klijentu dve ili tri kombinacije, da se sam odluči koja mu najviše odgovara, kako ga neki miris ne bi omeo u opuštanju. Bez obzira na opštu korisnost nekog ulja, rezultat njegovog delovanja na određenu osobu ne mora biti pozitivan, jer mirisi pre svega utiču na nervni sistem i raspoloženje, pa je doživljaj mirisa individualan, što nekom prija, drugom ne mora, a nekad težak ili prodoran miris može pokvariti raspoloženje i opuštanje. Zato konačan izbor prepustite korisniku masaže ili drugog aromaterapijskog tretmana. Esencijalno ulje će sigurno povećati delovanje pokreta i masažnih zahvata i poboljšati efekte isceljujućih dodira. Iskoristite vitalnu snagu lekovitih biljaka u aktiviranju i održavanju dobrog psihofizičkog stanja, unutrašnje ravnoteže i zdravlja, kako sopstvenog, tako i svoje okoline.


Osvežavanje vazduha
eteričnim uljima je izuzetno delotvoran način za suzbijanje različitih masovnih infekcija, u kućnoj upotrebi, kao i na javnim mestima. Esencije se prvo razrede u alkoholu, na kašiku alkohola sipajte 10-20 kapi ulja, pa ovu mešavinu ubacite u 100 ml tople vode. Raspršite je pomoću bočice sa pumpicom ili je pustite da isparava u mirisnoj svetiljci.


Ispiranje usta i grla
primenjujemo kada želimo da ublažimo upalu sluzokože usne šupljine i grla. U čašu vode dodajte 3-5 kapi esencije i dobro izmešajte. Pošto se ulja teško razređuju vodom, možete prvo da ih nakapate u kašičicu alkohola i zatim sipate u vodu. Ovom mešavinom ispirajte usta i grlo.


Boravak u sauni
ne može se zamisliti bez prisustva mirisnih esencija. Nekoliko kapi omiljene kombinacije sipajte na užareni kamen. Pošto se u sauni pore maksimalno šire, blagotvorna isparenja će se lakše upiti kroz kožu, a takođe i putem udisanja.


Obloge
sam već pomenula, posebno kao sjajnu terapiju za bolove u kostima i mišićima. U vodu sa uljem, 5 kapi na 100 ml, umočite gazu ili peškirić, iscedite ga i stavite na bolno mesto, prekrijte suvim peškirom i držite od pola do dva sata. Obloge za reumatske bolove, mišićne, uganuća, upalu živaca, bolne menstruacije, upalu bešike i iritiranu kožu treba da budu onoliko tople, koliko može da se izdrži. Za sveža uganuća, opekotine, otoke i glavobolju primenjujte hladne komprese.


Mirišljave kupke
su posebno omiljene za opuštanje i odmor. Priuštite sebi kupku u toploj vodi sa dodatkom eteričnih ulja, razređenih u pavlaci ili medu ili u peni za kupanje, makar jednom mesečno. Kada osećate potrebu i izrazito ste napeti, mentalno ili fizički opterećeni, možete i nekoliko puta nedeljno da se brčkate u omiljenoj aromi. Ako uz to slušate prijatnu muziku dok ste u kadi i radite polagane vežbe za opuštanje u vodi, sigurno ćete se preporoditi. Kada žurite i nemate vremena za kompletno kupanje u kadi, istuširajte se, a močite samo stopala desetak minuta u kadici ili lavoru. To je dobro posebno ako vam noge trpe teret kada dugo stojite, ili vam je slaba cirkulacija i patite od hladnih stopala. Preporučuje se i kada noge otiču. Stopala nose celo telo i treba da ih sa pažnjom negujemo. Tokom pranja ih dobro trljajte rukavicom za masažu, celo stopalo odozgo i taban odozdo, počevši od prstiju, kojima razvucite zglobove i kružno masirajte jastučiće na vrhovima. Pređite detaljno palcem ruke kružno masirajući u smeru kazaljke na satu sve delove tabana od prstiju ka peti. Otklonite grubu kožu i žuljeve i obavezno ih namažite uljem sa dodatkom esencije ruzmarina, lavande, nane ili žalfije. To će umorna stopala sigurno osvežiti.
Nakon svakog kupanja utrljajte u telo sami, ako nemate priliku da to uradi stručni maser, ulje ili mleko za telo sa dodatkom eteričnog ulja. Izaberite neko osvežavajuće za jutro, kao što su bosiljak, limun, bergamot, nana ili ruzmarin, koje će vas razbuditi, okrepiti i pripremiti za radne obaveze. Pred spavanje možete kombinovati ružu sa sandalovim uljem ili jasmin sa vetiverom, cimet sa geranijumom i ilon-ilonom. Oni će vas opustiti i pripremiti za miran san. Masažu počnite od stopala, pa blagim pokretima, ako treba da se smirite i pripremite za san ili energičnim, ako treba da se razbudite, nanosite mleko ili ulje, kružnim pokretima od periferije prema središtu tela. Prvo izmasirajte noge, obema rukama obuhvatite mišiće i trljajte ili lupkajte na gore, prema kukovima, desnu pa levu nogu. Mišiće zadnjice gnječite i trljajte da dobro proradi cirkulacija, tkivo se zagreje i oslobodi toksina, viška masnoće i tečnosti. Kukove kružno istrljajte, stomak trljajte i blago pritiskajte u smeru kazaljke na satu, gledano od spolja. Oko slabina i grudi blago utrljavajte ulje ili mirišljavo mleko za telo, pa pređite na ruke. Dlanove posebno obradite, svaki prst blago izvucite, a jastučiće izgnječite i trljajte. Podlakticu i nadlakticu izmasirajte spiralnim pokretima do ramena, a u njih kružno utrljajte ulje ili mleko. Vrat blago lupkajte nežnim pokretima prstima prema bradi, pa pređite na lice. Dnevnu ili noćnu kremu nanosite od čela ka bradi, tapkajući prstima, radi cirkulacije i aktiviranja mišića lica, kako bi se rasteretili tenzije i umora. Masaža i prijatni mirisi opustiće vas i pripremiti za ugodan san ili novi dan. Ulepšajte sebi život i poboljšajte zdravlje uz pomoć divnih mirišljavih esencija.

INDEKS NAMENE


ANTISEPTICI SA OPŠTIM DEJSTVOM: eukaliptus, lavanda, limun, bor, ruzmarin, majčina dušica, kedžput, niauli.


ANTISEPTICI RESPIRATORNOG TRAKTA: bosiljak, lovor, eukaliptus, tamjan, lavanda, limun, bor, majčina dušica, kleka, kedžput, crni biber, niauli, mira.


ANTISEPTICI DIGESTIVNOG TRAKTA: bosiljak, bergamot, kamilica, kleka, lavanda, majoran, pomorandža, mira, nana, ruzmarin, žalfija, majčina dušica, kedžput.


ANTISEPTICI CREVNOG TRAKTA: bosiljak, kedžput, kamilica, kleka lavanda, limun, niauli, nana, ruzmarin, majčina dušica.


ANTISEPTICI URINARNOG TRAKTA
: kedžput, crni biber, kamilica, čempres, eukaliptus, kleka, lavanda, mira, niauli, bor, žalfija, sandalovina, majčina dušica.


ANTIREUMATSKO DEJSTVO: crni biber, kedžput, kamilica, čempres, eukaliptus, kleka, cimet, lavanda, limun, majoran, niauli, bor, ruzmarin, žalfija, mandarina, majčina dušica.


POTPOMAŽU CIRKULACIJU KRVI
: čempres, geranijum, lavanda, ruzmarin, majčina dušica.


POTPOMAŽU LIMFNU DRENAŽU: kleka, ruzmarin, sandalovina.


POVOLJNO DELUJU NA NERVNI SISTEM: bosiljak, kamilica, lavanda, limun, majoran, neroli, pomorandža, ruža, nana, žalfija, majčina dušica, vetiver, ilon-ilon.


POVOLJNO DELUJU NA ENDOKRINI SISTEM: bosiljak, kedžput, kleka, lavanda, ruža, žalfija, majčina dušica.


POMAŽU KOD MRŠAVLjENjA: limun, ruzmarin, mandarina, lišće ljubičice.


POMAŽU KOD PROBLEMA SA MENSTRUACIJOM: bosiljak, kamilica, kleka, lavanda, mira, ruža, žalfija, majčina dušica.


IMAJU KARDIO-STIMULATIVNO DEJSTVO
: lavanda, limun, ruzmarin.


STIMULIŠU SVE SISTEME: bosiljak, geranijum, majoran, nana, ruža, ruzmarin, žalfija.


PODIŽU RASPOLOŽENJE i ENERGIJU: bosiljak, bergamot, geranijum, tamjan, jasmin, kleka, lavanda, pomorandža, pačuli, nana, ruzmarin, mandarina, limun, ilon-ilon.


SMIRUJU i OPUŠTAJU: bosiljak, kamilica, kleka, melisa, sandal, ruža, lavanda.


ANTIGLjIVIČNO DEJSTVO: lavanda, pačuli, žalfija, majčina dušica.


DEZINFIKUJU PROSTOR: eukaliptus, geranijum, lavanda, limun, niauli.


BLAGOTVORNO DELUJU NA IRITIRANU i ZAPALjENU KOŽU
: kamilica, kleka, neroli, sandalovina, žalfija.


LEČENjE AKNI POMAŽU: lovor, kleka, lavanda, limun, mira, niauli, majčina dušica, stiraks.


LEČENjE DERMATITISA: kamilica, pačuli, sandal.


LEČENjE EKCEMA: kamilica, geranijum, kleka, lavanda, neroli, nana, žalfija, sandal.


LEČENjE PSORIJAZE: kedžput, kleka.


ZA RANE i POVREDE: bergamot, tamjan, kedžput, lavanda, limun, mira, niauli, majčina dušica.


KOD UJEDA INSEKATA: bosiljak, geranijum, lavanda, ruzmarin, žalfija.


Srđana Kalajdžić
Izvor: Narodnamedicina.com

 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Upoznajte lavandu i lavandin!

Upoznajte lavandu i lavandin!

1.jpg

Ako se nađete na nekom sajmu, zacijelo ćete naići na štand na kojem će vam trgovac ponuditi eterično ulje "domaće lavande", eko-uzgojeno i proizvedeno na tradicionalan način.
Onda će vam uručiti letak na kojem su nabrojane bolesti i poremećaji kod kojih "domaća lavanda" pomaže.
Uvidjet ćete da je crni kim upravo dobio konkurenciju, jer pomaže kod mnogo toga, pa čak tjera i moljce, komarce, bube-švabe i ostale kukce.
Realnost govori da se domaći lavandin često zamjenjuje s pravom lavandom ili mu se pripisuju mnoge indikacije koje nema.
Otkrijmo što je eterično ulje lavande, a što lavandina i koje su razlike u tim “sestrinskim” uljima.

Upoznajmo lavandu i lavandin


Gotovo da nema primorskog vrta bez grma lavande odnosno "levande", ili pak lavandina.

Lavanda je grm koji naraste od pola do jednog metra visine. Razgranat je ravnim ili pridignutim stabljikama s ljubičastim cvjetovima.
Oni ponekad cvjetaju cijelu godinu, no najviše ulja imaju u srpnju i kolovozu, kad počinje berba za destilaciju.
Rod Lavandula obuhvaća nekoliko vrsta: ljekovita lavanda nosi naziv Lavandula officinalis Chaix (ili Lavandula vera DC. ili Lavandula angustifolia Miller).
Postoje i Lavandula latifolia, Lavanda dentata, Lavandula stoechas i mnoge druge vrste.
Lavandini su najčešći u našim područjima, obimom su veći i postoje u nekoliko varijeteta i kultivara.
Uobičajeni nazivi su Lavandula Hybrida i Lavandula Budrovka.
Bitno je znati da su lavandini križanci različitih vrsta lavandi stvoreni zbog većeg prinosa ulja, krupnijih grmova, nekih specifičnih osobina ili pak izdržljivosti na klimatske uvjete.
Obično su to križanci L. latifolia i L. angustifolia. Zato taj lavandin i raste ovdje, jer mu odgovara klima, dok prava lavanda raste na velikim nadmorskim visinama.

Dobivanje eteričnog ulja


Eterično ulje ekstrahira se postupkom destilacije, najčešće parne, jer su tradicionalne metode postale skupe i nepraktične.

Najstariji način, vodena destilacija, traje preko četiri sata, dok parna destilacija traje najviše jedan i pol sat, dajući kvalitetnije ulje.
Da bismo znali čega ima u tom ulju potrebna nam je analiza plinskom kromatografijom (GC) ili tankoslojnom kromatografijom (TLC).
Što nam one pokazuju? Metode utvrđuju postojanje određenih spojeva, a GC analiza određuje i količinu svakog spoja u postocima.

Osobna karta ulja


Ovakav je nalaz neka vrsta osobne karte ulja, na kojoj se vide sve ili prevladavajuće kemijske komponente.

Od certifikata izdaje se i STL (sigurnosno-tehnički list) gdje, osim sastava, navode se svojstva ulja u cjelini i alergeni.
Eterična ulja lavande i lavandina moguće je nanijeti nerazrijeđene na kožu, iako je poželjnije pomiješati ih s nekim biljnim uljem kao nosačem.

Eterično ulje prave lavande


Lavanda koja daje ovo ulje raste na područjima iznad 700 metara.

Najpoznatija je provansalska ili francuska lavanda, no uspijeva i na području Sicilije i ostalim mediteranskim zemljama sa sličnim uvjetima.
Karakterizira je vrlo opojan i prepoznatljiv cvjetni miris, kojeg opisuju kao izuzetno nježan i "sladak".
Spojevi koji mu daju tu notu nazivaju se esteri i njihova količina u ulju određuje intenzitet mirisa i djelovanje u organizmu na fiziološkoj i energetskoj razini.
Evo primjera analize eteričnog ulja lavande (navodimo samo dominantne sastojke):
[TABLE]
[TR]
[TD]
  • linalil-acetat 36,02%
  • linalool 23,16%
  • cis-b-ocimen 6,03%
  • lavadulil-acetat 5,03%
[/TD]
[TD]
  • terpinen-4-ol 4,49%
  • beta-kariofilen 4,28
  • e-beta-farnezen 3,17%
  • trans-beta-ocimen 3,01%
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]


  • ostale sastavnice su oko 1 ili ispod 1%
Ovdje je vidljivo da esteri "gospodare" ovim uljem, pa ono ima sljedeća klinički dokazana djelovanja:

- spazmolitičko
Djeluje protiv grčeva mišića i nekih unutarnjih organa, poput probavnih

- sedativno i antidepresivno
Pomaže kod anksioznosti, depresije, nesanica i sličnih indikacija

- analgetsko
Ublažava bolove

- protuupalno
Pomaže kod reume

- hipotenzivno
Snizuje krvni tlak, ali pritom ne zamjenjuje lijekove

- regenerativno
Pomaže kod alergija, infekcija, opeklina, iritacija, upalnih promjena na koži, akna i rozaceje

- blago repelentno
Rastjeruje kukce u sprezi sa snažnijim uljima, na primjer citronelom

- blago antibakterijsko i antivirusno djelovanje

Primjena ulja lavande


Ako imate česte bolove u mišićima, napravite jednostavnu mješavinu: u veliku žlicu stavite ulje lješnjaka ili makadamije i kapnite 10 kapi prave lavande, promiješajte prstom i nanesite na bolno mjesto više puta dnevno.

Imate li ukočen vrat, gornjoj mješavini dodajte dvije kapi eteričnog ulja lovora i tri kapi eteričnog ulja ružmarina kemotip cineol ili kamfor i mažite dvaput dnevno.
Ako patite od nesanice, pred spavanje namažite sljepoočnice, područje oko nosa i vrat s nekoliko kapi lavande.
Ako vam lice ne podnosi čisto ulje, kapnite na obje strane jastuka ili na rubove spavaćice.

Eterično ulje lavandina


Ovo je ulje mirisom slično lavandi, no u njemu se osjeti nota oštrine, ponekad težine i peckanja.

To je zbog spojeva koji su produkt atmosferskih prilika, te niske nadmorske visine.
Za tu notu “krivi” su 1.8cineol i kamfor, koji se javljaju u lavandinu, dok ih u pravoj lavandi nema - jedino kamfora može biti u tragovima.

Drugačiji, ali ne lošiji


Treba naglasiti da zbog toga naš lavandin nije lošiji, nego samo drugačiji.

Kemijska struktura lavandina različita je od prave lavande.
Količina estera linalil-acetata svodi se na vrijednosti od 20-30%, dok se u strukturi javlja 1.8cineol i kamfor.
Također udio alkohola linaloola može biti veći, iznad 25%, što pojačava antimikrobnu djelotvornost.

U čemu je jači od lavande


Dovoljno je znati da iz različitog sastava proizlaze donekle različita djelovanja i indikacije u odnosu na pravu lavandu.

Primjerice, lavandin ima jače antibakterijsko djelovanje na kožne infekcije, za razliku od prave lavande, koja ima skromno djelovanje protiv bakterija.
Posjeduje i jači protuvirusni učinak nego prava lavanda.
Ima i protugljivično djelovanje, dok prava lavanda nije podesna za tretman gljivica, osim za regeneraciju kože nakon infekcije.
Ima i djelomično analgetsko, smirujuće i protuupalno djelovanje.

Primjena ulja lavandina


Ukoliko vas je ubo komarac, kapnite kap lavandina na to mjesto. Uskoro će nestati svrbež i nadraženost.

Ako se porežete, nanesite kap-dvije lavandina na ozljedu, da biste je dezinficirali i ubrzali njeno zacjeljivanje.
Imate li gljivice na nogama, u veliku žlicu biljnog ulja tamanua stavite šest kapi lavandina, pet kapi čajevca, pet kapi palmarose i pet kapi geranija. Time mažite to mjesto tri puta na dan.
Iz svega je vidljivo da i lavandin, kako bi trebao biti obilježen na bočicama, ima veliku terapijsku vrijednost i da je vrlo koristan suradnik u radu svakog aromaterapeuta.

Dio naše tradicije


Osobno mnogo koristim lavandin, volim ga kupiti izravno od destilera (posebno iz Istre) i smatram da je on dio naše tradicije u liječenju ljekovitim biljem, na što možemo biti ponosni.

Zato, kad idući put budete vidjeli bočicu s oznakom LAVANDA, a ispod latinski naziv Lavandula Budrovka ili Lavandula hybrida, dobronamjerno napomenite trgovcu da se radi o lavandinu, ali kupite tu bočicu.

Time potičete našu proizvodnju, a taj će vam lavandin vratiti uslugu, jer će vam sigurno kad-tad zatrebati u domaćinstvu.

Izvor: Alternativa za Vas
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Ljekovita svojstva ulja limuna

ulje-limuna_zps0b88e3b9.jpg


Limunovo eterično ulje, dobiveno od ploda limunova drveta (lat. Citrus lemon), donosi široku paletu zdravstvenih dobrobiti.
Povjesničari su pronašli dokaze da se limun u svrhu liječenja koristi već tisućama godina u Kini, Indiji i dijelovima Arapskog poluotoka.


Uvezen je u Europu tijekom Križarskih ratova te je s vremenom dobivao na popularnosti, dok se nije ukorijenio s početkom 16. stoljeća.


U Ameriku je prevezen tek 1493. te da se proširio Novim svijetom zahvaljujući španjolskim osvajačima.

Ljekovito djelovanje limuna i njegovog ulja



James Lind je 1747. prvi počeo eksperimentirati s limunovim sokom prilikom proučavanja mornara koji su patili od skorbuta.


Otkrio je da dodavanje ovog voća u prehranu uvelike sprječava tu bolest. Danas znamo da je za to zaslužno obilje vitamina C u limunu.


Učinke limuna i njegova dragocjena ulja uočili su ne samo liječnici i aromaterapeuti, nego i pisci i pjesnici.


Tako je Maude Grieve u svojoj knjizi o biljnoj medicini istaknula da je "limun najmoćnije voće koje se može rabiti u svrhu očuvanja zdravlja."


Ljekovite moći svježeg limuna zadržane su i u njegovom ulju.


Ovo ulje ublažava depresiju i tjeskobu, jača koncentraciju, podiže vitalnost, liječi ranice i poboljšava rad imuniteta.


Isparavanja eteričnog ulja limuna djeluju poticajno na središnji živčani sustav i psihičke funkcije.


Kao i druga citrična ulja, limunovo podiže raspoloženje, ublažava tjeskobu i zabrinutost te smanjuje stres.


Uz to, povećava motivaciju, jača koncentraciju i poboljšava pažnju.


Udisanje molekula limunovog ulja smanjuje znojenje, ublažava grlobolju i olakšava tegobe izazvane bronhitisom.
Smatra se da limunovo ulje potpomaže mršavljenju, ublažava napadaje astme i liječi želučane bolesti.


Ako imate visoku temperaturu, posegnite za uljem limuna, jer ono potvrđeno djeluje protiv gripe i drugih zaraznih bolesti poput malarije i tifusa.


Blagodati limunova ulja

  • podiže raspoloženje
  • smanjuje tjeskobu i stres
  • ublažava nesanicu
  • jača koncentraciju
  • podiže energiju
  • rastjeruje glavobolju
  • dezinficira rane
  • potpomaže mršavljenju
  • dobro djeluje na problematičnu kožu
  • poboljšava probavu
  • štiti od virusa
  • pomaže kod bronhitisa i astme
  • stimulira rad jetre i bubrega
Kako koristiti limunovo ulje


Limunovo se ulje može koristiti na brojne načine - raspršivanjem u zrak, lokalnom primjenom na tijelo ili unutrašnjim uzimanjem, pri čemu trebate paziti da koristite pravo, 100% prirodno ulje limuna.


Za raspršivanje eteričnog ulja limuna možete koristiti difuzer ili mirisnu svjetiljku.


Udisati ulje možete i uz pomoć inhalatora, a možete ga dodati u toplu kupku.


Za primjenu u raspršivaču ili mirisnoj svjetiljci dovoljno je u vodu ukapati četiri do osam kapi limunovog ulja.


Za korištenje u kupki, ukapajte tri do pet kapi u toplom vodom napunjenu kadu. Ako ste dugo u kadi, nakon pola sata dodajte još poneku kap.


Za inhalaciju, ukapajte tri kapi u lonac s pola litre vruće vode, nadvijte se nad lonac i prekrijte glavu ručnikom.

Lokalna primjena



Zahvaljujući antibakterijskim svojstvima, limunovo ulje dezinficira rane i pomaže im da brže zacijele.


Kao adstringentno sredstvo, zatvara pore, zacjeljuje akne i smanjuje bol od ujeda i uboda.


Nanesite kap limunova ulja na masnu kožu da biste obuzdali rad lojnih žlijezda.


Malo limunovog ulja dodano šamponu smanjuje mašćenje kose i pospješuje odstranjivanje prhuti.


Umasirajte limunovo ulje na celulit da biste poboljšali cirkulaciju i uklonili toksine iz stanica.


Utrljajte ga na žulj da biste smanjili bol i upalu.


U čašu vode nakapajte par kapi limunova ulja i upotrijebite smjesu za ispiranje usta.


Kod nanošenja ulja direktno na kožu razrijedite ga temeljnim uljem kao što je orahovo, jojobino ili maslinovo.

Unutrašnja primjena ulja limuna



Dodajte kap limunova ulja u jutarnji čaj ili shake da biste si podigli energiju na početku dana.


Nakapajte par kapi limunova ulja u jelo da biste poboljšali njegov okus.


Ovo ulje dodano pomaže protiv žgaravice i općenito spore probave.


Korisno je i u slučaju bolesti izazvanih hipovitaminozom, anemije i povišenog krvnog tlaka.


Preporučuje se za promicanje krvotoka, što pogoduje dijabetičarima i ljudima koji se nedovoljno kreću.


Potpomaže mršavljenju, a blagotvorno djeluje i na bolesti želuca.


Izvor: Alternativa za Vas
 
Natrag
Top